• język migowy
  • BIP

Kalendarium

terminarz dnia 27.05.2023

Pałac w Miechowicach zaprasza na majowe imprezy

Miejsce: Pałac w Miechowic, ul. Dzierżonia 30, Bytom - Miechowice
Kategoria: Pałac w Miechowicach
Data: 2023-05-05 - 2023-05-31
Pałac w Miechowicach  / 2023-05-05

Pałac Tiele - Wincklerów w Bytomiu - Miechowicach zaprasza na kolejne wydarzenia, które zaplanowano w maju. W programie nie zabraknie zajęć sensorycznych dla uczniów szkół podstawowych, kreatywnych, drukarskich, kaletniczy i przyrodniczych. Będą również warsztaty z szydełkowania, spotkania z dobrą książką, przyrodniczno - historyczna gra dla dzieci, spotkanie autorskie oraz wydarzenia związane z Miechowicką Nocą Muzeów, Światowym Dniem Pszczół oraz koncert plenerowy Górniczej Orkiestry Dętej Bytom w ramach wydarzenia „Muzykę masz we krwi”.

Więcej informacji - Pałac w Miechowicach zaprasza na majowe imprezy

Pamiątki z wszystkich moich podróży - wystawa Wojtka Zielińskego

Miejsce: Galeria Rotunda, pl. Sobieskiego
Kategoria: Kultura
Data: 2023-05-15 - 2023-05-31
Kultura / 2023-05-15

Prace gliwickiego artysty Wojtka Zielińskego "Pamiątki z wszystkich moich podróży" można ogladać w galerii Rotunda. Jakmówi o niej autor, jest to wystawa nowego mimetyzmu. Wojtek Wu Zieliński filozof, twórca multimedialny, konserwator dzieł sztuki, nauczyciel i członek ZPAP. Brał udział w wystawach zbiorowych oraz indywidualnych na terenie całej Polski. Oprócz tego prowadzi warsztaty dla dzieci i młodzieży, a także współprowadzi Galerię Czorno Izba w Gliwicach.

 

 

MUZYKĘ MASZ WE KRWI koncert orkiestr dętych

Miejsce: ProFort Centrum w Bytomiu - Miechowicach, u. Stolarzowicka 19
Kategoria: Kultura
Data: 2023-05-26 - 2023-05-28

Zapraszamy na koncert orkiestr dętych, który odbędzie się na terenie ProFort Centrum w Miechowicach

XVI Zawody w Pierwszej Pomocy Chorągwi Śląskiej ZHP

Miejsce: Bytom
Kategoria: Miasto
Data: 2023-05-27
Miasto / 2023-05-27

Dla harcerzy będzie to kolejny sprawdzian umiejętności. Tym razem druhowie zrzeszeni w Chorągwi Śląskiej Związku Harcerstwa Polskiego wezmą udział 27 maja w Bytomiu w XVI Zawodach w Pierwszej Pomocy Chorągwi Śląskiej ZHP. Podczas zeszłorocznej edycji, patrol z Hufca ZHP w Bytomiu im. hm. Józefa Kwietniewskiego wywalczył tytuł mistrzowski, dlatego to właśnie bytomscy harcerze będą koordynować tegoroczne wydarzenie.

II Śląska Liga Biegowa

Miejsce: Park im. Franciszka Kachla w Bytomiu
Kategoria: Sport
Data: 2023-05-27
Godzina: 10:30
Sport / 2023-05-27

Zapraszamy 27 maja do Parku Miejskiego im. Franciszka Kachla na II Śląską Ligę Biegową

Warsztaty kaligrafii

Miejsce: Śląska Pracownia Artystyczno-Kulturalna, ul. Krawiecka 2
Kategoria: Kultura
Data: 2023-05-27
Godzina: 10.00

Warsztaty pięknego pisania - kaligrafii. Zapisy, tel. 502 620 014.

"Kulu kulu" - spektak familijny w Teatrze Rozbark

Miejsce: Teatr Rozbark
Kategoria: Teatr Rozbark
Data: 2023-05-27
Godzina: 11.00

"Kulu kulu" - spektak familijny w Teatrze Rozbark Spektakl familijny

Reżyseria: Filip Jaśkiewicz

Bilety w cenie: 45 zł rodzic + dziecko | 1 dorosły + 1 dziecko

Bo muzykę masz we krwi

Miejsce: Schron w Miechowicach przy ul. Kasztanowej
Kategoria: Historia
Data: 2023-05-27 - 2023-05-28
Godzina: 12:00

Akcja krwiodawstwa, pokazy strażackie i udzielania pierwszej pomocy, występy artystyczne, w tym koncert Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach i Górniczej Orkiestry Dętej „Bytom” z udziałem mażoretek z zespołu „Charms”, a także możliwość zwiedzania podziemnego schronu. To tylko niektóre atrakcje, w jakich można będzie wziąć udział 27 i 28 maja na terenie Schronu Miechowice, w ramach akcji „#Bo muzykę masz we krwi”. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny!

Bo muzykę masz we krwi

- Po sukcesie „Miechowickiej Nocy Muzeów” zapraszamy na dwudniową imprezę do schronu w Miechowicach. Przygotowaliśmy wiele atrakcji - mówi Ireneusz Okoń, członek Stowarzyszenia na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium” i organizator wydarzenia. - Oczywiście zapraszamy miłośników historii i militariów do odwiedzenia podziemnego schronu, w którym przygotowaliśmy nowe wystawy poświęcone II wojnie światowej - dodaje Ireneusz Okoń.

Warsztaty taneczne dla najmłodszych w Teatrze Rozbark

Miejsce: Teatr Rozbark
Kategoria: Teatr Rozbark
Data: 2023-05-27
Godzina: 12.30

Warsztaty taneczne dla najmłodszych

Ograniczona liczba miejsc

Bilety: 15 zł dla widzów spektaklu "Kulu Kulu"

Wstęp bezpłatny

„Krótka historia pieniądza” - warsztaty dla dzieci

Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu
Kategoria: Kultura
Data: 2023-05-27
Godzina: 12.30

„Krótka historia pieniądza” - warsztaty dla dzieci, zbiórka przed kasą główną, zapisy. Bilet: 14 zł

Piknik na Placu Barbary

Miejsce: Plac Barbary w Bytomiu - Rozbarku
Kategoria: Kultura
Data: 2023-05-27
Godzina: 15:00
Kultura / 2023-05-27

Stowarzyszenie Miłośników Rozbarku zapraszam na II Piknik na Placu Barbary. W programie m.in. występy zespołów dziecięcych z przedszkoli i szkół rozbarskich oraz młodzieży z Młodzieżowego Domu Kultury nr 1 w Bytomiu.

Podczas pikniku dla dzieci organizatorzy przygotowali liczne konkursy i gry z nagrodami. Będą również stoiska z napojami, słodyczami, swojskie wyroby, wata cukrowa oraz inne smakołyki.

Zapraszamy 27 maja od 15:00 do 18:00 na pl. Barbary.

Wiosenne koncerty pianistyczne

Miejsce: Śląska Pracownia Artystyczno-Kulturalna, ul. Krawiecka 2
Kategoria: Kultura
Data: 2023-05-27
Godzina: 15.00

Wiosenne koncerty pianistyczne. Występuje: Waleryia Kavaleuskaya. Bilet: 10 zł

Spotkanie autorskie z Tomaszem Saneckim - autorem przewodnika "Bytom Warto Zwiedzić"

Miejsce: Pałac w Miechowic, ul. Dzierżonia 30, Bytom - Miechowice
Kategoria: Pałac w Miechowicach
Data: 2023-05-27
Godzina: 17:00-19:00
Pałac w Miechowicach  / 2023-05-27

Podczas spotkania promocyjnego, które zaplanowane jest 27 maja o 17.00 w Pałacu w Miechowicach, autor zaprezentuje archiwalne fotografie, pocztówki i szkice oraz omówi najcenniejsze zabytki i obiekty historyczne w Bytomiu. Nie zabraknie historycznych ciekawostek, do których dotarł autor, spędzając długie godziny w archiwach.

- Mam nadzieję, że lektura zachęci turystów do odwiedzenia Bytomia, a mieszkańców zdopinguje do wyjścia z domu i odkrywania miasta - zachęca Tomasz Sanecki.

Podczas spotkania autorskiego Tomasz Sanecki zaprezentuje nie tylko swoją najnowszą książkę, ale również podczas prezentacji archiwalne fotografie, pocztówki i szkice oraz omówię najcenniejsze zabytki i obiekty historyczne w Bytomiu. Podczas spotkania nie zabraknie wielu historycznych ciekawostek, które udało się wydobyć się z archiwalnych gazet, czasopism oraz Archiwum Miejskiego w Bytomiu.

„Bytom Warto Zwiedzić” to książka, która z pewnością zainteresuje nie tylko turystów chcących odwiedzić to jedno z najstarszych i najpiękniejszych miast na Górnym Śląsku, ale również mieszkańców Bytomia. Książka ma na celu nie tylko ukazanie tego co najpiękniejsze w Bytomiu, ale zwrócenie uwagi na to, że niejednokrotnie „cudze chwalimy, a swego nie znamy”. W publikacji znajdziemy nie tylko ciekawostki z dziejów Bytomia, ale przede wszystkim zaprezentowane zostały najpiękniejsze i najwartościowsze zabytki w mieście, w tym również najcenniejsze zakątki przyrodnicze miasta, które leży w samym sercu konurbacji górnośląskiej, gdzie jeszcze pod koniec XX wieku pracowało 7 kopalń, dwie huty oraz wiele fabryk i zakładów przemysłowych. Dzisiaj po wielu z nich nie ma już śladu, ale te, które zostały zachowane do czasów nam współczesnych należą do arcydzieł architektury przemysłowej, jakich w innych miastach Polski nie znajdziemy.

Spotkanie odbędzie się w Pałacu w Miechowicach przy ul. Dzierżonia 30 w Bytomiu - Miechowicach w sobotę 27 maja o godz. 17.00. Warto dodać, że po spotkaniu będzie można również nabyć książkę w promocyjnej cenie 30 zł.

Powróćmy jak za dawnych lat

Miejsce: Bytom, Opera Śląska, Sala Koncertowa im. Adama Didura
Kategoria: Opera Śląska
Data: 2023-05-27
Godzina: 18:00
Premiera: 22 stycznia 2023 r.

Wystąpią:
Anna Borucka
Marta Huptas
Maciej Komandera
Kamil Zdebel

Orkiestra Opery Śląskiej do dyrekcją Macieja Tomasiewicza

Gościnnie: Wanda Tanasiewicz i Artur Jaroń (klarnety)

Prowadzenie: Regina Gowarzewska

Koncert "Powróćmy jak za dawnych lat" przeniesie nas w świat lat 20′ i 30′ - pełnych elegancji, szyku i blichtru. Piękne stroje i muzyka tworzyły klimat niegdysiejszych kabaretów, rewii i operetek. To ukłon w stronę naszych melomanów zainteresowanych bogatą i różnorodną twórczością najpiękniejszego okresu w historii polskiej muzyki.

Podczas koncertu zaprezentowane zostaną utwory, do których nasi dziadkowie tańczyli charlestona i fokstrota. Usłyszymy m.in. „Uliczkę znam w Barcelonie", "Umówiłem się z nią na dziewiątą", "Już nigdy" czy "To ostatnia niedziela". W opracowaniach przygotowanych przez solistów i orkiestrę Opery Śląskiej pod dyrekcją Macieja Tomasiewicza zabrzmi też wyjątkowy repertuar operetkowy.

Przepełnione miłością i pozytywną energią utwory przypomną znaczenie najważniejszych wartości, ukazując piękno i szlachetność w swojej odsłonie.

 

 

BCKino - Prześwietlenie

Kategoria: Bytomskie Centrum Kultury
Data: 2023-05-27
Godzina: 19:30:00
Podkategoria: BCKino
Bytomskie Centrum Kultury / 2023-05-27

Prześwietlenie – dramat, Francja, Szwecja, Belgia, Rumunia, 2022; reż. Cristian Mungiu; obsada: Marin Grigore, Judith State, Macrina Barladeanu.
 
Akcja filmu rozgrywa się w transylwańskiej miejscowości pełnej cichych uprzedzeń i zadawnionych urazów, które eksplodują wraz z pojawieniem się w tutejszej piekarni nowych pracowników: emigrantów ze Sri Lanki. Ksenofobia to chleb powszedni w regionie zamieszkanym przez kilka narodowości - wspólny wróg może okazać się użyteczny.
Ten motyw to tylko jeden z wielu wątków, które się tutaj splatają. Miłość, dziecięca trauma, komiczny eko-aktywizm, wrażliwe męskie ego – to wszystko tworzy wschodnioeuropejski gordyjski węzeł. Wszyscy w nim dzisiaj tkwimy, nie umiejąc go ani przeciąć, ani rozwiązać.
Czas trwania: 125 min (Gutek Film – Kinoplex–Silesia)
Sala Gloria (I piętro)

PERFO.|.PARTY w Teatrze Rozbark

Miejsce: Teatr Rozbark
Kategoria: Teatr Rozbark
Data: 2023-05-27
Godzina: 20.00

PERFO.|.PARTYw Teatrze Rozbark

Koncepcja: Anna Piotrowska

Wejście: 25 zł

Bytomski Targ Kwiatów

Miejsce: Hala na Skarpie
Kategoria: Miasto
Data: 2023-05-27 - 2023-05-28
Godzina: sobota:8.00 - 20.00, niedziela 10.00 - 18.00
Miasto / 2023-05-27

Około 200 gatunków i prawie 14 tys. egzemplarzy kwiatów będzie czekać na entuzjastów zieleni w domu podczas dwudniowych Bytomskich Targów Kwiatów.

Będzie to nie tylko doskonała okazja, aby kupić kwiaty doniczkowe prosto od producenta, ale też dowiedzieć się, jak o nie dbać. Na stoiskach nie zabraknie też kwiatów egzotycznych, owadożernych, kolekcjonerskich czy tych przyjaznych zwierzętom.

 W sobotę targ będzie otwarty od godziny 8.00 do 20.00, a w niedzielę od 10.00 do 18.00. Wstęp jest bezpłatny.

 
do góry