• język migowy
  • BIP

Kalendarium

terminarz dnia 16.12.2022

Wystawa przyrodnicza w Muzeum Górnośląskim

Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu
Kategoria: Muzeum Górnośląskie
Data: 2022-04-01 - 2022-12-31
Muzeum Górnośląskie / 2022-04-01

Wilk, foka brodata, struś czerwonoskóry i inni zapraszają na nową wystawę “Od Darwina do banku DNA. Przyroda w Muzeum”. Na ekspozycji zostały zaprezentowane szczególnie cenne i efektowne eksponaty z liczącego sobie 1,5 miliona obiektów zbioru Działu Przyrody Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Wystawa znajdująca się w budynku przy ulicy Korfantego 34 będzie czynna do 31 grudnia. Zapraszamy!

We wtorek 29 marca została otwarta nowa czasowa wystawa, na której można zobaczyć dermoplasty (spreparowane okazy) takich zwierząt jak: łoś, szop, puchacz, mewa, ślepowron, zimorodki, papugi, liczne motyle, głuszec, jemiołuszka, uszatka, myszołów, czy płomykówka. W jednej z sal wystawowych eksponowane są także kości wymarłych zwierząt. W największych gablotach umieszczono czaszki między innymi nosorożca białego i żyrafy sawannowej.

Ciekawostką wystawy są niewątpliwie eksponaty z minionych epok geologicznych, dokumentujące życie na Ziemi. Nie brakuje amonitów z okresu mezozoiku, widłaków i paprotników z paleozoiku. Będzie można również zobaczyć niepozornie wyglądające, odkryte na terenie Ameryki Północnej ślady sinic, liczące 2 mld 200 mln lat!

Zwiedzający wystawę będą mieli okazję zapoznać się ze współczesnym warsztatem pracy przyrodnika. Dowiedzą się co to takiego pułapka wielosegmentowa, jak wygląda lampa do nocnych połowów owadów lub sito entomologiczne i z czego składa się zestaw do pobierania materiału do badania DNA zwierząt. Nie zabraknie również powrotu do przeszłości. Zobaczyć będzie można jak wyglądał gabinet przyrodnika sprzed 100 lat i jak tworzono kolekcje w czasach naszych pradziadków.

CSW Kronika: Musiałam sama stać się słońcem. Małgorzata Goliszewska, Dorota Hadrian, Patrycja Orzechowska

Miejsce: Centrum Sztuki Współczesnej Kronika, Rynek 26
Kategoria: Kultura
Data: 2022-08-27 - 2022-12-30
Godzina: 17:00
Kultura / 2022-08-27

Dom kobiecy jest obszarem czynów małych. Jest przeciwieństwem obszarów przynależnych do wielkich czynów męskich. Braterstwo jest w walce, siostrzeństwo jest w opiece.

 

  • ponowne otwarcie: 27.08 (sobota) w godz. 19:00-21.00
  • oprowadzania: (od 02.09) w każdy piątek o godz. 17:00

 

BeGreen Bytom

Miejsce: Bytom (Bytomskie szkoły, Rezerwat Segiet, Dolina Bytomki)
Kategoria: Edukacja
Data: 2022-09-01 - 2023-06-30

Edukacyjne działania warsztatowe i praktyczne, ukierunkowane na promocję zachowań ekologicznych, poszerzanie wiedzy na temat środowiska naturalnego, ochronę klimatu a także prawne aspekty ochrony środowiska

CSW Kronika: Warsztaty choreoterapeutyczne dla osób 50+

Miejsce: Centrum Sztuki Współczesnej Kronika, Rynek 26
Kategoria: Miasto
Data: 2022-09-06 - 2022-12-20
Godzina: 10:00

Od września w CSW Kronika startują warsztaty choreoterapeutyczne z elementami muzykoterapii przeznaczone dla osób powyżej 50. roku życia.

Zajęcia są połączeniem działań ruchowych, tańca intuicyjnego, ekspresji wokalnej oraz ćwiczeń oddechowo-relaksacyjnych. Są ukierunkowane na rozwijanie spontanicznej ekspresji ruchowej i wokalnej, pogłębianie świadomości cielesnej i emocjonalnej oraz relaksację i rozluźnianie ciała.

Warsztaty poprowadzi edukatorka Kroniki, arteterapeutka Dominika Malska (ur. 1985 r.) - absolwentka filologii słowiańskiej na Uniwersytecie Śląskim, arteterapii na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, Akademii Muzycznej w Katowicach i Uniwersytecie Śląskim oraz muzykoterapii na Akademii Muzycznej w Katowicach.

Zajęcia będą odbywać się w każdy wtorek o godz. 10:00. Startują od 6 września. Koszt udziału: 1 zł (bilet ulgowy), 2 zł (bilet normalny). W cenie warsztatów zwiedzanie wystaw.

CSW Kronika: Kolektyw Młodych Twórców

Miejsce: Centrum Sztuki Współczesnej Kronika, Rynek 26
Kategoria: Miasto
Data: 2022-09-06 - 2022-12-20
Godzina: 10:00

W każdy wtorek spotykamy się w Kronice, by wspólnie rozmawiać, poznawać się, ale przede wszystkim - tworzyć. Od września zapraszamy na kolejny sezon działania Kolektywu Młodych Twórców.

W trakcie spotkań sztuka staje się pretekstem do rozmów na ważne dla młodych osób tematy. Po rozmowie odbywa się proces twórczy - grupa wykonuje wspólne zadania, spontaniczne działania twórcze, tworzy prace artystyczne i instalacje w przestrzeni warsztatowej. To drugi sezon działalności Kolektywu Młodych Twórców w Kronice. Mamy już za sobą m.in. ćwiczenia przestrzenne, zadania malarskie, pracę koncepcyjną i produkcję filmu. Kolejne wyzwania przed nami!

Zajęcia przeznaczone są dla osób od 12 do 18 roku życia. Odbywają się w CSW Kronika w każdy wtorek (od 6 września) w godz. 15.30 - 17.00. Prowadzi je edukatorka i arteterapeutka Dominika Malska.

Zapisy:

 tel.: (32) 281 81 33

Schulz wg The Krasnals. IGNORABIMUS. By nikt nigdy nie porywał się na odgadywanie zagadek, zamiarów boskich

Miejsce: Muzeum Górnośląskie
Kategoria: Kultura
Data: 2022-09-09 - 2022-12-31
Kultura / 2022-09-09

Wystawa połączy w jednej przestrzeni wystawienniczej oryginalne grafiki Brunona Schulza z dziełami grupy The Krasnals, będącymi artystyczną interpretacją twórczości drohobyckiego twórcy.

The Krasnals poprzez własny, plastyczny komentarz, a także bezpośrednią konfrontację z dziełami Schulza spotykają się w tym samym czasie i miejscu.

Stworzyli wyjątkowy w całej twórczości  cykl prac poświęcony jednemu twórcy, którego dorobek stał się oazą zjawisk z pogranicza urojeń i rzeczywistości, życia i śmierci, a także fenomenu niedopowiedzeń. 

Malarskie interpretacje The Krasnals to wyjątkowa unifikacja specyfiki dzieł Brunona Schulza, atmosfery filmowych zdjęć Witolda Sobocińskiego i wyjątkowej scenografii między innymi Jerzego Skarżyńskiego.

Kim jest młody obywatel/ka

Miejsce: Bytom, Katowice, inne miasta regionu w przypadku konsultacji młodzieżowych
Kategoria: Edukacja
Data: 2022-11-01 - 2024-09-30

Projekt przygotowujący do włączenia młodzieży w działania obywatelskie w regionie śląskim

"Długa przerwa" - wernisaż wystawy w CSW Kronika

Miejsce: CSW Kronika
Kategoria: Kultura
Data: 2022-11-19 - 2022-12-30
Godzina: 17.00
Kultura / 2022-11-19

„Długa przerwa” - to tytuł najnowszej wystawy w CSW Kronika, której wernisaż odbędzie się w sobotę, 19 listopada o 17.00. To wydarzenie adresowane do najmłodszych i nie tylko, a towarzyszyć mu będzie bogaty program warsztatów. Całość przygotowana jest w dwóch wersjach językowych: polskiej i ukraińskiej.

Wystawa pomyślana jest jako bezpieczna przestrzeń międzypokoleniowej integracji polsko-ukraińskiej, a także przyjazne miejsce warsztatowe dla dzieci wraz z opiekunami.

- Długiej przerwy potrzebujemy w szkole, w pracy i życiu prywatnym. W czasie przerwy reguły przestają obowiązywać i zaczynamy komunikować się tak, jak chcemy. Nie musimy wcale używać języka, istotne stają się emocje i komunikacja pozawerbalna. W końcu możemy pozwolić sobie na bycie sobą. Zależy nam na tym, żeby przestrzeń wystawy „Długa przerwa” rzeczywiście przynosiła wytchnienie, żeby każdy mógł zamknąć za sobą drzwi do zewnętrznego świata, poczuć się swobodnie i bezpiecznie. Tutaj będzie można bezkarnie tracić czas - mówi kuratorka wystawy Katarzyna Kalina.

„Długa przerwa” składa się m.in. z instalacji przygotowanych przez artystów i artystki (Dominikę Malską, Gary`ego Marshalla-Stevensa, Sylwestra Piechurę) we współpracy z dziećmi i młodzieżą ze śląskich szkół - z Bytomia, Gliwic i Zabrza. Prezentuje utopijne trzy obszary edukacji, oparte na prawie młodego człowieka do życia w harmonii, do emocji i szacunku.

Gary Marshall - prowadzący zajęcia Gary Marshall - prowadzący zajęcia

W CSW czekać będą  m.in. czytelnia, kryjówki, krąg przy ciepłym świetle do wspólnego przesiadywania, a także stanowiska do twórczego działania. „Długa przerwa” to bowiem nie tylko wystawa, ale również projekt warsztatowy. W przestrzeni ekspozycji odbywać się będą otwarte zajęcia tematyczne oraz oprowadzania dla grup szkolnych, rodzinnych i dla młodzieży.

Więcej informacji o wystawie, pełna oferta warsztatów i zapisy na www.kronika.org.pl. Wystawa potrwa do 30 grudnia.

Zadanie sfinansowano ze środków Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

grafika informacyjna

 

Społeczna Akademia Ekologiczna - Śląsk przeciwko pustynnieniu

Miejsce: Bytom, Katowice, Cieszyn
Kategoria: Edukacja
Data: 2022-11-20 - 2024-02-29

Głównym celem inicjatywy, która obejmie m.in. kurs kompetencji liderskich, seminaria eksperckie, oraz konferencje młodzieżowe z udziałem lokalnych decydentów, jest zwiększenie świadomości zachodzących zjawisk klimatycznych, w tym pustynnienia, oraz krzewienie poczucia obywatelskiej odpowiedzialności za środowisko wśród młodych mieszkańców województwa śląskiego.

Młodzieżowa Akademia Demokracji Lokalnej

Miejsce: Bytom, Gliwice, Katowice, Dąbrowa Górnicza, Siemianowice Śląskie, Mikołów, Cieszyn
Kategoria: Edukacja
Data: 2022-11-20 - 2023-11-30

Projekt skierowany do 35-osobowej grupy projektowej, ukierunkowany na zgłębianie znaczenia demokracji i instytucji demokratycznych i wpisujący się w obchody Europejskiego Roku Młodzieży, obejmie m.in. takie formy przekazu jak konsultacje, webinary i podcasty.

Aniołkowe granie

Miejsce: Bytom
Kategoria: Kultura
Data: 2022-12-01 - 2023-02-10

Celem projektu jest propagowanie idei rodzicielstwa zastępczego wśród dzieci, młodzieży, rodziców i placówek edukacyjnych przy integracji środowisk przedszkoli, szkół i placówek opiekuńczych. Jednym z elementów projektu jest koncert charytatywny, dedykowany dzieciom z rodzin zastępczych, rodzinnych domów dziecka i pogotowi opiekuńczych, w czasie którego wychowankom wręczane są paczki z upominkami

„Bruno Schulz - życie i twórczość” - wystawa zbiorów książkowych i audiobooków

Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna, pl. Sobieskiego
Kategoria: Miejska Biblioteka Publiczna
Data: 2022-12-14 - 2022-12-30

„Bruno Schulz - życie i twórczość” - wystawa zbiorów książkowych i audiobooków znajdujących się w bibliotece przedstawiających twórczość pisarza i grafika z okazji Roku Brunona Schulza.

W betlejemskiej stajence. Betlejki i szopki dolnośląskie” w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu

Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu /plac Jana III Sobieskiego 2/
Kategoria: Muzeum Górnośląskie
Data: 2022-12-16 - 2023-02-02
Muzeum Górnośląskie / 2022-12-16

Tradycyjne śląskie betlejki, dolnośląskie szopki skrzynkowe oraz drewniane szopki wykonane przez ludowych artystów z Dolnego Śląska będzie można zobaczyć na wystawie „W betlejemskiej stajence. Betlejki i szopki dolnośląskie” która w piątek 16 grudnia zostanie otwarta dla zwiedzających. Całość dopełnią obrazy artystów nieprofesjonalnych o tematyce bożonarodzeniowej. Na zwiedzanie ekspozycji, która na stałe wpisała się w kalendarz wystawienniczy, Muzeum Górnośląskie w Bytomiu zaprasza od 16 grudnia do 2 lutego 2023 roku.

Tradycja powstawania szopek bożonarodzeniowych sięga XIII wieku, kiedy to w noc Bożego Narodzenia św. Franciszek z Asyżu ustawił pierwszą stajenkę w miejscowości Greccio. Na Śląsk szopka - betlejka - zawitała w XVII wieku i do lat 30. XX wieku była nieodłącznym elementem świątecznego wystroju domu.

Wystawa w Muzeum Górnośląskim /plac Jana III Sobieskiego 2/ potrwa od 16 grudnia 2022 roku do 2 lutego 2023 roku. Wstęp na wystawę w cenie biletu na wystawę czasową.

Architektura Bytomia - zabytkowa, zrewitalizowana i zdigitalizowana - konferencja

Miejsce: Młodzieżowy Dom Kultury nr 1, ul. Powstańców Warszawskich 12
Kategoria: Historia
Data: 2022-12-16
Godzina: 17.00 - 19.00

To już druga konferencja poświęcona podsumowaniu prac nad Cyfrową Biblioteką Bytomskiej Architektury oraz debata o rewitalizacji zabytków. Jej gośćmi będą: Piotr Grochowski z firmy Arche, architekt Tomasz Wagner z Politechniki Śląskiej oraz  Jacek Panas z ZBM-TBS.

Prezentacje na temat modelowych przykładów rewitalizacji zabytków przedstawi Marek Wojcik, z kolei Jacek Maniecki przybliży zainteresowanym postępy prac nad tworzeniem Cyfrowej Biblioteki Bytomskiej Architektury. Digitalizację zasobów bytomskiego Archiwum Miejskiego omówi Grzegorz Bednarek (firma GBSoft). Spotkanie poprowadzi Grzegorz Pronobis, architekt IARP i urbanista, animator kultury.

Koncert Świąteczny w Teatrze Rozbark

Miejsce: Teatr Rozbark przy ul. Kilara w Bytomiu - Rozbarku
Kategoria: Teatr Rozbark
Data: 2022-12-16
Godzina: 18:00
Teatr Rozbark / 2022-12-16

Mamy zaszczyt zaprosić na wyjątkowe wydarzenie - Koncert Świąteczny, który odbędzie się w Teatrze Rozbark 16 grudnia o godzinie 18:00.

W ramach Koncertu zaprezentują się grupy edukacyjne Ani Berek i Kasi Piskorz, pokaz grupy Domu Pomocy Społecznej "Wędrowiec", a także Chóru Ruchu Julii Lewandowskiej.

Będzie to zarazem finał projektu stypendialnego Prezydenta Miasta Bytomia, dzięki któremu Julia przez rok przygotowywała do występu grupę seniorek m.in. z Uniwersytetu III Wieku i Piekarskich Klachul.

Koncert Świąteczny - finał projektu stypendialnego Prezydenta Miasta Bytomia

Miejsce: Teatr Rozbark
Kategoria: Teatr Rozbark
Data: 2022-12-16
Godzina: 18.00
Koncert Świąteczny w wykonaniu grup edukacyjnych Teatru ROZBARK, grupy DPS Wędrowiec oraz Chóru Ruchu Julii Lewandowskiej.
 
Bilety w cenie: 15 zł.

BCKino - Nitram

Kategoria: Bytomskie Centrum Kultury
Data: 2022-12-16
Godzina: 19:30:00
Podkategoria: BCKino
Bytomskie Centrum Kultury / 2022-12-16

Nitram – dramat, Australia, 2021;  reż.: Justin Kurzel; obsada: Caleb Landry Jones, Judy Davis, Anthony LaPaglia, Essie Davis.
Bohaterem, opartego na faktach „Nitram”, jest Martin Bryant, który w kwietniu 1996 roku zastrzelił 35 turystów odpoczywających w wakacyjnym ośrodku na Tasmanii. Opowiadając o największej masakrze w dziejach Australii, reżyser umieszcza przemoc poza ekranem. Z detektywistyczną pasją śledzi za to okoliczności, jakie doprowadziły zagubionego i niestabilnego psychicznie mężczyznę do dnia, w którym legalnie sprzedano mu broń.
Czas trwania: 112 min. (Gutek - Kinoplex-Silesia)

 
do góry