• język migowy
  • BIP

Kalendarium

terminarz dnia 17.04.2023

"Górnośląskie kroszonki 2023"

Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu
Kategoria: Kultura
Data: 2023-03-18 - 2023-04-30

Jedna z flagowych wystaw Muzeum Górnośląskiego, która na stałe wpisała się w kalendarz muzealnych imprez organizowanych przez tę instytucję. Trwającą od 18 marca do 30 kwietnia ekspozycję poprzedzi konkurs, cieszący się wśród kroszonkarzy dużą popularnością. Co roku bierze w nim udział ok. 50 artystów, reprezentujących różne pokolenia, a wszystkie zgłoszone do konkursu prace prezentowane są następnie na wystawie pokonkursowej. Serdecznie zapraszamy!

Banknoty zastepcze Śląska 1914- 1924 - wystawa ze zbiorów Bronisława Wątroby

Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna, pl. Sobieskiego
Kategoria: Miejska Biblioteka Publiczna
Data: 2023-04-03 - 2023-04-28

Banknoty zastepcze Śląska 1914- 1924 - wystawa ze zbiorów Bronisława Wątroby

Wystawa cyjanotypii Elizy Flaszewskiej

Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna, pl. Sobieskiego
Kategoria: Miejska Biblioteka Publiczna
Data: 2023-04-14 - 2023-05-12
Godzina: 17.00

Wernisaż cyjanotypii i spotkanie z poezją Elizy Flaszewskiej

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka Filia w Bytomiu oraz Miejska Biblioteka Publiczna zapraszają na wernisaż cyjanotypii połączony ze spotkaniem poetyckim. Autorką prac oraz tomiku wierszy jest Eliza Flaszewska.

Współautorka multimedialnego podręcznika „Poznaj świat plastyki”. Inicjatorka wielu akcji i wydarzeń artystyczno - kulturalnych na terenie kraju, między innymi Festiwalu Dnia Ziemi, obchodów Roku Witkiewiczów, Roku Wisły, wszystkich edycji Przeglądu Twórczości Nauczycieli „Na Marginesie” i wielu innych. Współautorka i realizatorka projektów kulturalnych, edukacyjnych, artystycznych (Szkubki Artystyczne, Błękitny Zakątek, Zielony Zakątek Śląsk jest kobietą).

Laureatka nagrody Śląskiego Kuratora Oświaty oraz Medalu Komisji Edukacji Narodowej. Doradca metodyczny z zakresu plastyki na terenie miast Bytom, Piekary Śląskie, Siemianowice Śląskie, Chorzów, Tarnowskie Góry oraz powiatu tarnogórskiego. Od lat związana z  Młodzieżowym Domem Kultury nr 1 w Bytomiu. Prowadząca lekcje plastyki w TVP „Szkoła z TVP”. Członkini Stowarzyszenia Wrazidlok, zajmującego się pielęgnowaniem śląskich tradycji i historii.

Pasjonatka przyrody i muzyki. Nieetatowa artystka, wśród jej prac znajdują się akwarele, cyjanotypie botaniczne i rękodzieło. Cyjanotypia to jedna z najstarszych technik fotograficznych. Została wynaleziona w 1843 roku przez sir Johna Herschela, aby umożliwić kopiowanie planów architektonicznych. Eliza Flaszewska połączyła tę technikę ze swoją przyrodniczą pasją. Roślinne motywy odbite w technice cyjanotypii mają w sobie zadziwiającą lekkość i urzekają swoją prostotą. Bohaterka naszego spotkania wydała tomik wierszy pt. „Z zimna siwieją mi paznokcie”. Ma za sobą wystawy między innymi w City Museum and Art Gallery  (Stoke-on-Trent), w  AVA Gallery and Art Center (Lebanon), w Kita Amagasaki Fushimi (Kioto). Laureatka Międzynarodowego Triennale Plakatu (Trnava). Ostatnie wystawy prac plastycznych miały miejsce między innymi w Pałacu Kawalera w Świerklańcu, w Domu Śląskim im. Łucji Staniczkowej w Katowicach.

 

Turniej judo "Feniks" Bytom

Miejsce: Hala na Skarpie w Bytomiu - Szombierkach przy ul. Frycza Modrzewskiego
Kategoria: Sport
Data: 2023-04-15 - 2023-04-17
Godzina: 9:00

Zapraszamy na zawody judo organizowane przez klub "Feniks" Bytom

Don Pasquale - wersja koncertowa

Miejsce: Katowice, Teatr Śląski
Kategoria: Opera Śląska
Data: 2023-04-17
Godzina: 18:00
Dodatkowe informacje: WERSJA KONCERTOWA
Gaetano Donizetti

Wystapią:

DON PASQUALE - Dariusz Machej

DR MALATESTA - Stanislav Kuflyuk / Kamil Zdebel

ERNESTO - Andrzej Lampert / Adam Sobierajski

NORINA - Ewelina Szybilska / Ruslana Koval

NOTARIUSZ - Adam Janik

Chór i Orkiestra Opery Slaśkiej pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka

Opera buffa w 3 aktach

Wydarzenia

10 czerwca 2023, Sobota
Godzina: 18:00
Miejsce: Bytom, Bytomskie Centrum Kultury

Kup bilet

Ile czasu potrzebuje utalentowany kompozytor, aby napisać operę? Jednemu wystarczy miesiąc, drugiemu pół roku, a jeszcze innemu nawet rok to za mało! 

Gaetano Donizetti narzucił sobie olbrzymią dyscyplinę pracy - jego opera "Don Pasquale” powstała niemal w jedenaście dni! Nazywana klejnotem wdzięku i melodyjności odniosła oszałamiający sukces i szybko podbiła świat. 

Opera Śląska zaprasza na wersję koncertową historii starego kawalera, który nie chcąc przekazać majątku swojemu siostrzeńcowi - postanawia się ożenić i mieć dzieci. Ta miłosna intryga z kameralną obsadą sprawią, że możemy przyjrzeć się operze z bliska, aby na nowo odkryć jej wdzięk.

Gwarantujemy, że nasza koncertowa interpretacja rozbawi Was do łez i przyniesie chwile relaksu i szczerego uśmiechu! 

Skrót libretta

AKT I

Odsłona 1
Bogaty stary kawaler Don Pasquale pragnie się ożenić, aby tym sposobem wydziedziczyć swego siostrzeńca Ernesta, który chce zawrzeć związek małżeński wbrew woli wuja, ale nie może tego uczynić bez finansowego wsparcia z jego strony. O znalezienie odpowiedniej kandydatki poprosił Pasquale swego przyjaciela doktora Malatestę. Ten oświadcza mu, że najodpowiedniejszą osobą będzie jego własna siostra, Sofronia, ciche i skromne dziewczę wychowane w klasztorze. Ernesto, dowiedziawszy się o planach wuja, jest zrozpaczony, a jego gniew kieruje się przeciwko doktorowi, którego podejrzewa o zdradę łączącej ich dotąd przyjaźni.


Odsłona 2
Narzeczona Ernesta, Norina, czyta list, w którym Ernesto donosi jej o matrymonialnych planach wuja, jednak odwiedzający ją doktor Malatesta wyjaśnia, iż po to właśnie przyjął rolę swata Don Pasquala, aby dopomóc jej i Ernestowi. Według pomysłu doktora to właśnie ona, Norina, ma być przedstawiona Don Pasqualowi jako Sofronia, a po podpisaniu fikcyjnego kontraktu ślubnego tak mu uprzykrzy życie, że ten, aby się jej pozbyć, zgodzi się na wszelkie warunki. Norina przy wtórze doktora wesoło przygotowuje się do wymyślonej dla niej roli.
 

AKT II
Ernesto, który nie wie o sprytnym planie doktora Malatesty ubolewa nad swym smutnym losem. Tymczasem do domu Don Pasquala przybywa doktor z przebraną odpowiednio Noriną, którą Don Pasquale jest tak oczarowany, że z miejsca posyła po notariusza aby spisać akt ślubu. Przybywa podstawiony notariusz. Doktor dyktuje mu akt, na mocy którego rzekoma Sofronia zostaje właścicielką połowy majątku swego małżonka. Ernesto, któremu Malatesta na stronie wyjaśnił swój sprytny plan, chętnie składa swój podpis na akcie, jako świadek. Po podpisaniu owego kontraktu zachowanie Noriny ulega nagłej zmianie. Ze skromnej i potulnej dziewczyny przekształca się w nieznośną despotkę i poczyna wydawać dyspozycje, które grożą jej rzekomemu małżonkowi ruiną finansową. Don Pasquale jest zdumiony i przerażony tą metamorfozą.
 

AKT III

Odsłona 1
Don Pasquale ma w domu istne piekło. Rzekoma Sofronia tyranizuje go bezlitośnie. Przyjęła cały legion służby, a w różnych sklepach pozamawiała kosztowne stroje. Teraz oświadcza nieszczęsnemu Pasqualowi, że wybiera się do teatru i wróci dopiero nad ranem. Jednakże wychodząc niby niechcący upuszcza liścik, z którego wynika, że zamiast iść do teatru ma się w ogrodzie spotkać z kochankiem. Wściekły Don Pasquale każe sprowadzić doktora Malatestę i czyni mu gorzkie wyrzuty. Doktor wysłuchuje spokojnie jego skarg i proponuje plan przyłapania wiarołomnej żony na gorącym uczynku, co usłyszawszy Don Pasquale odzyskuje dobry humor, wyrażony w kapitalnym duecie z doktorem.


Odsłona 2
W ogrodzie Ernesto przy wtórze odległego chóru śpiewa sentymentalną serenadę. Zbliża się do niego Norina i oboje oddają się marzeniom o bliskim już szczęściu. Widząc nadchodzącego Don Pasquala Ernesto kryje się wśród krzewów. Don Pasquale zastaje Norinę samą. Żąda, aby wyjawiła mu imię kochanka, a wobec odmowy oświadcza, iż będzie musiała ona opuścić jego dom, ponieważ postanowił właśnie zgodzić się na małżeństwo Ernesta z Noriną i sprowadzić ich oboje do siebie. Na to spośród drzew wyłania się Ernesto. Sytuacja wyjaśnia się: Don Pasquale dowiaduje się, że Sofronia i Norina to jedna i ta sama osoba. Początkowo zdumiony i zły, w końcu jednak wybacza wszystkim odegraną przed nim komedię i cała historia kończy się szczęśliwie.
 

Z „Przewodnika Operowego” Józefa Kańskiego

 

BCKino - Bezmiar

Kategoria: Bytomskie Centrum Kultury
Data: 2023-04-17
Godzina: 19:30:00
Podkategoria: BCKino
Bytomskie Centrum Kultury / 2023-04-17

Bezmiar - dramat; Włochy, Francja, 2022; reż.: Emanuele Crialese. Obsada: Penélope Cruz, Vincenzo Amato, Luana Giuliani.

Wyjątkowo osobista filmowa podróż w głąb siebie z olśniewającą rolą Penélope Cruz.
Rzym, lata 70. Rodzina Borghetti właśnie wprowadziła się do nowego mieszkania z widokiem na zachwycającą panoramę. Pozornie sielankowe życie Clary i jej męża podszyte jest powszednimi smutkami, poczuciem wyobcowania i samotności. Nie brakuje im pieniędzy, ale nie są już zakochani w sobie i nie potrafią się rozstać. Pełna młodzieńczej energii i figlarności Clara nie pasuje do świata sztywnych dorosłych, nudzi się w ich towarzystwie, zwykłe śniadanie zamienia w muzyczne show, a w czasie rodzinnych uroczystości woli spędzać czas z dzieciakami pod stołem.
Najstarsza córka Adriana dostrzega opresyjność ojca, jego liczne zdrady oraz samotność, która ogarnia jej matkę. Dzieciom brakuje uwagi ojca, Clarze miłości i zrozumienia męża. Napięcie w relacjach rodziny sięga zenitu i prowadzi do krytycznego momentu, gdy Adriana, korzystając z tego, że nikt w sąsiedztwie jej nie zna, zaczyna udawać przed innymi dziećmi, że jest chłopcem.

Czas trwania: 97 min.(Best Film – Kinoplex-Silesia)

Sala Gloria (I piętro)

 

 
do góry