Kalendarium
terminarz dnia 16.04.2023
"Górnośląskie kroszonki 2023"
Jedna z flagowych wystaw Muzeum Górnośląskiego, która na stałe wpisała się w kalendarz muzealnych imprez organizowanych przez tę instytucję. Trwającą od 18 marca do 30 kwietnia ekspozycję poprzedzi konkurs, cieszący się wśród kroszonkarzy dużą popularnością. Co roku bierze w nim udział ok. 50 artystów, reprezentujących różne pokolenia, a wszystkie zgłoszone do konkursu prace prezentowane są następnie na wystawie pokonkursowej. Serdecznie zapraszamy!
Banknoty zastepcze Śląska 1914- 1924 - wystawa ze zbiorów Bronisława Wątroby
Banknoty zastepcze Śląska 1914- 1924 - wystawa ze zbiorów Bronisława Wątroby
Wystawa cyjanotypii Elizy Flaszewskiej
Wernisaż cyjanotypii i spotkanie z poezją Elizy Flaszewskiej
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka Filia w Bytomiu oraz Miejska Biblioteka Publiczna zapraszają na wernisaż cyjanotypii połączony ze spotkaniem poetyckim. Autorką prac oraz tomiku wierszy jest Eliza Flaszewska.
Współautorka multimedialnego podręcznika „Poznaj świat plastyki”. Inicjatorka wielu akcji i wydarzeń artystyczno - kulturalnych na terenie kraju, między innymi Festiwalu Dnia Ziemi, obchodów Roku Witkiewiczów, Roku Wisły, wszystkich edycji Przeglądu Twórczości Nauczycieli „Na Marginesie” i wielu innych. Współautorka i realizatorka projektów kulturalnych, edukacyjnych, artystycznych (Szkubki Artystyczne, Błękitny Zakątek, Zielony Zakątek Śląsk jest kobietą).
Laureatka nagrody Śląskiego Kuratora Oświaty oraz Medalu Komisji Edukacji Narodowej. Doradca metodyczny z zakresu plastyki na terenie miast Bytom, Piekary Śląskie, Siemianowice Śląskie, Chorzów, Tarnowskie Góry oraz powiatu tarnogórskiego. Od lat związana z Młodzieżowym Domem Kultury nr 1 w Bytomiu. Prowadząca lekcje plastyki w TVP „Szkoła z TVP”. Członkini Stowarzyszenia Wrazidlok, zajmującego się pielęgnowaniem śląskich tradycji i historii.
Pasjonatka przyrody i muzyki. Nieetatowa artystka, wśród jej prac znajdują się akwarele, cyjanotypie botaniczne i rękodzieło. Cyjanotypia to jedna z najstarszych technik fotograficznych. Została wynaleziona w 1843 roku przez sir Johna Herschela, aby umożliwić kopiowanie planów architektonicznych. Eliza Flaszewska połączyła tę technikę ze swoją przyrodniczą pasją. Roślinne motywy odbite w technice cyjanotypii mają w sobie zadziwiającą lekkość i urzekają swoją prostotą. Bohaterka naszego spotkania wydała tomik wierszy pt. „Z zimna siwieją mi paznokcie”. Ma za sobą wystawy między innymi w City Museum and Art Gallery (Stoke-on-Trent), w AVA Gallery and Art Center (Lebanon), w Kita Amagasaki Fushimi (Kioto). Laureatka Międzynarodowego Triennale Plakatu (Trnava). Ostatnie wystawy prac plastycznych miały miejsce między innymi w Pałacu Kawalera w Świerklańcu, w Domu Śląskim im. Łucji Staniczkowej w Katowicach.
Turniej judo "Feniks" Bytom
Zapraszamy na zawody judo organizowane przez klub "Feniks" Bytom
ROZBARK_R_ANKI - spotkanie zespołu Teatru Rozbark z młodą widownią
ROZBARK_R_ANKI - spotkanie zespołu Teatru Rozbark pod kierunkiem Anny Piotrowskiej z młodą widownią (5+ lat).
Bilety: rodzic + dziecko: 35 zł.
Opera blisko Ciebie: Porozmawiajmy o Operze...


Wydarzenia
Miejsce: Bytom, Opera Śląska, Sala Koncertowa im. Adama Didura
Kup bilet
Serdecznie zapraszamy na kolejne wydarzenia z cyklu OPERA BLISKO CIEBIE: Porozmawiajmy o Operze... 16 kwietnia spotkanie odbędzie się pod nazwą wokół Międzynarodowego Dnia Tańca. Wydarzenie będzie dotyczyć premiery "Horyzontów - międzypokoleniowych spotakań baletowych" oraz promocji książki "Henryk Konwiński. Historia tańcem pisana". Gośćmi Violetty Rotter-Kozery będą Henryk Konwiński oraz młodzi twórcy chorografii "Horyzontów".
wokół MĘDZYNARODOWEGO DNIA TAŃCA
Wydarzenie będzie dotyczyć premiery "Horyzontów - międzypokoleniowych spotakań baletowych" oraz promocji książki "Henryk Konwiński. Historia tańcem pisana".
„Horyzonty – międzypokoleniowe spotkania baletowe”, to widowisko podkreślające artystyczną wyjątkowość relacji mistrz i uczeń. Wydarzenie składa się z dwóch części; w pierwszej młodzi tancerze zadebiutują w roli choreografów, prezentując miniatury taneczne do muzyki polskich kompozytorów, w drugiej części zobaczymy premierowo „Horyzonty” oraz zrekonstruowane choreografie Henryka Konwińskiego, jednego z najbardziej znanych i cenionych tancerzy, choreografów i reżyserów. W swoim artystycznym dorobku ma ponad 65-letnią obecność na scenach teatralnych. Jego twórczość obejmuje niemal wszystkie pozycje baletu klasycznego. Tym razem zobaczymy go w podwójnej roli: reżysera i mentora młodego pokolenia twórców. Podczas wydarzenia zostaną zaprezentowane choreografie Henryka Konwińskiego do muzyki Bizeta, Szczedrina i Gounoda w opracowaniu Elżbiety Mickiewicz oraz Pendereckiego i Kilara przygotowane przez Grzegorza Pajdzika, kierownika Baletu Opery Śląskiej. Polskie dziedzictwo kulturowe zostanie przybliżone zarówno tancerzom międzynarodowego Zespołu Baletu Opery Śląskiej jak i publiczności, dzięki skonfrontowaniu ich wielokulturowości z inspirującymi, wybranymi przez nich utworami polskich kompozytorów. Spójna koncepcja muzyczna oraz wyjątkowe taneczne obrazy pozwolą na zbudowanie dramaturgii i stworzą niezapomniane emocje wśród odbiorców.
Książka Henryk Konwiński. Historia tańcem pisana Magdaleny Mikrut-Majeranek została oparta na wspomnieniach maestro Henryka Konwińskiego oraz osób reprezentujących szeroko pojęty świat sztuki, które spotkał na swojej zawodowej drodze, ale także i prywatnej. Wywiady, które są niezwykłą podróżą po historii polskiego tańca, zostały uzupełnione materiałem ilustracyjnym w postaci archiwalnych zdjęć. Prezentują one Henryka Konwińskiego na scenie podczas spektakli oraz kadry ze realizowanych przez niego oper i operetek. Zdjęcia pochodzą m.in. z archiwum prywatnego Henryka Konwińskiego, jednakże olbrzymia większość z nich znajduje się w zbiorach Opery Śląskiej w Bytomiu oraz Teatru Miejskiego w Gliwicach, i zostały udostępnione w niniejszej książce dzięki uprzejmości Łukasza Goika, dyrektora Opery Śląskiej w Bytomiu oraz Grzegorza Krawczyka, dyrektora Teatru Miejskiego w Gliwicach. Autorka stosuje metodę historii mówionej oraz metodę wywiadów, żeby zaprezentować sylwetkę artysty wielowymiarowo, z różnych punktów widzenia. Publikacja ma charakter jubileuszowego albumu podsumowującego życie i twórczość artysty. Jej ważnym elementem jest także szczegółowy repertuar, którego próżno szukać w dostępnych dziś źródłach. Do tej pory nikt nie pokusił się, aby przygotować kompleksowe opracowanie dorobku zawodowego Konwińskiego.
BCKino - Bezmiar

Bezmiar - dramat; Włochy, Francja, 2022; reż.: Emanuele Crialese. Obsada: Penélope Cruz, Vincenzo Amato, Luana Giuliani.
Wyjątkowo osobista filmowa podróż w głąb siebie z olśniewającą rolą Penélope Cruz.
Rzym, lata 70. Rodzina Borghetti właśnie wprowadziła się do nowego mieszkania z widokiem na zachwycającą panoramę. Pozornie sielankowe życie Clary i jej męża podszyte jest powszednimi smutkami, poczuciem wyobcowania i samotności. Nie brakuje im pieniędzy, ale nie są już zakochani w sobie i nie potrafią się rozstać. Pełna młodzieńczej energii i figlarności Clara nie pasuje do świata sztywnych dorosłych, nudzi się w ich towarzystwie, zwykłe śniadanie zamienia w muzyczne show, a w czasie rodzinnych uroczystości woli spędzać czas z dzieciakami pod stołem.
Najstarsza córka Adriana dostrzega opresyjność ojca, jego liczne zdrady oraz samotność, która ogarnia jej matkę. Dzieciom brakuje uwagi ojca, Clarze miłości i zrozumienia męża. Napięcie w relacjach rodziny sięga zenitu i prowadzi do krytycznego momentu, gdy Adriana, korzystając z tego, że nikt w sąsiedztwie jej nie zna, zaczyna udawać przed innymi dziećmi, że jest chłopcem.
Czas trwania: 97 min.(Best Film – Kinoplex-Silesia)
Sala Gloria (I piętro)