• język migowy
  • BIP

Kalendarium

terminarz dnia 27.11.2022

Wystawa przyrodnicza w Muzeum Górnośląskim

Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu
Kategoria: Muzeum Górnośląskie
Data: 2022-04-01 - 2022-12-31
Muzeum Górnośląskie / 2022-04-01

Wilk, foka brodata, struś czerwonoskóry i inni zapraszają na nową wystawę “Od Darwina do banku DNA. Przyroda w Muzeum”. Na ekspozycji zostały zaprezentowane szczególnie cenne i efektowne eksponaty z liczącego sobie 1,5 miliona obiektów zbioru Działu Przyrody Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Wystawa znajdująca się w budynku przy ulicy Korfantego 34 będzie czynna do 31 grudnia. Zapraszamy!

We wtorek 29 marca została otwarta nowa czasowa wystawa, na której można zobaczyć dermoplasty (spreparowane okazy) takich zwierząt jak: łoś, szop, puchacz, mewa, ślepowron, zimorodki, papugi, liczne motyle, głuszec, jemiołuszka, uszatka, myszołów, czy płomykówka. W jednej z sal wystawowych eksponowane są także kości wymarłych zwierząt. W największych gablotach umieszczono czaszki między innymi nosorożca białego i żyrafy sawannowej.

Ciekawostką wystawy są niewątpliwie eksponaty z minionych epok geologicznych, dokumentujące życie na Ziemi. Nie brakuje amonitów z okresu mezozoiku, widłaków i paprotników z paleozoiku. Będzie można również zobaczyć niepozornie wyglądające, odkryte na terenie Ameryki Północnej ślady sinic, liczące 2 mld 200 mln lat!

Zwiedzający wystawę będą mieli okazję zapoznać się ze współczesnym warsztatem pracy przyrodnika. Dowiedzą się co to takiego pułapka wielosegmentowa, jak wygląda lampa do nocnych połowów owadów lub sito entomologiczne i z czego składa się zestaw do pobierania materiału do badania DNA zwierząt. Nie zabraknie również powrotu do przeszłości. Zobaczyć będzie można jak wyglądał gabinet przyrodnika sprzed 100 lat i jak tworzono kolekcje w czasach naszych pradziadków.

„Kościół Świętego Ducha oczami archeologa” - wystawa w Muzeum Górnośląskim

Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu
Kategoria: Muzeum Górnośląskie
Data: 2022-05-26 - 2022-11-30

„Kościół Świętego Ducha oczami archeologa” - to unikatowa wystawa, ukazująca bogactwo archeologiczne naszego regionu. Pieczę nad dziedzictwem naszej historii sprawują między innymi pracownicy Działu Archeologii Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Ich prace w 2020 roku z zapartym tchem śledzili mieszkańcy Bytomia oraz miłośnicy lokalnej historii. Teraz będziemy mieli okazję zobaczyć to, co udało się odkopać podczas prac wykopaliskowych przy kościele. św. Ducha znajdującego się przy ul. Krakowskiej w Bytomiu. Zapraszamy na wystawę do głównej siedziby Muzeum Górnośląskiego przy pl. Jana III Sobieskiego 2 od 26 maja. Wystawa potrwa do 30 listopada br.

„Kościół Świętego Ducha oczami archeologa” - unikatowa wystawa w Muzeum Górnośląskim

Badania wykopaliskowe prowadzone przez archeologów z Muzeum Górnośląskiego przy kościele św. Ducha pozwoliły spojrzeć w przeszłość miejsca związanego z kościołem i nieistniejącymi już założeniami szpitala bożogrobców. Miejsca, gdzie schronienie znajdowali najubożsi, którzy nie mogli liczyć na żadną inną pomoc.

Na wystawie zaprezentowane zostaną najciekawsze zabytki, m.in. monety pochodzące z czasów Jagiellonów. Cennym znaleziskiem jest moneta z ostatniego roku panowania króla Stefana Batorego. Świadectwem wojny trzydziestoletniej są z kolei elbląskie szelągi okupacyjne Karola Gustawa, którymi opłacano szwedzkie wojska stacjonujące przez moment w Bytomiu. Z wojen śląskich, a w zasadzie z okresu tuż po nich, mamy natomiast greszel Fryderyka II oraz guzik o charakterze wojskowym. Pozostałe zaś przedmioty dowodzą kontaktów handlowych odbywających się wzdłuż starego szlaku kupieckiego - Via Regia.

CSW Kronika: Musiałam sama stać się słońcem. Małgorzata Goliszewska, Dorota Hadrian, Patrycja Orzechowska

Miejsce: Centrum Sztuki Współczesnej Kronika, Rynek 26
Kategoria: Kultura
Data: 2022-08-27 - 2022-12-30
Godzina: 17:00
Kultura / 2022-08-27

Dom kobiecy jest obszarem czynów małych. Jest przeciwieństwem obszarów przynależnych do wielkich czynów męskich. Braterstwo jest w walce, siostrzeństwo jest w opiece.

 

  • ponowne otwarcie: 27.08 (sobota) w godz. 19:00-21.00
  • oprowadzania: (od 02.09) w każdy piątek o godz. 17:00

 

BeGreen Bytom

Miejsce: Bytom (Bytomskie szkoły, Rezerwat Segiet, Dolina Bytomki)
Kategoria: Edukacja
Data: 2022-09-01 - 2023-06-30

Edukacyjne działania warsztatowe i praktyczne, ukierunkowane na promocję zachowań ekologicznych, poszerzanie wiedzy na temat środowiska naturalnego, ochronę klimatu a także prawne aspekty ochrony środowiska

CSW Kronika: Warsztaty choreoterapeutyczne dla osób 50+

Miejsce: Centrum Sztuki Współczesnej Kronika, Rynek 26
Kategoria: Miasto
Data: 2022-09-06 - 2022-12-20
Godzina: 10:00

Od września w CSW Kronika startują warsztaty choreoterapeutyczne z elementami muzykoterapii przeznaczone dla osób powyżej 50. roku życia.

Zajęcia są połączeniem działań ruchowych, tańca intuicyjnego, ekspresji wokalnej oraz ćwiczeń oddechowo-relaksacyjnych. Są ukierunkowane na rozwijanie spontanicznej ekspresji ruchowej i wokalnej, pogłębianie świadomości cielesnej i emocjonalnej oraz relaksację i rozluźnianie ciała.

Warsztaty poprowadzi edukatorka Kroniki, arteterapeutka Dominika Malska (ur. 1985 r.) - absolwentka filologii słowiańskiej na Uniwersytecie Śląskim, arteterapii na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, Akademii Muzycznej w Katowicach i Uniwersytecie Śląskim oraz muzykoterapii na Akademii Muzycznej w Katowicach.

Zajęcia będą odbywać się w każdy wtorek o godz. 10:00. Startują od 6 września. Koszt udziału: 1 zł (bilet ulgowy), 2 zł (bilet normalny). W cenie warsztatów zwiedzanie wystaw.

CSW Kronika: Kolektyw Młodych Twórców

Miejsce: Centrum Sztuki Współczesnej Kronika, Rynek 26
Kategoria: Miasto
Data: 2022-09-06 - 2022-12-20
Godzina: 10:00

W każdy wtorek spotykamy się w Kronice, by wspólnie rozmawiać, poznawać się, ale przede wszystkim - tworzyć. Od września zapraszamy na kolejny sezon działania Kolektywu Młodych Twórców.

W trakcie spotkań sztuka staje się pretekstem do rozmów na ważne dla młodych osób tematy. Po rozmowie odbywa się proces twórczy - grupa wykonuje wspólne zadania, spontaniczne działania twórcze, tworzy prace artystyczne i instalacje w przestrzeni warsztatowej. To drugi sezon działalności Kolektywu Młodych Twórców w Kronice. Mamy już za sobą m.in. ćwiczenia przestrzenne, zadania malarskie, pracę koncepcyjną i produkcję filmu. Kolejne wyzwania przed nami!

Zajęcia przeznaczone są dla osób od 12 do 18 roku życia. Odbywają się w CSW Kronika w każdy wtorek (od 6 września) w godz. 15.30 - 17.00. Prowadzi je edukatorka i arteterapeutka Dominika Malska.

Zapisy:

 tel.: (32) 281 81 33

Schulz wg The Krasnals. IGNORABIMUS. By nikt nigdy nie porywał się na odgadywanie zagadek, zamiarów boskich

Miejsce: Muzeum Górnośląskie
Kategoria: Kultura
Data: 2022-09-09 - 2022-12-31
Kultura / 2022-09-09

Wystawa połączy w jednej przestrzeni wystawienniczej oryginalne grafiki Brunona Schulza z dziełami grupy The Krasnals, będącymi artystyczną interpretacją twórczości drohobyckiego twórcy.

The Krasnals poprzez własny, plastyczny komentarz, a także bezpośrednią konfrontację z dziełami Schulza spotykają się w tym samym czasie i miejscu.

Stworzyli wyjątkowy w całej twórczości  cykl prac poświęcony jednemu twórcy, którego dorobek stał się oazą zjawisk z pogranicza urojeń i rzeczywistości, życia i śmierci, a także fenomenu niedopowiedzeń. 

Malarskie interpretacje The Krasnals to wyjątkowa unifikacja specyfiki dzieł Brunona Schulza, atmosfery filmowych zdjęć Witolda Sobocińskiego i wyjątkowej scenografii między innymi Jerzego Skarżyńskiego.

Kim jest młody obywatel/ka

Miejsce: Bytom, Katowice, inne miasta regionu w przypadku konsultacji młodzieżowych
Kategoria: Edukacja
Data: 2022-11-01 - 2024-09-30

Projekt przygotowujący do włączenia młodzieży w działania obywatelskie w regionie śląskim

Obchody Roku Brunona Schulza: Bruno Schulz- zycie i twórczość

Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna, pl. Sobieskiego
Kategoria: Miejska Biblioteka Publiczna
Data: 2022-11-07 - 2022-11-30

Wystawa zbiorów książkowych i audiobooków.


"Długa przerwa" - wernisaż wystawy w CSW Kronika

Miejsce: CSW Kronika
Kategoria: Kultura
Data: 2022-11-19 - 2022-12-30
Godzina: 17.00
Kultura / 2022-11-19

„Długa przerwa” - to tytuł najnowszej wystawy w CSW Kronika, której wernisaż odbędzie się w sobotę, 19 listopada o 17.00. To wydarzenie adresowane do najmłodszych i nie tylko, a towarzyszyć mu będzie bogaty program warsztatów. Całość przygotowana jest w dwóch wersjach językowych: polskiej i ukraińskiej.

Wystawa pomyślana jest jako bezpieczna przestrzeń międzypokoleniowej integracji polsko-ukraińskiej, a także przyjazne miejsce warsztatowe dla dzieci wraz z opiekunami.

- Długiej przerwy potrzebujemy w szkole, w pracy i życiu prywatnym. W czasie przerwy reguły przestają obowiązywać i zaczynamy komunikować się tak, jak chcemy. Nie musimy wcale używać języka, istotne stają się emocje i komunikacja pozawerbalna. W końcu możemy pozwolić sobie na bycie sobą. Zależy nam na tym, żeby przestrzeń wystawy „Długa przerwa” rzeczywiście przynosiła wytchnienie, żeby każdy mógł zamknąć za sobą drzwi do zewnętrznego świata, poczuć się swobodnie i bezpiecznie. Tutaj będzie można bezkarnie tracić czas - mówi kuratorka wystawy Katarzyna Kalina.

„Długa przerwa” składa się m.in. z instalacji przygotowanych przez artystów i artystki (Dominikę Malską, Gary`ego Marshalla-Stevensa, Sylwestra Piechurę) we współpracy z dziećmi i młodzieżą ze śląskich szkół - z Bytomia, Gliwic i Zabrza. Prezentuje utopijne trzy obszary edukacji, oparte na prawie młodego człowieka do życia w harmonii, do emocji i szacunku.

Gary Marshall - prowadzący zajęcia Gary Marshall - prowadzący zajęcia

W CSW czekać będą  m.in. czytelnia, kryjówki, krąg przy ciepłym świetle do wspólnego przesiadywania, a także stanowiska do twórczego działania. „Długa przerwa” to bowiem nie tylko wystawa, ale również projekt warsztatowy. W przestrzeni ekspozycji odbywać się będą otwarte zajęcia tematyczne oraz oprowadzania dla grup szkolnych, rodzinnych i dla młodzieży.

Więcej informacji o wystawie, pełna oferta warsztatów i zapisy na www.kronika.org.pl. Wystawa potrwa do 30 grudnia.

Zadanie sfinansowano ze środków Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

grafika informacyjna

 

Społeczna Akademia Ekologiczna - Śląsk przeciwko pustynnieniu

Miejsce: Bytom, Katowice, Cieszyn
Kategoria: Edukacja
Data: 2022-11-20 - 2024-02-29

Głównym celem inicjatywy, która obejmie m.in. kurs kompetencji liderskich, seminaria eksperckie, oraz konferencje młodzieżowe z udziałem lokalnych decydentów, jest zwiększenie świadomości zachodzących zjawisk klimatycznych, w tym pustynnienia, oraz krzewienie poczucia obywatelskiej odpowiedzialności za środowisko wśród młodych mieszkańców województwa śląskiego.

Młodzieżowa Akademia Demokracji Lokalnej

Miejsce: Bytom, Gliwice, Katowice, Dąbrowa Górnicza, Siemianowice Śląskie, Mikołów, Cieszyn
Kategoria: Edukacja
Data: 2022-11-20 - 2023-11-30

Projekt skierowany do 35-osobowej grupy projektowej, ukierunkowany na zgłębianie znaczenia demokracji i instytucji demokratycznych i wpisujący się w obchody Europejskiego Roku Młodzieży, obejmie m.in. takie formy przekazu jak konsultacje, webinary i podcasty.

Premiera filmu „Paul Jackisch. Górnośląski budowniczy kościołów”.

Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu - filia budynku przy ul. Wojciecha Korfantego 34
Kategoria: Historia
Data: 2022-11-27
Godzina: 15:30
Historia / 2022-11-27

Co łączy gmachy sądu i aresztu śledczego, budynek szkoły muzycznej, kościół Trójcy Świętej oraz znany ze starych pocztówek nieistniejący dziś ratusz w Bytomiu? To oczywiście postać budowniczego śląskich kościołów Paula Jackischa - królewskiego radcy budowlanego. Wybitnemu architektowi zawdzięczamy obiekty, które na stałe wpisały się w architektoniczny pejzaż miasta. Zapraszamy w najbliższą niedzielę 27 listopada do Muzeum Górnośląskiego na premierę filmu „Paul Jackisch. Górnośląski budowniczy kościołów”. Początek projekcji o 15.30.

Premiera filmu edukacyjnego przygotowana została w formie krótkiego spaceru po mieście śladami architekta Paula Jackischa. To kolejny z serii filmów poświęconych znaczącym dla historii miasta i jego rozwoju bytomianom. Film został przygotowany przez Koło Mniejszości Niemieckiej, we współpracy z Muzeum Górnośląskim w Bytomiu. Po pokazie filmu odbędzie się dyskusja z jego twórcami.

Spotkanie poprowadzą: dr Joanna Lusek z Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu oraz Markus Tylikowski z Koła Mniejszości Niemieckiej w Bytomiu. Wstęp 2 zł.

Zapraszamy do filii Muzeum Górnośląskiego przy ul. Wojciecha Korfantego 34 /Sala Gorczyckiego/.

Opera blisko Ciebie: Porozmawiajmy o Operze...

Miejsce: Bytom, Opera Śląska, Sala Koncertowa im. Adama Didura
Kategoria: Opera Śląska
Data: 2022-11-27
Godzina: 16:00
Dodatkowe informacje: Gość spotkania: Profesor Jan Ballarin
OPERA BLISKO CIEBIE: Porozmawiajmy o Operze... to zainaugurowany w marcu 2017 r., cykl spotkań w Sali Koncertowej im. Adama Didura - spotkań z operą, której tajemnicę i wszechstronny wymiar odkrywają osoby, dla których świat teatru operowego, to całe życie. Bohaterami wędrówki do wnętrza opery są artyści, twórcy i ludzie teatru, a podróż tę dopełniają kameralne koncerty solistów, tematycznie związane z dorobkiem artystycznym gościa wieczoru.
Gospodarz cyklu – związana ze światem mediów Violetta Rotter-Kozera – zaprasza ciekawych i nietuzinkowych gości, którzy przybliżają publiczności magiczny świat teatru operowego; zdradzają tajemnice tworzenia gatunku, od partytury do gotowego dzieła scenicznego. Artyści, reżyserzy, scenografowie, choreografowie, znawcy teatru, odpowiadają na nurtujące widzów pytania i dzielą się swoim doświadczeniem. Spotkania odbywają się pod patronatem TVP3 Katowice, a relacje z nich dostępne są na antenie TVP w programie Zawsze z Kulturą.
 

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu OPERA BLISKO CIEBIE: Porozmawiajmy o Operze...  27 listopada o godz. 16:00 gościem będzie profesor Jan Ballarin - solista operowy, twórca niezapomnianych kreacji scenicznych przez lata związany zawodowo z bytomską sceną operową. Znakomity tenor i uznany pedagog, który przez cały ten czas godził karierę sceniczną z obowiązkami pedagoga. Absolwent, a później pedagog Akademii Muzycznej w Katowicach, solista Opery Śląskiej w Bytomiu i Operetki Śląskiej w Gliwicach. Podczas spotkania usłyszymy Solistów Opery Śląskiej, którzy kształtowali swoje umiejętności wokalne pod skrzydłami profesora oraz jego obecnych studentów. Artyści sprawią, że to wydarzenie stanie się prawdziwą ucztą artystyczną.

Profesor Jan Ballarin edukację muzyczną rozpoczął w Studium Nauczycielskim w Raciborzu na kierunku muzyka-śpiew. Równocześnie rozpoczął naukę śpiewu solowego w średniej Szkole Muzycznej w Gliwicach w klasie znakomitej śpiewaczki Tatiany Mazurkiewicz. Po ukończeniu tej szkoły z wyróżnieniem, zdecydowany o wyborze zawodu śpiewaka, rozpoczął studia na Wydziale Wokalnym Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Katowicach u doc. Kazimierza Myrlaka. U początków jego zawodowej kariery scenicznej pojawia się Opera Śląska w Bytomiu, gdzie debiutował jako Siebel w premierowym spektaklu „Fausta” Charles’a Gounoda. Na scenie Opery Śląskiej, gdy w latach 1971-1977 był jej etatowym solistą, Jan Ballarin kreował 15 partii, w tym m.in. Nadira w „Poławiaczach pereł”, Leńskiego w „Eugeniuszu Onieginie”, Almavivy w „Cyruliku sewilskim”, Ernesta w „Don Pasquale”, Tamina w „Czarodziejskim flecie”, Stefana i Damazego w „Strasznym dworze”, Rodryka w „Wicie Stwoszu” i Daphnisa w „Rycerzu Sinobrodym”. Do Opery Śląskiej powrócił w roku 1989 i przez pięć lat był znów jej etatowym solistą, a następnie do 2004 roku występował na bytomskiej scenie gościnnie. W tym właśnie okresie zaprezentował się również w roli Starego Fausta. Mniej znana, choć bardzo ważna jest jego działalność koncertowa, jako wykonawcy muzyki oratoryjnej. Ma w swoim repertuarze m.in. „Msze” W.A. Mozarta, „Stabat Mater” G. Rossiniego i „Stworzenie świata” J. Haydna. W tej roli spółpracował z wieloma orkiestrami symfonicznymi, ma w swoim dorobku również występy na zagranicznych estradach koncertowych w Niemczech czy Szwajcarii. Już w początkach kariery scenicznej podjął pracę jako pedagog, kształcąc wokalistów w szkołach muzycznych w Zabrzu i Gliwicach. W tej roli w latach 1984-1989 współpracował z Akademią Muzyczną w Krakowie. W roku 1977 został zatrudniony na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Katowicach. O jego autorytecie i pozycji zawodowej jako pedagoga świadczy trzykrotny wybór na dziekana tego wydziału oraz powierzenie mu stanowiska dyrektora Instytutu Wokalno-Aktorskiego. Profesor przeszedł wszystkie stopnie awansu zawodowego, od młodszego wykładowcy, po stanowisko profesora zwyczajnego. Tytuł profesora sztuk muzycznych otrzymał w 2003 roku z rąk Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Wychował wielu znamienitych wokalistów cenionych na scenie polskiej i zagranicznej. Ma na swoim koncie wiele przedsięwzięć muzycznych, m.in. powołał Ogólnopolski Konkurs Wokalny im. Ludomira Różyckiego w Gliwicach pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nader bogate są również nagrody i wyróżnienia, jakie zdobył w uznaniu zasług artystycznych i osiągnięć pedagogicznych, a także dokonań w działalności społecznej, co potwierdzają liczne odznaczenia. Profesor jest niezwykle ważną i znaczącą postacią dla całego świata operowego, zarówno pod względem artystycznym jak i pedagogicznym. W swojej roli zawodowej objawił się jako człowiek wielu pasji, niestrudzony w realizowaniu kolejnych celów.

 

BCKino - Menu

Kategoria: Bytomskie Centrum Kultury
Data: 2022-11-27
Godzina: 19:30:00
Podkategoria: BCKino
Bytomskie Centrum Kultury / 2022-11-27
thriller/czarna komedia USA, 2022; reż.: Mark Mylod; obsada: Ralph Fiennes, Anya Taylor-Joy, Nicholas Hoult, Hong Chau; 
czas trwania: 106 min. (Disney - Kinoplex-Silesia)
 
Młoda para wybiera się na odległą wyspę, do ekskluzywnej restauracji. Okazuje się jednak, że nie wszystko jest takie jakim się wydaje, a w menu czekają zaskakujące niespodzianki.
 
do góry