Kalendarium
terminarz dnia 22.11.2023
Życie zaklęte w kamieniu - Wystawa w Muzeum Górnośląskim

Zapraszamy na naszą nową ekspozycję „Życie zaklęte w kamieniu. Od bakterii do dinozaurów”, na której znalazły się szczątki prehistorycznych zwierząt.
Dinozaury rozpalają wyobraźnię zarówno małych, jak i dużych miłośników prehistorii, dlatego Muzeum Górnośląskie w Bytomiu przygotowało specjalną wystawę „Życie zaklęte w kamieniu. Od bakterii do dinozaurów”, której towarzyszą warsztaty, wykłady i oprowadzania kuratorskie, które pomogą nam bliżej poznać fascynujący świat sprzed milionów lat.
Która grupa dinozaurów posiadała na końcu ogona potężną kostną narośl, zwaną buławą? Czy las karboński znacznie różnił się od tego, co obecnie uważamy za las? Jaka grupa triasowych gadów przypomina pancerniki? Czym żywiły się amonity? Odpowiedzi na te, jak i wiele innych pytań znajdziecie na naszej nowej, dinozaurowej ekspozycji, wzbogaconej o wielkoformatowe wydruki zdjęć potężnych gadów. Wszystkie informacje osadzone na osi czasu, podkreślającej walory edukacyjne ekspozycji.
Więcej na stronie Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu
OFFO - wystawa retrospektywna Pavlovka Pinhole Festival „Our weapon is photography”
Wystawa zorganizowana w ramach OFFO - Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej.
Wystawa retrospektywna Pavlovka Pinhole Festival „Our weapon is photography, została zorganizowana dzięki pomocy merytorycznej Yulii Belskiej, kuratorki wystawy pozostającej w Kijowie i organizującej działania artystyczne w Pavlovka ArtGallery.
Na wystawie znajdują się prace z poprzednich festiwali, a także z festiwalu 2022, którego tematem przewodnim była wojna. Retrospektywne motto brzmi: „Naszą bronią jest fotografia”.
Lista uczestników wystawy retrospektywnej:
Andriy Bondarenko
Balint Pfliegel
Chris Bird
Diana Pankova & Jeff McConnnell
Inga Dinga
Ronald D. Butler
Ruth Güse & Doro Bornemann
Vaidotas Miksys
Michalina Hendrys
Miroslaw Radomski
Ramunas Danisevicius
Raúl Balmaceda
Tarjáni Antal
Tomasz Kowalczyk
Yuliia Belska
Antypodręcznik. Jak zbudować niewidzialne miejsce? i Teraz widzę, że to jest złudzenie - wernisaż nowych wystaw zbiorowych w CSW Kronika

Antypodręcznik. Jak zbudować niewidzialne miejsce?
Projekt „Antypodręcznik. Jak zbudować niewidzialne miejsce” wykorzystuje sztukę jako narzędzie do pracy z lękami i traumami, łącząc zaproszonych twórców i twórczynie, pensjonariuszy i personel Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku.
Tłem dla realizowanych działań jest zabytkowa architektura instytucji. Budynki poszczególnych oddziałów i otaczający je park zostały potraktowane jako soczewki skupiające osady przeszłości, kondensujące uciszane głosy, zapomniane historie. W architekturze kompleksu szpitalnego, jak w każdym starzejącym się organizmie, w którym pełno zatorów, napięć, bólów reumatycznych i śladów po dawnych kontuzjach, znaleźć można wiele opustoszałych pomieszczeń, labiryntowych korytarzy, nieczynnych klatek schodowych.
Wykorzystanie architektury szpitala jako narzędzia do pracy z pamięcią pacjentów i pacjentek, ujawnia ambiwalencje wpisaną w tytułowe niewidzialne miejsce z jednej strony rozumiane jako instytucja zepchnięta na marginesy społecznej widzialności, z drugiej bezpieczna przestrzeń wewnętrzna, której budowanie wpisane jest w proces powrotu do równowagi psychicznej.
Teraz widzę, że to jest złudzenie
Wystawa „Teraz widzę, że to jest złudzenie” podsumowuje Projekt Baza realizowany w CSW Kronika od 2021 roku. Projekt angażuje najmłodszych mieszkańców Bytomia do twórczego działania. W trakcie warsztatów młode osoby mają okazję poznać artystki i artystów i podjąć z nimi działania artystyczne w przestrzeni miejskiej.
Wspólne tworzenie jest dla młodych osób impulsem do własnych poszukiwań, rozwijania postawy krytycznej i twórczego myślenia. Ma kształtować w młodych osobach poczucie sprawstwa i uświadamiać im, że za pośrednictwem sztuki mogą wzbogacać przestrzeń, w której żyją na co dzień, o swój punkt widzenia.
Koło barw - wystawa zbiorowa Chorzowskiej Grupy Plastycznej Krojcok’12.
Koło barw - wystawa zbiorowa Chorzowskiej Grupy Plastycznej Krojcok’12.
Wstęp wolny.
Wojciech Korfanty w edukacji regionalnej - debata ekspercka

Osoby biorący udział w debacie: dr hab.Maciej Fic - prof. UŚ, Barbara Freier-Pniok - Naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Bytomiu, dr Joanna Lusek - kierownik Działu Historii Muzeum Górnośląskiego, dr Sebastian Rosenbaum - pracownik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Katowicach, Marek Smuda - nauczyciel historii, regionalista.
Moderator: Ryszard Mozgol - Naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach.
W trakcie debaty zaproszeni goście przybliżą postać Wojciecha Korfantego i jego rolę na Górnym Śląsku, spróbują ustalić od kiedy możemy mówić o obecności Wojciecha Korfantego w edukacji regionalnej, zastanowią się nad wizerunkiem Wojciecha Korfantego w tego typu edukacji oraz omówią jak w przyszłości powinien wyglądać przekaz na temat przywódcy III powstania śląskiego. Eksperci biorący udział w dyskusji, to osoby z dużym doświadczeniem praktycznym (nauczyciele, nauczyciele akademiccy, redaktorzy platformy cyfrowej „Eduś”), którzy przedstawią także działania na rzecz popularyzacji postaci Korfantego na przykładzie: Instytutu Pamięci Narodowej, Uniwersytetu Śląskiego, szkół podstawowych i średnich w regionie. Elementem wieńczącym debatę będą pytania publiczności dotyczące poruszanych zagadnień.
Organizatorzy:
Miejska Biblioteka Publiczna im. Prof. Władysława Studenckiego w Bytomiu
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Józefa Lompy w Katowicach Filia w Bytomiu
BCKino - Niewierni w Paryżu

