Kalendarium
terminarz dnia 07.05.2023
Wystawa cyjanotypii Elizy Flaszewskiej
Wernisaż cyjanotypii i spotkanie z poezją Elizy Flaszewskiej
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka Filia w Bytomiu oraz Miejska Biblioteka Publiczna zapraszają na wernisaż cyjanotypii połączony ze spotkaniem poetyckim. Autorką prac oraz tomiku wierszy jest Eliza Flaszewska.
Współautorka multimedialnego podręcznika „Poznaj świat plastyki”. Inicjatorka wielu akcji i wydarzeń artystyczno - kulturalnych na terenie kraju, między innymi Festiwalu Dnia Ziemi, obchodów Roku Witkiewiczów, Roku Wisły, wszystkich edycji Przeglądu Twórczości Nauczycieli „Na Marginesie” i wielu innych. Współautorka i realizatorka projektów kulturalnych, edukacyjnych, artystycznych (Szkubki Artystyczne, Błękitny Zakątek, Zielony Zakątek Śląsk jest kobietą).
Laureatka nagrody Śląskiego Kuratora Oświaty oraz Medalu Komisji Edukacji Narodowej. Doradca metodyczny z zakresu plastyki na terenie miast Bytom, Piekary Śląskie, Siemianowice Śląskie, Chorzów, Tarnowskie Góry oraz powiatu tarnogórskiego. Od lat związana z Młodzieżowym Domem Kultury nr 1 w Bytomiu. Prowadząca lekcje plastyki w TVP „Szkoła z TVP”. Członkini Stowarzyszenia Wrazidlok, zajmującego się pielęgnowaniem śląskich tradycji i historii.
Pasjonatka przyrody i muzyki. Nieetatowa artystka, wśród jej prac znajdują się akwarele, cyjanotypie botaniczne i rękodzieło. Cyjanotypia to jedna z najstarszych technik fotograficznych. Została wynaleziona w 1843 roku przez sir Johna Herschela, aby umożliwić kopiowanie planów architektonicznych. Eliza Flaszewska połączyła tę technikę ze swoją przyrodniczą pasją. Roślinne motywy odbite w technice cyjanotypii mają w sobie zadziwiającą lekkość i urzekają swoją prostotą. Bohaterka naszego spotkania wydała tomik wierszy pt. „Z zimna siwieją mi paznokcie”. Ma za sobą wystawy między innymi w City Museum and Art Gallery (Stoke-on-Trent), w AVA Gallery and Art Center (Lebanon), w Kita Amagasaki Fushimi (Kioto). Laureatka Międzynarodowego Triennale Plakatu (Trnava). Ostatnie wystawy prac plastycznych miały miejsce między innymi w Pałacu Kawalera w Świerklańcu, w Domu Śląskim im. Łucji Staniczkowej w Katowicach.
Pałac w Miechowicach zaprasza na majowe imprezy
Pałac Tiele - Wincklerów w Bytomiu - Miechowicach zaprasza na kolejne wydarzenia, które zaplanowano w maju. W programie nie zabraknie zajęć sensorycznych dla uczniów szkół podstawowych, kreatywnych, drukarskich, kaletniczy i przyrodniczych. Będą również warsztaty z szydełkowania, spotkania z dobrą książką, przyrodniczno - historyczna gra dla dzieci, spotkanie autorskie oraz wydarzenia związane z Miechowicką Nocą Muzeów, Światowym Dniem Pszczół oraz koncert plenerowy Górniczej Orkiestry Dętej Bytom w ramach wydarzenia „Muzykę masz we krwi”.
Więcej informacji - Pałac w Miechowicach zaprasza na majowe imprezy
Inauguracja II edycji Lotto SuperLiga w tenisie ziemnym
Już 7 maja na kortach KS Górnik Bytom odbędzie się mecz kolejki a zarazem mecz inauguracyjny drugiej edycji Lotto SuperLiga. Ekipa Górnika Bytom zmierzy się z drużyną z Grodziska Mazowieckiego.
Imprezą towarzyszącą będzie turniej dla dzieci Kids Cup Tour, który rozpocznie się już dzień wcześniej. Wstęp na mecz Lotto SuperLigijest bezpłatny, a mecze rozpoczną się od godziny 10.00.
Podczasu turnieju tenisiści będą rozgrywać mecze na dwóch kortach: jako pierwsza gra pojedyncza kobiet, następnie gra pojedyncza mężczyzn, jako ostatnie gry podwójne kobiet i mężczyzn oraz ewentualnie, mikst.
Serdecznie zapraszamy na korty Górnika Bytom przy ul. Tarnogórskiej
Salon Poezji i Muzyki Anny Dymnej

Bytomski Salon Poezji i Muzyki Anny Dymnej to cykliczne, comiesięczne, niedzielne spotkania artystyczno-towarzyskie, odbywające się w Sali Koncertowej im. Adama Didura, podczas którego zaproszeni polscy aktorzy teatralni przy akompaniamencie muzycznym, prezentują poezję wybranych przez siebie poetów.
Wydarzenia
Miejsce: Bytom, Opera Śląska, Sala Koncertowa im. Adama Didura
Kup bilet
Temat spotkania: 150-ta rocznica urodzin Wojciecha Korfantego
Wykonawcy:
- Jarosław Karpuk,
- Chór Dziecięcy Opery Śląskiej, pod kierownictwem Oskara Zgoły,
- uczniowie Szkoły Muzycznej I i II st. im. Fryderyka Chopina w Bytomiu.
Salon Poezji i Muzyki powstał w Bytomiu z inicjatywy Anny Dymnej, która goszcząc w Operze Śląskiej w lutym 2006 roku /podczas charytatywnego koncertu poświęconego tragicznym wydarzeniom w hali Międzynarodowych Targów Katowickich w Chorzowie/ zobaczyła Salę Koncertową im. Adama Didura i zaproponowała, aby zrealizować dla bytomian cykliczne spotkania z poezją. Bytomski Salon jest jedną z filii Krakowskiego Salonu Poezji, który zaczął działać w styczniu 2002 roku w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie. Krakowski Salon Poezji stał się szybko cenionym i lubianym wydarzeniem. Jego sukces przerósł najśmielsze oczekiwania organizatorów. Powstały Salony Poezji w Gdańsku, Tczewie, Tarnowie, Częstochowie, Opolu, Lublinie, Gliwicach. W Operze Śląskiej poetyckie spotkania odbywają się regularnie od dnia swej inauguracji tj. 1 października 2006 i niezmiennie cieszą się ogromną popularnością wśród naszych widzów.
Od września 2016 roku opiekunem artystycznym comiesięcznych spotkań jest Ewa Leśniak – związana ze sceną Teatru Śląskiego w Katowicach aktorka teatralna, filmowa i estradowa, Wiceprezes Związku Artystów Scen Polskich. Współpracuje także z Teatrem Polskim w Bielsku-Białej, Teatrem Zagłębia w Sosnowcu, Teatrem im. A. Mickiewicza w Łodzi i Teatrem Rozrywki w Chorzowie. W swoim dorobku ma około stu ról teatralnych i kilkanaście ról filmowych. Nagrodzona trzema Złotymi Maskami, oznaczona Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi i Srebrną Odznaką „Zasłużony Działacz Kultury” i Odznaką za zasługi dla woj. katowickiego. Zaangażowana w działalność edukacyjną i pedagogiczną związaną z przygotowaniem do egzaminów wstępnych do szkoły teatralnej i egzaminów eksternistycznych.
Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc konieczna jest wcześniejsza rezerwacja wejściówek:
- w kasie biletowej Opery tel. 32/ 39-66-815, 32/ 39-66-877
- w Biurze Obsługi Widza, tel. 32/ 39-66-808 | 32/ 39-66-853
Słodki poczęstunek przy kawie podczas Salonu Peozji i Muzyki Anny Dymnej zapewnia Społem PSS w Bytomiu.
Madama Butterfly

kierownictwo muzyczne premiery: Piotr Warzecha
inscenizacja i reżyseria: Henryk Konwiński
scenografia: Jan Bernaś
kierownictwo chóru: Krzysztof Martyniak
współpraca muzyczna: Krzysztof Dziewięcki
współpraca reżyserska: Feliks Widera
asystent reżysera: Maciej Komandera
Wznowienie sceniczne w Operze Śląskiej: 12 marca 2011 r. w oparciu o premierę z dn. 30 stycznia 1988 r.
Opera w 3 aktach
Czas trwania:2 godz. 45 min. – 2 przerwy
Wydarzenia
Miejsce: Katowice, Teatr Śląski
Dodatkowe informacje: ZAKOŃCZENIE 78. SEZONU ARTYSTYCZNEGO
Kup bilet
„Madama Butterfly” to jedno z najsławniejszych dzieł w repertuarze operowym. Opowiada dramatyczną historię związku japońskiej gejszy Cho-Cho-San – tytułowej Butterfly, która wychodzi za mąż za Pinkertona, pułkownika stacjonujących w Nagasaki wojsk amerykańskich. Młoda Japonka jest tak bardzo zakochana w mężu, że porzuca dla niego swoją religię, kulturę i tradycję, on jednak nie traktuje tego małżeństwa poważnie. Niedługo po ślubie Pinkerton wyjeżdża i wraca dopiero po trzech latach z nową żoną, by zabrać synka, którego urodziła mu gejsza. Butterfly popełnia rytualne samobójstwo…
Premiera pierwszej wersji opery miała miejsce 17 lutego 1904 r. w mediolańskiej La Scali. „Madama Butterfly” składała się wtedy z dwu aktów i została bardzo chłodno przyjęta. Cztery miesiące później wystawiono ją ponownie w Brescii, dzieląc nieproporcjonalnie długi drugi akt na dwie części i wprowadzając inne drobniejsze zmiany. Tym razem dzieło Pucciniego odniosło olbrzymi sukces, przenosząc się na deski Metropolitan Opera w 1907 r.
„Madama Butterfly” - nie licząc wznowień – prezentowana była w Operze Śląskiej w nowej, premierowej inscenizacji trzykrotnie. Premiera ostatniej wersji miała miejsce 30 stycznia 1988 r. A jej wznowienie w marcu 2011 r.
AKT I
W japońskim porcie zatrzymał się na czas dłuższy okręt amerykańskiej marynarki wojennej. Monotonny tryb życia przykrzy się młodemu porucznikowi Pinkertonowi; aby sobie uprzyjemnić życie, korzysta z usług japońskiego pośrednika Goro, który za opłatą ułatwia mu znajomość z młodziutką gejszą Cho-cho-san, zwaną także Butterfly (motyl). Pinkerton, zgodnie z japońskimi zwyczajami, ma zawrzeć z nią ślub, którego ważność rozciąga się na 999 lat. Goro wprowadza porucznika da wynajętego dlań domku na wzgórzu nad miastem i przedstawia mu służbę jego przyszłej żony. Wkrótce ma się odbyć ceremonia ślubna – jako pierwszy z gości zjawia się konsul Stanów Zjednoczonych w Nagasaki, Sharpless. Zapatruje się on na sprawę małżeństwa Pinkertona poważniej niż młody porucznik i ostrzega go, by nie łamał życia młodziutkiej, szczerze go kochającej Japonce. Nadchodzi Cho-cho-san w otoczeniu rodziny i licznego grona dziewcząt japońskich. Wyznaje ona Pinkertonowi, że rano była w domu misjonarzy, by przyjąć wiarę chrześcijańską i że dla niego gotowa jest zupełnie zerwać ze swą rodziną i środowiskiem. Urzędnik stanu cywilnego odczytuje akt ślubu. Weselną atmosferę mąci nagłe zjawienie się wuja panny młodej – Bonzy, który odkrył tajemnicę jej chrztu i za porzucenie wiary ojców oraz poślubienie cudzoziemca rzuca przekleństwo na jej głowę. W ślad za nim opuszczają pośpiesznie dom Pinkertona przerażeni goście weselni. Butterfly i Pinkerton zostają sami. Nadchodzi noc. Akt I kończy się wspaniałym duetem miłosnym, jednym z najpiękniejszych w światowej literaturze operowej („Bimba degli occhi”).
AKT II
Minęły trzy lata od ślubu Pinkertona. Butterfly wraz z małym synkiem każdej wiosny oczekuje męża, który odjeżdżając wkrótce po ceremonii zaślubin, przyrzekł jej, że na pewno powróci. Żyją w biedzie, a wierna służebnica Buttertly, Suzuki, obawia się gorszego jeszcze niedostatku, nie spodziewa się bowiem powrotu Pinkertona. Butterfly jednak niezachwianie wierzy jego słowom. Nieoczekiwanie zjawia się witany radośnie przez Butterfly konsul Sharpless. W trakcie jego wizyty przybywa też bogaty książę Yamadori, który przy pomocy pośrednika Goro zabiega o względy Cho-cho-san. Młoda Japonka odrzuca jednak stanowczo jego konkury. Uważa się nadal za żonę Pinkertona i nie uznaje rozwodowych zwyczajów japońskich. Na jej postanowienie nie wpływają nawet słowa Sharplessa, który w oględny sposób daje do zrozumienia, że Pinkerton nie zamierza do niej wracać. Cho-cho-san nie wierzy słowom konsula (aria „Un bel di vedremo” – „Tam na wschodniej stronie”). Pokazuje mu swego synka i prosi, by powiadomił Pinkertona, że oboje z dzieckiem stale go oczekują. Zakłopotany swą przykrą misją Sharpless opuszcza dom Butterfly, która w chwil potem wypędza natrętnego Goro, Wystrzał armatni zwiastuje przybycie okrętu Pinkertona. Uszczęśliwiona Butterfly przystraja wraz z Suzuki cały dom kwiatami (duet „Schuoti quelle fronda”) i ubrana w ślubną suknię oczekuje przybycia małżonka. Z wolna zapada zmierzch; w oddali słychać śpiew rybaków wracających z połowu. Na ścieżce wiodącej do domku Butterfly nie widać nikogo…
AKT III
Minęła noc. Znużona oczekiwaniem, usnęła Butterfly. Teraz dopiero w ogródku przed domem zjawiają się Sharpless i Pinkerton. Suzuki ze zdumieniem patrzy na towarzyszącą im nieznajomą elegancką damę. To małżonka Pinkertona przybyła wraz z mężem, by zabrać jego synka. Cho-cho-san, która zjawia się po chwili, od razu domyśla się wszystkiego i wie, co ma teraz uczynić. Odprawia obecnych i wydobywa ze skrytki stary, rodowy sztylet, na którego klindze wyryte są słowa: „Niechaj z honorem umiera ten, komu los nie pozwolił żyć z honorem”. Pożegnawszy się z dzieckiem Cho-cho-san przebija się sztyletem. Ostatnim odruchem świadomości zwraca się w stronę Pinkertona, który wpada do pokoju z okrzykiem „Butterfly”!
/Z „Przewodnika operowego” Józefa Kańskiego/
Obsada
Soliści, Chór i Orkiestra Opery Śląskiej pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka
MADAMA BUTTERFLY
Anna Wiśniewska-Schoppa
SUZUKI
Anna Borucka
PINKERTON
Andrzej Lampert
KONSUL
Stanisław Kuflyuk
BONZO
Bogdan Kurowski
GORO
Jarosław Bielecki
YAMADORI
Zbigniew Wunsch
KATE
Ewelina Szybilska
KOMISARZ
Adam Woźniak
URZĘDNIK
Janusz Wenz
DZIECKO
Leon Okoński
BCKino - Ona jest miłością

Ona jest miłością – dramat, Wielka Brytania 2022; reż.: Jamie Adams; Obsada: Haley Bennett, Sam Riley, Marisa Abela.
Patricia przyjeżdża do wiejskiego hotelu w Kornwalii. Spotyka swojego byłego męża, który zarządza tym miejscem ze swoją dziewczyną. Sytuacja staje się jeszcze bardziej niezręczna, gdy wracają wspomnieniami do przeszłości podczas jednej z nocy.
Czas trwania: 82 min (Galapagos Films – Kinoplex-Silesia)
Sala Gloria (I piętro)