Kalendarium
terminarz dnia 28.10.2023
Życie zaklęte w kamieniu - Wystawa w Muzeum Górnośląskim

Zapraszamy na naszą nową ekspozycję „Życie zaklęte w kamieniu. Od bakterii do dinozaurów”, na której znalazły się szczątki prehistorycznych zwierząt.
Dinozaury rozpalają wyobraźnię zarówno małych, jak i dużych miłośników prehistorii, dlatego Muzeum Górnośląskie w Bytomiu przygotowało specjalną wystawę „Życie zaklęte w kamieniu. Od bakterii do dinozaurów”, której towarzyszą warsztaty, wykłady i oprowadzania kuratorskie, które pomogą nam bliżej poznać fascynujący świat sprzed milionów lat.
Która grupa dinozaurów posiadała na końcu ogona potężną kostną narośl, zwaną buławą? Czy las karboński znacznie różnił się od tego, co obecnie uważamy za las? Jaka grupa triasowych gadów przypomina pancerniki? Czym żywiły się amonity? Odpowiedzi na te, jak i wiele innych pytań znajdziecie na naszej nowej, dinozaurowej ekspozycji, wzbogaconej o wielkoformatowe wydruki zdjęć potężnych gadów. Wszystkie informacje osadzone na osi czasu, podkreślającej walory edukacyjne ekspozycji.
Więcej na stronie Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu
Barwy bytomskich kamienic wydobyte światłem - wystawa batików Aleksandy Herisz

Na wystawie zobaczymy cykl 3- metrowych batików inspirowanych bytomską architekturą obserwowaną w różnych porach roku, w różnym oświetleniu. Cel, który przyświecał artystce, to ukazanie tej samej budowli w innych odsłonach.
Wielkoformatowe dzieła są zainspirowane bytomską architekturą. Na prezentowanych pracach zobaczymy więc detale charakterystyczne dla kamienic przy Dworcowej, Krakowskiej, Jainty czy Rynku.
Aleksandra Herisz jest plastyczką, zajmująca się witrażem, tkaniną i wikliną. Od lat związana jest z Wolnym Stowarzyszeniem Zielonych Artystów oraz Młodzieżowym Domem Kultury nr 1, gdzie w arkana pracy z tkanina wprowadza młodzież zafascynowaną rękodziełem. Jest także kuratorką Międzynarodowego Biennale Współczesnej Tkaniny Artystycznej „Sileziany”. Zrealizowała ponad 30 projektów i akcji plastycznych w kraju i za granicą.
OFFO - wystawa retrospektywna Pavlovka Pinhole Festival „Our weapon is photography”
Wystawa zorganizowana w ramach OFFO - Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej.
Wystawa retrospektywna Pavlovka Pinhole Festival „Our weapon is photography, została zorganizowana dzięki pomocy merytorycznej Yulii Belskiej, kuratorki wystawy pozostającej w Kijowie i organizującej działania artystyczne w Pavlovka ArtGallery.
Na wystawie znajdują się prace z poprzednich festiwali, a także z festiwalu 2022, którego tematem przewodnim była wojna. Retrospektywne motto brzmi: „Naszą bronią jest fotografia”.
Lista uczestników wystawy retrospektywnej:
Andriy Bondarenko
Balint Pfliegel
Chris Bird
Diana Pankova & Jeff McConnnell
Inga Dinga
Ronald D. Butler
Ruth Güse & Doro Bornemann
Vaidotas Miksys
Michalina Hendrys
Miroslaw Radomski
Ramunas Danisevicius
Raúl Balmaceda
Tarjáni Antal
Tomasz Kowalczyk
Yuliia Belska
Turniej dla Dzieci - Silesia Kids
Zapraszamy na turniej dla dzieci Silesia Kids, który 28 października odbędzie się w klubie Silesia Club & Squash w Bytomiu przy ul. Dzierżonia 19
Muzyczne ścieżki WIELKIEGO ekranu

Wystąpią:
Maciej Zakościelny – skrzypce, słowo
Roman Widaszek – klarnet, słowo
Magdalena Duś – fortepian
Kwintet Śląskich Kameralistów w składzie:
Dariusz Zboch – skrzypce
Jakub Łysik – skrzypce
Jarosław Marzec – altówka
Katarzyna Biedrowska – wiolonczela
Dawid Lewandowski – kontrabas
Muzyka jest nieodłącznym elementem filmów – potęguje emocje u widza, buduje odpowiedni nastrój. Wyjątkowe aranżacje filmowych tematów od dawna zachwycają muzycznych pasjonatów.
Zapraszamy na wyjątkowy koncert „Muzyczne ścieżki WIELKIEGO ekranu” z gościnnym udziałem Macieja Zakościelnego. Usłyszymy znakomite utwory Wojciecha Kilara, Ennio Morricone, Hansa Zimmera, Jerzego Matuszkiewicza czy Henryka Kuźniaka.
Muzyka filmowa zostanie połączona z poezją ks. Mieczysława Malińskiego – poruszającymi „Bajkami”, czyli międzypokoleniowymi opowieściami z morałem.
Artystom towarzyszyć będzie Kwintet Śląskich Kameralistów.
Maciej Zakościelny
Absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie, który ukończył również Państwową Szkołę Muzyczną I i II go stopnia im. Ignacego Jana Paderewskiego w Stalowej Woli w klasie skrzypiec. Ma na swoim koncie wiele ról filmowych, telewizyjnych i teatralnych. Jest współtwórcą i współproducentem projektu muzycznego poświęconego Carmen Moreno. Wystąpił dwukrotnie na Festiwalu Jazz Jamboree.
Roman Widaszek
Klarnecista. Ukończył Akademię Muzyczną w Katowicach, a swoje umiejętności kształcił na wielu kursach mistrzowskich. Jest laureatem wielu prestiżowych konkursów, a także został odznaczony Brązowym Krzyżem za zasługi w upowszechnianiu kultury muzycznej. W swoim dorobku posiada wiele koncertów solowych i kameralnych. Jest wykładowcą w Akademii Muzycznej w Katowicach, wykładowcą krajowych i zagranicznych kursów, a także jurorem w konkursach klarnetowych.
Magdalena Duś
Pianistka, absolwentka klasy fortepianu Hanny Kryjak w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Otrzymała kilkadziesiąt nagród i wyróżnień dla pianisty-akompaniatora. Wraz z saksofonistą Bartłomiejem Dusiem tworzy duet MagDuś, który ma w swoim dorobku płytę Malinconico. Jest także współtwórcą albumu z utworami kameralnymi Johannesa Brahmsa, a także razem z oboistą Davidem Walterem zarejestrowała utwory kameralne epoki romantyzmu w aranżacji na obój i fortepian.
Kwintet Śląskich Kameralistów
Jest to zespół założony w 1993 roku przez liderów Śląskiej Orkiestry Kameralnej. Początkowo występował jako kwartet, następnie skład został poszerzony o kontrabas. Zespół występował na wielu festiwalach w Polsce i za granicą, m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym w Rialp w hiszpańskiej Katalonii. Przełomem w karierze zespołu był cykl aranżacji autorstwa koncertmistrza zespołu Dariusza Zbocha. Zebrał on największe przeboje gwiazd muzyki rozrywkowej lat 60-tych i 70-tych, i w mistrzowski sposób przedstawił je „widziane oczami wielkich kompozytorów minionych epok”.
BCKino - Miało Cię Nie Być

Miało Cię Nie Być – dramat, komedia, Polska, 2023, reż. Jakub Michalczuk, obsada: Sonia Szyc, Borys Szyc, Maciej Bisiorek, Magdalena Cielecka, Izabela Kuna, Jan Peszek.
Siedemnastoletnia Mańka (Sonia Szyc) nieoczekiwanie wkracza do świata ojca (Borys Szyc), z którym od dawna nie utrzymuje kontaktów. Nie zamierza zabawić w nim długo, ale ten standardowo krzyżuje jej plany. Nie tylko odkrywa, że dziewczyna mierzy się z trudnym życiowo wyzwaniem, ale też, wbrew woli córki, postanawia jej pomóc. Co jednak czterdziestoletni mężczyzna może wiedzieć o rozterkach dorastającej nastolatki? Niewiele. Dlatego też wpada na pomysł, aby poszukać wsparcia i rady u byłych partnerek. Spotkania z barwną grupą „eks”, staną się dla ojca i córki szansą na nowy początek. Finał ich wspólnych perypetii zaskoczy każdego.
Czas trwania: 90 min. (Kino Świat – Kinoplex Silesia)
Sala Gloria (I piętro)