Kalendarium
terminarz dnia 27.09.2023
"Falochrony" - wystawa prac Hanny Żywickiej
Wystawa prac bytomskiej artystki, pochodzącej ze Szczecina - Hanny Żywickiej. Prace to fotografie artystyczne i obrazy przedstawiające morze i falochrony.
Wernisaż wystawy odbędzie się 8 września o 17.00.
Hanna Żywicka ma na swoim koncie ponad 200 wystaw indywidualnych i zbiorowych, w różnych miejscach Polski, a także poza granicami. W Białogardzie prowadziła galerię „W Bramie”, gdzie zapraszała artystów z różnych stron kraju. Prowadziła zajęcia plastyczne z dziećmi i młodzieżą.
Niejednokrotnie realizowała program arteterapii swojego autorstwa. Stara się zwracać uwagę na sprawy ważne, interesujące, dotyczące człowieka i jego przestrzeni.
Usiądź nad wodą z Narcyzem, z monstrum zatańcz taniec wolności. Paweł Sobczak i Julia Świtaj w CSW Kronika

Od 9 września w bytomskim Centrum Sztuki Współczesnej Kronika nowe wystawy malarskie - „Jeśli siebie nie poznasz” Pawła Sobczaka oraz „Niewidy” Julii Świtaj. Artysta i artystka sięgają do mitologii i powracających w historii opowieści o monstrach, żeby poddać je twórczej reinterpretacji i zrehabilitować swoich bohaterów.
Jeśli siebie nie pozna - tylko wtedy, zgodnie z przepowiednią wróżbity Terezjasza, mityczny Narcyz będzie cieszył się długim życiem. Zobaczenie siebie miało przynieść mu niechybną śmierć. Odrzucając miłość nimfy Echo, piękny młodzieniec zgrzeszył jednak obojętnością. Za karę został zawiedziony przez bogów nad źródło, gdzie po raz pierwszy ujrzał swoje odbicie i umarł z tęsknoty za nieosiągalnym ideałem. To właśnie ten mit jest punktem wyjścia wystawy Pawła Sobczaka „Jeśli siebie nie poznasz” w CSW Kronika.
Ślepe ścieżki antropocentryzmu porzuca również Julia Świtaj, która w CSW Kronika pokazuje swoją wystawę „Niewidy”. Schodząc z nich wkracza w krainę monstrów.
Figura potwora odgrywa bardzo ważną rolę w budowaniu struktur ludzkich społeczności. Pozwalając w klarowany sposób oddzielić ludzkie i zwierzęce, wyznacza granice dopuszczalnych w grupie zachowań i łagodzi ludzki lęk przed własną płynną naturą. Jak pisze Anna Wieczorkiewicz w „Monstruarium”: „Monstrum stawało się kozłem ofiarnym, na którego zrzucano grzechy całej społeczności” i które wyrzucało się poza nawias wspólnoty.
Julia Świtaj w swojej twórczości zajmuje się kwestiami społecznego poczucia lęku przed innością, odstępstwem od kulturowej normy. Na jej obrazach wszystkie postaci ludzkie, zwierzęce i zmyślone współistnieją w tym samym kontinuum, rozumianym jako ciągły zbiór nieskończonej liczby elementów przechodzących płynnie jeden w drugi.
Wernisaż obu wystaw w CSW Kronika w Bytomiu (Rynek 26) odbędzie się 9 września o godz. 19.00. O godz. 20.00 dj set Obszańska&Dziedzic. Wystawy potrwają do 10 października.
Życie zaklęte w kamieniu - Wystawa w Muzeum Górnośląskim

Zapraszamy na naszą nową ekspozycję „Życie zaklęte w kamieniu. Od bakterii do dinozaurów”, na której znalazły się szczątki prehistorycznych zwierząt.
Dinozaury rozpalają wyobraźnię zarówno małych, jak i dużych miłośników prehistorii, dlatego Muzeum Górnośląskie w Bytomiu przygotowało specjalną wystawę „Życie zaklęte w kamieniu. Od bakterii do dinozaurów”, której towarzyszą warsztaty, wykłady i oprowadzania kuratorskie, które pomogą nam bliżej poznać fascynujący świat sprzed milionów lat.
Która grupa dinozaurów posiadała na końcu ogona potężną kostną narośl, zwaną buławą? Czy las karboński znacznie różnił się od tego, co obecnie uważamy za las? Jaka grupa triasowych gadów przypomina pancerniki? Czym żywiły się amonity? Odpowiedzi na te, jak i wiele innych pytań znajdziecie na naszej nowej, dinozaurowej ekspozycji, wzbogaconej o wielkoformatowe wydruki zdjęć potężnych gadów. Wszystkie informacje osadzone na osi czasu, podkreślającej walory edukacyjne ekspozycji.
Więcej na stronie Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu
„Idą z trzech stron ku Warszawie. Polska już zrobiła się mniejsza” - wykład
„Idą z trzech stron ku Warszawie. Polska już zrobiła się mniejsza” - dzienniki z czasów wojny Zofii Nałkowskiej, wykład prowadzi Jolanta Zaczkowska. Centrum Edukacji, pl. Jana III Sobieskiego 2. Bilet: 2 zł
BCKino - Zielona Granica

Zielona Granica - dramat; Polska, Czechy, Francja, Belgia, 2023; reż.: Agnieszka Holland; Obsada: Jalal Altawil, Maja Ostaszewska, Tomasz Włosok, Behi Djanati Atai.
W filmie przeplatają się trzy perspektywy – uchodźców, polskich aktywistów i strażników granicznych. „Zielona granica” jest opowieścią o ludziach. O ludziach postawionych w sytuacjach granicznych.
Scenariusz filmu jest wspólnym dziełem Agnieszki Holland, reżyserki Gabrieli Łazarkiewicz-Sieczko oraz pisarza Macieja Pisuka (scenarzysty „Jesteś Bogiem”). Za zdjęcia do filmu odpowiada ceniony operator Tomasz Naumiuk.
Żyjemy w świecie, w którym potrzeba wielkiej wyobraźni i odwagi, żeby zmierzyć się z wszystkimi wyzwaniami współczesności. Rewolucja mediów społecznościowych, sztucznej inteligencji sprawiły, że coraz trudniej wybrzmieć czystemu głosowi. W moim odczuciu nie ma sensu zajmować się sztuką, jeśli nie walczy się właśnie o ten głos, jeśli nie walczy się o to, by zadawać pytania o tematy ważne, bolesne, czasami nierozwiązywalne, stawiające nas przed wyborami, nieraz bardzo dramatycznymi. Taką właśnie sytuacją jest dla mnie to, co dzieje się na granicy polsko-białoruskiej, mówi Agnieszka Holland.
Czas trwania: 147 min. (Kino Świat - Kinoplex-Silesia)
Sala Gloria (I piętro)
W ramach cyklu BCKino w samo południe dodatkowy seans odbędzie się 27 września (środa) o godzinie 12:00!
Ze względu na duże zainteresowanie w ramach cyklu zapraszamy też: we wtorek (3 października) o godzinie 12:00 oraz w czwartek (5 października) również o godzinie 12:00!
Mężczyźni przyszłości - konferencja promująca równość kobiet i mężczyzn w Funduszach Europejskich
Departament Rozwoju i Transformacji Regionu Urzędu Marszałkowskiego Wojewódzkiego Śląskiego zaprasza na konferencję "Mężczyźni przyszłości - konferencja promująca równość kobiet i mężczyzn w Funduszach Europejskich, która odbędzie się 27 września 2023 roku od 9.30 do 15:30. Zapraszamy do Teatru Tańca i Ruchu ROZBARK w Bytomiu przy ul. Wojciecha Kilara 29.
Rejestracja na wydarzenie: https://funduszeue.slaskie.pl/register/form/728
Konferencja będzie dotyczyła wyzwań przed jakimi stają mężczyźni we współczesnym świecie oraz dążeń do zapewnienia równości kobiet i mężczyzn - również w kontekście Funduszy Europejskich.
Konferencję otworzą:
• Marszałek Województwa Śląskiego - Jakub Chełstowski
• Wicemarszałek Województwa - Anna Jedynak
W panelach dyskusyjnych będą uczestniczyć m.in.:
• Przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego - prof. Marek Gzik
• Wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Śląskiego - Urszula Koszutska
Gościem specjalnym będzie Bartek Jędrzejak - dziennikarz i ambasador kampanii „Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję”.
Do udziału w konferencji organizatorzy zapraszają wszystkie osoby, którym bliska jest tematyka związana z zasadą równości kobiet i mężczyzn - w szczególności beneficjentów i potencjalnych beneficjentów Funduszy Europejskich.
Szczegółowe informacje o wydarzeniu znajdą Państwo w załączniku lub na stronie internetowej: https://funduszeue.slaskie.pl/czytaj/mezczyzni_przyszlosci_konferencja