Kalendarium
terminarz dnia 27.04.2023
"Górnośląskie kroszonki 2023"
Jedna z flagowych wystaw Muzeum Górnośląskiego, która na stałe wpisała się w kalendarz muzealnych imprez organizowanych przez tę instytucję. Trwającą od 18 marca do 30 kwietnia ekspozycję poprzedzi konkurs, cieszący się wśród kroszonkarzy dużą popularnością. Co roku bierze w nim udział ok. 50 artystów, reprezentujących różne pokolenia, a wszystkie zgłoszone do konkursu prace prezentowane są następnie na wystawie pokonkursowej. Serdecznie zapraszamy!
Banknoty zastepcze Śląska 1914- 1924 - wystawa ze zbiorów Bronisława Wątroby
Banknoty zastepcze Śląska 1914- 1924 - wystawa ze zbiorów Bronisława Wątroby
Wystawa cyjanotypii Elizy Flaszewskiej
Wernisaż cyjanotypii i spotkanie z poezją Elizy Flaszewskiej
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka Filia w Bytomiu oraz Miejska Biblioteka Publiczna zapraszają na wernisaż cyjanotypii połączony ze spotkaniem poetyckim. Autorką prac oraz tomiku wierszy jest Eliza Flaszewska.
Współautorka multimedialnego podręcznika „Poznaj świat plastyki”. Inicjatorka wielu akcji i wydarzeń artystyczno - kulturalnych na terenie kraju, między innymi Festiwalu Dnia Ziemi, obchodów Roku Witkiewiczów, Roku Wisły, wszystkich edycji Przeglądu Twórczości Nauczycieli „Na Marginesie” i wielu innych. Współautorka i realizatorka projektów kulturalnych, edukacyjnych, artystycznych (Szkubki Artystyczne, Błękitny Zakątek, Zielony Zakątek Śląsk jest kobietą).
Laureatka nagrody Śląskiego Kuratora Oświaty oraz Medalu Komisji Edukacji Narodowej. Doradca metodyczny z zakresu plastyki na terenie miast Bytom, Piekary Śląskie, Siemianowice Śląskie, Chorzów, Tarnowskie Góry oraz powiatu tarnogórskiego. Od lat związana z Młodzieżowym Domem Kultury nr 1 w Bytomiu. Prowadząca lekcje plastyki w TVP „Szkoła z TVP”. Członkini Stowarzyszenia Wrazidlok, zajmującego się pielęgnowaniem śląskich tradycji i historii.
Pasjonatka przyrody i muzyki. Nieetatowa artystka, wśród jej prac znajdują się akwarele, cyjanotypie botaniczne i rękodzieło. Cyjanotypia to jedna z najstarszych technik fotograficznych. Została wynaleziona w 1843 roku przez sir Johna Herschela, aby umożliwić kopiowanie planów architektonicznych. Eliza Flaszewska połączyła tę technikę ze swoją przyrodniczą pasją. Roślinne motywy odbite w technice cyjanotypii mają w sobie zadziwiającą lekkość i urzekają swoją prostotą. Bohaterka naszego spotkania wydała tomik wierszy pt. „Z zimna siwieją mi paznokcie”. Ma za sobą wystawy między innymi w City Museum and Art Gallery (Stoke-on-Trent), w AVA Gallery and Art Center (Lebanon), w Kita Amagasaki Fushimi (Kioto). Laureatka Międzynarodowego Triennale Plakatu (Trnava). Ostatnie wystawy prac plastycznych miały miejsce między innymi w Pałacu Kawalera w Świerklańcu, w Domu Śląskim im. Łucji Staniczkowej w Katowicach.
Dzień Flagi organizowany przez Niepubliczne Przedszkole Słoneczna Chatka
Wydarzenie rozpocznie się zbiórką przy przedszkolu o godzinie 9:30 i przemarszem wraz z Orkiestrą KWK Sośnica przez Park Miejski, na wysokości którego dołączy kolejne przedszkole, wzdłuż kąpieliska miejskiego, gdzie dołączą kolejne dwa przedszkola. Korowód dotrze do Rynku, gdzie zostanie odśpiewany hymn i rozdane będa białe i czerwone kartki, z kórych dzieci utworzą „Żywą Flagę”.
Impreza pod honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Mariusza Wołosza.
Horyzonty

Reżyseria - Henryk Konwiński
Reżyseria światła - Paweł Murlik
Kierownik Baletu, opieka artystyczna - Grzegorz Pajdzik
Przekaz choreografii „Noc Walpurgii” i „Carmen” - Elżbieta Mickiewicz
Asystent reżysera – Anna Kmiecik- Sokalla
Akompaniator Baletu – Natalia Myślewicz
Pedagodzy baletu - Lucyna Popławska, Kazimierz Cieśla
Inspektor baletu - Ewa Czampiel
Choreografie części I – Thais Henrique Rocha, Javier Ares Cabeza, Rhaphael Molenaar, Anna Kmiecik- Sokalla, Maja Liszczyk, Elen Martausova, Mitsuki Noda, Alberto Pecetto, Melissa Totaro, Francesco Pio Tosto, Wiktor Perdek, Cristina Helena
Choreografie części II – Henryk Konwiński
Wydarzenie realizowane w ramach akcji tańczMY, której patronem jest Narodowy Instytut Muzyki i Tańca
Wydarzenia
Miejsce: Chorzów, Chorzowskie Centrum Kultury
Dodatkowe informacje: Międzynarodowy Dzień Teatru. Spektakl do taśmy
Kup bilet
Wydarzenie składa się z dwóch części; w pierwszej młodzi tancerze zadebiutują w roli choreografów, prezentując miniatury taneczne do muzyki polskich kompozytorów, w drugiej części zobaczymy premierową „Horyzonty” oraz zrekonstruowane choreografie Henryka Konwińskiego, jednego z najbardziej znanych i cenionych tancerzy, choreografów i reżyserów. W swoim artystycznym dorobku ma ponad 65-letnią obecność na scenach teatralnych. Jego twórczość obejmuje niemal wszystkie pozycje baletu klasycznego. Tym razem zobaczymy go w podwójnej roli: reżysera i mentora młodego pokolenia twórców. Podczas wydarzenia zostaną zaprezentowane choreografie Henryka Konwińskiego do muzyki Bizeta, Szczedrina i Gounoda w opracowaniu Elżbiety Mickiewicz oraz Pendereckiego i Kilara przygotowane przez Grzegorza Pajdzika, kierownika Baletu Opery Śląskiej. Polskie dziedzictwo kulturowe zostanie przybliżone zarówno tancerzom międzynarodowego Zespołu Baletu Opery Śląskiej jak i publiczności, dzięki skonfrontowaniu ich wielokulturowości z inspirującymi, wybranymi przez nich utworami polskich kompozytorów. Spójna koncepcja muzyczna oraz wyjątkowe taneczne obrazy pozwolą na zbudowanie dramaturgii i stworzą niezapomniane emocje wśród odbiorców.
Spektakl grany do taśmy.
BCKino - Bo się boi

Bo się boi – czarna komedia, USA, 2023; reż.: Ari Aster; obsada: Joaquin Phoenix, Parker Posey, Amy Ryan.
Beau się boi. Bo życie go przytłacza. Bo świat jest niebezpieczny. Bo każdy ciągle czegoś od niego chce. Bo mamie będzie przykro, jak nie przyjedzie w odwiedziny, a on by wolał siedzieć w wannie. Niewyobrażalny splot zdarzeń zmusza go jednak do konfrontacji z własnymi lękami. Po drugiej stronie jego strachów czeka prawdziwe życie i niezwykła, widowiskowa, pełna przygód podróż.
„Bo się boi” to szalona, szokująca i nieodparcie śmieszna czarna komedia o tym, jak pokonać lęk, wziąć życie w swoje ręce i stać się bohaterem własnej historii. W pełni autorska wizja jednego z najbardziej interesujących współczesnych reżyserów, Ariego Astera, z Joaquinem Phoenixem („Joker”, „Ona”) w swojej najbardziej zaskakującej roli. Studio A24, które stoi za sukcesami takich produkcji, jak „Wszystko wszędzie naraz”, „C’mon C’mon” czy serialu „Euforia”, obdarzyło Astera nie tylko pełnym zaufaniem, ale i najwyższym w historii firmy budżetem. Twórca kultowych „Dziedzictwo. Hereditary” i „Midsommar. W biały dzień” zrealizował dzięki temu najbardziej osobisty film, który pozwolił mu w pełni podzielić się z widzami swoimi lękami, wizją świata, a przede wszystkim – swoim unikalnym poczuciem humoru.
W obsadzie „Bo się boi” – obok Phoenixa – znalazły się także aktorki: Amy Ryan („Birdman”, „Mój piękny syn”, serial „The Office”), Parker Posey (film „Krzyk 3”, serial produkcji HBO „Schody”) oraz znana z produkcji Ryana Murphy’ego („Hollywood”, „American Horror Story: NYC”) Patti LuPone. Za kamerą w najnowszym filmie Astera ponownie stanął Paweł Pogorzelski.
Czas trwania: 179 min. (Gutek Films – Kinoplex-Silesia)
Sala Gloria (I piętro)