• język migowy
  • BIP

Kalendarium

terminarz dnia 11.12.2022

Wystawa przyrodnicza w Muzeum Górnośląskim

Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu
Kategoria: Muzeum Górnośląskie
Data: 2022-04-01 - 2022-12-31
Muzeum Górnośląskie / 2022-04-01

Wilk, foka brodata, struś czerwonoskóry i inni zapraszają na nową wystawę “Od Darwina do banku DNA. Przyroda w Muzeum”. Na ekspozycji zostały zaprezentowane szczególnie cenne i efektowne eksponaty z liczącego sobie 1,5 miliona obiektów zbioru Działu Przyrody Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Wystawa znajdująca się w budynku przy ulicy Korfantego 34 będzie czynna do 31 grudnia. Zapraszamy!

We wtorek 29 marca została otwarta nowa czasowa wystawa, na której można zobaczyć dermoplasty (spreparowane okazy) takich zwierząt jak: łoś, szop, puchacz, mewa, ślepowron, zimorodki, papugi, liczne motyle, głuszec, jemiołuszka, uszatka, myszołów, czy płomykówka. W jednej z sal wystawowych eksponowane są także kości wymarłych zwierząt. W największych gablotach umieszczono czaszki między innymi nosorożca białego i żyrafy sawannowej.

Ciekawostką wystawy są niewątpliwie eksponaty z minionych epok geologicznych, dokumentujące życie na Ziemi. Nie brakuje amonitów z okresu mezozoiku, widłaków i paprotników z paleozoiku. Będzie można również zobaczyć niepozornie wyglądające, odkryte na terenie Ameryki Północnej ślady sinic, liczące 2 mld 200 mln lat!

Zwiedzający wystawę będą mieli okazję zapoznać się ze współczesnym warsztatem pracy przyrodnika. Dowiedzą się co to takiego pułapka wielosegmentowa, jak wygląda lampa do nocnych połowów owadów lub sito entomologiczne i z czego składa się zestaw do pobierania materiału do badania DNA zwierząt. Nie zabraknie również powrotu do przeszłości. Zobaczyć będzie można jak wyglądał gabinet przyrodnika sprzed 100 lat i jak tworzono kolekcje w czasach naszych pradziadków.

CSW Kronika: Musiałam sama stać się słońcem. Małgorzata Goliszewska, Dorota Hadrian, Patrycja Orzechowska

Miejsce: Centrum Sztuki Współczesnej Kronika, Rynek 26
Kategoria: Kultura
Data: 2022-08-27 - 2022-12-30
Godzina: 17:00
Kultura / 2022-08-27

Dom kobiecy jest obszarem czynów małych. Jest przeciwieństwem obszarów przynależnych do wielkich czynów męskich. Braterstwo jest w walce, siostrzeństwo jest w opiece.

 

  • ponowne otwarcie: 27.08 (sobota) w godz. 19:00-21.00
  • oprowadzania: (od 02.09) w każdy piątek o godz. 17:00

 

CSW Kronika: Warsztaty choreoterapeutyczne dla osób 50+

Miejsce: Centrum Sztuki Współczesnej Kronika, Rynek 26
Kategoria: Miasto
Data: 2022-09-06 - 2022-12-20
Godzina: 10:00

Od września w CSW Kronika startują warsztaty choreoterapeutyczne z elementami muzykoterapii przeznaczone dla osób powyżej 50. roku życia.

Zajęcia są połączeniem działań ruchowych, tańca intuicyjnego, ekspresji wokalnej oraz ćwiczeń oddechowo-relaksacyjnych. Są ukierunkowane na rozwijanie spontanicznej ekspresji ruchowej i wokalnej, pogłębianie świadomości cielesnej i emocjonalnej oraz relaksację i rozluźnianie ciała.

Warsztaty poprowadzi edukatorka Kroniki, arteterapeutka Dominika Malska (ur. 1985 r.) - absolwentka filologii słowiańskiej na Uniwersytecie Śląskim, arteterapii na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, Akademii Muzycznej w Katowicach i Uniwersytecie Śląskim oraz muzykoterapii na Akademii Muzycznej w Katowicach.

Zajęcia będą odbywać się w każdy wtorek o godz. 10:00. Startują od 6 września. Koszt udziału: 1 zł (bilet ulgowy), 2 zł (bilet normalny). W cenie warsztatów zwiedzanie wystaw.

CSW Kronika: Kolektyw Młodych Twórców

Miejsce: Centrum Sztuki Współczesnej Kronika, Rynek 26
Kategoria: Miasto
Data: 2022-09-06 - 2022-12-20
Godzina: 10:00

W każdy wtorek spotykamy się w Kronice, by wspólnie rozmawiać, poznawać się, ale przede wszystkim - tworzyć. Od września zapraszamy na kolejny sezon działania Kolektywu Młodych Twórców.

W trakcie spotkań sztuka staje się pretekstem do rozmów na ważne dla młodych osób tematy. Po rozmowie odbywa się proces twórczy - grupa wykonuje wspólne zadania, spontaniczne działania twórcze, tworzy prace artystyczne i instalacje w przestrzeni warsztatowej. To drugi sezon działalności Kolektywu Młodych Twórców w Kronice. Mamy już za sobą m.in. ćwiczenia przestrzenne, zadania malarskie, pracę koncepcyjną i produkcję filmu. Kolejne wyzwania przed nami!

Zajęcia przeznaczone są dla osób od 12 do 18 roku życia. Odbywają się w CSW Kronika w każdy wtorek (od 6 września) w godz. 15.30 - 17.00. Prowadzi je edukatorka i arteterapeutka Dominika Malska.

Zapisy:

 tel.: (32) 281 81 33

Schulz wg The Krasnals. IGNORABIMUS. By nikt nigdy nie porywał się na odgadywanie zagadek, zamiarów boskich

Miejsce: Muzeum Górnośląskie
Kategoria: Kultura
Data: 2022-09-09 - 2022-12-31

Wystawa połączy w jednej przestrzeni wystawienniczej oryginalne grafiki Brunona Schulza z dziełami grupy The Krasnals, będącymi artystyczną interpretacją twórczości drohobyckiego twórcy.

The Krasnals poprzez własny, plastyczny komentarz, a także bezpośrednią konfrontację z dziełami Schulza spotykają się w tym samym czasie i miejscu.

Stworzyli wyjątkowy w całej twórczości  cykl prac poświęcony jednemu twórcy, którego dorobek stał się oazą zjawisk z pogranicza urojeń i rzeczywistości, życia i śmierci, a także fenomenu niedopowiedzeń. 

Malarskie interpretacje The Krasnals to wyjątkowa unifikacja specyfiki dzieł Brunona Schulza, atmosfery filmowych zdjęć Witolda Sobocińskiego i wyjątkowej scenografii między innymi Jerzego Skarżyńskiego.

"Długa przerwa" - wernisaż wystawy w CSW Kronika

Miejsce: CSW Kronika
Kategoria: Kultura
Data: 2022-11-19 - 2022-12-30
Godzina: 17.00

„Długa przerwa” - to tytuł najnowszej wystawy w CSW Kronika, której wernisaż odbędzie się w sobotę, 19 listopada o 17.00. To wydarzenie adresowane do najmłodszych i nie tylko, a towarzyszyć mu będzie bogaty program warsztatów. Całość przygotowana jest w dwóch wersjach językowych: polskiej i ukraińskiej.

Wystawa pomyślana jest jako bezpieczna przestrzeń międzypokoleniowej integracji polsko-ukraińskiej, a także przyjazne miejsce warsztatowe dla dzieci wraz z opiekunami.

- Długiej przerwy potrzebujemy w szkole, w pracy i życiu prywatnym. W czasie przerwy reguły przestają obowiązywać i zaczynamy komunikować się tak, jak chcemy. Nie musimy wcale używać języka, istotne stają się emocje i komunikacja pozawerbalna. W końcu możemy pozwolić sobie na bycie sobą. Zależy nam na tym, żeby przestrzeń wystawy „Długa przerwa” rzeczywiście przynosiła wytchnienie, żeby każdy mógł zamknąć za sobą drzwi do zewnętrznego świata, poczuć się swobodnie i bezpiecznie. Tutaj będzie można bezkarnie tracić czas - mówi kuratorka wystawy Katarzyna Kalina.

„Długa przerwa” składa się m.in. z instalacji przygotowanych przez artystów i artystki (Dominikę Malską, Gary`ego Marshalla-Stevensa, Sylwestra Piechurę) we współpracy z dziećmi i młodzieżą ze śląskich szkół - z Bytomia, Gliwic i Zabrza. Prezentuje utopijne trzy obszary edukacji, oparte na prawie młodego człowieka do życia w harmonii, do emocji i szacunku.

Gary Marshall - prowadzący zajęcia Gary Marshall - prowadzący zajęcia

W CSW czekać będą  m.in. czytelnia, kryjówki, krąg przy ciepłym świetle do wspólnego przesiadywania, a także stanowiska do twórczego działania. „Długa przerwa” to bowiem nie tylko wystawa, ale również projekt warsztatowy. W przestrzeni ekspozycji odbywać się będą otwarte zajęcia tematyczne oraz oprowadzania dla grup szkolnych, rodzinnych i dla młodzieży.

Więcej informacji o wystawie, pełna oferta warsztatów i zapisy na www.kronika.org.pl. Wystawa potrwa do 30 grudnia.

Zadanie sfinansowano ze środków Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

grafika informacyjna

 

Aniołkowe granie

Miejsce: Bytom
Kategoria: Kultura
Data: 2022-12-01 - 2023-02-10

Celem projektu jest propagowanie idei rodzicielstwa zastępczego wśród dzieci, młodzieży, rodziców i placówek edukacyjnych przy integracji środowisk przedszkoli, szkół i placówek opiekuńczych. Jednym z elementów projektu jest koncert charytatywny, dedykowany dzieciom z rodzin zastępczych, rodzinnych domów dziecka i pogotowi opiekuńczych, w czasie którego wychowankom wręczane są paczki z upominkami

Aurora Rhythmic Gymnastics Championships

Miejsce: Hala na Skarpie w Bytomiu - Szombierkach przy ul. Frycza Modrzewskiego
Kategoria: Sport
Data: 2022-12-09 - 2022-12-11

Reprezentantki Polski, Czech, Austrii, Litwy oraz Ukrainy wezmą udział w jednej z największych na Śląsku imprez w gimnastyce artystycznej - „Aurora Rhythmic Gymnastics Championships”. Prestiżowe zawody z udziałem około 400 uczestniczek odbędą się w Hali na Skarpie w Bytomiu - Szombierkach między 9 a 11 grudnia 2022 roku.

Plakat

- Zawody będą w pewien sposób szczególne, ponieważ w tym roku wyjątkowo licznie odwiedzą nas dzieci z Ukrainy, a to dlatego, że w obecnej sytuacji wojennej nie mogą ćwiczyć u siebie. Ze względu na problemy z elektrycznością sale mają wyłączone oświetlenie oraz ogrzewanie - mówi Grzegorz Lindel ze stowarzyszenia Oarte, organizator zawodów w Bytomiu. - Warto dodać, że dla Ukraińców gimnastyka artystyczna to sport narodowy, a w kraju tym praktycznie nie ma dziewczynki, która przynajmniej chwilę nie ćwiczyła tej dyscypliny, dlatego do naszego miasta przyjedzie około 100-osoba reprezentacja tego kraju - dodaje Grzegorz Lindel ze stowarzyszenia Oarte.

Międzynarodowa obsada imprezy

W zawodach, które zaplanowano od 9 do 11 grudnia w Hali na Skarpie zapowiedziały się już kluby z Polski, Ukrainy, między innymi z: Charkowa, Winnicy, Odessy oraz Zaporoża, ale również reprezentantki Czech, Litwy i Austrii.

Warsztaty Perkusyjne

Miejsce: Bytomskie Centrum Kultury, plac Karin Stanek
Kategoria: Bytomskie Centrum Kultury
Data: 2022-12-11
Godzina: 11:00

Zapraszamy na Warsztaty Perkusyjne, które poprowadzi Oskar Podolski. Warsztaty odbędą się w Bytomskim Centrum Kultury przy pl. Karin Stanek 1.

Plakat

Królewna Śnieżka

Miejsce: Katowice, Teatr Śląski
Kategoria: Opera Śląska
Data: 2022-12-11
Godzina: 17:00
Bogdan Pawłowski
Premiera: 21 maja 1994 r.

Wznowienie sceniczne 06.12.2022

libretto: Witold Borkowski, Stanisław Piotrowski
dyrygent: Maciej Tomasiewicz
kierownictwo muzyczne premiery: Jerzy Matula
inscenizacja i choreografia: Henryk Konwiński
scenografia: Jan Bernaś
wizualizacje: Daria Woszek
kierownik baletu: Grzegorz Pajdzik
ssystent choreografa: Anna Kmiecik-Sokalla
pedagodzy baletu: Lucyna Popławska, Kazimierz Cieśla
inspektor baletu: Ewa Czampiel
pianista baletu: Natalia Myślewicz

W spektaklu wykorzystano kompozycję Jacka Dzwonowskiego.
Narrator: Marek Stecko

Balet w 2 aktach

Czas trwania:
1 godz. 50 min. - 1 przerwa

Wydarzenia

13 stycznia 2023, Piątek
Godzina: 11:00
Miejsce: Chorzów, Chorzowskie Centrum Kultury

Kup bilet
13 stycznia 2023, Piątek
Godzina: 18:00
Miejsce: Chorzów, Chorzowskie Centrum Kultury

Kup bilet

Balet polskich twórców: Bogdana Pawłowskiego /muzyka/, Witolda BorkowskiegoStanisława Piotrowskiego /libretto/ oparty na znanej, wielokrotnie prezentowanej w różnych formach w teatrze baśni braci Grimm.

Któż nie zna opowieści o losach młodej dziewczyny o białej skórze, rumieńcach jak krew i kruczych włosach - Śnieżki i jej okrutnej, zazdrosnej macochy - czarownicy?

Bez względu na wiek każdy z zapartym tchem śledzi losy wiedźmy, która nie mogąc znieść urody swojej pasierbicy, postanowiła się jej pozbyć w przebiegły sposób.

Nie jest do końca pewne, czy to dorośli przyprowadzają dzieci na spektakl „Królewny Śnieżki” czy też na odwrót. Niezwykłe przełożenie popularnej historii tej ludowej baśni niemieckiej na wersję baletową wzbogaca spektakl o przepiękną warstwę muzyczną, barwne kostiumy i zjawiskowy taniec.

Zapraszamy na spektakle Opery Śląskiej by sprawdzić, czy dobro i tym razem zwycięży zło.

AKT I

Piękna, lecz zła Królowa Macocha, jak co dnia przegląda się w czarodziejskim zwierciadle zachwycona swą urodą. Towarzyszy jej orszak nietoperzy. W tym czasie Śnieżka, jak zawsze zmęczona i zapracowana, gdy tylko na chwilę wytchnienia uniesie głowę – słychać świergot przelatującego ptaszka i pojawiają się kwitnące kwiaty. Zła Królowa nieustannie zapędza Śnieżkę do ciężkiej pracy, coraz bardziej zazdrosna o jej rozkwitającą urodę.
Pewnego dnia w ogrodzie pojawił się Królewicz. Gdy ujrzał Śnieżkę pokochał ją miłością od pierwszego wejrzenia. W czarodziejskim zwierciadle Królowa Macocha ujrzała jednak tę scenę a zazdrosna coraz bardziej o urodę Śnieżki, postanawia na zawsze pozbyć się pięknej pasierbicy, by pozostać najpiękniejszą na świecie. Wzywa Myśliwego, wręcza mu sztylet i nakazuje zgładzić Śnieżkę. Myśliwy, choć wzdraga się przed spełnieniem strasznego rozkazu, prowadzi ją jednak posłusznie do lasu. W ostatniej chwili, wzruszony prośbą Śnieżki, lituje się nad jej losem i puszcza ją wolno. Śnieżka, która nie może powrócić na królewski zamek, wędruje samotnie tajemniczym, groźnym lasem. Nadchodzi noc i straszliwa burza. Na zamku Królowa tryumfuje, nieświadoma, że Myśliwy nie spełnił jej rozkazu.

AKT II

Ucichła nocna burza. Znużona Śnieżka zasnęła w głębokim lesie. Nastał świt. Do śpiącej Śnieżki podchodzą przyjazne zwierzęta: Ptak, Lis, Wiewiórki, Jeż, a nawet Niedźwiedź. Rozpoczyna się wspólna zabawa a potem droga w głąb tajemniczego lasu.
Z oddali nadchodzi 7 Krasnoludków, powracających z pracy w kopalni diamentów. Lecz do ich domku, podprowadzona przez zwierzęta, wcześniej dotarła Śnieżka, która natychmiast zabrała się do porządków a potem, utrudzona, zasnęła, pożegnana przez swych leśnych przyjaciół.
Przybyły Krasnoludki: co to, ktoś wszedł do ich domku i śpi? Któż to jest – ależ Śnieżka …
Jej opowieść o sierocym losie bardzo wzruszyła Krasnali – nawet Gburek, choć jako ostatni, uległ czarowi Śnieżki.

AKT III

Śnieżka co dnia, po obudzeniu Krasnoludków i porannej gimnastyce, wyprawia ich do pracy, a potem zabiera się do porządków i zajęć domowych.
Zła Królowa z odbicia w czarodziejskim zwierciadle wie już gdzie Śnieżka przebywa. Postanawia wyprawić się do domku Krasnoludków, by ja podstępnie zgładzić podając jej zatrute jabłko.
Śnieżka nie rozpoznała w utrudzonej staruszce mściwej macochy i podała jej kubek orzeźwiającej wody. Przyjęła też w zamian jabłko, lecz już pierwszy kęs spowodował, że osunęła się na ziemię. Nie żyje! … Lamentują zwierzęta i Krasnoludki po powrocie z pracy.
Nie żyje! … Lecz oto nadchodzi Królewicz, który wyprawił się na poszukiwanie Śnieżki. Miłość zwycięża zły czar – Śnieżka ożywa!
Czeka ją teraz droga na królewski zamek i wielka zabawa, w której udział biorą jej najbliżsi przyjaciele-Krasnoludki i leśne zwierzęta.
A zła macocha ponieść musi srogą karę.

Obsada

Obsada spektaklu w dniu 11.12.2022 - Teatr Śląski w Katowicach

Balet i Orkiestra Opery Śląskiej pod Dyrekcją Macieja Tomasiewicza

 

KRÓLEWNA ŚNIEŻKA

Michalina Drozdowska

 

ZŁA KRÓLOWA

Mitsuki Noda

 

KSIĄŻĘ

Douglas De Oliveira Ferreira

 

GAPCIO

Monika Niedźwiecka

 

ŚMIESZEK

Maja Liszczyk

 

APSIK

Maciej Pletnia

 

ŚPIOSZEK

Katarzyna Nalepa

 

MĘDREK

Krzysztof Szczygieł

 

GBUREK

Karol Pluszczewicz

 

ŁASUCH

Karl Picuira - de Pimodan

 

LEŚNICZY

Giovanni Bruscino

 

PTASZEK

Martyna Wiśniewska

 

JEŻYK

Giulia Roberto

 

ŻABA

Sylwia Kubacka - Werner

 

LISEK

Francesco Pio Tosto

 

MIŚ

Giovanni Bruscino


Koncert Adwentowy z udziałem Ewy Urygi w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Bytomiu

Miejsce: Kościół pw. Wniebowzięcia NMP przy Rynku
Kategoria: Kultura
Data: 2022-12-11
Godzina: 17:30
Kultura / 2022-12-11

Serdecznie zapraszamy na Koncert Adwentowy w wykonaniu znakomitej wokalistki Ewy Urygi, przy akompaniamencie organisty Marcina Gada.

Koncert odbędzie się w niedzielę 11 grudnia o godzinie 17:30 w kościele pw. Wniebowzięcia NMP przy Rynku

BCKino - Kobieta na dachu

Kategoria: Bytomskie Centrum Kultury
Data: 2022-12-11
Godzina: 19:30:00
Podkategoria: BCKino
Bytomskie Centrum Kultury / 2022-12-11

Kobieta na dachu – dramat, Polska/Francja/Szwecja, 2022; reż.: Anna Jadowska; obsada: Dorota Pomykała, Bogdan Koca, Adam Bobik, Marta Nieradkiewicz.

Poruszający film stworzony przez kobiety, opowiadający historię sześćdziesięcioletniej położnej Miry, która nieoczekiwanie dokonuje napadu na bank. Czy wydarzenie to pozwoli, by Mirka spojrzała na swoje życie z innej perspektywy? Polska produkcja została doceniona przez krytyków i nagrodzona na założonym przez Roberta De Niro Tribeca Film Festival oraz podczas ostatniej edycji Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Czas trwania: 95 min. (Kino Świat - Kinoplex-Silesia)

 
do góry