Kalendarium
terminarz dnia 07.07.2023
Wystawa "Dziel i łącz"

„Dziel i łącz” - wystawa Tytusa Szabelskiego-Różniaka. Kurator wystawy: Piotr Lisowski. Bilety: 1 - 3 zł
Wystawa Tytusa Szabelskiego-Różniaka składa się z fotografii, filmów i minimalistycznej instalacji wyznaczającej linie wyklejone na podłodze galerii.
Tytus Szabelski-Różniak w swoich badaniach podąża za ciągami i architekturą komunikacyjno-graniczną, skupiając się na odwrotności ich funkcji. Interesuje go aspekt dzielenia, kontroli i kanalizowania ruchu, a nie sposób łączenia, naprawiania szkód środowiskowych czy przyspieszenia komunikacji. Nie jest to zatem projekt dokumentalny, ale bardziej metaforyczna opowieść rzutująca na dwuznaczną rolę tego typu infrastruktury i jej działania. Zawarta w tytule wystawy parafraza starożytnej dewizy divide et impera próbuje zwrócić uwagę na tę odwróconą perspektywę oraz korelację między niedostępnością środowisk naturalnych a skalą autonomii zamieszkujących je ludzi.
Wystawa „Owoc granatu”
„Owoc granatu” - wernisaż wystawy Barbary Gryki i Agaty Konarskiej. Kuratorki wystawy: Agata Cukierska, Katarzyna Kalina. Bilety: 1 - 3 zł
W projekcie „Owoc granatu” Barbara Gryka współpracuje z twórczynią wirtualnych doświadczeń Agatą Konarską.
Wspólne działanie rozpoczynają od postawienia pytania, czy da się zbudować szczęście, nawiązując do wizji idealnego miasta autorstwa renesansowego filozofa Tomasza Campanelli. Celem jego utopijnej wizji, określonej jako Miasto Słońca, było opisanie ustroju, w którym życie ludzkie będzie w największym możliwym stopniu bliskie stanowi natury. Pytanie o idealne miejsce do życia artystki zadają również dzieciom, które w wyniku wojny w Ukrainie musiały opuścić swój kraj.
Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży U16
Na kortach Górnika Bytom przy ul. Tarnogórskiej w Bytomiu odbędą się turniej tenisowy w ramach Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży U16
BCKino - Nostalgia

Nostalgia – dramat, Francja, Włochy, 2022; reż.: Mario Martone; Obsada: Pierfrancesco Favino, Francesco Di Leva, Tommaso Ragno.
„Rione Sanità to dzielnica Neapolu, której nie znają nawet sami neapolitańczycy, oddalona od morza, dość niebezpieczna, przez lata właściwie opuszczona” – mówił w rozmowie z „Variety” reżyser „Nostalgii” Mario Martone. I to właśnie ta opanowana przez camorrę dzielnica Neapolu, należąca do najbiedniejszych, a zarazem najbardziej spektakularnych, jest główną bohaterką poruszającej opowieści o fatum i spotkaniu z cieniem – tym ukrytym w labiryncie miasta i tym czającym się w duszy.
Felice Lasco (magnetyczny Pierfrancesco Favino, gwiazda „Zdrajcy” Marca Bellocchia) powraca po 40 latach do rodzinnego miasta i starej matki. Wiedziony poczuciem winy i tęsknotą, nie zauważa, że dzielnica katakumb, cmentarzysk, nędznych suteren i splątanych uliczek wciąga go jak bagno. Sprzymierzony z walczącym z mafią lokalnym księdzem, niepogodzony z własną mroczną przeszłością mężczyzna szuka w Sanità swojego starego przyjaciela, zapominając o tym, że nostalgia bywa pułapką. Film, którym Mario Martone powrócił po 27 latach do canneńskiego konkursu, nawiązuje do jego „Natarczywej miłości” („L’amore molesto”, 1995), w której z neapolitańską przeszłością rozliczała się kobieta.
Sala Gloria (I piętro)
Czas trwania: 117 min. (Gutek Film – Kinoplex-Silesia)
BCKino plenerowe - A oni dalej grzeszą, dobry Boże!

A oni dalej grzeszą, dobry Boże! – komedia, Francja, 2022; reż.: Philippe de Chauveron; obsada: Christian Clavier, Chantal Lauby, Ary Abittan.
40 lat minęło jak jeden… grzech? Państwo Verneuil mają co świętować – taki staż małżeński to nie przelewki i, zdaniem ich córek, świetna okazja, by zorganizować huczną imprezę niespodziankę. Żeby było jeszcze weselej, na przyjęcie z różnych zakątków świata przyjeżdżają rodzice Rachida, Davida, Chao i Charles’a. Jeśli państwo Verneuil myśleli, że czterech nietuzinkowych zięciów to już za dużo, to się dopiero zdziwią... Miej ich wszystkich w opiece, dobry Boże!
Czas trwania: 98 min.
Miejsce: Pałac w Miechowicach
Pula biletów dostępna także na miejscu, przed wydarzeniem.
*w przypadku niekorzystnych warunków pogodowych, organizator zastrzega sobie prawo do zmiany miejsca lub odwołanie wydarzenia.
Główny sponsorem wydarzenia: FCC Polska
Requiem

kierownictwo muzyczne:
Franck Chastrusse Colombier
choreografia:
Jacek Tyski
scenografia:
Dagmara Walkowicz-Goleśny
kostiumy:
Marta Koncewoj
reżyseria światła:
Paweł Murlik
projekcje multimedialne:
Piotr Bednarczyk
asystent dyrygenta:
Jan Stańczyk
asystenci choreografa:
Magdalena Ciechowicz
Karolina Jupowicz-Doroszewska
Anna Kmiecik-Sokalla
Marcin Krajewski
charakteryzacja i stylizacja fryzur:
Marek Bryczyński
kierownik baletu:
Grzegorz Pajdzik
pedagodzy baletu:
Lucyna Popławska, Kazimierz Cieśla
kierownik chóru:
Krystyna Krzyżanowska-Łoboda
korepetytorzy solistów:
Larisa Czaban, Tatiana Shvets
pianista baletu:
Natalia Myślewicz
Spektakl współorganizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu własnego „Dyrygent-rezydent”, finansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
Spektakl baletowy
Czas trwania:1 godz.
Wydarzenia
Miejsce: Lądek-Zdrój, Międzynarodowy Festiwal Tańca im. O. Sawickiej
Dodatkowe informacje: 25 Międzynarodowy Festiwal Tańca im. O. Sawickiej w Lądku-Zdroju
Kup bilet
WYKONAWCY:
BALET OPERY ŚLĄSKIEJ
SOLO
Kyoko Ishihara / Thais Henrique Rocha
Douglas De Oliveira Ferreira / Karol Pluszczewicz
Christina Janusz / Monika Latusek
Keisuke Komori
Mitsuki Noda / Małgorzata Timofiejew
Ai Okuno / Mitsuki Noda
Keisuke Sakai / Keisuke Komori
Krzysztof Szczygieł
Kurara Ushizaka / Maja Liszczyk
ZESPÓŁ
Ellen Bremer, Douglas de Oliveira Ferreira, Artur Dmochowski, Michalina Drozdowska, Sara Guarnieri, Thais Henrique Rocha, Kyoko Ishihara, Christina Janusz, Anna Kmiecik-Sokalla, Keisuke Komori, Paweł Kranz, Sylwia Kubacka-Werner, Aleksandra Lach, Monika Latusek, Maja Liszczyk, Katarzyna Nalepa, Mitsuki Noda, Patryk Nowacki, Ai Okuno, Karl Picuira-de Pimodan, Karol Pluszczewicz, Keisuke Sakai, Krzysztof Szczygieł, Małgorzata Timofiejew, Kurara Ushizaka, Dominika Woszek
SOLIŚCI
Sopran - Ewelina SZYBILSKA, Anna WIŚNIEWSKA-SCHOPPA
Alt - Anna BORUCKA
Tenor - Maciej KOMANDERA, Andrzej LAMPERT, Adam SOBIERAJSKI
Bas - Bogdan KUROWSKI, Zbigniew WUNSCH
oraz Chór i Orkiestra Opery Śląskiej
Requiem d-moll KV 626 (msza żałobna) powstałe w 1791 roku, jest jednym z największych utworów sakralnych Wolfganga Amadeusza Mozarta, a zarazem jego ostatnią, niedokończoną kompozycją. Kompozytor zmarł w trakcie pracy nad dziełem. Tworzył go do ostatniej chwili – jeszcze 4 grudnia, dzień przed śmiercią, pracował nad wątkami Lacrimosa dies illa. Komponując mszę, pracował też jednocześnie nad dwiema operami Czarodziejski flet i Łaskawość Tytusa. Po śmierci Mozarta dzieło dokończyli - na prośbę jego żony Konstancji - znajomi kompozytorzy, Joseph Eybler oraz uczeń i przyjaciel rodziny Franz Xaver Süssmayr. Wokół powstania Requiem unosiła się aura tajemnicy. Zamówił je tajemniczy posłaniec. Obecnie już wiemy, że był to wysłannik ekscentrycznego hrabiego Franza von Walsegg, który chciał poprzez tę kompozycję uczcić pamięć zmarłej żony.
Dzięki choreografii Jacka Tyskiego, muzyka zyskuje zupełnie nowy wymiar i stanowi wraz z tańcem wspólną, nierozłączną kompozycję.
Spektakl współorganizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu własnego „Dyrygent-rezydent”, finansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.