• język migowy
  • BIP

Kalendarium

terminarz dnia 31.12.2022

Wystawa przyrodnicza w Muzeum Górnośląskim

Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu
Kategoria: Muzeum Górnośląskie
Data: 2022-04-01 - 2022-12-31
Muzeum Górnośląskie / 2022-04-01

Wilk, foka brodata, struś czerwonoskóry i inni zapraszają na nową wystawę “Od Darwina do banku DNA. Przyroda w Muzeum”. Na ekspozycji zostały zaprezentowane szczególnie cenne i efektowne eksponaty z liczącego sobie 1,5 miliona obiektów zbioru Działu Przyrody Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Wystawa znajdująca się w budynku przy ulicy Korfantego 34 będzie czynna do 31 grudnia. Zapraszamy!

We wtorek 29 marca została otwarta nowa czasowa wystawa, na której można zobaczyć dermoplasty (spreparowane okazy) takich zwierząt jak: łoś, szop, puchacz, mewa, ślepowron, zimorodki, papugi, liczne motyle, głuszec, jemiołuszka, uszatka, myszołów, czy płomykówka. W jednej z sal wystawowych eksponowane są także kości wymarłych zwierząt. W największych gablotach umieszczono czaszki między innymi nosorożca białego i żyrafy sawannowej.

Ciekawostką wystawy są niewątpliwie eksponaty z minionych epok geologicznych, dokumentujące życie na Ziemi. Nie brakuje amonitów z okresu mezozoiku, widłaków i paprotników z paleozoiku. Będzie można również zobaczyć niepozornie wyglądające, odkryte na terenie Ameryki Północnej ślady sinic, liczące 2 mld 200 mln lat!

Zwiedzający wystawę będą mieli okazję zapoznać się ze współczesnym warsztatem pracy przyrodnika. Dowiedzą się co to takiego pułapka wielosegmentowa, jak wygląda lampa do nocnych połowów owadów lub sito entomologiczne i z czego składa się zestaw do pobierania materiału do badania DNA zwierząt. Nie zabraknie również powrotu do przeszłości. Zobaczyć będzie można jak wyglądał gabinet przyrodnika sprzed 100 lat i jak tworzono kolekcje w czasach naszych pradziadków.

Schulz wg The Krasnals. IGNORABIMUS. By nikt nigdy nie porywał się na odgadywanie zagadek, zamiarów boskich

Miejsce: Muzeum Górnośląskie
Kategoria: Kultura
Data: 2022-09-09 - 2022-12-31

Wystawa połączy w jednej przestrzeni wystawienniczej oryginalne grafiki Brunona Schulza z dziełami grupy The Krasnals, będącymi artystyczną interpretacją twórczości drohobyckiego twórcy.

The Krasnals poprzez własny, plastyczny komentarz, a także bezpośrednią konfrontację z dziełami Schulza spotykają się w tym samym czasie i miejscu.

Stworzyli wyjątkowy w całej twórczości  cykl prac poświęcony jednemu twórcy, którego dorobek stał się oazą zjawisk z pogranicza urojeń i rzeczywistości, życia i śmierci, a także fenomenu niedopowiedzeń. 

Malarskie interpretacje The Krasnals to wyjątkowa unifikacja specyfiki dzieł Brunona Schulza, atmosfery filmowych zdjęć Witolda Sobocińskiego i wyjątkowej scenografii między innymi Jerzego Skarżyńskiego.

Aniołkowe granie

Miejsce: Bytom
Kategoria: Kultura
Data: 2022-12-01 - 2023-02-10

Celem projektu jest propagowanie idei rodzicielstwa zastępczego wśród dzieci, młodzieży, rodziców i placówek edukacyjnych przy integracji środowisk przedszkoli, szkół i placówek opiekuńczych. Jednym z elementów projektu jest koncert charytatywny, dedykowany dzieciom z rodzin zastępczych, rodzinnych domów dziecka i pogotowi opiekuńczych, w czasie którego wychowankom wręczane są paczki z upominkami

W betlejemskiej stajence. Betlejki i szopki dolnośląskie” w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu

Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu /plac Jana III Sobieskiego 2/
Kategoria: Muzeum Górnośląskie
Data: 2022-12-16 - 2023-02-02
Muzeum Górnośląskie / 2022-12-16

Tradycyjne śląskie betlejki, dolnośląskie szopki skrzynkowe oraz drewniane szopki wykonane przez ludowych artystów z Dolnego Śląska będzie można zobaczyć na wystawie „W betlejemskiej stajence. Betlejki i szopki dolnośląskie” która w piątek 16 grudnia zostanie otwarta dla zwiedzających. Całość dopełnią obrazy artystów nieprofesjonalnych o tematyce bożonarodzeniowej. Na zwiedzanie ekspozycji, która na stałe wpisała się w kalendarz wystawienniczy, Muzeum Górnośląskie w Bytomiu zaprasza od 16 grudnia do 2 lutego 2023 roku.

Tradycja powstawania szopek bożonarodzeniowych sięga XIII wieku, kiedy to w noc Bożego Narodzenia św. Franciszek z Asyżu ustawił pierwszą stajenkę w miejscowości Greccio. Na Śląsk szopka - betlejka - zawitała w XVII wieku i do lat 30. XX wieku była nieodłącznym elementem świątecznego wystroju domu.

Wystawa w Muzeum Górnośląskim /plac Jana III Sobieskiego 2/ potrwa od 16 grudnia 2022 roku do 2 lutego 2023 roku. Wstęp na wystawę w cenie biletu na wystawę czasową.

Koncert Sylwestrowo-Noworoczny

Miejsce: Bytom, Opera Śląska, Sala Koncertowa im. Adama Didura
Kategoria: Opera Śląska
Data: 2022-12-31
Godzina: 18:00
Premiera: 30 grudnia 2022 r.

Maciej Tomasiewicz - dyrygent 

Krystyna Krzyżanowska-Łoboda – kierownik Chóru Opery Śląskiej

Grzegorz Pajdzik – kierownik baletu

 

Wystąpią:
Anna Borucka,
Marta Huptas,
Ewelina Szybilska,
Kamila Goik,
Maciej Komandera,
Adam Sobierajski,
Adam Woźniak,
Bogdan Kurowski,
Zbigniew Wunsch,
Kamil Zdebel, 
Michał Bagniewski

 

Pianiści: Larisa Czaban, Roman Marchenko

 

Konferansjer - Agnieszka Nowok-Zych

 

Chór, Balet i Orkiestra Opery Śląskiej pod batutą MACIEJA TOMASIEWICZA

Koncert pod patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach projektu TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej.

 

 

Czas trwania:
2 godz. 10 min. - 1 przerwa

Wydarzenia

01 stycznia 2023, Niedziela
Godzina: 18:00
Miejsce: Bytom, Opera Śląska, Sala Koncertowa im. Adama Didura

Kup bilet
07 stycznia 2023, Sobota
Godzina: 18:00
Miejsce: Bytom, Opera Śląska, Sala Koncertowa im. Adama Didura

Kup bilet
08 stycznia 2023, Niedziela
Godzina: 18:00
Miejsce: Bytom, Opera Śląska, Sala Koncertowa im. Adama Didura

Kup bilet

W tym roku przygotowaliśmy dla Was wyjątkowy i niezapomniany program noworoczny – pełen elegancji, szyku, dobrego humoru i doskonałej muzyki.

Artyści Opery Śląskiej zabiorą Was w przepiękną muzyczną podróż szlakiem uwielbianych przebojów operowych, operetkowych i musicalowych. Usłyszymy m.in. fragmenty „Carmen” G. Bizeta, „Księżniczki czardasza" I. Kalmana, “Włoszki w Algierze” G. Rossiniego, „Barona cygańskiego” oraz kadryle J. i E. Straussa. Wielką gratką dla melomanów będą zapewne tańce symfoniczne ze „Skrzypka na dachu” oraz kompozycje W. Kilara.

W drugiej części koncertu będziemy mogli usłyszeć fragmenty opery komicznej Ludomira Różyckiego „Casanova”, której premiera odbyła się w 1923 roku. Napisana z wielkim rozmachem, w barwny sposób odmalowuje epizody z życia Giacoma Casanovy – słynnego włoskiego awanturnika i uwodziciela. Warto dodać, że do tej pory nie zachowało się żadne nagranie płytowe wykonania "Casanovy".

Soliści, chór, balet i orkiestra Opery Śląskiej wystąpią pod batutą Macieja Tomasiewicza. Gwarantujemy doskonałą zabawę na najwyższym poziomie!

31 grudnia podczas przerwy dla wszystkich gości czekać będzie poczęstunek i lampka schłodzonego szampana. 

Obsada

Obsada koncertu w dniach 01, 07 i 08.12.2022 - Opera Śląska, sala im. A. Didura

Orkiestra i Chór Opery Śląskiej pod Dyrekcją Macieja Tomasiewicza

 

CASANOVA

Adam Sobierajski

 

ZELMA / MANON

Marta Huptas

 

CATON

Kamila Goik

 

MARGOT

Anna Borucka

 

JUSUF / PREFEKT POLICJI

Zbigniew Wunsch

 

RYX / CHIARI

Kamil Zdebel

 

KAMIŃSKI / POSŁANIEC

Bogdan Kurowski

 

BRANICKI / BRANDINI

Adam Woźniak

 

KRÓL / HRABIA MONTI

Maciej Komandera

 

EUNUCH / KAMERDYNER

Michał Bagniewski


Obsada koncertu w dniach 30 i 31.12.2022 - Opera Śląska, sala im. A. Didura

Orkiestra i Chór Opery Śląskiej pod Dyrekcją Macieja Tomasiewicza

 

CASANOVA

Adam Sobierajski

 

ZELMA / MANON

Marta Huptas

 

CATON

Ewelina Szybilska

 

MARGOT

Anna Borucka

 

JUSUF / PREFEKT POLICJI

Zbigniew Wunsch

 

RYX / CHIARI

Kamil Zdebel

 

KAMIŃSKI / POSŁANIEC

Bogdan Kurowski

 

BRANICKI / BRANDINI

Adam Woźniak

 

KRÓL / HRABIA MONTI

Maciej Komandera

 

EUNUCH / KAMERDYNER

Michał Bagniewski


 
do góry