• język migowy
  • BIP

Kalendarium

terminarz dnia 19.03.2023

Pałac w Miechowicach zaprasza na marcowe imprezy

Miejsce: Pałac w Miechowic, ul. Dzierżonia 30, Bytom - Miechowice
Kategoria: Pałac w Miechowicach
Data: 2023-03-02 - 2023-03-29
Pałac w Miechowicach  / 2023-03-02

Pałac Tiele - Wincklerów w Bytomiu - Miechowicach zaprasza na kolejne wydarzenia, które zaplanowano w marcu. W programie nie zabraknie zajęć teatralnych, wernisaży wystawy, warsztatów artystycznych, ale również spotkań historycznych, koncertu oraz warsztatów dla dzieci i młodzieży. W spotkaniach i warsztatach wezmą udział między innymi: Aleksandra Dzazga, która poprowadzi zajęcia teatralne, Agnieszka Bieda, odpowiedzialna za spotkania z młodzieżą, Anna Lenias, która poprowadzi spotkanie z książką dla najmłodszych oraz Anna Seemann - Majorek, która opowie o życie i działalności Matki Ewy z Miechowic.

Zapraszamy także na koncert Stanisława Pielczyka - pozytyw organowy, który poprowadzi Jacek Woleński oraz warsztaty kaletnicze, w których Justyna Liszkowska opowie o galanterii skórzanej. Warto dodać, że w Pałacu w Miechowicach cały czas odbywają się cykliczne zajęcia, jak możliwość zwiedzania pałacu czy salsa dla kobiet.

Szczegóły dostępne są w Programie Imprez Pałacu Tiele-Wincklerów zaplanowanych na marzec - Zobacz Program

"Górnośląskie kroszonki 2023"

Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu
Kategoria: Kultura
Data: 2023-03-18 - 2023-04-30

Jedna z flagowych wystaw Muzeum Górnośląskiego, która na stałe wpisała się w kalendarz muzealnych imprez organizowanych przez tę instytucję. Trwającą od 18 marca do 30 kwietnia ekspozycję poprzedzi konkurs, cieszący się wśród kroszonkarzy dużą popularnością. Co roku bierze w nim udział ok. 50 artystów, reprezentujących różne pokolenia, a wszystkie zgłoszone do konkursu prace prezentowane są następnie na wystawie pokonkursowej. Serdecznie zapraszamy!

Bezpłatne badania profilaktyczne wątroby

Miejsce: Rynek
Kategoria: Miasto
Data: 2023-03-18 - 2023-03-19
Godzina: 6.30 - 17.00
Miasto / 2023-03-18

Realizowana przez koncern farmaceutyczny Sanofi akcja ma na celu podnoszenie świadomości na temat znaczenia konieczności dbania o własne zdrowie wśród mężczyzn po 40. roku życia.

Kampania jest skierowana do mężczyzn, ponieważ wg danych GUS mężczyźni żyją w Polsce średnio o osiem lat krócej niż kobiety. A to właśnie oni są narażeni na niealkoholowe stłuszczenie wątroby, które według szacunków może dotyczyć nawet 1/4 Polaków.

Bytom jest jednym z 16 polskich miast, do których zawita specjalny bus, tzw. wątrobus wyposażony w Fibroscan - urządzenie do prostego, szybkiego i nieinwazyjnego badania ryzyka stłuszczenia wątroby. Urządzenie będzie obsługiwane przez technika diagnostycznego firmy Tiba Sp. z o.o., która jest ich właścicielem, a zarazem operatorem.

Bezpłatne badania odbędą się 18 i 19 marca od 6.30 do 17.00 na Rynku naprzeciw ul. Strażackiej. Każdy pacjent otrzyma wydruk z wynikiem oraz ewentualną rekomendację do dalszej konsultacji u lekarza specjalisty.

Patronat nad akcją profilaktyczną objął prezydent Mariusz Wołosz.

Opera blisko Ciebie: Porozmawiajmy o Operze...

Miejsce: Bytom, Opera Śląska, Sala Koncertowa im. Adama Didura
Kategoria: Opera Śląska
Data: 2023-03-19
Godzina: 16:00
Dodatkowe informacje: Gość spotkania - Bogdan Kurowski
OPERA BLISKO CIEBIE: Porozmawiajmy o Operze... to zainaugurowany w marcu 2017 r., cykl spotkań w Sali Koncertowej im. Adama Didura - spotkań z operą, której tajemnicę i wszechstronny wymiar odkrywają osoby, dla których świat teatru operowego, to całe życie. Bohaterami wędrówki do wnętrza opery są artyści, twórcy i ludzie teatru, a podróż tę dopełniają kameralne koncerty solistów, tematycznie związane z dorobkiem artystycznym gościa wieczoru.
Gospodarz cyklu – związana ze światem mediów Violetta Rotter-Kozera – zaprasza ciekawych i nietuzinkowych gości, którzy przybliżają publiczności magiczny świat teatru operowego; zdradzają tajemnice tworzenia gatunku, od partytury do gotowego dzieła scenicznego. Artyści, reżyserzy, scenografowie, choreografowie, znawcy teatru, odpowiadają na nurtujące widzów pytania i dzielą się swoim doświadczeniem. Spotkania odbywają się pod patronatem TVP3 Katowice, a relacje z nich dostępne są na antenie TVP w programie Zawsze z Kulturą.
 

Wydarzenia

16 kwietnia 2023, Niedziela
Godzina: 16:00
Miejsce: Bytom, Opera Śląska, Sala Koncertowa im. Adama Didura
Dodatkowe informacje: Goście spotkania - Henryk Konwiński i młodzi twórcy choreografii HORYZONTÓW

Kup bilet
14 maja 2023, Niedziela
Godzina: 16:00
Miejsce: Bytom, Opera Śląska, Sala Koncertowa im. Adama Didura

Kup bilet

Serdecznie zapraszamy na kolejne wydarzenia z cyklu OPERA BLISKO CIEBIE: Porozmawiajmy o Operze... 19 marca o godz. 16:00 gościem będzie: Bogdan Kurowski - wieloletni Solista Opery Śląskiej, który na swoim koncie ma ponad 2500 spektakli. Natomiast 16 kwietnia spotkanie odbędzie się pod nazwą wokół Międzynarodowego Dnia Tańca. Wydarzenie będzie dotyczyć premiery "Horyzontów - międzypokoleniowych spotakań baletowych" oraz promocji książki "Henryk Konwiński. Historia tańcem pisana". Gośćmi Violetty Rotter-Kozery będą Henryk Konwiński oraz młodzi twórcy chorografii "Horyzontów". 

 

BOGDAN KUROWSKI

Urodzony w 1956 r. w Częstochowie. W latach 1974-78 uczeń Średniej Szkoły Muzycznej w Częstochowie w klasie śpiewu mgr Anny Porwik-Pniok. W 1984 roku ukończył Akademię Muzyczną w Warszawie w klasie śpiewu solowego prof. Edmunda Kossowskiego, z wynikiem bardzo dobrym.W latach 1986-2001 doskonalił swój warsztat wokalny pod opieką Sławomira Książka. Jego Ddbiut operowy w partii Don Alfonsa miał miejsce na scenie Teatru Wielkiego w Warszawie w 1982 roku. W sezonie 1983-84 – solista opery w Bydgoszczy. W 1984 został solistą Opery Śląskiej w Bytomiu. W latach 1991-95 współpracował z Warszawską Operą Kameralną oraz Wiedeńską Kammeroper, z którą był na tournee po Japonii i Korei. Związany zawodowo równiez  z Teatrem Wielkim w Łodzi oraz Poznaniu. Współpracuje z teatrami operowymi w Szczecinie i Krakowie, a także z grupą szwajcarską i niemiecką występując na scenach i salach koncertowych całej Europy. Od 2003 solista Narodneho Divadla Morawskosleskeho w Ostravie. W 1999 wystąpił na scenie gliwickiej w przedstawieniu opartym na muzyce Gershwina wykonując partię Porgiego. Jego repertuar operowy i operetkowy obejmuje ponad 60 partii, ponad 20 partii oratoryjnych i ponad 200 pieśni. Wystąpił w ponad 2500 przedstawieniach na scenach polskich i zagranicznych (Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Hiszpania, Włochy, Austria, Szwajcaria, Irlandia, Holandia, Belgia, Luxemburg, Dania, Szwecja,Grecja, Cypr, Jugosławia, Czechy, Litwa, Ukraina, Japonia, Korea). Finalista konkursów wokalnych w Krynicy (1984), Warszawie (1984), Barcelonie (1989) i Bregenz (1991). Brał udział w światowej prapremierze opery Mikisa Theodorakisa „Elektra” w Luksemburgu w 1995 r. oraz w polskiej prapremierze „Maksymilian Kolbe” Domenique Probsta w Bytomiu w 1990 roku. Od 1996 roku prowadzi Agencję Artystyczną organizując koncerty muzyki popularnej i muzyki sakralnej. W 2022 roku z zespołem Opery Śląskiej wystąpił na Saaremaa Opera Festiwal w Estonii.

 

wokół MĘDZYNARODOWEGO DNIA TAŃCA 

Wydarzenie będzie dotyczyć premiery "Horyzontów - międzypokoleniowych spotakań baletowych" oraz promocji książki "Henryk Konwiński. Historia tańcem pisana".

„Horyzonty – międzypokoleniowe spotkania baletowe”, to widowisko podkreślające artystyczną wyjątkowość relacji mistrz i uczeń. Wydarzenie składa się z dwóch części; w pierwszej młodzi tancerze zadebiutują w roli choreografów, prezentując miniatury taneczne do muzyki polskich kompozytorów, w drugiej części zobaczymy premierowo „Horyzonty” oraz zrekonstruowane choreografie Henryka Konwińskiego, jednego z najbardziej znanych i cenionych tancerzy, choreografów i reżyserów. W swoim artystycznym dorobku ma ponad 65-letnią obecność na scenach teatralnych. Jego twórczość obejmuje niemal wszystkie pozycje baletu klasycznego. Tym razem zobaczymy go w podwójnej roli: reżysera i mentora młodego pokolenia twórców. Podczas wydarzenia zostaną zaprezentowane choreografie Henryka Konwińskiego do muzyki Bizeta, Szczedrina i Gounoda w opracowaniu Elżbiety Mickiewicz oraz Pendereckiego i Kilara przygotowane przez Grzegorza Pajdzika, kierownika Baletu Opery Śląskiej. Polskie dziedzictwo kulturowe zostanie przybliżone zarówno tancerzom międzynarodowego Zespołu Baletu Opery Śląskiej jak i publiczności, dzięki skonfrontowaniu ich wielokulturowości z inspirującymi, wybranymi przez nich utworami polskich kompozytorów. Spójna koncepcja muzyczna oraz wyjątkowe taneczne obrazy pozwolą na zbudowanie dramaturgii i stworzą niezapomniane emocje wśród odbiorców.

Książka Henryk Konwiński. Historia tańcem pisana Magdaleny Mikrut-Majeranek została oparta na wspomnieniach maestro Henryka Konwińskiego oraz osób reprezentujących szeroko pojęty świat sztuki, które spotkał na swojej zawodowej drodze, ale także i prywatnej. Wywiady, które są niezwykłą podróżą po historii polskiego tańca, zostały uzupełnione materiałem ilustracyjnym w postaci archiwalnych zdjęć. Prezentują one Henryka Konwińskiego na scenie podczas spektakli oraz kadry ze realizowanych przez niego oper i operetek. Zdjęcia pochodzą m.in. z archiwum prywatnego Henryka Konwińskiego, jednakże olbrzymia większość z nich znajduje się w zbiorach Opery Śląskiej w Bytomiu oraz Teatru Miejskiego w Gliwicach, i zostały udostępnione w niniejszej książce dzięki uprzejmości Łukasza Goika, dyrektora Opery Śląskiej w Bytomiu oraz Grzegorza Krawczyka, dyrektora Teatru Miejskiego w Gliwicach. Autorka stosuje metodę historii mówionej oraz metodę wywiadów, żeby zaprezentować sylwetkę artysty wielowymiarowo, z różnych punktów widzenia. Publikacja ma charakter jubileuszowego albumu podsumowującego życie i twórczość artysty. Jej ważnym elementem jest także szczegółowy repertuar, którego próżno szukać w dostępnych dziś źródłach. Do tej pory nikt nie pokusił się, aby przygotować kompleksowe opracowanie dorobku zawodowego Konwińskiego.

 

Koncert pasyjny kameralnego zespołu wokalnego "In Tempore" w parafii św. Małgorzaty w Bytomiu

Miejsce: Parafia pw. św. Małgorzaty w Bytomiu
Kategoria: Kultura
Data: 2023-03-19
Godzina: 17:00

Zapraszamy 19 marca na koncert pasyjny kameralnego zespołu wokalnego "In Tempore" w parafii św. Małgorzaty w Bytomiu. 

 Kolejny rok z rzędu mamy przyjemność zaprosić na muzyczne spotkanie z muzyką pasyjną w wykonaniu Kameralnego Zespołu Wokalnego "In Tempore". W tym roku zaprezentujemy szeroki repertuar od okresu baroku aż do współczesności. Podczas koncertu będziecie mogli usłyszeć utwory takich kompozytorów jak Gregorio Allegri, Antonio Lotti czy Mateusz Dębski. Nie zabraknie również polskich pieśni wielkoposnych w opracowaniach Uli Rogali czy Dawida Kusza.

Nabucco

Miejsce: Katowice, Teatr Śląski
Kategoria: Opera Śląska
Data: 2023-03-19
Godzina: 18:00
Giuseppe Verdi
Premiera: 18 maja 2007 r.

kierownictwo muzyczne premiery: Tadeusz Serafin
inscenizacja i reżyseria: Laco Adamik
scenografia: Jan Bernaś
kierownictwo chóru: Krystyna Krzyżanowska-Łoboda
kierownictwo chóru premiery: Anna Tarnowska

Opera w 4 aktach

Czas trwania:
2 godz.30 min. – 1 przerwa

W Operze Śląskiej spektakl ten zajmuje pozycję zaszczytną; jest jedną z wiodących oper w jej repertuarze. W Polsce zaszczyt odkrycia „Nabucca" przypadł właśnie Operze Śląskiej. To tutaj było ono wystawiane od dnia premiery z 1983 roku i przez lata nie schodziło nawet na jeden sezon z afisza! Oparta na przekazach biblijnych historia  dziejów narodu żydowskiego w niewoli babilońskiej, stała się jedną z najbardziej znanych i popularnych w historii gatunku. To młodzieńcze dzieło Verdiego oszałamiające rozmachem scen zbiorowych i porywających arii przyniosło mu sławę i postawiło w gronie najwybitniejszych kompozytorów  w historii muzyki klasycznej. Po raz pierwszy na scenie bytomskiego teatru "Nabucco" wystawiono w 1983 r. Nowa sceniczna realizacja opery Verdiego (premiera miała miejsce w maju 2007 r.) to wyjątkowy spektakl w reżyserii Laco Adamika i obowiązkowa „lektura muzyczna" dla wszystkich miłośników sztuki operowej!

 

AKT I

Na dziedzińcu świątyni jerozolimskiej lud błaga Boga o ratunek przed zbliżającą się armią babilońską, którą prowadzi król Nabuchodonozor. Hebrajczycy spodziewają się, że zakładniczką pokoju zostanie znajdująca się wśród nich Fenena, córka Nabucca. Uwolniła ona z niewoli babilońskiej młodego księcia Izmaela i wraz z nim uszła do Jerozolimy. Na czele zbrojnego oddziału babilońskiego wkracza na dziedziniec. Abigail – pierworodna, lecz nielegalna córka króla Babilonu. Ona także kocha Izmaela i teraz triumfuje, widząc swoją rywalkę, Fenenę, zdaną wraz z Izmaelem na jej łaskę. Pojawia się też Nabucco, grożąc śmiercią wszystkim Żydom. Nie słucha próśb Zachariasza i zamierza się mieczem na Fenenę. Szczęściem w ostatniej chwili osłania ją Izmael, zaś Nabucco poznawszy swą córkę, w porywie ojcowskiej czułości bierze ja w ramiona. Zarazem jednak przysięga ukarać srogo naród żydowski.

AKT II

Odsłona 1. Abigail nie posiada się z gniewu, że król na czas swojej nieobecności w Babilonie powierzył władze nie jej, lecz Fenenie. Gdy więc Arcykapłan Baala, oburzony życzliwością Feneny dla Żydów, proponuje Abigail królewską koronę, młoda dziewczyna podchwytuje te myśl z zachwytem. Postanawiają wspólnie rozpuścić z ludem wieść, że Nabucco zginął na wojnie, i wprowadzić Abigail na tron.

Odsłona 2. W innej części królewskiego pałacu stary Zachariasz modli się, aby Bóg oświecił jego umysł. Lud żydowski jest przekonany, że Izmael to zdrajca; jedynie Zachariasz i jego siostra Anna, wierzą w dobra wolę Izmaela i Feneny. Pałacowy sługa, Abdallo, wpada z wieścią o śmierci Nabucca. W ślad za nim wkracza Abigail wraz z Arcykapłanem Baala, pragnąc odebrać Fenenie królewską koronę. Wtem nieoczekiwanie pojawia się wśród zebranych Nabucco i wkłada koronę na swe skronie. Ogarnięty szałem, żąda, aby wszyscy oddali mu hołd jako bogu. Zachariasz nieustraszenie sprzeciwia się temu, a i córka Nabucca brutalnie nalega na oddanie mu czci boskiej, grom z niebios powala go na ziemię. Triumfująca Abigail stroi się w królewskie szaty.

AKT III

Odsłona 1. We wspaniałych wiszących ogrodach Babilonu Abigail jako władczyni zasiada na tronie. Arcykapłan uzyskuje od niej wyrok śmierci na Fenenę i wszystkich Żydów. Aby spowodować zagładę plemienia izraelskiego, Abigail wykorzystuje zręcznie słabość Nabucca, którego umysł uległ zamroczeniu. Kiedy jednak król dowiaduje się, że i Fenena ma ponieść śmierć, odmawia zatwierdzenia wyroku. Wówczas Abigail rozkazuje go uwięzić.

Odsłona 2. Żydzi siedzący nad wodami Babilonu skarżą się gorzko na swój los z dala od ukochanej ojczyzny. Zachariasz dodaje im otuchy i zaręcza, iż lew Judy w końcu odniesie zwycięstwo (chór Va pensiero).

AKT IV

Odsłona 1. Z głębokim smutkiem rozmyśla Nabucco o Fenenie, którą ujrzał przez okno prowadzoną na miejsce stracenia. W tej tragicznej chwili błaga o pomoc Jehowę, Boga Izraela. Obłęd ustępuje i Abdallo na rozkaz swego pana przynosi mu miecz.

Odsłona 2. U wejścia do świątyni Baala Arcykapłan oczekuje skazańców. Fenena, umocniona na duchu przez Zachariasza, żegna się ze światem. Zatem jednak Arcykapłan rozpoczął krwawą ofiarę, pojawia się groźny Nabucco. W tym momencie rozlatuje się na kawałki posąg Baala i rani śmiertelnie Abigail. Chcąc odkupić swe przewinienia, w ostatniej chwili życia prosi ona o połączenie małżeńskim węzłem Feneny z Izmaelem i umiera z imieniem Jehowy na ustach. Wzruszony Nabucco Wspaniałomyślnie darowuje wolność wszystkim Żydom, zaś Zachariasz intonuje pochwalny hymn na cześć potężnego Jehowy.

/Józef Kański – „Przewodnik operowy”/

Obsada

Obsada spektaklu w dniu 19.03.2023 r., g. 18:00 - Teatr Śląski w Katowicach

Soliści, Chór, Balet oraz Orkiestra Opery Śląskiej pod dyrekcją Przemysława Neumanna

 

NABUCCO

Adam Woźniak

 

ABIGALE

Jolanta Wagner

 

FENENA

Iwona Noszczyk

 

ZACHARIASZ

Zbigniew Wunsch

 

ISMAEL

Maciej Komandera

 

ANNA

Aleksandra Stokłosa

 

ABDALLO

Michał Ryguła

 

ARCYKAPŁAN

Adam Janik

 



BCKino - Wyrwa

Kategoria: Bytomskie Centrum Kultury
Data: 2023-03-19
Godzina: 19:30:00
Podkategoria: BCKino
Bytomskie Centrum Kultury / 2023-03-19

Wyrwa – thriller, Polska 2022; reż.: Bartosz Konopka; obsada: Tomasz Kot, Karolina Gruszka, Grzegorz Damięcki.

Tajemniczy wypadek samochodowy zmienia całkowicie życie Maćka. W zdarzeniu ginie jego żona Janina. Najprawdopodobniej kobieta popełniła samobójstwo. Maciej nie ma jednak pojęcia, dlaczego do wypadku doszło pod Mrągowem, skoro Janina powiedziała, że jedzie na delegację do Krakowa. Pomyliła się? A może kłamała? Zrozpaczony mężczyzna wyrusza w podróż, aby rozwiązać zagadkę jej śmierci. Wkrótce trafia na trop niejakiego Wojnara – aktora, którego podejrzewa o romans ze zmarłą żoną. Od tego momentu pytania zaczynają się mnożyć, a tragedia zmienia się w skomplikowaną zagadkę. Maciej dochodzi do wniosku, że być może w ogóle nie znał kobiety, którą poślubił…
(Kino Świat - Kinoplex-Silesia)

 

 
do góry