Kalendarium
terminarz dnia 19.11.2022
Wystawa przyrodnicza w Muzeum Górnośląskim

Wilk, foka brodata, struś czerwonoskóry i inni zapraszają na nową wystawę “Od Darwina do banku DNA. Przyroda w Muzeum”. Na ekspozycji zostały zaprezentowane szczególnie cenne i efektowne eksponaty z liczącego sobie 1,5 miliona obiektów zbioru Działu Przyrody Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Wystawa znajdująca się w budynku przy ulicy Korfantego 34 będzie czynna do 31 grudnia. Zapraszamy!
We wtorek 29 marca została otwarta nowa czasowa wystawa, na której można zobaczyć dermoplasty (spreparowane okazy) takich zwierząt jak: łoś, szop, puchacz, mewa, ślepowron, zimorodki, papugi, liczne motyle, głuszec, jemiołuszka, uszatka, myszołów, czy płomykówka. W jednej z sal wystawowych eksponowane są także kości wymarłych zwierząt. W największych gablotach umieszczono czaszki między innymi nosorożca białego i żyrafy sawannowej.
Ciekawostką wystawy są niewątpliwie eksponaty z minionych epok geologicznych, dokumentujące życie na Ziemi. Nie brakuje amonitów z okresu mezozoiku, widłaków i paprotników z paleozoiku. Będzie można również zobaczyć niepozornie wyglądające, odkryte na terenie Ameryki Północnej ślady sinic, liczące 2 mld 200 mln lat!
Zwiedzający wystawę będą mieli okazję zapoznać się ze współczesnym warsztatem pracy przyrodnika. Dowiedzą się co to takiego pułapka wielosegmentowa, jak wygląda lampa do nocnych połowów owadów lub sito entomologiczne i z czego składa się zestaw do pobierania materiału do badania DNA zwierząt. Nie zabraknie również powrotu do przeszłości. Zobaczyć będzie można jak wyglądał gabinet przyrodnika sprzed 100 lat i jak tworzono kolekcje w czasach naszych pradziadków.
„Kościół Świętego Ducha oczami archeologa” - wystawa w Muzeum Górnośląskim
„Kościół Świętego Ducha oczami archeologa” - to unikatowa wystawa, ukazująca bogactwo archeologiczne naszego regionu. Pieczę nad dziedzictwem naszej historii sprawują między innymi pracownicy Działu Archeologii Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Ich prace w 2020 roku z zapartym tchem śledzili mieszkańcy Bytomia oraz miłośnicy lokalnej historii. Teraz będziemy mieli okazję zobaczyć to, co udało się odkopać podczas prac wykopaliskowych przy kościele. św. Ducha znajdującego się przy ul. Krakowskiej w Bytomiu. Zapraszamy na wystawę do głównej siedziby Muzeum Górnośląskiego przy pl. Jana III Sobieskiego 2 od 26 maja. Wystawa potrwa do 30 listopada br.
Badania wykopaliskowe prowadzone przez archeologów z Muzeum Górnośląskiego przy kościele św. Ducha pozwoliły spojrzeć w przeszłość miejsca związanego z kościołem i nieistniejącymi już założeniami szpitala bożogrobców. Miejsca, gdzie schronienie znajdowali najubożsi, którzy nie mogli liczyć na żadną inną pomoc.
Na wystawie zaprezentowane zostaną najciekawsze zabytki, m.in. monety pochodzące z czasów Jagiellonów. Cennym znaleziskiem jest moneta z ostatniego roku panowania króla Stefana Batorego. Świadectwem wojny trzydziestoletniej są z kolei elbląskie szelągi okupacyjne Karola Gustawa, którymi opłacano szwedzkie wojska stacjonujące przez moment w Bytomiu. Z wojen śląskich, a w zasadzie z okresu tuż po nich, mamy natomiast greszel Fryderyka II oraz guzik o charakterze wojskowym. Pozostałe zaś przedmioty dowodzą kontaktów handlowych odbywających się wzdłuż starego szlaku kupieckiego - Via Regia.
CSW Kronika: Musiałam sama stać się słońcem. Małgorzata Goliszewska, Dorota Hadrian, Patrycja Orzechowska

Dom kobiecy jest obszarem czynów małych. Jest przeciwieństwem obszarów przynależnych do wielkich czynów męskich. Braterstwo jest w walce, siostrzeństwo jest w opiece.
- ponowne otwarcie: 27.08 (sobota) w godz. 19:00-21.00
- oprowadzania: (od 02.09) w każdy piątek o godz. 17:00
CSW Kronika: Warsztaty choreoterapeutyczne dla osób 50+
Od września w CSW Kronika startują warsztaty choreoterapeutyczne z elementami muzykoterapii przeznaczone dla osób powyżej 50. roku życia.
Zajęcia są połączeniem działań ruchowych, tańca intuicyjnego, ekspresji wokalnej oraz ćwiczeń oddechowo-relaksacyjnych. Są ukierunkowane na rozwijanie spontanicznej ekspresji ruchowej i wokalnej, pogłębianie świadomości cielesnej i emocjonalnej oraz relaksację i rozluźnianie ciała.
Warsztaty poprowadzi edukatorka Kroniki, arteterapeutka Dominika Malska (ur. 1985 r.) - absolwentka filologii słowiańskiej na Uniwersytecie Śląskim, arteterapii na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, Akademii Muzycznej w Katowicach i Uniwersytecie Śląskim oraz muzykoterapii na Akademii Muzycznej w Katowicach.
Zajęcia będą odbywać się w każdy wtorek o godz. 10:00. Startują od 6 września. Koszt udziału: 1 zł (bilet ulgowy), 2 zł (bilet normalny). W cenie warsztatów zwiedzanie wystaw.
CSW Kronika: Kolektyw Młodych Twórców
W każdy wtorek spotykamy się w Kronice, by wspólnie rozmawiać, poznawać się, ale przede wszystkim - tworzyć. Od września zapraszamy na kolejny sezon działania Kolektywu Młodych Twórców.
W trakcie spotkań sztuka staje się pretekstem do rozmów na ważne dla młodych osób tematy. Po rozmowie odbywa się proces twórczy - grupa wykonuje wspólne zadania, spontaniczne działania twórcze, tworzy prace artystyczne i instalacje w przestrzeni warsztatowej. To drugi sezon działalności Kolektywu Młodych Twórców w Kronice. Mamy już za sobą m.in. ćwiczenia przestrzenne, zadania malarskie, pracę koncepcyjną i produkcję filmu. Kolejne wyzwania przed nami!
Zajęcia przeznaczone są dla osób od 12 do 18 roku życia. Odbywają się w CSW Kronika w każdy wtorek (od 6 września) w godz. 15.30 - 17.00. Prowadzi je edukatorka i arteterapeutka Dominika Malska.
Zapisy:
tel.: (32) 281 81 33
Schulz wg The Krasnals. IGNORABIMUS. By nikt nigdy nie porywał się na odgadywanie zagadek, zamiarów boskich
Wystawa połączy w jednej przestrzeni wystawienniczej oryginalne grafiki Brunona Schulza z dziełami grupy The Krasnals, będącymi artystyczną interpretacją twórczości drohobyckiego twórcy.
The Krasnals poprzez własny, plastyczny komentarz, a także bezpośrednią konfrontację z dziełami Schulza spotykają się w tym samym czasie i miejscu.
Stworzyli wyjątkowy w całej twórczości cykl prac poświęcony jednemu twórcy, którego dorobek stał się oazą zjawisk z pogranicza urojeń i rzeczywistości, życia i śmierci, a także fenomenu niedopowiedzeń.
Malarskie interpretacje The Krasnals to wyjątkowa unifikacja specyfiki dzieł Brunona Schulza, atmosfery filmowych zdjęć Witolda Sobocińskiego i wyjątkowej scenografii między innymi Jerzego Skarżyńskiego.
Obchody Roku Brunona Schulza: Motywy oniryczne w prozie Brunona Schulza
Prezentacja „MOTYWY ONIRYCZNE W PROZIE BRUNONA SCHULZA”, wystawa zbiorów książkowych i audiobooków „BRUNO SCHULZ - ŻYCIE, I TWÓRCZOŚĆ”.
Obchody Roku Brunona Schulza: Bruno Schulz- zycie i twórczość
Wystawa zbiorów książkowych i audiobooków.
Mistrzostwa Śląska w Biegach Przełajowych - Bytom 2022
Zapraszamy do udziału w Mistrzostwach Śląska w Biegach Przełajowych "Bytom 2022", które 19 listopada odbędą się w Parku im. Franciszka Kachla w Bytomiu.
Regulamin zawodów dostępny jest na stronie Śląskiego Związku Lekkiej Atletyki
Mistrzostwa Śląska w biegach przełajowych
Mistrzostwa Ślaska w biegach przełajowych
Śląskie Święto Pieśni Chóralnej Magnificat
Śląskie Święto Pieśni Chóralnej Magnificat
"Długa przerwa" - wernisaż wystawy w CSW Kronika
„Długa przerwa” - to tytuł najnowszej wystawy w CSW Kronika, której wernisaż odbędzie się w sobotę, 19 listopada o 17.00. To wydarzenie adresowane do najmłodszych i nie tylko, a towarzyszyć mu będzie bogaty program warsztatów. Całość przygotowana jest w dwóch wersjach językowych: polskiej i ukraińskiej.
Wystawa pomyślana jest jako bezpieczna przestrzeń międzypokoleniowej integracji polsko-ukraińskiej, a także przyjazne miejsce warsztatowe dla dzieci wraz z opiekunami.
- Długiej przerwy potrzebujemy w szkole, w pracy i życiu prywatnym. W czasie przerwy reguły przestają obowiązywać i zaczynamy komunikować się tak, jak chcemy. Nie musimy wcale używać języka, istotne stają się emocje i komunikacja pozawerbalna. W końcu możemy pozwolić sobie na bycie sobą. Zależy nam na tym, żeby przestrzeń wystawy „Długa przerwa” rzeczywiście przynosiła wytchnienie, żeby każdy mógł zamknąć za sobą drzwi do zewnętrznego świata, poczuć się swobodnie i bezpiecznie. Tutaj będzie można bezkarnie tracić czas - mówi kuratorka wystawy Katarzyna Kalina.
„Długa przerwa” składa się m.in. z instalacji przygotowanych przez artystów i artystki (Dominikę Malską, Gary`ego Marshalla-Stevensa, Sylwestra Piechurę) we współpracy z dziećmi i młodzieżą ze śląskich szkół - z Bytomia, Gliwic i Zabrza. Prezentuje utopijne trzy obszary edukacji, oparte na prawie młodego człowieka do życia w harmonii, do emocji i szacunku.

W CSW czekać będą m.in. czytelnia, kryjówki, krąg przy ciepłym świetle do wspólnego przesiadywania, a także stanowiska do twórczego działania. „Długa przerwa” to bowiem nie tylko wystawa, ale również projekt warsztatowy. W przestrzeni ekspozycji odbywać się będą otwarte zajęcia tematyczne oraz oprowadzania dla grup szkolnych, rodzinnych i dla młodzieży.
Więcej informacji o wystawie, pełna oferta warsztatów i zapisy na www.kronika.org.pl. Wystawa potrwa do 30 grudnia.
Zadanie sfinansowano ze środków Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Dwa Kolory

KONCERT MUZYKI POLSKIEJ I UKRAIŃSKIEJ
Wykonawcy:
Aleksander Teliga – bas
oraz
Magdalena Abłażewicz – sopran
Emilia Rabczak – mezzosopran
Halina Teliga – fortepian
Małgorzata Mendel - słowo
Po raz pierwszy polska publiczność usłyszała ukraińskie pieśni w wykonaniu Haliny i Aleksandra Teligów wiele lat temu… Bogusław Kaczyński, z którym koncertowali niemal bez przerwy, włączał te pełne czaru i niezwykle melodyjne pieśni do programów wielu swoich koncertów, ponieważ wciąż domagali się tego melomani.
Po latach Halina i Aleksander zdecydowali się zaprezentować koncert muzyki ukraińskiej, tej ludowej i stylizowanej, której twórcami są kompozytorzy XIX i XX wieku. Jest piękna. To może uroda ukraińskiego krajobrazu przeniesiona na dźwięki, a może magia melodii sprawiają, że porusza serca słuchaczy. Dwa serca… Bo w programie znajdzie się także muzyka polska.
Magdalena Abłażewicz – sopran
Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina Filii w Białymstoku w klasie śpiewu solowego prof. Aleksandra Teligi. W latach 2015-2020 śpiewała w zespole Tre Donne, z którym wystąpiła w ponad 70 koncertach i zdobyła nagrodę Grand Prix w Ogólnopolskim Konkursie Słowiański Zew. Jeszcze w czasie studiów przygotowała partie sopranowe z oper: Jolanta P. Czajkowskiego (Jolanta) i Carmen G. Bizeta (Micaela) oraz operetek: Księżniczka Czardasza E. Kalmáná (Sylwia), Zemsta nietoperza J. Straussa (Rozalinda). Obecnie odbywa staż artystyczny na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina pod kierunkiem Aleksandra Teligi. Często także partneruje swojemu profesorowi w koncertach. Występowała kilkakrotnie na Festiwalu Gloria w Białymstoku, na Festiwalu Muzyki Wokalnej „Viva il canto” zadebiutowała w roku 2019. Przygotowuje się do debiutów scenicznych w rolach Micaeli (Carmen) i Oksany w operze Zaporożec za Dunajem S. Hułaka-Artemowskiego.
Emilia Rabczak – mezzosopran
Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina Filii w Białymstoku w klasie śpiewu solowego prof. Aleksandra Teligi. Tegoroczna laureatka Turnieju Polskich Akademii Muzycznych – Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Romualda Tesarowicza. Młoda śpiewaczka jest na początku swej drogi artystycznej, ma w repertuarze wiele najbardziej znanych arii mezzosopranowych oraz pieśni. Przygotowuje się do debiutu scenicznego jako tytułowa bohaterka w Carmen G. Bizeta.
Aleksander Teliga – bas
Jest śpiewakiem zaliczanym do czołówki europejskich basów. Ukończył studia w Konserwatorium im. M. Łysenki we Lwowie, zadebiutował w wieku 20 lat na scenie lwowskiego Teatru Wielkiego. Występował na scenach znakomitych teatrów operowych, a były to m.in.: La Scala w Mediolanie, Teatr Bolshoi w Moskwie, Teatro Colón w Buenos Aires, Gran Teatro La Fenice, Teatro dell’Opera di Roma, Staatsoper Berlin, Duńska Opera Królewska, Národní divadlo w Pradze, Wiener Kammeroper, Fińska Opera Narodowa, Teatro Municipal de Santiago w Chile, Opéra de Monte-Carlo, Teatro Nacional de São Carlos w Lizbonie, Opéra de Lyon, Grand Théâtre de Genève. Śpiewał również w Lipsku, Bonn, Dreźnie, Dortmundzie, Stuttgarcie, Monachium, Innsbrucku, Dublinie, Madrycie, Barcelonie, Bolonii, Modenie, Ferrarze, Tallinie, Mińsku, Tokio, Toronto, Meksyku, Montevideo. W swoim bogatym repertuarze posiada ponad 70 pierwszoplanowych ról basowych. W Teatrze Wielkim – Operze Narodowej śpiewał w operach: Nabucco i Aida Verdiego, Latający Holender i Parsifal Wagnera, Katia Kabanova Janáčka, Eugeniusz Oniegin Czajkowskiego, Straszny dwór Moniuszki, Ubu Rex Pendereckiego. Występował w gronie światowej sławy śpiewaków, takich jak: Daniela Dessì, Dagmar Schellenberger, Elena Obrazcowa, Dmitrij Hvorostowski, Giovanni Bartolini, Renato Bruson, Ferruccio Furlanetto, Paolo Gavanelliego. Współpracował z wybitnymi dyrygentami, w gronie których byli: Daniel Barenboim, Yuri Temirkanov, Vladimir Jurowski, Daniele Gatti, Aleksander Wiedernikow, Tadeusz Kozłowski, Krzysztof Penderecki, Andrzej Straszyński, Kazushi Ono i inni. W roku 2013 brał udział w realizacji nagrania Verbum nobile Moniuszki z Orkiestrą Opery na Zamku w Szczecinie pod dyrekcją W. Kunca. Nagranie to otrzymało prestiżową nagrodę International Classical Music Awards przyznawaną w branży fonografii klasycznej. Na swoim koncie ma ponadto liczne nagrania CD oraz DVD, m.in.: Nabucco Verdiego z Orkiestrą Junge Philharmonie Wien, Svanda Dudak Weinbergera z National Philharmonic Orchestra of Belarus, Straszny dwór Moniuszki w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie, Dzieci Rosenthala Diesiatnikova z Orkiestrą Teatru Bolshoi w Moskwie dla wydawnictwa Sony Classical Records. Aleksander Teliga jest dwukrotnym zdobywcą nagrody „Złota Maska”: za rolę Silvy w Ernanim Verdiego oraz za rolę Mefista w Fauście Gounoda. W roku 2008, za wybitne osiągnięcia wokalno-aktorskie na scenach operowych oraz za całokształt pracy artystycznej i pedagogicznej, uhonorowany został przez Związek Artystów Scen Polskich „Statuetką Ariona”. W roku 2017 został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W roku 2022 uzyskał tytuł profesora sztuk muzycznych.
Halina Teliga – pianistka
Absolwentka Konserwatorium we Lwowie. Była wieloletnią, czołową pianistką- korepetytorem Opery Lwowskiej i pedagogiem Lwowskiego Konserwatorium. Od roku 1999 mieszka i pracuje w Polsce. Pracowała w Operze Śląskiej w Bytomiu i Teatrze Muzycznym Roma w Warszawie. Jako pianistka kameralistka akompaniowała wybitnym polskim śpiewakom, m.in. Barbarze Zagórzance, Jolancie Bibel, Joannie Cortes, Barbarze Kubiak, Wandzie Polańskiej, Grażynie Brodzińskiej, Bogusławowi Morce i wielu innym. Współpracowała ze Scala Theater w Szwajcarii. Pracowała w Bazylei przy realizacji opery Carmen G. Bizeta, w Norymberdze – Czarodziejskiego fletu W.A. Mozarta, w St. Margareten – Nabucco i Otello G. Verdiego. Ma na swoim koncie setki koncertów w Polsce i poza granicami kraju, jest jednym z najbardziej cenionych korepetytorów i wybitną znawczynią literatury operowej. Jest obecnie także pedagogiem na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina Filii w Białymstoku.
Mecz koszykówki mężczyzn w ramach Suzuki 1 Liga Mężczyzn: BS Polonia Bytom - GKS Tychy
Zapraszamy na mecz koszykówki mężczyzn w ramach Suzuki 1 Liga Mężczyzn: BS Polonia Bytom - GKS Tychy, który odbędzie się w sobotę 19 listopada o godz. 19:00.
BCKino - Menu

BCKino - Lombard
