Kalendarium
terminarz dnia 30.10.2023
Życie zaklęte w kamieniu - Wystawa w Muzeum Górnośląskim

Zapraszamy na naszą nową ekspozycję „Życie zaklęte w kamieniu. Od bakterii do dinozaurów”, na której znalazły się szczątki prehistorycznych zwierząt.
Dinozaury rozpalają wyobraźnię zarówno małych, jak i dużych miłośników prehistorii, dlatego Muzeum Górnośląskie w Bytomiu przygotowało specjalną wystawę „Życie zaklęte w kamieniu. Od bakterii do dinozaurów”, której towarzyszą warsztaty, wykłady i oprowadzania kuratorskie, które pomogą nam bliżej poznać fascynujący świat sprzed milionów lat.
Która grupa dinozaurów posiadała na końcu ogona potężną kostną narośl, zwaną buławą? Czy las karboński znacznie różnił się od tego, co obecnie uważamy za las? Jaka grupa triasowych gadów przypomina pancerniki? Czym żywiły się amonity? Odpowiedzi na te, jak i wiele innych pytań znajdziecie na naszej nowej, dinozaurowej ekspozycji, wzbogaconej o wielkoformatowe wydruki zdjęć potężnych gadów. Wszystkie informacje osadzone na osi czasu, podkreślającej walory edukacyjne ekspozycji.
Więcej na stronie Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu
Barwy bytomskich kamienic wydobyte światłem - wystawa batików Aleksandy Herisz

Na wystawie zobaczymy cykl 3- metrowych batików inspirowanych bytomską architekturą obserwowaną w różnych porach roku, w różnym oświetleniu. Cel, który przyświecał artystce, to ukazanie tej samej budowli w innych odsłonach.
Wielkoformatowe dzieła są zainspirowane bytomską architekturą. Na prezentowanych pracach zobaczymy więc detale charakterystyczne dla kamienic przy Dworcowej, Krakowskiej, Jainty czy Rynku.
Aleksandra Herisz jest plastyczką, zajmująca się witrażem, tkaniną i wikliną. Od lat związana jest z Wolnym Stowarzyszeniem Zielonych Artystów oraz Młodzieżowym Domem Kultury nr 1, gdzie w arkana pracy z tkanina wprowadza młodzież zafascynowaną rękodziełem. Jest także kuratorką Międzynarodowego Biennale Współczesnej Tkaniny Artystycznej „Sileziany”. Zrealizowała ponad 30 projektów i akcji plastycznych w kraju i za granicą.
OFFO - wystawa retrospektywna Pavlovka Pinhole Festival „Our weapon is photography”
Wystawa zorganizowana w ramach OFFO - Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej.
Wystawa retrospektywna Pavlovka Pinhole Festival „Our weapon is photography, została zorganizowana dzięki pomocy merytorycznej Yulii Belskiej, kuratorki wystawy pozostającej w Kijowie i organizującej działania artystyczne w Pavlovka ArtGallery.
Na wystawie znajdują się prace z poprzednich festiwali, a także z festiwalu 2022, którego tematem przewodnim była wojna. Retrospektywne motto brzmi: „Naszą bronią jest fotografia”.
Lista uczestników wystawy retrospektywnej:
Andriy Bondarenko
Balint Pfliegel
Chris Bird
Diana Pankova & Jeff McConnnell
Inga Dinga
Ronald D. Butler
Ruth Güse & Doro Bornemann
Vaidotas Miksys
Michalina Hendrys
Miroslaw Radomski
Ramunas Danisevicius
Raúl Balmaceda
Tarjáni Antal
Tomasz Kowalczyk
Yuliia Belska
BCKino - Miało Cię Nie Być

Miało Cię Nie Być – dramat, komedia, Polska, 2023, reż. Jakub Michalczuk, obsada: Sonia Szyc, Borys Szyc, Maciej Bisiorek, Magdalena Cielecka, Izabela Kuna, Jan Peszek.
Siedemnastoletnia Mańka (Sonia Szyc) nieoczekiwanie wkracza do świata ojca (Borys Szyc), z którym od dawna nie utrzymuje kontaktów. Nie zamierza zabawić w nim długo, ale ten standardowo krzyżuje jej plany. Nie tylko odkrywa, że dziewczyna mierzy się z trudnym życiowo wyzwaniem, ale też, wbrew woli córki, postanawia jej pomóc. Co jednak czterdziestoletni mężczyzna może wiedzieć o rozterkach dorastającej nastolatki? Niewiele. Dlatego też wpada na pomysł, aby poszukać wsparcia i rady u byłych partnerek. Spotkania z barwną grupą „eks”, staną się dla ojca i córki szansą na nowy początek. Finał ich wspólnych perypetii zaskoczy każdego.
Czas trwania: 90 min. (Kino Świat – Kinoplex Silesia)
Sala Gloria (I piętro)
"Opowiedz nam o przyszłości" - spektakl Fundacji Scena Współczesna (Teatr Tańca Zawirowania) w ramach Sieci Scen Prezentacyjnych

Przedstawienie "Opowiedz nam o przyszłości" jest inspirowane powieścią "Solaris" Stanisława Lema. Opowiada o bohaterze, który skierowany na obcą planetę mierzy się samotnie ze swoimi wspomnieniami, lękami i traumami. Postawiony naprzeciwko oceanu, który materializuje jego wizje, musi sam określić, na ile chce im się przeciwstawić, a na ile ulec.
Wspaniała metafora ludzkiej egzystencji opisana przez Lema staje się obecnie jeszcze bardziej aktualna w czasach, kiedy technologie próbują manipulować umysłami ludzkimi. Dodatkową wartością przedstawienia jest ruch i taniec stanowiący podstawowy środek przekazu. Dzięki temu historia nabiera głębszego znaczenia. Wszystko to dzieje się w otoczeniu realizacji filmowych, które już dawno stały się częścią naszego życia. Czy to jest przyszłość, czy już teraźniejszość i czy na pewno musi się dziać na obcej planecie?
Elwira Piorun na scenie od ponad 40 lat. Jest tancerką, choreografką, pedagogiem tańca i współzałożycielką Teatru Tańca Zawirowania, pierwszego w Warszawie regularnego zespołu tańca współczesnego. Absolwentka Państwowej Szkoły Baletowej w Warszawie z 1980 roku. Wieloletnia tancerka Baletu Teatru Wielkiego w stolicy, od 1987 roku solistka tego teatru. Jednocześnie studiowała na Akademii Muzycznej w Warszawie pedagogikę tańca. Na swoim koncie ma główne role m.in. w "Giselle", "Fortepianissimo", "Nienasyceniu". Jej podstawową techniką jest taniec współczesny, ale jako pedagog uczy również tańca klasycznego, elementów jogi i pilatesu. W 1989 roku artystka przeniosła się do Dortmundu, gdzie przez 6 lat tańczyła główne role w baletach Jurka Makarowskiego oraz Ivana Vamosa. Wróciła do Teatru Wielkiego w Warszawie w 1997 roku. "
Bilety w cenie: 30 zł ulgowy, 40 zł normalny
Choreografia: Elwira Piorun
Scenariusz: Włodzimierz Kaczkowski
Tancerze: Michał Góral, Anna Banasik
Wizualizacja: Julia Ruszczyńska
Animacja: Dominika Struzik
Czas: 50 minut (bez przerwy).