• język migowy
  • BIP

Kalendarium

terminarz dnia 19.08.2023

Rodzinny Przejazd Rowerowy Park Miejski-Rezerwat Przyrody Segiet

Miejsce: Park im. Franciszka Kachla w Bytomiu
Kategoria: Sport
Data: 2023-08-19
Godzina: 10:30

Zapraszamy 19 sierpnia na Rodzinny Przejazd Rowerowy z Parku im. Franciszka Kachla do Sport Doliny w Suchej Górze.

Plakat

Jan III Sobieski w Bytomiu. Zbliża się 340. rocznica wizyty polskiego króla w naszym mieście

Miejsce: Kościół pw. św. Jacka przy ul. Matejki w Bytomiu - Rozbarku
Kategoria: Historia
Data: 2023-08-19
Godzina: 15:00

To było jedno z najbardziej doniosłych wydarzeń w historii Bytomia. 19 sierpnia 1683 roku do Bytomia przybył król Polski Jan III Sobieski, który zatrzymał się w naszym mieście w czasie przemarszu wojsk polskich idących na odsiecz obleganemu przez Turków Wiedniowi. W tym roku mija już 340. rocznica wizyty polskiego króla. Aby uczcić to historyczne wydarzenie parafia pw. św. Jacka w Bytomiu przygotowała wiele ciekawych atrakcji, na które zapraszamy już w sobotę 19 sierpnia.

Jan III Sobieski w Bytomiu. Zbliża się 340. rocznica wizyty polskiego króla w naszym mieście

Jakie atrakcje czekają na miłośników historii?

Uroczystości z okazji 340. rocznicy odsieczy wiedeńskiej i wizyty Jana III Sobieskiego w Bytomiu odbędą się 19 i 22 sierpnia. W sobotę 19 sierpnia zapraszamy do parafii pw. św. Jacka przy ul. Matejki w Bytomiu - Rozbarku, gdzie już od 15.00 będzie można zwiedzać wystawy w podziemiach kościoła. A wśród nich zobaczymy wystawę poświęconą Wojsku Polskiem króla Jana III Sobieskiego ze zbiorów Grzegorza Kamińskiego oraz zbroje husarskie i uzbrojenie Wojska Polskiego z XVII wieku ze zbiorów Krzysztofa Banasia. Wystawom będą towarzyszyły warsztaty z husarią dla dzieci - możliwość przymierzenia elementów zbroi husarskiej oraz pamiątkowe fotografie z husarzem.

Z kolei o 16.00 również ze zbiorów Grzegorza Kamińskiego będzie można zobaczyć wystawę figurek żołnierzyków prezentujących Wojsko Polskie za czasów Jana III Sobieskiego, a także posłuchać dwóch ciekawych prelekcji historyka Grzegorza Kamińskiego - „W drodze na Wiedeń - król Jan III Sobieski w Bytomiu” oraz również historyka Krzysztofa Banasia „Uzbrojenie Wojska Polskiego w bitwie pod Wiedniem w 1683 roku”.

Druga część uroczystości odbędzie się we wtorek 22 sierpnia. Rozpoczną się one o 18.00 mszą świętą z okazji 340. rocznicy odsieczy wiedeńskiej i pobytu króla Jana III Sobieskiego w Bytomiu, po której odbędzie się posadzenie „Lipy Sobieskiego”. Wydarzeniu towarzyszyć będzie wykonanie specjalnie na dudach „Bogurodzicy” przez rotmistrza Macieja Burego z Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej, prelekcja poświęcona uzbrojeniu Wojska Polskiego pod Wiedniem w 1683 roku oraz pokaz szermierki.

Organizatorem wydarzenia jest parafia pw. św. Jacka w Bytomiu - Rozbarku.

Rodzinna Parafiada w kościele pw. św. Jacka w Bytomiu - Rozbarku

Miejsce: Parafia pw. św. Jacka w Bytomiu - Rozbarku /ul. Matejki 1/
Kategoria: Kultura
Data: 2023-08-19
Godzina: 15:00-21:00

Zapraszamy na Rodzinną Parafiadę w kościele pw. św. Jacka w Bytomiu - Rozbarku. W programie wydarzenia: występy muzyczne, wystawy, słodki poczęstunek i śląska kuchnia, konkursy i koło fortuny

Spacer "Z betonu, marmuru, brązu - trzeci wymiar sztuki w Bytomiu"

Miejsce: Rynek, pomnik "Śpiącego lwa"
Kategoria: Historia
Data: 2023-08-19
Godzina: 9.00

Spacer "Z betonu, marmuru, brązu - trzeci wymiar sztuki w Bytomiu". Prowadzenie: Dariusz Pietrucha. Bilety na stronie: www.miastagwarkow.pl.

Park Miejski bez Alei Muz? Rynek bez lwa? Niektóre miejsca trudno sobie wyobrazić bez znajdujących się tam rzeźb. Jedne trudno dostrzec, inne - wręcz przeciwnie - dominują w przestrzeni, nobilitują ją, urastają do rangi symbolu. Spacer szlakiem bytomskich rzeźb plenerowych, zarówno tych wolnostojących, pomnikowych, jak i wkomponowanych w elewacje kamienic, to okazja do poznania sztuki rzeźbiarskiej i sylwetek czterech artystów, którym przyszło tworzyć w Bytomiu w zupełnie różnych czasach: Teodora Kalidego (1801-1863), Thomasa Myrtka (1888 - 1935), Waltera Tuckermanna (1895 - 1981) i Tadeusza Sadowskiego (1915-1991). Opowieść o nich wprowadzi w specyfikę tego zawodu, ale będzie także punktem wyjścia do opowieści o niespokojnej historii Bytomia, także w czasach dwóch totalitaryzmów. Gdzie i jak powstawały bytomskie rzeźby? Dlaczego niektóre z nich zmieniały swoją lokalizację, w jakich okolicznościach znikały zupełnie z przestrzeni publicznej?

Spacer poprowadzi Dariusz Pietrucha, historyk, znawca i miłośnik architektury militarnej, autor publikacji historycznych i turystycznych.  

 

 
do góry