Kalendarium
terminarz dnia 19.01.2023
Aniołkowe granie
Celem projektu jest propagowanie idei rodzicielstwa zastępczego wśród dzieci, młodzieży, rodziców i placówek edukacyjnych przy integracji środowisk przedszkoli, szkół i placówek opiekuńczych. Jednym z elementów projektu jest koncert charytatywny, dedykowany dzieciom z rodzin zastępczych, rodzinnych domów dziecka i pogotowi opiekuńczych, w czasie którego wychowankom wręczane są paczki z upominkami
W betlejemskiej stajence. Betlejki i szopki dolnośląskie” w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu

Tradycyjne śląskie betlejki, dolnośląskie szopki skrzynkowe oraz drewniane szopki wykonane przez ludowych artystów z Dolnego Śląska będzie można zobaczyć na wystawie „W betlejemskiej stajence. Betlejki i szopki dolnośląskie” która w piątek 16 grudnia zostanie otwarta dla zwiedzających. Całość dopełnią obrazy artystów nieprofesjonalnych o tematyce bożonarodzeniowej. Na zwiedzanie ekspozycji, która na stałe wpisała się w kalendarz wystawienniczy, Muzeum Górnośląskie w Bytomiu zaprasza od 16 grudnia do 2 lutego 2023 roku.
Tradycja powstawania szopek bożonarodzeniowych sięga XIII wieku, kiedy to w noc Bożego Narodzenia św. Franciszek z Asyżu ustawił pierwszą stajenkę w miejscowości Greccio. Na Śląsk szopka - betlejka - zawitała w XVII wieku i do lat 30. XX wieku była nieodłącznym elementem świątecznego wystroju domu.
Wystawa w Muzeum Górnośląskim /plac Jana III Sobieskiego 2/ potrwa od 16 grudnia 2022 roku do 2 lutego 2023 roku. Wstęp na wystawę w cenie biletu na wystawę czasową.
Ferie w Teatrze Rozbark
Pięciodniowe warsztaty taneczne i aktorskie, skierowane do dzieci w wieku: 6-10 lat (kl. I-III) oraz 11-15 lat (IV-VIII).
Zajęcia odbywać będą się w trzech blokach (każdy blok to 60 min.), każdego dnia w godzinach od 9.30 do 13.00.
Całość warsztatów przebiegać będzie w miłej i przyjemnej atmosferze motywującej do działania oraz rozwoju osobistego.
Koszt udziału w zajęciach: 300 zł
Golgota Narodów - promocja książki Jerzego Gajdzińskiego

"Golgota narodów" to przejmujące wspomnienia młodego Polaka, który w maju 1940 roku, mając 15 lat, wpadł w ręce NKWD przy próbie nielegalnego przekroczenia granicy rumuńskiej. Usiłował przedostać się do Francji, do formującego się tam Wojska Polskiego. Kolejne 7 lat spędził w różnych więzieniach i łagrach na terenie ZSRR. Najpierw jako nieletni w koloniach karnych, później w straszliwych obozach pracy niewolniczej. Jego gehennę zakończyła udana ucieczka z Workuty - rzecz powszechnie uznawana za niemożliwą do dokonania.
Książka zaskakuje niezwykle plastycznym, niemal fotograficznym, opisem życia w sowieckich obozach koncentracyjnych. Jednocześnie ukazuje ogrom cierpień zadanych milionom niewinnych ludzi przez zbrodniczy system komunistyczny. Nie jest to jednak sucha i monotonna relacja. Akcja toczy się szybko i ma swoją dramaturgię. Jak twierdzi większość dotychczasowych czytelników - książka wciąga i trudno się od niej oderwać. Dodatkowy walor wnosi ponad 200 archiwalnych fotografii i map ilustrujących realia świata z jakim przyszło się zmierzyć autorowi. Równolegle do opisu własnych przeżyć i obserwacji autor przybliża czytelnikowi historyczne i polityczne tło zjawisk i wydarzeń, których ofiarą padli nie tylko Polacy, ale wszystkie narody zamieszkujące ogromne obszary Europy i Azji „uszczęśliwione dobrodziejstwami” rewolucji socjalistycznej i władzy Stalina.
Zapraszamy na spotkanie do Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Bytomiu. Goścmi spotkania będą Marek Gajdziński, syn autora, którego determinacja doprowadziła do odnalezienia rękopisu i do wydania książki oraz jej wydawca Jarosław Błoniarz.
BCKino - W trójkącie

W trójkącie – komediodramat, Niemcy/Francja/Szwecja/W. Brytania, 2022; reż.: Ruben Östlund; obsada: Harris Dickinson, Charlbi Dean, Woody Harrelson, Dolly De Leon.
Nagrodzona Złotą Palmą szalona komedia, której akcja rozgrywa się na luksusowym jachcie, pośród najbogatszych ludzi świata. Ocean szampana, morze pieniędzy i kapitan, który zawsze płynie pod prąd - tak zaczyna się rejs na miarę naszych czasów. Film jest bezlitosną satyrą na bogatych, a także kapitalną metaforą współczesności. Wszyscy płyniemy statkiem, który już dawno obrał kurs na katastrofę. Uratuje nas tylko śmiech!
Czas trwania: 147 min. (Gutek - Kinoplex-Silesia)