• język migowy
  • BIP

Kalendarium

terminarz dnia 09.09.2023

"Falochrony" - wystawa prac Hanny Żywickiej

Miejsce: Galeria Rotunda, pl. Sobieskiego
Kategoria: Kultura
Data: 2023-09-08 - 2023-09-30

Wystawa prac bytomskiej artystki, pochodzącej ze Szczecina - Hanny Żywickiej. Prace to fotografie artystyczne i obrazy przedstawiające morze i falochrony.

Wernisaż wystawy  odbędzie się 8 września o 17.00.

Hanna Żywicka ma na swoim koncie ponad 200 wystaw indywidualnych i zbiorowych, w różnych miejscach Polski, a także poza granicami. W Białogardzie prowadziła galerię „W Bramie”, gdzie zapraszała artystów z różnych stron kraju. Prowadziła zajęcia plastyczne z dziećmi i młodzieżą.

Niejednokrotnie realizowała program arteterapii swojego autorstwa.  Stara się zwracać uwagę na sprawy ważne, interesujące, dotyczące człowieka i jego przestrzeni.

Usiądź nad wodą z Narcyzem, z monstrum zatańcz taniec wolności. Paweł Sobczak i Julia Świtaj w CSW Kronika

Miejsce: CSW Kronika w Bytomiu, Rynek 26
Kategoria: Kultura
Data: 2023-09-09 - 2023-10-10
Kultura / 2023-09-09

Od 9 września w bytomskim Centrum Sztuki Współczesnej Kronika nowe wystawy malarskie - „Jeśli siebie nie poznasz” Pawła Sobczaka oraz „Niewidy” Julii Świtaj. Artysta i artystka sięgają do mitologii i powracających w historii opowieści o monstrach, żeby poddać je twórczej reinterpretacji i zrehabilitować swoich bohaterów.

Jeśli siebie nie pozna - tylko wtedy, zgodnie z przepowiednią wróżbity Terezjasza, mityczny Narcyz będzie cieszył się długim życiem. Zobaczenie siebie miało przynieść mu niechybną śmierć. Odrzucając miłość nimfy Echo, piękny młodzieniec zgrzeszył jednak obojętnością. Za karę został zawiedziony przez bogów nad źródło, gdzie po raz pierwszy ujrzał swoje odbicie i umarł z tęsknoty za nieosiągalnym ideałem. To właśnie ten mit jest punktem wyjścia wystawy Pawła Sobczaka „Jeśli siebie nie poznasz” w CSW Kronika.

Ślepe ścieżki antropocentryzmu porzuca również Julia Świtaj, która w CSW Kronika pokazuje swoją wystawę „Niewidy”. Schodząc z nich wkracza w krainę monstrów.

Figura potwora odgrywa bardzo ważną rolę w budowaniu struktur ludzkich społeczności. Pozwalając w klarowany sposób oddzielić ludzkie i zwierzęce, wyznacza granice dopuszczalnych w grupie zachowań i łagodzi ludzki lęk przed własną płynną naturą. Jak pisze Anna Wieczorkiewicz w „Monstruarium”: „Monstrum stawało się kozłem ofiarnym, na którego zrzucano grzechy całej społeczności” i które wyrzucało się poza nawias wspólnoty.

Julia Świtaj w swojej twórczości zajmuje się kwestiami społecznego poczucia lęku przed innością, odstępstwem od kulturowej normy. Na jej obrazach wszystkie postaci ludzkie, zwierzęce i zmyślone współistnieją w tym samym kontinuum, rozumianym jako ciągły zbiór nieskończonej liczby elementów przechodzących płynnie jeden w drugi.

Wernisaż obu wystaw w CSW Kronika w Bytomiu (Rynek 26) odbędzie się 9 września o godz. 19.00. O godz. 20.00 dj set Obszańska&Dziedzic. Wystawy potrwają do 10 października.

Narodowe Czytanie w Młodzieżowym Domu Kultury nr 1

Miejsce: Młodzieżowy Dom Kultury nr 1, ul. Powstańców Warszawskich 12
Kategoria: Kultura
Data: 2023-09-09
Godzina: 11.00

W tym roku zaproszeni goście (pracownicy Urzędu Miejskiego w Bytomiu, pracownicy bytomskich instytucji kultury oraz przedstawiciele ngo i środowisk artystycznych) odczytają fragmenty tekstu "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej .

Nie zabraknie też występu uczestników zajęć w MDK nr 1.  Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa cyjanotypii botanicznych autorstwa Elizy Flaszewskiej inspirowana zielnikami "Kwiatowe" tworzonymi przez Elizę Orzeszkową.

Odwiedź podziemny schron w Miechowicach i poznaj historię II wojny światowej

Miejsce: Schron w Bytomiu - Miechowicach przy ul. Kasztanowej
Kategoria: Historia
Data: 2023-09-09
Godzina: 12:00

Podziemny przeciwlotniczy schron w Bytomiu - Miechowicach przy ul. Kasztanowej ponownie zostanie otwarty. Już w najbliższą sobotę 9 września od 12:00 do 18:00 zapraszamy do jego zwiedzania miłośników historii oraz militariów.

Schron w Bytomiu - Miechowicach - fot. Archiwum Schron Miechowice_Hania Ha

W miechowickim schronie istnieje Izba Pamięci, która poświęcona jest wydarzeniom stycznia 1945 roku. Wówczas żołnierze Armii Czerwonej dopuścili się morderstw, rabunków i gwałtów na ludności Miechowic. Wśród zamordowanych był ksiądz Jan Frenzel, który został uprowadzony z jednego z domów przy obecnej ul. Styczyńskiego i po wielogodzinnych torturach zamordowany w sąsiednich Stolarzowicach. Oprócz wystawy poświęconej m.in.: Tragedii Miechowickiej, znajdują się tu ekspozycje dotyczące Tragedii Górnośląskiej, a także informacje o walkach o Górny Śląsk w 1945 roku. Wśród wystaw będzie można zobaczyć nowe ekspozycje, w sumie aż dwanaście, a ich autorami będą między innymi: Andrzej Habraszka, Maciej Bartków, Roland Skubała, Sebastian Markiel, Karol Januszewski, śp. Piotr Orzeł oraz Adam Pawełczyk.

Fajer w Bytomiu czyli Festiwal Ogranizacji Pozarządowych

Miejsce: pl. Sobieskiego
Kategoria: Miasto
Data: 2023-09-09
Godzina: 16.00

Społeczniczki i społecznicy z bytomskich NGO razem z lokalem w Bytomiu, Bytomską Radą Działalności Pożytku Publicznego oraz miastem Bytom po raz kolejny zapraszająszą bytomian do wspólnego świętowania i poznawania się.

Podobnie jak w ubiegłym roku, będzie z czego wybierać, bo swoje stoiska prezentacyjne przygotuje około 40 działających w naszym mieście organizacji pozarządowych.

Mega gra i taniec ognia

Świętowanie na pl. Sobieskiego otworzy spektakl grupy O!Teatr, który z myślą o młodych widzach wystawi „Bajkę o gajowym Chrobotku”, a następnie do wspólnej zabawy zaprosi Master Peace Poland.

W programie nie zabraknie występów przygotowanych przez uczestników Bytomskiego Ogniska Artystycznego, Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców w Bytomiu oraz Chóru Bytomskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Pokazy i animacje nie tylko dla najmłodszych

Przez cały czas trwania wydarzenia dzieci będą mogły wziąć udział w zabawach i warsztatach animacyjnych, zajęciach gimnastycznych czy warsztatach kreatywnych. Organizatorzy zapraszają też na prezentację pojazdów zabytkowych czy sprzętu strażackiego. Na tarasie lokalu nie zabraknie ciekawych spotkań i dyskusji.

Link do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/941956243549597. 

Banner informacyjny

Warsztaty budowania hoteli dla owadów

Miejsce: Plac J. Sobieskiego 3, Bytom
Kategoria: Edukacja
Data: 2023-09-09
Godzina: 16.00

Wydarzenie organizowane przez Młodzieżową Radę Miejską w Bytomiu w ramach Festiwalu Organizacji Pozarządowych FAJER w Bytomiu

13. Noc Teatrów GZM

Miejsce: Bytom, Opera Śląska
Kategoria: Opera Śląska
Data: 2023-09-09
Godzina: 17:00
Dodatkowe informacje: Organizatorem Nocy Teatrów GZM jest Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia
Premiera: 9 września 2023 r.

 

 

9 września zapraszamy na 13. Noc Teatrów GZM

 

Taniec dobry na wszystko! Otwarte Zajęcia Studio Baletowe.  Balet mimo, iż jest dziedziną trudną i wymagającą wielu godzin treningu, pozwala także w kreatywny sposób czerpać ze swoich elementów i wykorzystywać je w pracy z grupą nieprofesjonalną. Właśnie z myślą o osobach, które nigdy nie miały możliwości spełnić marzenia o karierze primabaleriny powstały warsztaty taneczne. Otwarte zajęcia odbędą  się na profesjonalnej sali baletowej Opery Śląskiej pod okiem wykwalifikowanego instruktora i są dostosowane do wieku i możliwości uczestników.
Prowadzenie: Aneta Pająk- Cwojdzińska  

godz. 17.00 (maluchy)
godz. 18.00 (grupa średnia)
Sala Baletowa im. Henryka Konwińskiego

 

Streching z elementami baletu. Otwarte zajęcia/ animacje strechingu z elementami baletu prowadzone przez Ellen Bremer, tancerke baletu Opery Śląskiej pochodząca z Australii. Warsztaty odbędą się w języku angielskim. Streching jest doskonałą formą terapii pomagającą na poprawę i utrzymanie sprawności ruchowej, redukuje stres oraz napięcia mięśniowe. 

godz. 19.00 (dorośli)
Sala Baletowa im. Henryka Konwińskiego

 

Zaprojektuj operowy świat! Pokazowe zajęcia plastyczne mają na celu rozwijanie kreatywności, wyobraźni przestrzennej i talentów dzieci poprzez działania plastyczne z wykorzystaniem różnorodnych technik i materiałów do tworzenia prac.
Prowadzenie: Katarzyna Szubert 

godz. 17.00 
godz. 18.00 
Sala korepetytorska im. Wiesława Ochmana

 

Lekcja orkiestrowa. Spotkanie z orkiestrą w formie animacji to podróże przez motywy muzyczne z popularnych przedstawień, filmów i bajek. W trakcie wydarzenia uczestnicy mogą z bliska zobaczyć instrumenty, dowiedzieć się o nich ciekawych rzeczy, samodzielnie na nich zagrać, a także wziąć udział w konkursach z nagrodami. Muzycy prowadzący zajęcia zdradzają też tajniki swojej pracy w operze i odpowiadają na pytania uczestników. Zajęcia prowadzone są w formie warsztatów angażujących uczestników do wspólnych działań.

godz. 17.00
godz. 18.00 
Sala Szkoleniowa

 

Viva l'amore - wieczór arii operowych i operetkowych. Wyjątkowe wydarzenie, przywodzące na myśl najwspanialsze tradycje operowe i operetkowe. Specjalnie skomponowany program, zawierający słynne czardasze, walce, miłosne arie, duety, a także muzykę instrumentalną  to niepowtarzalny, lekki, dynamiczny a zarazem niezwykle liryczny koncert. W programie znajdą się najsłynniejsze arie  z oper: „Carmen“, „Turandot", "Napój Miłosny". Magię dawnego, roztańczonego Wiednia odkryjemy w najpiękniejszych duetach i scenach z operetek (m.in. „Księżniczka czardasza”, „Hrabina Mariza"), a nastrój podsycą barwne pieśni neapolitańskie oraz popularne przeboje. 

Wystapią: Joanna Nawrot - sopran, Łukasz Gaj - tenor oraz Zespół kameralny pod dyrekcją Pawła Zawady

godz. 19:00
Sala Koncertowa im. Adama Didura

 

Poszukiwanie upiora w operze. To niepowtarzalna okazja by zobaczyć zakamarki Opery. Animacja przeznaczona dla każdego, kto chce odnaleźć legendarnego upiora w operze.

godz. 20.00, 21.00, 22:00    

 

Dotknij opery. Wystawa kostiumów oraz instrumentów

 

Zapisy na dodatkowe atrakcje pod nr 32 396 68 16, 733 916 101 oraz e-mail:

Cały program Noc Teatrów GZM znajdziecie www.nocteatrowgzm.pl 

 

Organizatorem Nocy Teatrów GZM jest Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia

 

 

„Wieczór z wesołą wdówką” Franza Lehára ‒ koncert plenerowy

Miejsce: Pałac w Miechowicach, ul. Dzierżonia 30
Kategoria: Kultura
Data: 2023-09-09
Godzina: 17.00

„Wieczór z wesołą wdówką” Franza Lehára ‒ koncert plenerowy. Rezerwacje przez formularz na palacwmiechowicach.pl

„Dawnych wspomnień czar” - potańcówka i zabawa przy muzyce z lat 60. - 90.

Miejsce: Śląska Pracownia Artystyczno-Kulturalna, ul. Krawiecka 2
Kategoria: Kultura
Data: 2023-09-09
Godzina: 18.00

„Dawnych wspomnień czar” - potańcówka przy muzyce z lat 60. ‒  90, występ solistki Opery Śląskiej Joanny Dziwisz, koncert życzeń, karaoke. Bilet: 25 zł

Viva l'amore - wieczór arii operowych i operetkowych

Miejsce: Bytom, Opera Śląska, Sala Koncertowa im. Adama Didura
Kategoria: Opera Śląska
Data: 2023-09-09
Godzina: 19:00
Dodatkowe informacje: Koncert w ramach 13. Nocy Teatrów GZM
Premiera: 9 września 2023 r.

Joanna Nawrot - sopran

Łukasz Gaj - tenor

 

Zespół kameralny:

Paweł Zawada - fortepian

Mieczysław Smyda  - skrzypce 

Jakub Grzelachowski - wiolonczela 

Zespół kameralny wystapi pod dyrekcją Pawła Zawady

Wrześniowa Gala Operowo-Operetkowa to wyjątkowy koncert, przywodzący na myśl najwspanialsze tradycje operowe i operetkowe. Specjalnie skomponowany program, zawierający słynne czardasze, walce, miłosne arie, duety, a także muzykę instrumentalną  to niepowtarzalny, lekki, dynamiczny a zarazem niezwykle liryczny koncert. W programie znajdą się najsłynniejsze arie  z oper: „Carmen“, „Turandot", "Napój Miłosny". Magię dawnego, roztańczonego Wiednia odkryjemy w najpiękniejszych duetach i scenach z operetek (m.in. „Księżniczka czardasza”, „Hrabina Mariza", a nastrój podsycą barwne pieśni neapolitańskie oraz popularne przeboje. 

W ramach 13. Nocy Teatrów Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii przygotowaliśmy dla Państwa pełną emocji i wzruszeń ucztę z muzyką klasyczną w towarzystwie pary znakomitych śpiewaków – sopranistki Joanny Nawrot i tenora - Łukasza Gaja.

Popisom śpiewaków towarzyszyć będzie wirtuozowska gra Zespołu Kameralnego, a koncert oplecie barwne słowo wiążące. Gala Operowo-Operetkowa w Operze Śląskiej to niezapomniany wieczór w krainie najpiękniejszych melodii! Tego wydarzenia nie mogą Państwo przegapić! Serdecznie zapraszamy!

 

  

Organizatorem Nocy Teatrów GZM jest Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.

 

BCKino - Ukryta sieć

Kategoria: Bytomskie Centrum Kultury
Data: 2023-09-09
Godzina: 20:30:00
Podkategoria: BCKino, BCKino w samo południe
Bytomskie Centrum Kultury / 2023-09-09

Ukryta sieć – thriller; Polska, 2023; reż.: Piotr Adamski; Obsada: Magdalena Koleśnik, Andrzej Seweryn, Piotr Trojan, Wiktoria Gorodeckaja.

„Ukryta sieć” to przebojowy cykl thrillerów autorstwa Jakuba Szamałka. Ich osią jest śledztwo charyzmatycznej dziennikarki Julity Wójcickiej. Fabuła trzech tomów osadzona jest w szaleńczo zmieniającym się świecie mediów i polityki, w którym najważniejsza jest liczba kliknięć, sensacyjny news i którym rządzą nowe technologie. Pierwsza i druga część trylogii szybko zdobyły uznanie czytelników. Powieści polecali między innymi Wojciech Chmielarz, Marcin Dorociński i Anna Dziewit-Meller.
Julita wie, że dobry news jest w cenie i z dnia na dzień może zrobić z niej gwiazdę mediów. Choć prawda jest niebezpieczna, młoda dziennikarka podejrzewa, że pewien celebryta odszedł z tego świata z czyjąś pomocą, a nie na skutek wypadku. Im więcej znaków wskazuje, by odpuścić, tym bardziej dziewczyna wnika w sieć intryg i kłamstw. Każdy krok ma swoje konsekwencje, bo obserwuje ją ktoś, kto może pozyskać jej najskrytsze tajemnice i jednym kliknięciem zburzyć jej świat. Nieznany przeciwnik jest bezwzględny, a najbliższych sprzymierzeńców Julita znajduje w rodzinie. Okazuje się jednak, że śledztwo dotyczy zaledwie wierzchołka góry lodowej, a to, co pod spodem, może wstrząsnąć nie tylko światem jej bliskich, ale całym krajem.

Czas trwania: 101 min. (Monolith – Kinoplex-Silesia)
Wiek: 15+

Sala Gloria (I piętro)

W ramach cyklu „BCKino w samo południe” dodatkowy seans odbędzie się 13 września (środa) o godzinie 12:00!

Charytatywny Bieg "Gonitwa"

Miejsce: Park im. Franciszka Kachla w Bytomiu
Kategoria: Sport
Data: 2023-09-09
Godzina: 8:00

Zapraszamy 9 września od 8:00 do 15:00 na Charytatywny Bieg "Gonitwa" w Parku im. Franciszka Kachla.

 
do góry