• język migowy
  • BIP

Kalendarium

terminarz dnia 21.10.2023

Życie zaklęte w kamieniu - Wystawa w Muzeum Górnośląskim

Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu
Kategoria: Muzeum Górnośląskie
Data: 2023-09-22 - 2024-06-23
Muzeum Górnośląskie / 2023-09-22

Zapraszamy na naszą nową ekspozycję „Życie zaklęte w kamieniu. Od bakterii do dinozaurów”, na której znalazły się szczątki prehistorycznych zwierząt.

Dinozaury rozpalają wyobraźnię zarówno małych, jak i dużych miłośników prehistorii, dlatego Muzeum Górnośląskie w Bytomiu przygotowało specjalną wystawę „Życie zaklęte w kamieniu. Od bakterii do dinozaurów”, której towarzyszą warsztaty, wykłady i oprowadzania kuratorskie, które pomogą nam bliżej poznać fascynujący świat sprzed milionów lat.

Która grupa dinozaurów posiadała na końcu ogona potężną kostną narośl, zwaną buławą? Czy las karboński znacznie różnił się od tego, co obecnie uważamy za las? Jaka grupa triasowych gadów przypomina pancerniki? Czym żywiły się amonity? Odpowiedzi na te, jak i wiele innych pytań znajdziecie na naszej nowej, dinozaurowej ekspozycji, wzbogaconej o wielkoformatowe wydruki zdjęć potężnych gadów. Wszystkie informacje osadzone na osi czasu, podkreślającej walory edukacyjne ekspozycji.

Więcej na stronie Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu

Gryfno ślōnsko Polska cało - Katowice - wystawa

Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna, pl. Sobieskiego
Kategoria: Miejska Biblioteka Publiczna
Data: 2023-10-02 - 2023-10-26
Miejska Biblioteka Publiczna / 2023-10-02

Tematem wystawy będzie historia Katowic. Tekst eksponowany na wystawie napisał Bronisław Wątroba, który tworzy wierszowane narracje w języku śląskim o wybranych miejscowościach województwa śląskiego i innych miastach Polski.

Wypisy o przeszłości miasta powstawały w oparciu o różnorodne opracowania prezentujące historię stolicy województwa śląskiego. Katowickie historie są częścią większego cyklu rozpoczętego w 2021 roku. Zamierzeniem Bronisława Wątroby jest stworzenie 70 wystaw dla uczczenia 70. rocznicy uzyskania przez Rudę Śląską praw miejskich.

Autor planuje przedstawienie każdego województwa przez prezentację 3 miejscowości, przy czym województwo śląskie zostanie pokazane w szerszym zakresie. Zakończenie projektu planowane jest na rok 2029. Wśród prezentowanych materiałów znajdą się m. in. limeryki dotyczące Katowic. Wystawa wzbogacona będzie również reprintami starych i współczesnych pocztówek Katowic oraz wycinankami autorstwa Marka Wacława Judyckiego.

 

 

 

 

„Druga szansa” - upcykling & kolaż - wystawa Magdaleny Pyki

Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna, pl. Sobieskiego
Kategoria: Miejska Biblioteka Publiczna
Data: 2023-10-04 - 2023-10-27
Miejska Biblioteka Publiczna / 2023-10-04

Miejska Biblioteka Publiczna im W. Studenckiego w Bytomiu zaprasza do obejrzenia wystawy z cyklu W świecie kolekcjonerzy i hobbyści - Rękodzieło. Tym razem swoją pasją podzieli się Magdalena Pyka.

Artystka do swoich prac wykorzystuje przedmioty z recyklingu. Na wystawę składają się prace kolażowe oraz w technice linorytu.

Artystka mówi o swojej twórczości: Pomysł na tą wystawę kiełkował mi głowie od kilku lat, po tym jak zaczęłam się interesować zero waste, upcyklingiem i recyklingiem oraz tym, jak dewastacyjny wpływ mamy na planetę.

Sztuka jest dla mnie językiem uniwersalnym, przy jej odbiorze nie jest ważna rasa, płeć, wiek, poglądy czy język, którym się posługujemy, dlatego to doskonała forma przekazu, świetny punkt wyjścia do rozpoczęcia dyskusji na tematy ważne.

Przy wykonywaniu moich prac skupiłam się na używaniu tego, co już posiadam, dostałam lub zebrałam przez lata, albo tego, co inni uznali za śmieć i postanowili wyrzucić.

Miejsce wystawy: I piętro MBP

Barwy bytomskich kamienic wydobyte światłem - wystawa batików Aleksandy Herisz

Miejsce: Galeria Rotunda, pl. Sobieskiego
Kategoria: Miejska Biblioteka Publiczna
Data: 2023-10-06 - 2023-10-31
Godzina: 18.00
Miejska Biblioteka Publiczna / 2023-10-06

Na wystawie zobaczymy cykl  3- metrowych batików inspirowanych bytomską architekturą obserwowaną w różnych porach roku, w różnym oświetleniu. Cel, który przyświecał artystce, to ukazanie tej samej budowli w innych odsłonach.

Wielkoformatowe dzieła są zainspirowane bytomską architekturą. Na prezentowanych pracach zobaczymy więc detale charakterystyczne dla kamienic przy Dworcowej, Krakowskiej, Jainty czy Rynku.

Aleksandra Herisz jest plastyczką, zajmująca się witrażem, tkaniną i wikliną. Od lat związana jest z Wolnym Stowarzyszeniem Zielonych Artystów oraz Młodzieżowym Domem Kultury nr 1, gdzie w arkana pracy z tkanina wprowadza młodzież zafascynowaną rękodziełem. Jest także kuratorką Międzynarodowego Biennale Współczesnej Tkaniny Artystycznej „Sileziany”. Zrealizowała ponad 30 projektów i akcji plastycznych  w kraju i za granicą.

 

Wystawa Psów Champion of Champions

Miejsce: Hala na Skarpie
Kategoria: Miasto
Data: 2023-10-21

21 października w Hali na Skarpie odbędzie się Wystawa Psów Champion of Champions, organizatowana przez Związek Kynologiczny Bytom.

Wikingowie u muzealnych bram

Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu
Kategoria: Kultura
Data: 2023-10-21
Godzina: 12:30
Kultura / 2023-10-21

Wikingowie u Muzeum Górnośląskiego bram! Wikiński obóz, wojowie, warsztaty zielarskie i tkackie, prelekcje, warsztaty i inne atrakcje poświęcone tajemniczym wikingom- to wszystko czeka na uczestników zajęć, które odbędą się w sobotę 21 października 2023 r. w bytomskim muzeum. Bytomska placówka zaprasza na świętowanie w ramach Międzynarodowego Dnia Archeologii.

Tematem tegorocznego wydarzenia będzie wczesnośredniowieczna Skandynawia. Sobotnie warsztaty będą okazją, aby wcielić się w rolę profesjonalnego archeologa i spróbować swoich sił w przygotowanym na ten cel wykopie archeologicznym. Przygotowane na październikowe popołudnie atrakcje adresowane są zarówno do dorosłych, jak i dzieci. W trakcie zajęć dla najmłodszych zostaną wykonane m.in. drakkary- modele łodzi wikińskiej. W tym roku postawiliśmy na wikingów i większość tematów jest związana ze wczesnośredniowieczną Skandynawią. A co sprawi, że poczujemy klimat tamtych czasów? Oczywiście pokaz w wykonaniu grupy rekonstrukcji Stowarzyszenie Utgard z Gliwic! Będą wojowie, łucznik i wikińskie kobiety, obóz, warsztaty, m.in. zielarskie i tkackie- wylicza Beata Badura, kierownik Działu Archeologii MGB.

Nie zabraknie też okolicznościowej wystawy fotograficznej pt. Bogowie nordyccy, udostępnionej przez wspomniane Stowarzyszenie Utgard z Gliwic. „Skandynawowie” z grupy rekonstrukcji zaprezentują obozowisko, życie codzienne, przedmioty codziennego użytku, rękodzieło, a także poprowadzą warsztaty tematyczne - tkackie i zielarskie. Gościem specjalnym wydarzenia będzie dr hab. Jakub Morawiec z Instytutu Historii UŚ, znany badacz epoki wikingów, który w swojej prelekcji postara się przybliżyć słuchaczom te niezwykle intersujące czasy. Archeolodzy z MGB i Oddziału Górnośląskiego SNAP tradycyjnie wprowadzą chętnych w tajniki wykopalisk archeologicznych w specjalnie przygotowanym wykopie, znajdującym się w muzealnym ogrodzie. Będzie można także wykonać tekturowy model długiej łodzi wikińskiej, a na wystawie fotograficznej stanąć oko w oko z nordyckimi bogami. Najważniejszym przekazem wydarzenia jest nie tylko przybliżenie uczestnikom zajęć zagadnień związanych z nauką, jaką jest archeologia, ale także promocja ochrony dziedzictwa archeologicznego- zapowiada Beata Badura.

Muzeum Górnośląskie zaprasza dorosłych i dzieci w sobotę 21 października 2023 r. od godziny 12.30 do 16.00. Partnerem wydarzenia jest Oddział Górnośląski Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich (SNAP).

Program wydarzenia:
Sala Kolumnowa, ul. Wojciecha Korfantego 34
12.30-16.00
wystawa fotograficzna Bogowie nordyccy udostępniona przez Stowarzyszenie Utgard

14.30-15.45
warsztaty dla dzieci Drakkary i wojowie - wytnij i sklej
prowadzą: Dział Archeologii MGB, Oddział Górnośląski SNAP
Sala G.G. Gorczyckiego, ul. Wojciecha Korfantego 34

14.30-15.15
prelekcja Początek i koniec epoki wikingów. Co o nich wiemy?
prowadzi: dr hab. Jakub Morawiec, prof. UŚ, Instytut Historii UŚ
Ogród muzealny, ul. Wojciecha Korfantego 34

12.30-16.00
pokaz Życie codzienne wczesnośredniowiecznych Skandynawów
warsztaty zielarskie i tkackie (w razie niepogody - sala Kolumnowa)
prowadzi: Stowarzyszenie Utgard z Gliwic

14.30-15.45
zajęcia terenowe Skarby z archeologicznego wykopu
prowadzą: Dział Archeologii MGB, Oddział Górnośląski SNAP

Odwiedź podziemny schron w Miechowicach i poznaj historię II wojny światowej

Miejsce: ProFort Centrum, ul. Kasztanowa w Bytomiu - Miechowicach
Kategoria: Historia
Data: 2023-10-21
Godzina: 13:00

Podziemny przeciwlotniczy schron w Bytomiu - Miechowicach przy ul. Kasztanowej ponownie zostanie otwarty. Już w najbliższą sobotę 21 października od 13:00 do 16:00 zapraszamy do jego zwiedzania miłośników historii oraz militariów.

#ZbijomyPaciaVII

Miejsce: CH Agora Bytom, pl. Kościuszki
Kategoria: Kultura
Data: 2023-10-21
Godzina: 19:00

Zapraszamy na kolejny koncert #ZbijomyPaciaVII, w którym artyści zagrają dla Mai Krzaczek oraz Julki Sypuły w Agorze Bytom przy pl. Kościuszki.

BCKino - Chłopi

Kategoria: Bytomskie Centrum Kultury
Data: 2023-10-21
Godzina: 19:30:00
Podkategoria: BCKino, BCKino w samo południe
Bytomskie Centrum Kultury / 2023-10-21

Chłopi – dramat, animacja dla dorosłych, Polska, 2023, reż. DK Welchman, Hugh Welchman, obsada: Kamila Urzędowska, Robert Gulaczyk, Mirosław Baka, Sonia Mietielica, Ewa Kasprzyk, Małgorzata Kożuchowska, Sonia Bohosiewicz, Maciej Musiał, Julia Wieniawa-Narkiewicz.

Na tle zmieniających się pór roku i sezonowych prac polowych rozgrywają się losy rodziny Borynów i pięknej, tajemniczej Jagny. To właśnie kobiety, w szczególności tragiczna postać Jagny, znajdą się w sercu fabuły. Unikalny mikroświat wiejskiej wspólnoty stanie się pretekstem do opowiedzenia uniwersalnej i niesamowicie aktualnej historii. Historii o tragicznej miłości i życiu w małej społeczności, gdzie reguły i brutalne zasady gry wyznaczają każdemu określone miejsce w grupie, a wyjście poza ciasne ramy grozi upokorzeniem i odrzuceniem.

Czas trwania: 115 min. (Next Film)
Sala Gloria (I piętro)

"Mała" - spektakl teatru muzycznego

Miejsce: Teatr Rozbark
Kategoria: Teatr Rozbark
Data: 2023-10-21
Godzina: 19.00
Teatr Rozbark / 2023-10-21

Historia św. Teresy, ostatnie tygodnie życia autorki „Dziejów duszy”, jej wspomnienia i zapiski rozmów skrzętnie notowane w czasie jej choroby przez współsiostry, stały się kanwą opowieści, dla której kontrapunktem jest historia innego niezwykłego człowieka - Jacquesa Fescha, przestępcy, który w więzieniu przeżył nawrócenie i - choć stracony 1 października 1957, nota bene we wspomnienie Św. Tereski, kandyduje obecnie do wyniesienia na ołtarze, jako wzór dla wszystkich, którzy w różnych rodzajach fizycznego i duchowego uwięzienia tracą nadzieję.

Wykonawcy:

Aktorzy występujący w warstwie video:
Matka Agnieszka - Diana Kadłubowska
Siostra Genowefa - Weronika Humaj
Cztery Siostry - Małgorzata Czekajło
Doktor Christophe Achaire - Bartłomiej Chowaniec
Komisarz - Łukasz Zubrzycki
Ojciec Emmanuele Envoie - Mikołaj Jodliński
Mecenas Martin Precheur- Robert Kibalski
 
Przygotowanie warstwy audio-video: Anna Ryń (wideo) i Mieszko Mahboob (nagrania audio).
Małgorzata Czekajło - scenografia i kostiumy
 
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
 
Współfinansowanie ze środków gminy Bytom.

 

Nordic Walking dla Seniorów

Miejsce: Zbiórka pod budynkiem Pływalni Krytej przy ul. Parkowej
Kategoria: Sport
Data: 2023-10-21
Godzina: 9:30
Sport / 2023-10-21

Zapraszamy do udziału w akcji Nordic Walkind dla Seniorów. Start akcji już w sobote 21 października o godz. 9.30.

 
do góry