• język migowy
  • BIP

Kalendarium

terminarz dnia 18.09.2023

"Falochrony" - wystawa prac Hanny Żywickiej

Miejsce: Galeria Rotunda, pl. Sobieskiego
Kategoria: Kultura
Data: 2023-09-08 - 2023-09-30

Wystawa prac bytomskiej artystki, pochodzącej ze Szczecina - Hanny Żywickiej. Prace to fotografie artystyczne i obrazy przedstawiające morze i falochrony.

Wernisaż wystawy  odbędzie się 8 września o 17.00.

Hanna Żywicka ma na swoim koncie ponad 200 wystaw indywidualnych i zbiorowych, w różnych miejscach Polski, a także poza granicami. W Białogardzie prowadziła galerię „W Bramie”, gdzie zapraszała artystów z różnych stron kraju. Prowadziła zajęcia plastyczne z dziećmi i młodzieżą.

Niejednokrotnie realizowała program arteterapii swojego autorstwa.  Stara się zwracać uwagę na sprawy ważne, interesujące, dotyczące człowieka i jego przestrzeni.

Usiądź nad wodą z Narcyzem, z monstrum zatańcz taniec wolności. Paweł Sobczak i Julia Świtaj w CSW Kronika

Miejsce: CSW Kronika w Bytomiu, Rynek 26
Kategoria: Kultura
Data: 2023-09-09 - 2023-10-10
Kultura / 2023-09-09

Od 9 września w bytomskim Centrum Sztuki Współczesnej Kronika nowe wystawy malarskie - „Jeśli siebie nie poznasz” Pawła Sobczaka oraz „Niewidy” Julii Świtaj. Artysta i artystka sięgają do mitologii i powracających w historii opowieści o monstrach, żeby poddać je twórczej reinterpretacji i zrehabilitować swoich bohaterów.

Jeśli siebie nie pozna - tylko wtedy, zgodnie z przepowiednią wróżbity Terezjasza, mityczny Narcyz będzie cieszył się długim życiem. Zobaczenie siebie miało przynieść mu niechybną śmierć. Odrzucając miłość nimfy Echo, piękny młodzieniec zgrzeszył jednak obojętnością. Za karę został zawiedziony przez bogów nad źródło, gdzie po raz pierwszy ujrzał swoje odbicie i umarł z tęsknoty za nieosiągalnym ideałem. To właśnie ten mit jest punktem wyjścia wystawy Pawła Sobczaka „Jeśli siebie nie poznasz” w CSW Kronika.

Ślepe ścieżki antropocentryzmu porzuca również Julia Świtaj, która w CSW Kronika pokazuje swoją wystawę „Niewidy”. Schodząc z nich wkracza w krainę monstrów.

Figura potwora odgrywa bardzo ważną rolę w budowaniu struktur ludzkich społeczności. Pozwalając w klarowany sposób oddzielić ludzkie i zwierzęce, wyznacza granice dopuszczalnych w grupie zachowań i łagodzi ludzki lęk przed własną płynną naturą. Jak pisze Anna Wieczorkiewicz w „Monstruarium”: „Monstrum stawało się kozłem ofiarnym, na którego zrzucano grzechy całej społeczności” i które wyrzucało się poza nawias wspólnoty.

Julia Świtaj w swojej twórczości zajmuje się kwestiami społecznego poczucia lęku przed innością, odstępstwem od kulturowej normy. Na jej obrazach wszystkie postaci ludzkie, zwierzęce i zmyślone współistnieją w tym samym kontinuum, rozumianym jako ciągły zbiór nieskończonej liczby elementów przechodzących płynnie jeden w drugi.

Wernisaż obu wystaw w CSW Kronika w Bytomiu (Rynek 26) odbędzie się 9 września o godz. 19.00. O godz. 20.00 dj set Obszańska&Dziedzic. Wystawy potrwają do 10 października.

Wymiana młodzieżowa "Między miastem a miastem: Bytom - Drohobycz"

Miejsce: Bytom
Kategoria: Kultura
Data: 2023-09-14 - 2023-09-23

Wymiana młodzieżowa "Między miastem a miastem: Bytom - Drohobycz" to projekt, kóry zakłada 3 główne cele: odnalezienie podobieństw pomiędzy miastem polskim i ukraińskim, zwiększenie zainteresowania młodzieży historią własnego regionu oraz edukacja międzykulturowa młodzieży

Spotkanie autorskie.Tomasz Przemysław Sanecki: „Bytom Warto Zwiedzić. Historia - Zabytki - Przyroda”

Miejsce: Bytomskie Centrum Kultury, plac Karin Stanek
Kategoria: Bytomskie Centrum Kultury
Data: 2023-09-18
Godzina: 18:00

Zapraszamy na spotkanie autorskie z Tomaszem Saneckim, który zaprezentuje swoją najnowszą publikację o Bytomiu - "Bytom Warto Zwiedzić. Historia - Zabytki - Przyroda”. Spotkanie odbędzie się 18 września o godzinie 18:00 w Bytomskim Centrum Kultury, Plac Karin Stanek 1.

"Bytom Warto Zwiedzić” to książka, która z pewnością zainteresuje nie tylko turystów chcących odwiedzić to jedno z najstarszych i najpiękniejszych miast na Górnym Śląsku, ale również mieszkańców Bytomia. Książka ma na celu nie tylko ukazanie tego co najpiękniejsze w Bytomiu, ale zwrócenie uwagi na to, że niejednokrotnie „cudze chwalimy, a swego nie znamy”. W publikacji znajdziemy nie tylko ciekawostki z dziejów Bytomia, ale przede wszystkim zaprezentowane zostały najpiękniejsze i najwartościowsze zabytki w mieście, w tym również najcenniejsze zakątki przyrodnicze miasta, które leży w samym sercu konurbacji górnośląskiej, gdzie jeszcze pod koniec XX wieku pracowało 7 kopalń, dwie huty oraz wiele fabryk i zakładów przemysłowych. Dzisiaj po wielu z nich nie ma już śladu, ale te, które zostały zachowane do czasów nam współczesnych należą do arcydzieł architektury przemysłowej, jakich w innych miastach Polski nie znajdziemy.

W publikacji oprócz historii miasta, opisów zabytków, a także najpiękniejszych miejsc, gdzie można spędzić wolny czas, znajduje się wiele ciekawostek historycznych z dziejów Bytomia, w tym również artykuły dotyczące największych zakładów przemysłowych w mieście. Opisane zabytki, miejsca oraz wydarzenia historyczne zostały opatrzone archiwalnymi i współczesnymi fotografiami, pocztówkami oraz szkicami pozyskanymi m.in. z bogatego Archiwum Miejskiego w Bytomiu a podział książki według dzielnic Bytomia oraz dokładne adresy przedstawionych w publikacji miejsc z pewnością ułatwią poruszanie sie po mieście osobom, które skorzystają z przewodnika.

O tym właśnie jest ta książka która, zachęci nie tylko turystów do odwiedzenia Bytomia, ale także zdopinguje jego mieszkańców do wyjścia z domu i odwiedzenia najpiękniejszych miejsc i zabytków w mieście, których, jak się przekonacie, nie brakuje w Bytomiu.

Tomasz Sanecki - historyk, miłośnik Bytomia, pracownik Urzędu Miejskiego w Bytomiu, który wydał już trzecią książkę o naszym mieście „Bytom warto zwiedzić. Historia - Zabytki - Przyroda” to przewodnik turystyczny, który ukazuje różnorodność Bytomia.

Bilety w cenie 2 zł.

BCKino - Saint Omer

Kategoria: Bytomskie Centrum Kultury
Data: 2023-09-18
Godzina: 19:30:00
Podkategoria: BCKino, BCKino w samo południe
Bytomskie Centrum Kultury / 2023-09-18

Saint Omer - dramat; Francja, 2022; reż.: Alice Diop; Obsada: Kayije Kagame, Guslagie Malanga, Valérie Dréville, Aurélia Petit, Xavier Maly.

„Saint Omer” to francuski kandydat do Oscara i zdobywca Wielkiej Nagrody Jury na festiwalu w Wenecji. To wstrząsający dramat sądowy i trzymająca w napięciu od pierwszej do ostatniej minuty opowieść o macierzyństwie (oparta na faktach). To także manifest skierowany przeciwko oskarżaniu — matek i kobiet.

Francuski kandydat do Oscara i zdobywca Wielkiej Nagrody Jury na festiwalu w Wenecji. Wstrząsający, prowokacyjny dramat sądowy, w którym na ławie oskarżonych zasiada młoda imigrantka posądzona o zamordowanie swojej 15-miesięcznej córeczki. Sprawa wydaje się przesądzona: dziewczyna przyznaje się do winy. Jednak jej szokująca spowiedź przed przysięgłymi nie tylko komplikuje proces, ale i uniemożliwia łatwe ferowanie wyroków. Alice Diop scenariusz tej historii oparła na faktach, ale jej film staje się manifestem skierowanym przeciwko oskarżaniu – matek i kobiet, szczególnie tych „obcych”, o innym kolorze skóry. „Saint Omer” niepostrzeżenie konfrontuje nas z naszymi własnymi uprzedzeniami, sprawia, że odkrywamy w sobie ławników, adwokatów, sędziów. Jednak ta opowieść sięga jeszcze głębiej: ku kolektywnym wyrwom w sercach i pamięci; ku córkom dziedziczącym traumy matek. Bo wykluczenie i pogarda też bywają narzędziem zbrodni.

Czas trwania: 122 min. (Stowarzyszenie Nowe Horyzonty)

Sala Gloria (I piętro)

W ramach cyklu BCKino w samo południe dodatkowy seans odbędzie się 20.09 (środa) o godzinie 12:00!

 
do góry