Kalendarium
terminarz dnia 22.09.2023
"Falochrony" - wystawa prac Hanny Żywickiej
.jpg)
Wystawa prac bytomskiej artystki, pochodzącej ze Szczecina - Hanny Żywickiej. Prace to fotografie artystyczne i obrazy przedstawiające morze i falochrony.
Wernisaż wystawy odbędzie się 8 września o 17.00.
Hanna Żywicka ma na swoim koncie ponad 200 wystaw indywidualnych i zbiorowych, w różnych miejscach Polski, a także poza granicami. W Białogardzie prowadziła galerię „W Bramie”, gdzie zapraszała artystów z różnych stron kraju. Prowadziła zajęcia plastyczne z dziećmi i młodzieżą.
Niejednokrotnie realizowała program arteterapii swojego autorstwa. Stara się zwracać uwagę na sprawy ważne, interesujące, dotyczące człowieka i jego przestrzeni.
Usiądź nad wodą z Narcyzem, z monstrum zatańcz taniec wolności. Paweł Sobczak i Julia Świtaj w CSW Kronika

Od 9 września w bytomskim Centrum Sztuki Współczesnej Kronika nowe wystawy malarskie - „Jeśli siebie nie poznasz” Pawła Sobczaka oraz „Niewidy” Julii Świtaj. Artysta i artystka sięgają do mitologii i powracających w historii opowieści o monstrach, żeby poddać je twórczej reinterpretacji i zrehabilitować swoich bohaterów.
Jeśli siebie nie pozna - tylko wtedy, zgodnie z przepowiednią wróżbity Terezjasza, mityczny Narcyz będzie cieszył się długim życiem. Zobaczenie siebie miało przynieść mu niechybną śmierć. Odrzucając miłość nimfy Echo, piękny młodzieniec zgrzeszył jednak obojętnością. Za karę został zawiedziony przez bogów nad źródło, gdzie po raz pierwszy ujrzał swoje odbicie i umarł z tęsknoty za nieosiągalnym ideałem. To właśnie ten mit jest punktem wyjścia wystawy Pawła Sobczaka „Jeśli siebie nie poznasz” w CSW Kronika.
Ślepe ścieżki antropocentryzmu porzuca również Julia Świtaj, która w CSW Kronika pokazuje swoją wystawę „Niewidy”. Schodząc z nich wkracza w krainę monstrów.
Figura potwora odgrywa bardzo ważną rolę w budowaniu struktur ludzkich społeczności. Pozwalając w klarowany sposób oddzielić ludzkie i zwierzęce, wyznacza granice dopuszczalnych w grupie zachowań i łagodzi ludzki lęk przed własną płynną naturą. Jak pisze Anna Wieczorkiewicz w „Monstruarium”: „Monstrum stawało się kozłem ofiarnym, na którego zrzucano grzechy całej społeczności” i które wyrzucało się poza nawias wspólnoty.
Julia Świtaj w swojej twórczości zajmuje się kwestiami społecznego poczucia lęku przed innością, odstępstwem od kulturowej normy. Na jej obrazach wszystkie postaci ludzkie, zwierzęce i zmyślone współistnieją w tym samym kontinuum, rozumianym jako ciągły zbiór nieskończonej liczby elementów przechodzących płynnie jeden w drugi.
Wernisaż obu wystaw w CSW Kronika w Bytomiu (Rynek 26) odbędzie się 9 września o godz. 19.00. O godz. 20.00 dj set Obszańska&Dziedzic. Wystawy potrwają do 10 października.
Wymiana młodzieżowa "Między miastem a miastem: Bytom - Drohobycz"
Wymiana młodzieżowa "Między miastem a miastem: Bytom - Drohobycz" to projekt, kóry zakłada 3 główne cele: odnalezienie podobieństw pomiędzy miastem polskim i ukraińskim, zwiększenie zainteresowania młodzieży historią własnego regionu oraz edukacja międzykulturowa młodzieży
Życie zaklęte w kamieniu - Wystawa w Muzeum Górnośląskim

Zapraszamy na naszą nową ekspozycję „Życie zaklęte w kamieniu. Od bakterii do dinozaurów”, na której znalazły się szczątki prehistorycznych zwierząt.
Dinozaury rozpalają wyobraźnię zarówno małych, jak i dużych miłośników prehistorii, dlatego Muzeum Górnośląskie w Bytomiu przygotowało specjalną wystawę „Życie zaklęte w kamieniu. Od bakterii do dinozaurów”, której towarzyszą warsztaty, wykłady i oprowadzania kuratorskie, które pomogą nam bliżej poznać fascynujący świat sprzed milionów lat.
Która grupa dinozaurów posiadała na końcu ogona potężną kostną narośl, zwaną buławą? Czy las karboński znacznie różnił się od tego, co obecnie uważamy za las? Jaka grupa triasowych gadów przypomina pancerniki? Czym żywiły się amonity? Odpowiedzi na te, jak i wiele innych pytań znajdziecie na naszej nowej, dinozaurowej ekspozycji, wzbogaconej o wielkoformatowe wydruki zdjęć potężnych gadów. Wszystkie informacje osadzone na osi czasu, podkreślającej walory edukacyjne ekspozycji.
Więcej na stronie Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu
"Życie zaklęte w kamieniu. Od bakterii do dinozaurów" ‒ otwarcie wystawy
"Życie zaklęte w kamieniu. Od bakterii do dinozaurów" ‒ otwarcie wystawy, ul. Wojciecha Korfantego 34. Wstęp w cenie biletu na wystawę czasową
Sól ziemi czarnej

Muzyka: Wojciech Kilar, Henryk Mikołaj Górecki, Michał Spisak, Stefan Kisielewski, Bolesław Szabelski
ZŁOTA MASKA w kategorii "Spektakl roku 2021"
kierownictwo muzyczne: Maciej Tomasiewicz
reżyseria i choreografia: Artur Żymełka
scenografia: Martyna Kander
kostiumy: Małgorzata Słoniowska
wizualizacje: Jagoda Chalcińska
realizacja świateł: Karolina Gębska
współpraca muzyczna: Jan Stańczyk
kierownictwo baletu: Grzegorz Pajdzik
kierownictwo chóru: Krystyna Krzyżanowska-Łoboda
asystent choreografa: Anna Kmiecik-Sokalla
asystent reżysera: Bernadeta Maćkowiak
pedagog baletu: Kazimierz Cieśla
inspektor baletu: Ewa Czampiel- Matura
pianista baletu: Natalia Myślewicz
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca”
1 godz. 50 min. - 1 przerwa
Wydarzenia
Miejsce: Katowice, Teatr Śląski
Dodatkowe informacje: Spektakl z napisami dla osób głuchych oraz niedosłyszących, które powstały w ramach projektu „Kultura bez barier” realizowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Kup bilet
OBSADA
Matka / Kobieta w szarości – Mitsuki Noda, Ai Okuno
Kobieta w czerwieni – Michalina Drozdowska, Monika Latusek
Sanitariuszka / Kobieta w bieli – Ai Okuno, Michalina Drozdowska
Mężczyzna w czerni - Douglas de Oliveira Ferreira, Keisuke Sakai
Gabriel Basista, najmłodszy brat – Karl Picuira-de Pimodan, Karol Pluszczewicz
Porucznik Stefan Sowiński – Keisuke Sakai, Karol Pluszczewicz
Kobiety w czerni – Ellen Bremer, Dominika Woszek / Christina Janusz, Małgorzata Timofiejew
Ojciec – Paweł Kranz
Kobieta w żółtym- Kurara Ushizaka, Monika Latusek
Zespół: Bremer Ellen, Drozdowska Michalina, Guarnieri Sara, Henrique Rocha Thais, Janusz Christina, Kmiecik-Sokalla Anna, Kranz Paweł, Kubacka-Werner Sylwia, Lach Aleksandra, Latusek Monika, Liszczyk Maja, Nalepa Katarzyna, Noda Mitsuki, Nowacki Patryk, Ai Okuno, Picuira-de Pimodan Karl, Pluszczewicz Karol, Sakai Keisuke, Szczygieł Krzysztof, Timofiejew Małgorzata, Ushizaka Kurara, Woszek Dominika
Sopran: Gabriela Gołaszewska, Ewelina Szybilska
Balet, Chór i Orkiestra Opery Śląskiej pod dyrekcją Macieja Tomasiewicza
Spektakl baletowy „Sól ziemi czarnej” na kanwie filmu Kazimierza Kutza o tym samym tytule, w reżyserii i choreografii Artura Żymełki.
Film Kutza odnosi się do ważnych wydarzeń w historii Polski - powstań śląskich, toczonych w momencie formowania się Państwa Polskiego. Ich znaczenie tak w chwili premiery filmu w 1969 roku, jak i dziś, jest w szerokiej świadomości Polaków marginalizowane. Dlatego ważnym jest, by współczesna sztuka ponownie odniosła się do patriotycznych wystąpień ludności śląskiej, przelewającej przed 100 laty krew za przynależność do Polski.
Sceniczne przetworzenie filmu z pietyzmem odnosi się do pierwowzoru, uwypukla charakterystyczne dla Śląska siłę tradycji, więzów rodzinnych, stanowczość charakterów i głębię poczucia regionalnej tożsamości. W obliczu 100 rocznicy Powstań Śląskich stworzenie spektaklu opartego na ikonie polskiej filmografii staje się zasadne dla upamiętnienia obrazu Kutza i historii.
Nowoczesny spektakl jest okazaniem szacunku minionym bohaterom oraz szansą na przywrócenie pamięci powstań i polskiej historii kolejnym pokoleniom.
Muzyka:
Wojciech Kilar - Ricordanza
Wojciech Kilar - II Koncert fortepianowy
Wojciech Kilar - Generique
Wojciech Kilar - Prolog z filmu Sól Ziemi Czarnej
Wojciech Kilar - Preludium chorałowe
Wojciech Kilar - Marsz kawalerii z filmu Kronika wypadków miłosnych
Henryk Mikołaj Górecki - II Kwartet smyczkowy „Quasi una fantasia”
Henryk Mikołaj Górecki – Trzy utwory w dawnym stylu
Henryk Mikołaj Górecki - III Symfonia
Henryk Mikołaj Górecki - IV Symfonia „Tansman epizody"
Henryk Mikołaj Górecki - Totus Tuus
Michał Spisak – Trzy Miniatury
Stefan Kisielewski - Walczyki wiejskie
Stefan Kisielewski - Polki śląskie
Bolesław Szabelski – IV Symfonia
POLSKIE RADIO JEST LICENCJONODAWCĄ WYBRANYCH NAGRAŃ WYKORZYSTANYCH W SPEKTAKLU.
Obsada
Balet Opery Śląskiej
MATKA / KOBIETA W SZAROŚCI
Mitsuki Noda
KOBIETA W CZERWIENI
Michalina Drozdowska
SANITARIUSZKA / KOBIETA W BIELI
Katarzyna Nalepa
MĘŻCZYZNA W CZERNI
Douglas de Oliveira Ferreira
GABRIEL BASISTA, NAJMŁODSZY BRAT
Alberto Pecetto
PORUCZNIK STEFAN SOWIŃSKI
Maciej Pletnia
KOBIETY W CZERNI
Giada Gavoli,
Ellen Bremer
OJCIEC
Karl Picuira-de Pimodan
KOBIETA W ŻÓŁTYM
Clara Ushizaka
BCKino - Zielona Granica

Zielona Granica - dramat; Polska, Czechy, Francja, Belgia, 2023; reż.: Agnieszka Holland; Obsada: Jalal Altawil, Maja Ostaszewska, Tomasz Włosok, Behi Djanati Atai.
W filmie przeplatają się trzy perspektywy – uchodźców, polskich aktywistów i strażników granicznych. „Zielona granica” jest opowieścią o ludziach. O ludziach postawionych w sytuacjach granicznych.
Scenariusz filmu jest wspólnym dziełem Agnieszki Holland, reżyserki Gabrieli Łazarkiewicz-Sieczko oraz pisarza Macieja Pisuka (scenarzysty „Jesteś Bogiem”). Za zdjęcia do filmu odpowiada ceniony operator Tomasz Naumiuk.
Żyjemy w świecie, w którym potrzeba wielkiej wyobraźni i odwagi, żeby zmierzyć się z wszystkimi wyzwaniami współczesności. Rewolucja mediów społecznościowych, sztucznej inteligencji sprawiły, że coraz trudniej wybrzmieć czystemu głosowi. W moim odczuciu nie ma sensu zajmować się sztuką, jeśli nie walczy się właśnie o ten głos, jeśli nie walczy się o to, by zadawać pytania o tematy ważne, bolesne, czasami nierozwiązywalne, stawiające nas przed wyborami, nieraz bardzo dramatycznymi. Taką właśnie sytuacją jest dla mnie to, co dzieje się na granicy polsko-białoruskiej, mówi Agnieszka Holland.
Czas trwania: 147 min. (Kino Świat - Kinoplex-Silesia)
Sala Gloria (I piętro)
W ramach cyklu BCKino w samo południe dodatkowy seans odbędzie się 27 września (środa) o godzinie 12:00!