Kalendarium
terminarz dnia 02.06.2023
Repertuar Teatru Rozbark na czerwiec
Pałac w Miechowicach zaprasza na czerwcowe imprezy
Pałac Tiele - Wincklerów w Bytomiu - Miechowicach zaprasza na kolejne wydarzenia, które zaplanowano w czerwcu. W programie nie zabraknie warsztatów szydełkowania, malarskich oraz pracy, spotkań autorskich, a także wernisażu wystawy. Z najciekawiej zapowiadających się wydarzeń zapraszamy na: spotkanie autorskie z Markiem Blautem 3 czerwca, który będzie promował swoją książkę „Depozyt”, wernisaż wystawy Marcina Świądera 23 czerwca oraz spotkanie z operą zaplanowane na 24 czerwca.
Wśród innych ciekawych imprez zaplanowanych w Pałacu w Miechowicach będą: przyrodniczo - historyczna gra terenowa dla uczniów szkół podstawowych, cykl warsztatów „Chciałabym zmienić pracę, ale nie wiem, jak to się teraz robi”, które poprowadzi Aleksandra Dobkiewicz oraz warsztaty z Elą Salamon - Cygan „Tu się hekluje”.
Warto dodać, że w Pałacu w Miechowicach cały czas odbywają się cykliczne zajęcia, jak możliwość zwiedzania pałacu czy salsa dla kobiet.
Szczegóły dostępne są w Programie Imprez Pałacu Tiele-Wincklerów zaplanowanych na czerwiec - Zobacz Program
KWK Kopalnia Wspaniałych Komiksów Festiwal Książki i Komiksu Niezależnego

W tym roku formuła imprezy zostanie rozszerzona o niezależne wydawnictwa książkowe. W piątkowe popołudnie wydarzenie otworzy wernisaż wystawy prac Grzegorza Chudego. Artysta znany jest z akwarel ukazujących postaci i pojazdy z uniwersum Gwiezdnych Wojen w górnośląskich lokalizacjach.
Drugiego dnia z uczestnikami festiwalu spotkają się autorzy komiksów, m.in. Fanga Zin, TomXYZ, Otto Ich, Gustaw Dziewięcki, Mateusz Michnowicz, Wojtek Wu Zieliński, Paweł Kuranda, Inicjatywa Wydawnicza Celuloza, Bartłomiej Sztobryn i Wydawnictwo K2A.
Podczas tego dnia planowane są warsztaty komiksowe, spotkania z autorami i dyskusje o niezależnych wydawnictwach w Polsce. Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym prezydenta Mariusza Wołosza.
Wstęp wolny.
Śląskie manewry w Bytomiu. Gratka dla miłośników pojazdów militarnych
Zapraszamy w dniach od 2 do 4 czerwca na Śląskie Manewry. Wydarzenie odbędzie się w Bytomiu - Miechowicach przy ul. Elektrownia.
"Beboki" - wystawa prac Grzegorza Chudego

Na wystawie prezentowane są akwarele z katowickimi bebokami, które w swojej artystycznej formie są najbardziej zbliżone do postaci komiksowych. Nie są to jednak beboki, które straszą śląskie bajtle. To tak naprawdę sympatyczne stwory, które udają bycie strasznymi po to aby ludzie dawali im przysłowiowy „święty spokój”.
Grzegorz Chudy - katowicki malarz-akwarelista. Ilustrator, konferansjer, muzyk, nauczyciel języka polskiego i języka śląskiego dla najmłodszych. Głównym motywem jego twórczości są surrealistyczne wariacje na temat Górnego Śląska, jednak aby nie zamykać się w świecie familoków, hałd i kopalń często tworzy cykle obrazów związane z jego podróżami. Charakterystycznym podpisem na jego akwarelach jest symboliczny czerwony balonik. Twórczość Grzegorza Chudego przepełniona jest żartem, ironią i satyrycznym spojrzeniem na świat. Jego sztuka, potrafi lekko traktować o sprawach poważnych i poważnie o sprawach lekkich.
La serva padrona - Służąca panią

Spektakl w polskiej wersji językowej przygotowany dla dzieci w wieku 4-8 lat
Inscenizacja i reżyseria: KAROLINA WIDERA
Współpraca muzyczna, dyrygent: JACEK GŁOGOWSKI
Scenografia: DAGMARA WALKOWICZ-GOLEŚNY
Światła: TOMASZ TRELA
Słowo: MARCIN HERMAN
Basso continuo: LARYSA CZABAN
KAMERALIŚCI OPERY ŚLĄSKIEJ
OBSADA:
Serpina - LEOKADIA DUŻY, MAGDALENA CZARNECKA
Uberto - BOGDAN KUROWSKI, ADRIAN JANUS, ADAM WOŹNIAK
Vespone - KAROL PLUSZCZEWICZ, WOJCIECH ŻAK, KARL PICUIRA de-PIMODAN
Spektakl jest częścią projektu Mobilna Opera – cykl interaktywnych spektakli dla dzieci i młodzieży zachęcających młodą publiczność do aktywnego odbioru dzieł operowych.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Intermezzo w 2 częściach, opera komiczna dla dzieci
Czas trwania:1 godz. - 1 przerwa
Wydarzenia
Miejsce: Bytom, Opera Śląska, Sala Koncertowa im. Adama Didura
Dodatkowe informacje: Spektakl tłumaczony na Polski Język Migowy
Kup bilet
Libretto: Gennaro Antonio Federico
Przekład: Joanna Kulmowa
Spektakl to adaptacja znanego komicznego intermezza. Historie sprytnych bohaterów zawsze stanowiły świetną rozrywkę dla kolejnych pokoleń. Tak jest i w tym przypadku, bo La serva padrona bawi publiczność nieprzerwalnie od ponad 200 lat.
Okiem dziecka.
Jak wszyscy wiemy wyobraźnia dziecka nie zna granic. W tej kolorowej krainie zabawki mają swoje osobowości, a ich przygody często tak wiernie oparte są na życiu, że oglądamy je z uśmiechem. Rozsiądźmy się zatem wygodnie na poduchach i zobaczmy jak zabawną historię zatwardziałego kawalera i sprytnej służącej opowiedzą nam laleczki z nocnego stolika.
Część I
Humorzasty Uberto czeka niecierpliwością na śniadanie, które już dawno temu miała mu zaserwować jego służąca Serpina. Zdesperowany każe służącemu Vespone natychmiast znaleźć winowajczynię.
Ta jednak nie zamierza usługiwać swojemu pracodawcy, gdyż uważa się za panią tego domu. Zdenerwowany Uberto protestuje, ale szybko zostaje pouczony przez służącą, że nie ma tu nic do powiedzenia. Jedynym sposobem na niesforną Serpine wydaje się znalezienie przez Vespone żony dla Uberto, która zaprowadziłaby porządek w jego domu. Serpina słysząc to szybko oświadcza, że to świetny pomysł pod warunkiem, że to właśnie ona zostanie jego żoną.
Część II
Serpinie nie jest łatwo zmusić Uberto do zaręczyn, nie poddaje się jednak i prosi o pomoc Vespone. Przebiera go za strasznego Kapitana Grom Bombardona z wielkim wąsem i oznajmia Uberto, że okrutnik ten chce ją wziąć za żonę. Początkowo spisek nie idzie zgodnie z planem, bo Uberto pozostaje niewzruszony. Po chwili jednak zdaje sobie sprawę, że straci Serpine na zawsze i powoli uczucia zaczynają brać górę nad jego upartością. Serpina kuje żelazo póki gorące i wraz z Vespone daje ultimatum Uberto, albo sam się z nią ożeni albo zapłaci za nią suty posag. Uberto próbując pozbyć się wąsatego impertynenta zgadza się poślubić Serpinę. Vespone przez przypadek odkrywa swoją tożsamość, ale złość Uberto nie trwa długo gdy pojmuje, że kocha Serpinę.
Spektakl jest częścią projektu Mobilna Opera – cykl interaktywnych spektakli dla dzieci i młodzieży zachęcających młodą publiczność do aktywnego odbioru dzieł operowych.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Słodki upominek dla widzów w dniu 1 czerwca zapewnia LAMBERTZ POLONIA Sp. z o.o.
Obsada
Soliści i Kameraliści Opery Śląskiej
PROWADZENIE
Aleksandra Stokłosa
SERPINA
Magdalena Czarnecka
UBERTO
Bogdan Kurowski
VESPONE
Karol Pluszczewicz
Spektakl tłumaczony na Polski Język Migowy
Soliści i Kameraliści Opery Śląskiej
PROWADZENIE
Aleksandra Stokłosa
SERPINA
Leokadia Duży
UBERTO
Bogdan Kurowski
VESPONE
Karol Pluszczewicz
Spektakl tłumaczony na Polski Język Migowy
Wyjątkowy koncert z udziałem jednej z najlepszych młodzieżowych orkiestr symfonicznych w Europie

Na scenie sali koncertowej bytomskiej szkoły muzycznej odbędzie się 2 czerwca o 17:00 niezwykły koncert, podczas którego wystąpią Beata Bilińska i jej wychowankowie - Piotr Orlow i Michał Korzeń, a towarzyszyć im będzie uznawana za jedną z najlepszych młodzieżowych orkiestr symfonicznych w Europie, Orkiestra MASO, czyli Młodzieżowa Akademicka Orkiestra Symfoniczna Ukrainy „Słobożański” z Charkowa pod batutą Jurka Dybała. Będzie to koncert związany z promocją nowego, koncertowego fortepianu marki SHIGERU KAWAI, pozyskanego dla szkoły ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2022 roku.
Przypomnimy, że nowy fortepian, który zajął centralne miejsce na scenie w sali koncertowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej kosztował 656 tys. zł. Instrument został zakupiony w ramach programu Infrastruktura szkolnictwa artystycznego ze środków finansowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Finisaż wystawy i pokaz filmu "Lombard" Łukasza Kowalskiego
2 czerwca pożegnamy wystawę „Lombard Bytom” przygotowaną przez CSW Kronika wspólnie z Akademią Sztuk Pięknych w Katowicach.
Zapraszamy do zobaczenia po raz ostatni prac ponad dwadzieściorga artystów i artystek, których do ich stworzenia zainspirował bytomski lombard oraz poświęcony mu dokument „Lombard” Łukasza Kowalskiego.
Zaczynamy o godz. 17:00 od oprowadzania, prowadzonego przez Agatę Cukierską - kuratorkę wystawy i dyrektorkę programową CSW Kronika. O 18:00 zapraszamy na pokaz filmu „Lombard” Łukasza Kowalskiego w przestrzeni wystawy.
BCKino - Osiem gór

Osiem gór – dramat, Włochy, Belgia, Francja 2022; reż.: Felix van Groeningen, Charlotte Vandermeersch; Obsada: Luca Marinelli, Alessandro Borghi, Filippo Timi i Elena Lietti.
Trzydziestoletni Pietro decyduje się zostawić za sobą życie dużego miasta i wyjechać w góry. Nie odnajduje się w swoim dotychczasowym, pełnym zgiełku życiu, chociaż sam nie potrafi określić, czego mu brakuje. Prawdziwie wolny i szczęśliwy czuł się jedynie w dzikich Alpach, gdzie spędzał w dzieciństwie każde lato. Zaszczepiona w nim miłość do gór i odkrywania nowych ścieżek każe mu wyruszyć w świat, w którym nowe znajomości i stare przyjaźnie staną się ścieżką do odnalezienia siebie.
Czas trwania: 147 min (M2 Films – Kinoplex-Silesia)
Sala Gloria (I piętro)