Kalendarium
terminarz dnia 26.03.2023
Pałac w Miechowicach zaprasza na marcowe imprezy

Pałac Tiele - Wincklerów w Bytomiu - Miechowicach zaprasza na kolejne wydarzenia, które zaplanowano w marcu. W programie nie zabraknie zajęć teatralnych, wernisaży wystawy, warsztatów artystycznych, ale również spotkań historycznych, koncertu oraz warsztatów dla dzieci i młodzieży. W spotkaniach i warsztatach wezmą udział między innymi: Aleksandra Dzazga, która poprowadzi zajęcia teatralne, Agnieszka Bieda, odpowiedzialna za spotkania z młodzieżą, Anna Lenias, która poprowadzi spotkanie z książką dla najmłodszych oraz Anna Seemann - Majorek, która opowie o życie i działalności Matki Ewy z Miechowic.
Zapraszamy także na koncert Stanisława Pielczyka - pozytyw organowy, który poprowadzi Jacek Woleński oraz warsztaty kaletnicze, w których Justyna Liszkowska opowie o galanterii skórzanej. Warto dodać, że w Pałacu w Miechowicach cały czas odbywają się cykliczne zajęcia, jak możliwość zwiedzania pałacu czy salsa dla kobiet.
Szczegóły dostępne są w Programie Imprez Pałacu Tiele-Wincklerów zaplanowanych na marzec - Zobacz Program
"Górnośląskie kroszonki 2023"
Jedna z flagowych wystaw Muzeum Górnośląskiego, która na stałe wpisała się w kalendarz muzealnych imprez organizowanych przez tę instytucję. Trwającą od 18 marca do 30 kwietnia ekspozycję poprzedzi konkurs, cieszący się wśród kroszonkarzy dużą popularnością. Co roku bierze w nim udział ok. 50 artystów, reprezentujących różne pokolenia, a wszystkie zgłoszone do konkursu prace prezentowane są następnie na wystawie pokonkursowej. Serdecznie zapraszamy!
Akademickie Mistrzostwa Polski we Wspinaczce Sportowej

Jedna z największych w Polsce imprez wspinaczkowych już w najbliższy weekend odbędzie się w naszym mieście. Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych w Bytomiu - Rozbarku będzie gościć od 24 do 26 marca najlepszych zawodników i zawodniczki, którzy będą rywalizować w Akademickim Mistrzostwach Polski we Wspinaczce Sportowej. W imprezie weźmie udział około 350 zawodników i zawodniczek z 42 uczelni z całego kraju. Jedną z czołowych zawodniczek, jakie zobaczymy podczas zawodów w Skarpie Bytom będzie Natalia Kałucka, brązowa medalistka mistrzostw Europy we wspinaczce na szybkość.
Zawody są jedną z najważniejszych i najbardziej prestiżowych imprez w corocznym kalendarzu Akademickiego Związku Sportowego oraz Polskiego Związku Alpinizmu. Co roku w wydarzeniu biorą udział najlepsi zawodnicy w tej dyscyplinie sportowej - uczestnicy oraz medaliści zarówno juniorskich, jak i seniorskich mistrzostw Polski, mistrzostw Europy oraz mistrzostw świata. Sam cykl Akademickich Mistrzostw Polski stanowi największą i najważniejszą formę rywalizacji sportowej środowiska akademickiego w Polsce.
Uczelnie współzawodniczą ze sobą w 45 dyscyplinach. Łącznie w ramach Akademickich Mistrzostw Polski w każdym sezonie odbywa się blisko 80 imprez. W Akademickim Mistrzostwach Polski we Wspinaczce Sportowej, które rozegrane zostaną w Bytomiu - Rozbarku wystąpi prawie 350 zawodniczek i zawodników z 42 uczelni całego kraju, którzy będą rywalizować w bulderingu, zawodach na trudność oraz na czas.
Patronat honorowy nad Akademickimi Mistrzostwami Polski we Wspinaczce Sportowej objął Prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.
Zawody są otwarte dla publiczności. Zapraszamy w piątek i sobotę od 8:00 do 16:00 /eliminacje w poszczególnych konkurencjach/, zaś od 17:00 do 21:00 na finały. Z kolei w niedzielę eliminacje zaplanowano od 8:00 do 13:30, zaś finały i zakończenie imprezy od 14:00 do 15:00.
XVIII Międzynarodowy Festiwal Modelarski - Bytom 2023
Organizatorzy festiwalu zapraszają na wystawę konkursową i prezentację dorobku modelarzy indywidualnych oraz zrzeszonych w organizacjach i klubach modelarskich w kraju i za granicą. Wśród imprez towarzyszących znajdują się m. in. wystawy klubowe, warsztaty modelarskie i giełda modelarska.
Międzynarodowy Festiwal Modeli Redukcyjnych
Zapraszamy do Hali na Skarpę 25 i 26 marca na kolejną edycję Międzynarodowego Festiwalu Modeli Redukcyjnych. Więcej informacji na fanpage Festiwalu Modeli Redukcyjnych
La Rondine

kierownictwo muzyczne: Yaroslav Shemet
reżyseria: Bruno Berger-Gorski
scenografia: Helge Ullmann
kostiumy: Françoise Raybaud
choreografia: Andris Plucis
reżyseria świateł: Dariusz Albrycht
projekcje: Jae-Pyung Park
kierownictwo chóru: Krystyna Krzyżanowska-Łoboda
kierownictwo baletu: Grzegorz Pajdzik
asystent dyrygenta: Jan Stańczyk
asystent reżysera: Bernadeta Maćkowiak, Anna Przedpełska
korepetytor wokalny: Jacek Laszczkowski
korepetytor solistów: Larisa Czaban, Tatiana Shvets
Koprodukcja z Meininger Staatstheater / Kulturstiftung Meiningen-Eisenach
Wydano z finansowym wsparciem Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.
Wykonania odbywają się za zgodą Wydawnictwa Universal Edition A.G.
Opera w 3 aktach
Czas trwania:2 godz. 20 min. - 2 przerwy
Wydarzenia
OBSADA
MAGDA Iwona Sobotka, Katarzyna Mackiewicz, Gabriela Gołaszewska
LISETTE Ewelina Szybilska, Aleksandra Orłowska, Marta Huptas
RUGGERO Andrzej Lampert, Łukasz Załęski
PRUNIER Albert Memeti, Tomasz Tracz
RAMBALDO Adam Woźniak, Zbigniew Wunsch
YVETTE Roksana Majchrowska, Paulina Horajska
BIANCA Joanna Kściuczyk–Jędrusik, Kinga Czyż
SUZY Anna Borucka, Kinga Czyż
PERICHAUD Bogdan Kurowski, Zbigniew Wunsch
GOBIN, UN GIOVANE Michał Bagniewski, Piotr Rachocki
CREBILLON Juliusz Krzysteczko, Adam Janik
GEORGETE Kinga Czyż, Magdalena Okońska
GABRIELLE Leokadia Duży, Aleksandra Makowska
LOLETTE Małgorzata Wierzbicka, Roksana Majchrowska
ADOLFO e PITTORI Zbigniew Biliński, Janusz Bolewski, Dariusz Nurzyński, Piotr Strzodka
RABONNIER Wojciech Paczyński, Grigory Shostak
UN MAGGIORDOMO Adam Janik, Witold Dewor
VOCE DI SOPRANINO Ewelina Szybilska, Aleksandra Orłowska, Marta Huptas
Soliści, Chór, Balet i Orkiestra Opery Śląskiej pod dyrekcją Yaroslava Shemeta
Spektakl jest koprodukcją z Meininger Staatstheater / Kulturstiftung Meiningen-Eisenach zrealizowaną w Niemczech w 2019 roku. Przedstawienie reżyserował Bruno Berger-Gorski i on także czuwał nad całokształtem bytomskiego widowiska. Jego myślą przewodnią jest oddanie znaczenia prawdziwej miłości, które tak silnie jest eksplorowane przez Pucciniego w dwóch ostatnich dziełach („Turandot” i „La Rondine”). Berger-Gorski nie analizuje tylko treści „Jaskółki”, skupia się także na historii utworu i biografią kompozytora: „Puccini zmieniał tę operę trzy razy, jednak nie udało mu się znaleźć odpowiedniego opisu MIŁOŚCI. Zgaduję, że z podobną rozterką mógł mierzyć się w życiu prywatnym. (…) „La Rondine” jest zatem refleksją nad życiem jednego z najważniejszych kompozytorów początku XX wieku szukającego odpowiedzi na pytanie o istotę miłości. Odpowiedzi tej udziela sama muzyka na końcu tego wspaniałego arcydzieła”.
Libretto: Giuseppe Adami na podstawie Alfreda Marii Willnera i Heinza Reicherta
AKT I
W salonie Magdy de Civry poeta Prunier ogłasza nową modę paryską: miłość romantyczną! Przyjaciółki Magdy witają to zgodnym chichotem, Prunier zaś wyznaje, że bohaterka jego nowej piosenki, Doretta ulega owej słabości, odrzucając królewskie złoto (Chi il bel sogno di Doretta). Magda podsuwa mu pomysł drugiej zwrotki, gdzie Doretta spotyka prawdziwą miłość w ramionach biednego studenta. Piosenka się podoba, choć sentymentalizm Magdy budzi pobłażliwą drwinę. Bankier Rombaldo, „protektor” Magdy, wręcza jej naszyjnik z pereł, ona zaś przyjmuje prezent, lecz poglądów nie zmienia. Choć przyjaciółki gratulują jej tak korzystnego stosunku, ona myśli raczej o pewnych przelotnym spotkaniu w nocnym klubie Bulier (Può darsi!). Pokojówka Lisette przynosi Rambaldowi wizytówkę młodzieńca, który domaga się z nim spotkania: to Ruggero Lastoue, syn starego przyjaciela. Podczas gdy Rambaldo wiedzie z nim rozmowę, Prunier czyta Magdzie z ręki niepewną przyszłość: albo jaskółczy lot do kraju marzeń, albo los tragiczny. Rambaldo pyta Pruniera, gdzie Ruggero mógłby spędzić pierwszy wieczór w Paryżu, po krótkiej sprzeczce całe towarzystwo poleca właśnie klub Bullier (Amore è là). Po wyjściu gości Magda spostrzegła na stole listę proponowanych młodzieńcowi lokali i postanawia wrócić do niezapomnianego klubu. Idzie się przebrać, z czego Prunier korzysta, by wyznać namiętność Lisetcie (T’amo!); wychodzą razem, za nimi sunie zaś w nocny mrok Magda, przebrana za gryzetkę.
AKT II
W klubie Bullier trwa zabawa. Dziewczęta zalecają się do Ruggera, siedzącego samotnie przy stoliku, ich wysiłki spełzają jednak na niczym. Przybywa Magda, którą natychmiast otaczają studenci. By się ich pozbyć, siada przy stoliku Ruggera, on zaś jej nie poznaje (Scusatemi, scusate). Miłość od pierwszego wejrzenia nie daje na siebie czekać; Magda i Ruggero poczynają tańczyć, po czym zanikają w ogródku. Prunier i Lisette także wybrali Bullier na miejsce swej nocnej eskapady; poeta udziela pokojówce lekcji dobrego wychowania, co Lisette znosi z pokorą (Ti pręgo, dignità!). Magda i Ruggero powracają, całując się namiętnie, co ściąga uwagę Pruniera i Lisette. Taktowny Prunier próbuje bezskutecznie wmówić Lisetcie, że choć młodzieniec to istotnie Ruggero, dama bynajmniej nie jest Magdą. Ruggero wznosi toast na cześć swej ukochanej (Bevo al.tuo fresco sorriso), podjęty przez całe zgromadzenie. Nagle u szczytu schodów staje Rambaldo. Prunier niezwłocznie powierza Ruggera pokojówce, która zaciąga go do ogródka. Rambaldo rozkazuje Magdzie, by poszła za nim, ona jednak odpowiada, że się zakochała i zrywa fatalny związek z bankierem. Rambaldo wychodzi. Magda zaś pada w ramionach Ruggera, zdumiona własną zuchwałością.
AKT III
Magda i Ruggero wiodą idyllę na Lazurowym Wybrzeżu (Senti? – E siam figgiti). Ruggero zwrócił się do rodziny o wsparcie finansowe i zgodę na małżeństwo (Dimmi che vuoi seguirmi), czym głęboko poruszył Magdę, ta nie wyjawiła mu bowiem nadal swej wątpliwej przeszłości. Pojawiają się Prunier i Lisette; próba przerobienia pokojówki na śpiewaczkę spaliła na panewce, a jej debiut w Operze w Nicei skończył się katastrofą, Lisette powraca więc do swego dawnego zajęcia u Magdy. Prunier przyniósł Magdzie tajemniczy list – jego autorem jest rzecz jasna Rambaldo, gotów wszystko przebaczyć, byle tylko Magda doń wróciła. Oszalały ze szczęścia Ruggero przynosi list od matki, która zgadza się na wszystko, to jednak zbyt wiele dla dawnej damy z półświatka. Magda wszystko wyjawia kochankowi: nie jest kobieta, której mu trzeba. Nie zważając na łzy Ruggera, pakuje się i wjeżdża, zabierając ze sobą Lisette.
Skrót libretta w oparciu o Tysiąc i jedna opera Piotra Kamińskiego
Obsada
Soliści, Chór, Balet oraz Orkiestra Opery Śląskiej pod dyrekcją Yaroslava Shemeta
MAGDA
Katarzyna Mackiewicz
LISETTE
Ewelina Szybilska
RUGGERO
Andrzej Lampert
PRUNIER
Albert Memeti
RAMBALDO
Zbigniew Wunsch
YVETTE
Roksana Majchrowska
BIANCA
Joanna Kściuczyk-Jędrusik
SUZY
Anna Borucka
PERICHAUD
Bogdan Kurowski
GOBIN, UN GIOVANE
Michał Bagniewski
CREBILLON
Adam Janik
GEORGETE
Magdalena Okońska
GABRIELLE
Leokadia Duży
LOLETTE
Małgorzata Wierzbicka
ADOLFO e PITTORI
Janusz Bolewski
Dariusz Nurzyński
Piotr Strzodka
RABONNIER
Wojciech Paczyński
UN MAGGIORDOMO
Witold Dewor
VOCE DI SOPRANINO
Ewelina Szybilska
BCKino - Sundown

Sundown – dramat, Meksyk, Francja, Szwecja 2021; reż.: Michel Franco; obsada: Tim Roth, Charlotte Gainsbourg, Iazua Larios, Henry Goodman.
Alice i Neil spędzają urlop w słynnym meksykańskim kurorcie. Luksusową sielankę przerywa niespodziewany telefon, który zmusi ich do zmiany planów, a w głowie Neila pojawi się pokusa, by całkowicie zmienić swoje życie. Rozgrywający się pomiędzy luksusem i nędzą, przywilejem i jego brakiem, pełnią życia i jego zachodem „Sundown” stawia najważniejsze pytania o to, co naprawdę czyni nas szczęśliwymi. Pieniądze? Miłość? Więzi? A może ich brak?
Czas trwania: 83 min. (Gutek Film – Kinoplex-Silesia)
XVIII Międzynarodowy Festiwal Modeli Redukcyjnych
Mogą być z polistyrenu, kolorowych metali, żywicy czy drewna, wykonane technikami, jakie wykorzystuje się w jubilerstwie, elektronice, rzeźbiarstwie czy malarstwie. Mowa o plastikowych modelach redukcyjnych, które 25 i 26 marca opanują Bytom w ramach XVIII Międzynarodowego Festiwalu Modeli Redukcyjnych Bytom 2023.
Konstruowanie, dopasowywanie i klejenie to ich pasja. Każdego dnia potrafią spędzić wiele godzin nad modelem, by później pokazać go światu np. podczas bytomskiego konkursu. Zawody, które odbędą się w Hali na Skarpie przy ul. Frycza Modrzewskiego w Szombierkach, są doskonałą okazją do zaprezentowania umiejętności z zakresu modelarstwa.
W tym roku na ekspozycji zobaczymy prace około 350 modelarzy m.in. z Polski, Czech, Słowacji, Szwecji, Litwy, Węgier.
Samoloty, pojazdy, okręty i wszelkiego rodzaju inne obiekty będzie można zobaczyć w sobotę od 13.00 do 17.00 i w niedzielę od 9. 00 do 12.00. Organizatorem imprezy, nad którą honorowy patronat objął prezydent Mariusz Wołosz jest Sekcja Modelarska Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Bytomiu i Uczniowski Klub Sportowy "Karb".