• język migowy
  • BIP

Kalendarium

terminarz dnia 15.10.2023

Życie zaklęte w kamieniu - Wystawa w Muzeum Górnośląskim

Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu
Kategoria: Muzeum Górnośląskie
Data: 2023-09-22 - 2024-06-23
Muzeum Górnośląskie / 2023-09-22

Zapraszamy na naszą nową ekspozycję „Życie zaklęte w kamieniu. Od bakterii do dinozaurów”, na której znalazły się szczątki prehistorycznych zwierząt.

Dinozaury rozpalają wyobraźnię zarówno małych, jak i dużych miłośników prehistorii, dlatego Muzeum Górnośląskie w Bytomiu przygotowało specjalną wystawę „Życie zaklęte w kamieniu. Od bakterii do dinozaurów”, której towarzyszą warsztaty, wykłady i oprowadzania kuratorskie, które pomogą nam bliżej poznać fascynujący świat sprzed milionów lat.

Która grupa dinozaurów posiadała na końcu ogona potężną kostną narośl, zwaną buławą? Czy las karboński znacznie różnił się od tego, co obecnie uważamy za las? Jaka grupa triasowych gadów przypomina pancerniki? Czym żywiły się amonity? Odpowiedzi na te, jak i wiele innych pytań znajdziecie na naszej nowej, dinozaurowej ekspozycji, wzbogaconej o wielkoformatowe wydruki zdjęć potężnych gadów. Wszystkie informacje osadzone na osi czasu, podkreślającej walory edukacyjne ekspozycji.

Więcej na stronie Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu

Gryfno ślōnsko Polska cało - Katowice - wystawa

Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna, pl. Sobieskiego
Kategoria: Miejska Biblioteka Publiczna
Data: 2023-10-02 - 2023-10-26
Miejska Biblioteka Publiczna / 2023-10-02

Tematem wystawy będzie historia Katowic. Tekst eksponowany na wystawie napisał Bronisław Wątroba, który tworzy wierszowane narracje w języku śląskim o wybranych miejscowościach województwa śląskiego i innych miastach Polski.

Wypisy o przeszłości miasta powstawały w oparciu o różnorodne opracowania prezentujące historię stolicy województwa śląskiego. Katowickie historie są częścią większego cyklu rozpoczętego w 2021 roku. Zamierzeniem Bronisława Wątroby jest stworzenie 70 wystaw dla uczczenia 70. rocznicy uzyskania przez Rudę Śląską praw miejskich.

Autor planuje przedstawienie każdego województwa przez prezentację 3 miejscowości, przy czym województwo śląskie zostanie pokazane w szerszym zakresie. Zakończenie projektu planowane jest na rok 2029. Wśród prezentowanych materiałów znajdą się m. in. limeryki dotyczące Katowic. Wystawa wzbogacona będzie również reprintami starych i współczesnych pocztówek Katowic oraz wycinankami autorstwa Marka Wacława Judyckiego.

 

 

 

 

„Druga szansa” - upcykling & kolaż - wystawa Magdaleny Pyki

Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna, pl. Sobieskiego
Kategoria: Miejska Biblioteka Publiczna
Data: 2023-10-04 - 2023-10-27
Miejska Biblioteka Publiczna / 2023-10-04

Miejska Biblioteka Publiczna im W. Studenckiego w Bytomiu zaprasza do obejrzenia wystawy z cyklu W świecie kolekcjonerzy i hobbyści - Rękodzieło. Tym razem swoją pasją podzieli się Magdalena Pyka.

Artystka do swoich prac wykorzystuje przedmioty z recyklingu. Na wystawę składają się prace kolażowe oraz w technice linorytu.

Artystka mówi o swojej twórczości: Pomysł na tą wystawę kiełkował mi głowie od kilku lat, po tym jak zaczęłam się interesować zero waste, upcyklingiem i recyklingiem oraz tym, jak dewastacyjny wpływ mamy na planetę.

Sztuka jest dla mnie językiem uniwersalnym, przy jej odbiorze nie jest ważna rasa, płeć, wiek, poglądy czy język, którym się posługujemy, dlatego to doskonała forma przekazu, świetny punkt wyjścia do rozpoczęcia dyskusji na tematy ważne.

Przy wykonywaniu moich prac skupiłam się na używaniu tego, co już posiadam, dostałam lub zebrałam przez lata, albo tego, co inni uznali za śmieć i postanowili wyrzucić.

Miejsce wystawy: I piętro MBP

Barwy bytomskich kamienic wydobyte światłem - wystawa batików Aleksandy Herisz

Miejsce: Galeria Rotunda, pl. Sobieskiego
Kategoria: Miejska Biblioteka Publiczna
Data: 2023-10-06 - 2023-10-31
Godzina: 18.00
Miejska Biblioteka Publiczna / 2023-10-06

Na wystawie zobaczymy cykl  3- metrowych batików inspirowanych bytomską architekturą obserwowaną w różnych porach roku, w różnym oświetleniu. Cel, który przyświecał artystce, to ukazanie tej samej budowli w innych odsłonach.

Wielkoformatowe dzieła są zainspirowane bytomską architekturą. Na prezentowanych pracach zobaczymy więc detale charakterystyczne dla kamienic przy Dworcowej, Krakowskiej, Jainty czy Rynku.

Aleksandra Herisz jest plastyczką, zajmująca się witrażem, tkaniną i wikliną. Od lat związana jest z Wolnym Stowarzyszeniem Zielonych Artystów oraz Młodzieżowym Domem Kultury nr 1, gdzie w arkana pracy z tkanina wprowadza młodzież zafascynowaną rękodziełem. Jest także kuratorką Międzynarodowego Biennale Współczesnej Tkaniny Artystycznej „Sileziany”. Zrealizowała ponad 30 projektów i akcji plastycznych  w kraju i za granicą.

 

Koncerty organowe w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przy Rynku

Miejsce: Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przy Rynku
Kategoria: Kultura
Data: 2023-10-15
Godzina: 17.00

Zapraszamy na koncerty organowe w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przy Rynku. Koncerty odbędą się w dniach:

24 września o godz. 17.00 - koncert jubileuszowy z okazji 25-lecia posługi ks. Piotra Kopca i 1. rocznicy wybudzenia organów po generalnym remoncie;

15 października o godz. 17.00 - koncert papieski z okazji 45. rocznicy wyboru papieża Jana Pawła II;

29 października o godz. 17.00 - koncert na organy i altówkę;

26 listopada o godz. 17.00 - koncert ku czci św. Cecylii, patronki muzyki kościelnej;

25 grudnia o godz. 16.00 - III wielkie Bytomskie Kolędowanie.

Wszystkie koncerty odbędą się w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przy Rynku.

Koncerty

BCKino - Disco Boy

Kategoria: Bytomskie Centrum Kultury
Data: 2023-10-15
Godzina: 19:30:00
Podkategoria: BCKino
Bytomskie Centrum Kultury / 2023-10-15

Disco Boy – dramat, Francja, Polska, Włochy, Belgia, 2023, reż. Giacomo Abbruzzese, obsada: Franz Rogowski, Morr Ndiaye, Laëtitia Ky, Leon Lučev,

Po obfitującej w perypetie podróży, prowadzącej między innymi przez Polskę, Aleksiej przedostaje się z rodzinnej Białorusi do Francji. Wstępuje do Legii Cudzoziemskiej i jako jej żołnierz zatraca się w opętańczym tańcu, w którym do głosu dochodzą wyrzuty sumienia i porzucone marzenia.

Czas trwania: 93 min. (SNH)
Sala Ki-Nowa (II piętro)

Spektakl “Duch. Król-Avatar, czyli Słowacki w Metaversum"

Miejsce: Teatr Rozbark
Kategoria: Teatr Rozbark
Data: 2023-10-15
Godzina: 19.00
Teatr Rozbark / 2023-10-15

Czy przestrzeń wirtualna może być miejscem do realizacji narodowych i osobistych idei, czy też jest ona tylko polem walki o dominację i manipulację? W niedzielę, 15 października o 19.00 na deskach Teatru Rozbark zagości „Duch. Król-Avatar czyli Słowacki w Metaversum” w reżyserii Mateusza Kowalskiego.

Spektakl “Duch. Król-Avatar, czyli Słowacki w Metaversum” przenosi widza w fascynującą rzeczywistości Metaversum - przestrzeni wirtualnej, gdzie każdy może stać się kimkolwiek pragnie. W tym miejscu spotykają się marzenia, pragnienia i lęki, a także kwestie dotyczące tożsamości narodowej i osobistej.

Jak mówią twórcy, to spektakl, który skłania do refleksji, wywołuje emocje i pozostawia widza z pytaniami, które towarzyszą mu nie tylko w świecie rzeczywistym, ale także w przestrzeni wirtualnej, a których granice nieustannie się zacierają.

 Bezpłatne wejściówki dostępne są pod linkiem: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScA5oi4Kj7XqG7OLbfKiGZDaEmSZLQRfqGfu35n80ZDvt0_8w/viewform?vc=0&c=0&w=1&flr=0&pli=1.

Spektakl powstał w ramach projektu OFF Polska organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.Plakat informacyjny

BCKino - Chłopi

Kategoria: Bytomskie Centrum Kultury
Data: 2023-10-15
Godzina: 20:30:00
Podkategoria: BCKino, BCKino w samo południe
Bytomskie Centrum Kultury / 2023-10-15

Chłopi – dramat, animacja dla dorosłych, Polska, 2023, reż. DK Welchman, Hugh Welchman, obsada: Kamila Urzędowska, Robert Gulaczyk, Mirosław Baka, Sonia Mietielica, Ewa Kasprzyk, Małgorzata Kożuchowska, Sonia Bohosiewicz, Maciej Musiał, Julia Wieniawa-Narkiewicz.

Na tle zmieniających się pór roku i sezonowych prac polowych rozgrywają się losy rodziny Borynów i pięknej, tajemniczej Jagny. To właśnie kobiety, w szczególności tragiczna postać Jagny, znajdą się w sercu fabuły. Unikalny mikroświat wiejskiej wspólnoty stanie się pretekstem do opowiedzenia uniwersalnej i niesamowicie aktualnej historii. Historii o tragicznej miłości i życiu w małej społeczności, gdzie reguły i brutalne zasady gry wyznaczają każdemu określone miejsce w grupie, a wyjście poza ciasne ramy grozi upokorzeniem i odrzuceniem.

Czas trwania: 115 min. (Next Film)
Sala Gloria (I piętro)

 
do góry