• język migowy
  • BIP

Kalendarium

terminarz dnia 18.11.2023

Życie zaklęte w kamieniu - Wystawa w Muzeum Górnośląskim

Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu
Kategoria: Muzeum Górnośląskie
Data: 2023-09-22 - 2024-06-23
Muzeum Górnośląskie / 2023-09-22

Zapraszamy na naszą nową ekspozycję „Życie zaklęte w kamieniu. Od bakterii do dinozaurów”, na której znalazły się szczątki prehistorycznych zwierząt.

Dinozaury rozpalają wyobraźnię zarówno małych, jak i dużych miłośników prehistorii, dlatego Muzeum Górnośląskie w Bytomiu przygotowało specjalną wystawę „Życie zaklęte w kamieniu. Od bakterii do dinozaurów”, której towarzyszą warsztaty, wykłady i oprowadzania kuratorskie, które pomogą nam bliżej poznać fascynujący świat sprzed milionów lat.

Która grupa dinozaurów posiadała na końcu ogona potężną kostną narośl, zwaną buławą? Czy las karboński znacznie różnił się od tego, co obecnie uważamy za las? Jaka grupa triasowych gadów przypomina pancerniki? Czym żywiły się amonity? Odpowiedzi na te, jak i wiele innych pytań znajdziecie na naszej nowej, dinozaurowej ekspozycji, wzbogaconej o wielkoformatowe wydruki zdjęć potężnych gadów. Wszystkie informacje osadzone na osi czasu, podkreślającej walory edukacyjne ekspozycji.

Więcej na stronie Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu

OFFO - wystawa retrospektywna Pavlovka Pinhole Festival „Our weapon is photography”

Miejsce: Galeria Rotunda, pl. Sobieskiego
Kategoria: Miejska Biblioteka Publiczna
Data: 2023-10-27 - 2023-11-30

Wystawa zorganizowana w ramach OFFO - Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej.

 Wystawa retrospektywna Pavlovka Pinhole Festival „Our weapon is photography, została zorganizowana dzięki pomocy merytorycznej Yulii Belskiej, kuratorki wystawy pozostającej w Kijowie i organizującej działania artystyczne w Pavlovka ArtGallery.

 Na wystawie znajdują się prace z poprzednich festiwali, a także z festiwalu 2022, którego tematem przewodnim była wojna. Retrospektywne motto brzmi: „Naszą bronią jest fotografia”.

 Lista uczestników wystawy retrospektywnej:

Andriy Bondarenko
Balint Pfliegel
Chris Bird
Diana Pankova & Jeff McConnnell
Inga Dinga
Ronald D. Butler
Ruth Güse & Doro Bornemann
Vaidotas Miksys
Michalina Hendrys
Miroslaw Radomski
Ramunas Danisevicius
Raúl Balmaceda
Tarjáni Antal
Tomasz Kowalczyk
Yuliia Belska

BCKino - Osobliwości sycylijskie

Kategoria: Bytomskie Centrum Kultury
Data: 2023-11-18
Godzina: 19:30:00
Podkategoria: BCKino
Bytomskie Centrum Kultury / 2023-11-18
Osobliwości sycylijskie – biograficzny, komediodramat, Włochy, 2022; reż.: Roberto Andò. Obsada: Toni Servillo, Salvo Ficarra, Valentino Picone. 
 
Jest rok 1920. Wybitny włoski dramaturg Luigi Pirandello (Toni Servillo) wraca na rodzinną Sycylię, by wziąć udział w osiemdziesiątych urodzinach swojego mentora. Podróż powrotna niespodziewanie opóźnia się z uwagi na pogrzeb ukochanej niani bohatera.
Pirandello nosi się z zamiarem napisania nowego utworu, ale boryka się z twórczym impasem. Przypadkiem trafia na Sebastiano i Onofrio, dwóch grabarzy, którzy prowadzą lokalną amatorską trupę teatralną, stanowiąc komediowy kontrapunkt dla poważnych tematów, jakim musi stawić czoła dramaturg. Pirandello jest wyraźnie zafascynowany tym, co widzi. Puszcza wodze fantazji, otwiera się na nowe pomysły, w efekcie czego stopniowo znajduje inspiracje dla swojego opus magnum, jakim okaże się dramat Sześć postaci w poszukiwaniu autora.
Pirandello był bardzo płodnym twórcą, w swojej karierze napisał ponad 40 sztuk teatralnych, a także kilkanaście powieści oraz esejów. W swojej twórczości stawiał głównie na człowieka i relacje międzyludzkie. W 1934 roku otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Zmarł w 1936 roku. Wiele z jego tekstów zostało sfilmowanych.
 
Czas trwania: 103 min. (Aurora – Kinoplex-Silesia)
Sala: Ki-Nowa (II piętro)
 

Antypodręcznik. Jak zbudować niewidzialne miejsce? i Teraz widzę, że to jest złudzenie - wernisaż nowych wystaw zbiorowych w CSW Kronika

Miejsce: CSW Kronika
Kategoria: Kultura
Data: 2023-11-18 - 2024-01-12
Godzina: 19.00
Kultura / 2023-11-18

Antypodręcznik. Jak zbudować niewidzialne miejsce?

Projekt „Antypodręcznik. Jak zbudować niewidzialne miejsce” wykorzystuje sztukę jako narzędzie do pracy z lękami i traumami, łącząc zaproszonych twórców i twórczynie, pensjonariuszy i personel Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku.

Tłem dla realizowanych działań jest zabytkowa architektura instytucji. Budynki poszczególnych oddziałów i otaczający je park zostały potraktowane jako soczewki skupiające osady przeszłości, kondensujące uciszane głosy, zapomniane historie. W architekturze kompleksu szpitalnego, jak w każdym starzejącym się organizmie, w którym pełno zatorów, napięć, bólów reumatycznych i śladów po dawnych kontuzjach, znaleźć można wiele opustoszałych pomieszczeń, labiryntowych korytarzy, nieczynnych klatek schodowych.

Wykorzystanie architektury szpitala jako narzędzia do pracy z pamięcią pacjentów i pacjentek, ujawnia ambiwalencje wpisaną w tytułowe niewidzialne miejsce z jednej strony rozumiane jako instytucja zepchnięta na marginesy społecznej widzialności, z drugiej bezpieczna przestrzeń wewnętrzna, której budowanie wpisane jest w proces powrotu do równowagi psychicznej.

Teraz widzę, że to jest złudzenie

Wystawa „Teraz widzę, że to jest złudzenie” podsumowuje Projekt Baza realizowany w CSW Kronika od 2021 roku. Projekt angażuje najmłodszych mieszkańców Bytomia do twórczego działania. W trakcie warsztatów młode osoby mają okazję poznać artystki i artystów i podjąć z nimi działania artystyczne w przestrzeni miejskiej.

Wspólne tworzenie jest dla młodych osób impulsem do własnych poszukiwań, rozwijania postawy krytycznej i twórczego myślenia. Ma kształtować w młodych osobach poczucie sprawstwa i uświadamiać im, że za pośrednictwem sztuki mogą wzbogacać przestrzeń, w której żyją na co dzień, o swój punkt widzenia.

 

Koncert: VITO BAMBINO - trasa PRACOWNIA - Bilety wyprzedane

Miejsce: Sala ToTu
Kategoria: Bytomskie Centrum Kultury
Data: 2023-11-18
Godzina: 20:00:00
Podkategoria: Koncerty
Bytomskie Centrum Kultury / 2023-11-18

18 listopada (sobota) o godzinie 20.00 w Bytomskim Centrum Kultury wystąpi VITO BAMBINO, który rusza jesienią w klubową trasę koncertową. Wystąpi w 18 polskich miastach, gdzie promować będzie najnowszy studyjny album  „Pracownia“.

Różnorodność i multikulturowość – te słowa najlepiej określają Vito Bambino, czyli wokalistę, autora tekstów, kompozytora, aktora i lidera zespołu Bitamina. W 2020 roku wydał pierwszy solowy album Poczekalnia, na którym znalazł się m.in. utwór Bunkrów nie ma. Muzyk jest także znany z przebojowych singli, takich jak Nudy czy Poszło. Każdej premierze towarzyszą oryginalne teledyski, których pomysłodawcą i nierzadko twórcą jest sam artysta. W 2021 roku wspólnie z Darią Zawiałow i Dawidem Podsiadło nagrał hitowy numer lata "I Ciebie też, bardzo", będący jednocześnie hymnem projektu Męskie Granie.

Bilety wyprzedane!

Organizatorem koncertów jest poznańska agencja koncertowa Good Taste Production.
Więcej informacji i regulamin wydarzenia: www.goodtaste.pl oraz w mediach społecznościowych: Good Taste Production

Bytomskie Centrum Kultury nie ponosi odpowiedzialności za zakup biletów na innych witrynach.

BCKino - Niewierni w Paryżu

Kategoria: Bytomskie Centrum Kultury
Data: 2023-11-18
Godzina: 20:15:00
Podkategoria: BCKino, BCKino w samo południe
Bytomskie Centrum Kultury / 2023-11-18
Niewierni w Paryżu – dramat, thriller, romans;  2023; reż.: Woody Allen. Obsada: Lou de Laâge, Melvil Poupaud, Niels Schneider.
 
Fanny i Jean sprawiają wrażenie idealnego małżeństwa – oboje mają sukcesy zawodowe, mieszkają w przepięknym apartamencie w ekskluzywnej dzielnicy Paryża i wydaje się, że są w sobie zakochani tak samo jak byli, kiedy spotkali się po raz pierwszy. Ale kiedy Fanny przypadkowo wpada na Alaina, byłego kolegę z liceum, zwala ją z nóg. Wkrótce spotykają się ponownie i stają się sobie coraz bliżsi...
 
Czas trwania: 96 min. (Kino Świat – Kinoplex Silesia)
Sala: Gloria (I piętro)
 
 
 

Mistrzostwa Śląska w Biegach Przełajowych - Bytom 2023

Miejsce: Park im. Franciszka Kachla w Bytomiu
Kategoria: Sport
Data: 2023-11-18
Godzina: 9:00

Zapraszamy do kibicowania podczas Mistrzostw Śląska w Biegach Przełajowych, które odbędą się w PArku Kachla i Zespole Boisk Sportowych Torkacik

 
do góry