Kalendarium
terminarz dnia 10.06.2023
Repertuar Teatru Rozbark na czerwiec
Pałac w Miechowicach zaprasza na czerwcowe imprezy
Pałac Tiele - Wincklerów w Bytomiu - Miechowicach zaprasza na kolejne wydarzenia, które zaplanowano w czerwcu. W programie nie zabraknie warsztatów szydełkowania, malarskich oraz pracy, spotkań autorskich, a także wernisażu wystawy. Z najciekawiej zapowiadających się wydarzeń zapraszamy na: spotkanie autorskie z Markiem Blautem 3 czerwca, który będzie promował swoją książkę „Depozyt”, wernisaż wystawy Marcina Świądera 23 czerwca oraz spotkanie z operą zaplanowane na 24 czerwca.
Wśród innych ciekawych imprez zaplanowanych w Pałacu w Miechowicach będą: przyrodniczo - historyczna gra terenowa dla uczniów szkół podstawowych, cykl warsztatów „Chciałabym zmienić pracę, ale nie wiem, jak to się teraz robi”, które poprowadzi Aleksandra Dobkiewicz oraz warsztaty z Elą Salamon - Cygan „Tu się hekluje”.
Warto dodać, że w Pałacu w Miechowicach cały czas odbywają się cykliczne zajęcia, jak możliwość zwiedzania pałacu czy salsa dla kobiet.
Szczegóły dostępne są w Programie Imprez Pałacu Tiele-Wincklerów zaplanowanych na czerwiec - Zobacz Program
"Beboki" - wystawa prac Grzegorza Chudego

Na wystawie prezentowane są akwarele z katowickimi bebokami, które w swojej artystycznej formie są najbardziej zbliżone do postaci komiksowych. Nie są to jednak beboki, które straszą śląskie bajtle. To tak naprawdę sympatyczne stwory, które udają bycie strasznymi po to aby ludzie dawali im przysłowiowy „święty spokój”.
Grzegorz Chudy - katowicki malarz-akwarelista. Ilustrator, konferansjer, muzyk, nauczyciel języka polskiego i języka śląskiego dla najmłodszych. Głównym motywem jego twórczości są surrealistyczne wariacje na temat Górnego Śląska, jednak aby nie zamykać się w świecie familoków, hałd i kopalń często tworzy cykle obrazów związane z jego podróżami. Charakterystycznym podpisem na jego akwarelach jest symboliczny czerwony balonik. Twórczość Grzegorza Chudego przepełniona jest żartem, ironią i satyrycznym spojrzeniem na świat. Jego sztuka, potrafi lekko traktować o sprawach poważnych i poważnie o sprawach lekkich.
5-lecie Oddziału Terenowego Combat Alert
Zapraszamy 10 czerwca do ProFort Centrum przy ul. Kasztanowej na uroczystości z okazji 5-lecia Oddziału Terenowego Combat Alert. W programie imprezy m.in. pokaz musztry paradnej, zajęcia z pierwszej poocy, zajęcia z samooobrony, a także strzelnica ASG oraz możliwość zwiedzania podziemnego, przeciwlotniczego schronu.
Dzień rodziny po sąsiedzku
Zapraszamy na festyn "Dzień rodziny po sąsiedzku" z Fundacją Armii Przyjaciół. Festyn odbędzie się w Bytomiu - Rozbarku na pl. św. Barbary 10 czerwca o godz. 15.00
Koncert na zakończenie sezonu edukacyjnego
Don Pasquale - wersja koncertowa

Wystąpią:
DON PASQUALE - Dariusz Machej / Grzegorz Szostak
DR MALATESTA - Stanislav Kuflyuk / Kamil Zdebel
ERNESTO - Andrzej Lampert / Adam Sobierajski
NORINA - Ewelina Szybilska / Ruslana Koval
NOTARIUSZ - Adam Janik / Adam Woźniak
Chór i Orkiestra Opery Slaśkiej pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka
Opera buffa w 3 aktach
Ile czasu potrzebuje utalentowany kompozytor, aby napisać operę? Jednemu wystarczy miesiąc, drugiemu pół roku, a jeszcze innemu nawet rok to za mało!
Gaetano Donizetti narzucił sobie olbrzymią dyscyplinę pracy - jego opera "Don Pasquale” powstała niemal w jedenaście dni! Nazywana klejnotem wdzięku i melodyjności odniosła oszałamiający sukces i szybko podbiła świat.
Opera Śląska zaprasza na wersję koncertową historii starego kawalera, który nie chcąc przekazać majątku swojemu siostrzeńcowi - postanawia się ożenić i mieć dzieci. Ta miłosna intryga z kameralną obsadą sprawią, że możemy przyjrzeć się operze z bliska, aby na nowo odkryć jej wdzięk.
Gwarantujemy, że nasza koncertowa interpretacja rozbawi Was do łez i przyniesie chwile relaksu i szczerego uśmiechu!
Skrót libretta
AKT I
Odsłona 1
Bogaty stary kawaler Don Pasquale pragnie się ożenić, aby tym sposobem wydziedziczyć swego siostrzeńca Ernesta, który chce zawrzeć związek małżeński wbrew woli wuja, ale nie może tego uczynić bez finansowego wsparcia z jego strony. O znalezienie odpowiedniej kandydatki poprosił Pasquale swego przyjaciela doktora Malatestę. Ten oświadcza mu, że najodpowiedniejszą osobą będzie jego własna siostra, Sofronia, ciche i skromne dziewczę wychowane w klasztorze. Ernesto, dowiedziawszy się o planach wuja, jest zrozpaczony, a jego gniew kieruje się przeciwko doktorowi, którego podejrzewa o zdradę łączącej ich dotąd przyjaźni.
Odsłona 2
Narzeczona Ernesta, Norina, czyta list, w którym Ernesto donosi jej o matrymonialnych planach wuja, jednak odwiedzający ją doktor Malatesta wyjaśnia, iż po to właśnie przyjął rolę swata Don Pasquala, aby dopomóc jej i Ernestowi. Według pomysłu doktora to właśnie ona, Norina, ma być przedstawiona Don Pasqualowi jako Sofronia, a po podpisaniu fikcyjnego kontraktu ślubnego tak mu uprzykrzy życie, że ten, aby się jej pozbyć, zgodzi się na wszelkie warunki. Norina przy wtórze doktora wesoło przygotowuje się do wymyślonej dla niej roli.
AKT II
Ernesto, który nie wie o sprytnym planie doktora Malatesty ubolewa nad swym smutnym losem. Tymczasem do domu Don Pasquala przybywa doktor z przebraną odpowiednio Noriną, którą Don Pasquale jest tak oczarowany, że z miejsca posyła po notariusza aby spisać akt ślubu. Przybywa podstawiony notariusz. Doktor dyktuje mu akt, na mocy którego rzekoma Sofronia zostaje właścicielką połowy majątku swego małżonka. Ernesto, któremu Malatesta na stronie wyjaśnił swój sprytny plan, chętnie składa swój podpis na akcie, jako świadek. Po podpisaniu owego kontraktu zachowanie Noriny ulega nagłej zmianie. Ze skromnej i potulnej dziewczyny przekształca się w nieznośną despotkę i poczyna wydawać dyspozycje, które grożą jej rzekomemu małżonkowi ruiną finansową. Don Pasquale jest zdumiony i przerażony tą metamorfozą.
AKT III
Odsłona 1
Don Pasquale ma w domu istne piekło. Rzekoma Sofronia tyranizuje go bezlitośnie. Przyjęła cały legion służby, a w różnych sklepach pozamawiała kosztowne stroje. Teraz oświadcza nieszczęsnemu Pasqualowi, że wybiera się do teatru i wróci dopiero nad ranem. Jednakże wychodząc niby niechcący upuszcza liścik, z którego wynika, że zamiast iść do teatru ma się w ogrodzie spotkać z kochankiem. Wściekły Don Pasquale każe sprowadzić doktora Malatestę i czyni mu gorzkie wyrzuty. Doktor wysłuchuje spokojnie jego skarg i proponuje plan przyłapania wiarołomnej żony na gorącym uczynku, co usłyszawszy Don Pasquale odzyskuje dobry humor, wyrażony w kapitalnym duecie z doktorem.
Odsłona 2
W ogrodzie Ernesto przy wtórze odległego chóru śpiewa sentymentalną serenadę. Zbliża się do niego Norina i oboje oddają się marzeniom o bliskim już szczęściu. Widząc nadchodzącego Don Pasquala Ernesto kryje się wśród krzewów. Don Pasquale zastaje Norinę samą. Żąda, aby wyjawiła mu imię kochanka, a wobec odmowy oświadcza, iż będzie musiała ona opuścić jego dom, ponieważ postanowił właśnie zgodzić się na małżeństwo Ernesta z Noriną i sprowadzić ich oboje do siebie. Na to spośród drzew wyłania się Ernesto. Sytuacja wyjaśnia się: Don Pasquale dowiaduje się, że Sofronia i Norina to jedna i ta sama osoba. Początkowo zdumiony i zły, w końcu jednak wybacza wszystkim odegraną przed nim komedię i cała historia kończy się szczęśliwie.
Z „Przewodnika Operowego” Józefa Kańskiego
BCKino - Tori i Lokita

Tori i Lokita - dramat, familijny; Francja, Belgia 2022; reż.: Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne; Obsada: Amel Benaïssa, El Alami Bilel, Claire Bodson.
Tori jest małym chłopcem, Lokita zaledwie nastolatką, oboje uciekli przed przemocą i biedą z Afryki Zachodniej i chcieliby razem ułożyć sobie życie w Belgii. Obojętność imigracyjnych urzędników, rodziny domagające się wsparcia i długi zaciągnięte u przemytników spychają jednak bohaterów w szarą strefę, gdzie do eksploatowania pozbawionych opieki i praw dzieci przyłączają się przestępcy. Podejrzani dla urzędów, bezbronni wobec przemocy, chłopak i dziewczyna mają tylko siebie. „Tori i Lokita” to opowieść o odwadze i nadziei, których nie sposób złamać. O sile przyjaźni w świecie, który niszczy więzi, o wartości wzajemnej troski, choć wokół liczą się tylko pieniądze.
Czas trwania: 88 min. (Gutek Film – Kinoplex-Silesia)
Sala Gloria (I piętro)
Wystawa psów w Hali na Skarpie
Zapraszamy na wystawę psów - imprezę organizowaną przez Związek Kynologiczny w Bytomiu. Wystawa psów odbędzie się w Hali na Skarpie 10 czerwca.
Ogólnopolska Giełda Pamiątek Sportowych w Bytomiu
To będzie jedno z największych wydarzeń na Górnym Śląsku, które z pewnością ucieszy niejednego kibica, ale przede wszystkim kolekcjonerów pamiątek sportowych. W jednym z najnowocześniejszych w Polsce obiektów - Lodowisku im. Braci Nikodemowiczów w Bytomiu dokładnie za dwa miesiące, 10 czerwca odbędzie się Ogólnopolska Giełda Pamiątek Sportowych. Podczas imprezy będzie można nie tylko zobaczyć m.in.: klubowe pamiątki, medale, puchary, odznaki, proporce, plakaty i wiele innych ciekawostek, ale również wymienić się lub kupić atrakcyjne pamiątki sportowe.
Zaplanowana na 10 czerwca impreza /od 9:00 do 14:00/ to nie tylko szansa na zaprezentowanie pamiątek przez bytomskie kluby, które odnosiły sukcesy na arenach krajowych i międzynarodowych oraz mogą pochwalić się niejednym trofeum. To również okazja dla kolekcjonerów, pasjonatów i miłośników sportu, aby wymienić się, kupić, sprzedać cenne pamiątki sportowe oraz podyskutować o swoich kolekcjach.