Kalendarium
terminarz dnia 10.12.2022
Wystawa przyrodnicza w Muzeum Górnośląskim

Wilk, foka brodata, struś czerwonoskóry i inni zapraszają na nową wystawę “Od Darwina do banku DNA. Przyroda w Muzeum”. Na ekspozycji zostały zaprezentowane szczególnie cenne i efektowne eksponaty z liczącego sobie 1,5 miliona obiektów zbioru Działu Przyrody Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Wystawa znajdująca się w budynku przy ulicy Korfantego 34 będzie czynna do 31 grudnia. Zapraszamy!
We wtorek 29 marca została otwarta nowa czasowa wystawa, na której można zobaczyć dermoplasty (spreparowane okazy) takich zwierząt jak: łoś, szop, puchacz, mewa, ślepowron, zimorodki, papugi, liczne motyle, głuszec, jemiołuszka, uszatka, myszołów, czy płomykówka. W jednej z sal wystawowych eksponowane są także kości wymarłych zwierząt. W największych gablotach umieszczono czaszki między innymi nosorożca białego i żyrafy sawannowej.
Ciekawostką wystawy są niewątpliwie eksponaty z minionych epok geologicznych, dokumentujące życie na Ziemi. Nie brakuje amonitów z okresu mezozoiku, widłaków i paprotników z paleozoiku. Będzie można również zobaczyć niepozornie wyglądające, odkryte na terenie Ameryki Północnej ślady sinic, liczące 2 mld 200 mln lat!
Zwiedzający wystawę będą mieli okazję zapoznać się ze współczesnym warsztatem pracy przyrodnika. Dowiedzą się co to takiego pułapka wielosegmentowa, jak wygląda lampa do nocnych połowów owadów lub sito entomologiczne i z czego składa się zestaw do pobierania materiału do badania DNA zwierząt. Nie zabraknie również powrotu do przeszłości. Zobaczyć będzie można jak wyglądał gabinet przyrodnika sprzed 100 lat i jak tworzono kolekcje w czasach naszych pradziadków.
CSW Kronika: Musiałam sama stać się słońcem. Małgorzata Goliszewska, Dorota Hadrian, Patrycja Orzechowska

Dom kobiecy jest obszarem czynów małych. Jest przeciwieństwem obszarów przynależnych do wielkich czynów męskich. Braterstwo jest w walce, siostrzeństwo jest w opiece.
- ponowne otwarcie: 27.08 (sobota) w godz. 19:00-21.00
- oprowadzania: (od 02.09) w każdy piątek o godz. 17:00
CSW Kronika: Warsztaty choreoterapeutyczne dla osób 50+
Od września w CSW Kronika startują warsztaty choreoterapeutyczne z elementami muzykoterapii przeznaczone dla osób powyżej 50. roku życia.
Zajęcia są połączeniem działań ruchowych, tańca intuicyjnego, ekspresji wokalnej oraz ćwiczeń oddechowo-relaksacyjnych. Są ukierunkowane na rozwijanie spontanicznej ekspresji ruchowej i wokalnej, pogłębianie świadomości cielesnej i emocjonalnej oraz relaksację i rozluźnianie ciała.
Warsztaty poprowadzi edukatorka Kroniki, arteterapeutka Dominika Malska (ur. 1985 r.) - absolwentka filologii słowiańskiej na Uniwersytecie Śląskim, arteterapii na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, Akademii Muzycznej w Katowicach i Uniwersytecie Śląskim oraz muzykoterapii na Akademii Muzycznej w Katowicach.
Zajęcia będą odbywać się w każdy wtorek o godz. 10:00. Startują od 6 września. Koszt udziału: 1 zł (bilet ulgowy), 2 zł (bilet normalny). W cenie warsztatów zwiedzanie wystaw.
CSW Kronika: Kolektyw Młodych Twórców
W każdy wtorek spotykamy się w Kronice, by wspólnie rozmawiać, poznawać się, ale przede wszystkim - tworzyć. Od września zapraszamy na kolejny sezon działania Kolektywu Młodych Twórców.
W trakcie spotkań sztuka staje się pretekstem do rozmów na ważne dla młodych osób tematy. Po rozmowie odbywa się proces twórczy - grupa wykonuje wspólne zadania, spontaniczne działania twórcze, tworzy prace artystyczne i instalacje w przestrzeni warsztatowej. To drugi sezon działalności Kolektywu Młodych Twórców w Kronice. Mamy już za sobą m.in. ćwiczenia przestrzenne, zadania malarskie, pracę koncepcyjną i produkcję filmu. Kolejne wyzwania przed nami!
Zajęcia przeznaczone są dla osób od 12 do 18 roku życia. Odbywają się w CSW Kronika w każdy wtorek (od 6 września) w godz. 15.30 - 17.00. Prowadzi je edukatorka i arteterapeutka Dominika Malska.
Zapisy:
tel.: (32) 281 81 33
Schulz wg The Krasnals. IGNORABIMUS. By nikt nigdy nie porywał się na odgadywanie zagadek, zamiarów boskich
Wystawa połączy w jednej przestrzeni wystawienniczej oryginalne grafiki Brunona Schulza z dziełami grupy The Krasnals, będącymi artystyczną interpretacją twórczości drohobyckiego twórcy.
The Krasnals poprzez własny, plastyczny komentarz, a także bezpośrednią konfrontację z dziełami Schulza spotykają się w tym samym czasie i miejscu.
Stworzyli wyjątkowy w całej twórczości cykl prac poświęcony jednemu twórcy, którego dorobek stał się oazą zjawisk z pogranicza urojeń i rzeczywistości, życia i śmierci, a także fenomenu niedopowiedzeń.
Malarskie interpretacje The Krasnals to wyjątkowa unifikacja specyfiki dzieł Brunona Schulza, atmosfery filmowych zdjęć Witolda Sobocińskiego i wyjątkowej scenografii między innymi Jerzego Skarżyńskiego.
"Długa przerwa" - wernisaż wystawy w CSW Kronika
„Długa przerwa” - to tytuł najnowszej wystawy w CSW Kronika, której wernisaż odbędzie się w sobotę, 19 listopada o 17.00. To wydarzenie adresowane do najmłodszych i nie tylko, a towarzyszyć mu będzie bogaty program warsztatów. Całość przygotowana jest w dwóch wersjach językowych: polskiej i ukraińskiej.
Wystawa pomyślana jest jako bezpieczna przestrzeń międzypokoleniowej integracji polsko-ukraińskiej, a także przyjazne miejsce warsztatowe dla dzieci wraz z opiekunami.
- Długiej przerwy potrzebujemy w szkole, w pracy i życiu prywatnym. W czasie przerwy reguły przestają obowiązywać i zaczynamy komunikować się tak, jak chcemy. Nie musimy wcale używać języka, istotne stają się emocje i komunikacja pozawerbalna. W końcu możemy pozwolić sobie na bycie sobą. Zależy nam na tym, żeby przestrzeń wystawy „Długa przerwa” rzeczywiście przynosiła wytchnienie, żeby każdy mógł zamknąć za sobą drzwi do zewnętrznego świata, poczuć się swobodnie i bezpiecznie. Tutaj będzie można bezkarnie tracić czas - mówi kuratorka wystawy Katarzyna Kalina.
„Długa przerwa” składa się m.in. z instalacji przygotowanych przez artystów i artystki (Dominikę Malską, Gary`ego Marshalla-Stevensa, Sylwestra Piechurę) we współpracy z dziećmi i młodzieżą ze śląskich szkół - z Bytomia, Gliwic i Zabrza. Prezentuje utopijne trzy obszary edukacji, oparte na prawie młodego człowieka do życia w harmonii, do emocji i szacunku.

W CSW czekać będą m.in. czytelnia, kryjówki, krąg przy ciepłym świetle do wspólnego przesiadywania, a także stanowiska do twórczego działania. „Długa przerwa” to bowiem nie tylko wystawa, ale również projekt warsztatowy. W przestrzeni ekspozycji odbywać się będą otwarte zajęcia tematyczne oraz oprowadzania dla grup szkolnych, rodzinnych i dla młodzieży.
Więcej informacji o wystawie, pełna oferta warsztatów i zapisy na www.kronika.org.pl. Wystawa potrwa do 30 grudnia.
Zadanie sfinansowano ze środków Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Aniołkowe granie
Celem projektu jest propagowanie idei rodzicielstwa zastępczego wśród dzieci, młodzieży, rodziców i placówek edukacyjnych przy integracji środowisk przedszkoli, szkół i placówek opiekuńczych. Jednym z elementów projektu jest koncert charytatywny, dedykowany dzieciom z rodzin zastępczych, rodzinnych domów dziecka i pogotowi opiekuńczych, w czasie którego wychowankom wręczane są paczki z upominkami
Aurora Rhythmic Gymnastics Championships
Reprezentantki Polski, Czech, Austrii, Litwy oraz Ukrainy wezmą udział w jednej z największych na Śląsku imprez w gimnastyce artystycznej - „Aurora Rhythmic Gymnastics Championships”. Prestiżowe zawody z udziałem około 400 uczestniczek odbędą się w Hali na Skarpie w Bytomiu - Szombierkach między 9 a 11 grudnia 2022 roku.
- Zawody będą w pewien sposób szczególne, ponieważ w tym roku wyjątkowo licznie odwiedzą nas dzieci z Ukrainy, a to dlatego, że w obecnej sytuacji wojennej nie mogą ćwiczyć u siebie. Ze względu na problemy z elektrycznością sale mają wyłączone oświetlenie oraz ogrzewanie - mówi Grzegorz Lindel ze stowarzyszenia Oarte, organizator zawodów w Bytomiu. - Warto dodać, że dla Ukraińców gimnastyka artystyczna to sport narodowy, a w kraju tym praktycznie nie ma dziewczynki, która przynajmniej chwilę nie ćwiczyła tej dyscypliny, dlatego do naszego miasta przyjedzie około 100-osoba reprezentacja tego kraju - dodaje Grzegorz Lindel ze stowarzyszenia Oarte.
Międzynarodowa obsada imprezy
W zawodach, które zaplanowano od 9 do 11 grudnia w Hali na Skarpie zapowiedziały się już kluby z Polski, Ukrainy, między innymi z: Charkowa, Winnicy, Odessy oraz Zaporoża, ale również reprezentantki Czech, Litwy i Austrii.
Warsztaty - podstawy filmowania dronem
Zapraszamy na warsztaty - podstawy filmowania dronem w Bytomskim Centrum Kultury oraz Pałacu Miechowicach. Warsztaty poprowadzi Aleksander Podolski.
Charytatywny Zlot Samochodów i świąteczna zbiórka dla zwierzaków
To będzie wyjątkowe wydarzenie. W sobotę 10 grudnia w Bytomiu - Szombierkach przy ul. Frycza Modrzewskiego zapraszamy na Charytatywny Zlot Pojazdów, podczas którego będzie można nie tylko zobaczyć samochody tuningowane, które niejednokrotnie biorą udział w wyścigach, ale również wziąć udział w akcji „Świąteczna Paka dla Zwierzaka”, w trakcie której będzie zbierana karma oraz najpotrzebniejsze rzeczy przeznaczone dla podopiecznych bytomskiego schroniska. Początek imprezy o 17.00.
W sobotni wieczór będzie można zobaczyć nie tylko tuningowane samochody, porozmawiać z jego właścicielami, ale przede wszystkim pomóc podopiecznym Schroniska dla Bezpańskich Zwierząt w Bytomiu przynosząc karmę dla psów i kotów, żwirek, podkłady higieniczne dla zwierząt, środki czystości, koce, prześcieradła, legowiska, a także akcesoria i wiele innych rzeczy, które z pewnością przydadzą się podopiecznym Schroniska dla Bezpańskich Zwierząt w Bytomiu.
Warto dodać, że organizatorzy wydarzenia po jego zakończeniu zebrane dla zwierzaków jedzenie, akcesoria oraz inne rzeczy przekażą bezpośrednio do schroniska w Bytomiu - Miechowicach.
Zapraszamy do Bytomia - Szombierek na wydarzenie, które odbędzie się przy ul. Frycza Modrzewskiego 3. Impreza zaplanowana została od 17:00 do 20:00.
BCKino - Kobieta na dachu

Kobieta na dachu – dramat, Polska/Francja/Szwecja, 2022; reż.: Anna Jadowska; obsada: Dorota Pomykała, Bogdan Koca, Adam Bobik, Marta Nieradkiewicz.
Poruszający film stworzony przez kobiety, opowiadający historię sześćdziesięcioletniej położnej Miry, która nieoczekiwanie dokonuje napadu na bank. Czy wydarzenie to pozwoli, by Mirka spojrzała na swoje życie z innej perspektywy? Polska produkcja została doceniona przez krytyków i nagrodzona na założonym przez Roberta De Niro Tribeca Film Festival oraz podczas ostatniej edycji Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Czas trwania: 95 min. (Kino Świat - Kinoplex-Silesia)
"Dziadowisko" - premiera spektaklu Teatru Rozbark

"Dziadowisko" - to tytuł najnowszej produkcji Teatru Rozbark, którego premierę zaplanowano na 9 i 10 grudnia o 19.00. Spektakl wg koncepcji i w reżyserii Anny Piotrowskiej jest efektem współpracy bytomskiego teatru z Zespołem Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny.
Bilety na spektakl w cenie: 40 zł normalny, 30 zł ulgowy, dostępne na stronie: https://bilety.teatrrozbark.pl/?culture=pl&id= , lub w dniu wydarzenia w kasie teatru od godziny 17:00.
O 18:00 przed pokazami spektaklu 9 i 10 grudnia, w piwnicach Teatru Rozbark, odbędzie się wydarzenie towarzyszące premierze: wernisaż wystawy pt.: "Przywoływanie duchów - Summoning Ghosts", która powstała w ramach EXIT CODE 8 Mediatons Biennale Polska 2022. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.