• język migowy
  • BIP

Kalendarium

terminarz dnia 18.11.2022

Wystawa przyrodnicza w Muzeum Górnośląskim

Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu
Kategoria: Muzeum Górnośląskie
Data: 2022-04-01 - 2022-12-31
Muzeum Górnośląskie / 2022-04-01

Wilk, foka brodata, struś czerwonoskóry i inni zapraszają na nową wystawę “Od Darwina do banku DNA. Przyroda w Muzeum”. Na ekspozycji zostały zaprezentowane szczególnie cenne i efektowne eksponaty z liczącego sobie 1,5 miliona obiektów zbioru Działu Przyrody Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Wystawa znajdująca się w budynku przy ulicy Korfantego 34 będzie czynna do 31 grudnia. Zapraszamy!

We wtorek 29 marca została otwarta nowa czasowa wystawa, na której można zobaczyć dermoplasty (spreparowane okazy) takich zwierząt jak: łoś, szop, puchacz, mewa, ślepowron, zimorodki, papugi, liczne motyle, głuszec, jemiołuszka, uszatka, myszołów, czy płomykówka. W jednej z sal wystawowych eksponowane są także kości wymarłych zwierząt. W największych gablotach umieszczono czaszki między innymi nosorożca białego i żyrafy sawannowej.

Ciekawostką wystawy są niewątpliwie eksponaty z minionych epok geologicznych, dokumentujące życie na Ziemi. Nie brakuje amonitów z okresu mezozoiku, widłaków i paprotników z paleozoiku. Będzie można również zobaczyć niepozornie wyglądające, odkryte na terenie Ameryki Północnej ślady sinic, liczące 2 mld 200 mln lat!

Zwiedzający wystawę będą mieli okazję zapoznać się ze współczesnym warsztatem pracy przyrodnika. Dowiedzą się co to takiego pułapka wielosegmentowa, jak wygląda lampa do nocnych połowów owadów lub sito entomologiczne i z czego składa się zestaw do pobierania materiału do badania DNA zwierząt. Nie zabraknie również powrotu do przeszłości. Zobaczyć będzie można jak wyglądał gabinet przyrodnika sprzed 100 lat i jak tworzono kolekcje w czasach naszych pradziadków.

„Kościół Świętego Ducha oczami archeologa” - wystawa w Muzeum Górnośląskim

Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu
Kategoria: Muzeum Górnośląskie
Data: 2022-05-26 - 2022-11-30

„Kościół Świętego Ducha oczami archeologa” - to unikatowa wystawa, ukazująca bogactwo archeologiczne naszego regionu. Pieczę nad dziedzictwem naszej historii sprawują między innymi pracownicy Działu Archeologii Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Ich prace w 2020 roku z zapartym tchem śledzili mieszkańcy Bytomia oraz miłośnicy lokalnej historii. Teraz będziemy mieli okazję zobaczyć to, co udało się odkopać podczas prac wykopaliskowych przy kościele. św. Ducha znajdującego się przy ul. Krakowskiej w Bytomiu. Zapraszamy na wystawę do głównej siedziby Muzeum Górnośląskiego przy pl. Jana III Sobieskiego 2 od 26 maja. Wystawa potrwa do 30 listopada br.

„Kościół Świętego Ducha oczami archeologa” - unikatowa wystawa w Muzeum Górnośląskim

Badania wykopaliskowe prowadzone przez archeologów z Muzeum Górnośląskiego przy kościele św. Ducha pozwoliły spojrzeć w przeszłość miejsca związanego z kościołem i nieistniejącymi już założeniami szpitala bożogrobców. Miejsca, gdzie schronienie znajdowali najubożsi, którzy nie mogli liczyć na żadną inną pomoc.

Na wystawie zaprezentowane zostaną najciekawsze zabytki, m.in. monety pochodzące z czasów Jagiellonów. Cennym znaleziskiem jest moneta z ostatniego roku panowania króla Stefana Batorego. Świadectwem wojny trzydziestoletniej są z kolei elbląskie szelągi okupacyjne Karola Gustawa, którymi opłacano szwedzkie wojska stacjonujące przez moment w Bytomiu. Z wojen śląskich, a w zasadzie z okresu tuż po nich, mamy natomiast greszel Fryderyka II oraz guzik o charakterze wojskowym. Pozostałe zaś przedmioty dowodzą kontaktów handlowych odbywających się wzdłuż starego szlaku kupieckiego - Via Regia.

CSW Kronika: Musiałam sama stać się słońcem. Małgorzata Goliszewska, Dorota Hadrian, Patrycja Orzechowska

Miejsce: Centrum Sztuki Współczesnej Kronika, Rynek 26
Kategoria: Kultura
Data: 2022-08-27 - 2022-12-30
Godzina: 17:00
Kultura / 2022-08-27

Dom kobiecy jest obszarem czynów małych. Jest przeciwieństwem obszarów przynależnych do wielkich czynów męskich. Braterstwo jest w walce, siostrzeństwo jest w opiece.

 

  • ponowne otwarcie: 27.08 (sobota) w godz. 19:00-21.00
  • oprowadzania: (od 02.09) w każdy piątek o godz. 17:00

 

CSW Kronika: Warsztaty choreoterapeutyczne dla osób 50+

Miejsce: Centrum Sztuki Współczesnej Kronika, Rynek 26
Kategoria: Miasto
Data: 2022-09-06 - 2022-12-20
Godzina: 10:00

Od września w CSW Kronika startują warsztaty choreoterapeutyczne z elementami muzykoterapii przeznaczone dla osób powyżej 50. roku życia.

Zajęcia są połączeniem działań ruchowych, tańca intuicyjnego, ekspresji wokalnej oraz ćwiczeń oddechowo-relaksacyjnych. Są ukierunkowane na rozwijanie spontanicznej ekspresji ruchowej i wokalnej, pogłębianie świadomości cielesnej i emocjonalnej oraz relaksację i rozluźnianie ciała.

Warsztaty poprowadzi edukatorka Kroniki, arteterapeutka Dominika Malska (ur. 1985 r.) - absolwentka filologii słowiańskiej na Uniwersytecie Śląskim, arteterapii na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, Akademii Muzycznej w Katowicach i Uniwersytecie Śląskim oraz muzykoterapii na Akademii Muzycznej w Katowicach.

Zajęcia będą odbywać się w każdy wtorek o godz. 10:00. Startują od 6 września. Koszt udziału: 1 zł (bilet ulgowy), 2 zł (bilet normalny). W cenie warsztatów zwiedzanie wystaw.

CSW Kronika: Kolektyw Młodych Twórców

Miejsce: Centrum Sztuki Współczesnej Kronika, Rynek 26
Kategoria: Miasto
Data: 2022-09-06 - 2022-12-20
Godzina: 10:00

W każdy wtorek spotykamy się w Kronice, by wspólnie rozmawiać, poznawać się, ale przede wszystkim - tworzyć. Od września zapraszamy na kolejny sezon działania Kolektywu Młodych Twórców.

W trakcie spotkań sztuka staje się pretekstem do rozmów na ważne dla młodych osób tematy. Po rozmowie odbywa się proces twórczy - grupa wykonuje wspólne zadania, spontaniczne działania twórcze, tworzy prace artystyczne i instalacje w przestrzeni warsztatowej. To drugi sezon działalności Kolektywu Młodych Twórców w Kronice. Mamy już za sobą m.in. ćwiczenia przestrzenne, zadania malarskie, pracę koncepcyjną i produkcję filmu. Kolejne wyzwania przed nami!

Zajęcia przeznaczone są dla osób od 12 do 18 roku życia. Odbywają się w CSW Kronika w każdy wtorek (od 6 września) w godz. 15.30 - 17.00. Prowadzi je edukatorka i arteterapeutka Dominika Malska.

Zapisy:

 tel.: (32) 281 81 33

Schulz wg The Krasnals. IGNORABIMUS. By nikt nigdy nie porywał się na odgadywanie zagadek, zamiarów boskich

Miejsce: Muzeum Górnośląskie
Kategoria: Kultura
Data: 2022-09-09 - 2022-12-31

Wystawa połączy w jednej przestrzeni wystawienniczej oryginalne grafiki Brunona Schulza z dziełami grupy The Krasnals, będącymi artystyczną interpretacją twórczości drohobyckiego twórcy.

The Krasnals poprzez własny, plastyczny komentarz, a także bezpośrednią konfrontację z dziełami Schulza spotykają się w tym samym czasie i miejscu.

Stworzyli wyjątkowy w całej twórczości  cykl prac poświęcony jednemu twórcy, którego dorobek stał się oazą zjawisk z pogranicza urojeń i rzeczywistości, życia i śmierci, a także fenomenu niedopowiedzeń. 

Malarskie interpretacje The Krasnals to wyjątkowa unifikacja specyfiki dzieł Brunona Schulza, atmosfery filmowych zdjęć Witolda Sobocińskiego i wyjątkowej scenografii między innymi Jerzego Skarżyńskiego.

Obchody Roku Brunona Schulza: Motywy oniryczne w prozie Brunona Schulza

Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna, pl. Sobieskiego
Kategoria: Miejska Biblioteka Publiczna
Data: 2022-10-24 - 2022-11-21

Prezentacja  „MOTYWY ONIRYCZNE W PROZIE BRUNONA SCHULZA”, wystawa zbiorów książkowych i audiobooków  „BRUNO SCHULZ - ŻYCIE,  I TWÓRCZOŚĆ”.

Obchody Roku Brunona Schulza: Bruno Schulz- zycie i twórczość

Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna, pl. Sobieskiego
Kategoria: Miejska Biblioteka Publiczna
Data: 2022-11-07 - 2022-11-30

Wystawa zbiorów książkowych i audiobooków.


Spotkanie autorskie z Pawłem Kobylewskim

Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna w Bytomiu, plac Jana III Sobieskiego
Kategoria: Miejska Biblioteka Publiczna
Data: 2022-11-18
Godzina: 17:00

Paweł Kobylewski, bytomianin, który całe swoje życie związał z Rozbarkiem wydał swój kolejnym tom wierszy, tym razem zatytułowany „Karbunkuł”. Z autorem nagrodzonym na Regionalnym Konkursie Poetyckim im. ks. Norberta Bonczyka, za wiersze pisane w gwarze śląskiej, będzie można się spotkać w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Galerii Rotunda /plac Jana III Sobieskiego/ 18 listopada o godz. 17:00.

Spotkanie autorskie z Pawłem Kobylewskim

Paweł Kobylewski urodził się w 1984 roku. Mieszka w Bytomiu, w dzielnicy Rozbark. Ukończył filozofię na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Wydał arkusz poetycki „Podróż w nieznane”, a jego wiersze były drukowane w antologiach: „Struna Orficka 2011-2015” „Połów. Poetyckie debiuty 2014-2015”, „Przewodnik po zaminowanym terenie 2”, a także w różnych czasopismach literackich m.in. w: Toposie, Arteriach, Frazie, Helikopterze, Wydawnictwie J. W 2016 roku dzięki Bytomskiemu Centrum Kultury, Paweł Kobylewski wydał swój pierwszy tomik wierszy pt. „Podróż w nieznane”.

Podczas piątkowego 18 listopada spotkania oprawę muzyczną zapewni Mariola Konieczna, która również poprowadzi rozmowę z poetą. Zapraszamy na spotkanie. Wstęp wolny!

Spotkanie autorskie z Pawłem Kobylewskim

Miejsce: Galeria Rotunda, pl. Sobieskiego
Kategoria: Kultura
Data: 2022-11-18
Godzina: 17.00

Niedawno ukazał się jego zbiór wierszy zatytułowany „Karbunkuł”. Paweł Kobylewski otrzymał pierwszą nagrodę Regionalnego Konkursu Poetyckiego im. ks. Norberta Bonczyka - za wiersze pisane w gwarze śląskiej. Wydał arkusz poetycki „Podróż w nieznane” (Bytomskie Centrum Kultury, 2016)
Spotkanie poprowadzi i muzyką oprawi Mariola Konieczna.

BCKino - Menu

Kategoria: Bytomskie Centrum Kultury
Data: 2022-11-18
Godzina: 19:30:00
Podkategoria: BCKino
Bytomskie Centrum Kultury / 2022-11-18
thriller/czarna komedia USA, 2022; reż.: Mark Mylod; obsada: Ralph Fiennes, Anya Taylor-Joy, Nicholas Hoult, Hong Chau; 
czas trwania: 106 min. (Disney - Kinoplex-Silesia)
 
Młoda para wybiera się na odległą wyspę, do ekskluzywnej restauracji. Okazuje się jednak, że nie wszystko jest takie jakim się wydaje, a w menu czekają zaskakujące niespodzianki.

BCKino - Lombard

Kategoria: Bytomskie Centrum Kultury
Data: 2022-11-18
Godzina: 20:00:00
Podkategoria: BCKino
Bytomskie Centrum Kultury / 2022-11-18
dokumentalny Polska, 2022; reż.: Łukasz Kowalski;
czas trwania: 81 min. (Against Gravity)
 
Poruszająca i pełna humoru komedia dokumentalna o ludziach, którzy walczą o przetrwanie, pomagając jednocześnie bardziej potrzebującym. Jola i Wiesiek to para w życiu i biznesie z Bytomia. Wraz z trójką swoich pracowników prowadzą prawdopodobnie największy lombard w Europie. Czas jego świetności minął jednak wraz z zamknięciem okolicznych kopalni i szerzącym się w mieście bezrobociem. Pozbawieni środków do życia mieszkańcy „polskiego Detroit” znoszą pod zastaw coraz bardziej absurdalne i bezużyteczne przedmioty. Choć lombard przynosi straty, staje się ważnym centrum życia dzielnicy. Wkrótce jednak znajduje się na krawędzi, a związek Joli i Wieśka zostaje wystawiony na próbę. W obliczu nadciągającej katastrofy, właściciele podejmą ostatnia próbę ratowania biznesu i miłości. „Lombard” to wielki zwycięzca tegorocznego festiwalu Millennium Docs Against Gravity, gdzie zdobył między innymi Grand Prix - Nagrodę Banku Millennium.
 
 

Koncert Kaśka Sochacka

Miejsce: Sala ToTu
Kategoria: Bytomskie Centrum Kultury
Data: 2022-11-18
Godzina: 20:00:00
Podkategoria: Koncerty
Bytomskie Centrum Kultury / 2022-11-18

Po intensywnej koncertowej jesieni Kaśka Sochacka rusza w 2022 roku w dalszą część trasy promującej jej debiutancką płytę – „Ciche dni” oraz wydaną niedawno epkę „Ministory”.

Minionej jesieni Kaśka Sochacka wspólnie z zespołem zagrała blisko 30 koncertów, które w większości zostały w całości wyprzedane. W dwa miesiące przejechali Polskę wzdłuż i wszerz, pokonując prawie 10 tys. kilometrów.

W 2022 roku Sochacka z zespołem wraca na trasę. Na scenie Kaśce towarzyszyć będą: Lesław Matecki (gitara), Andrzej Rajski (perkusja), Paweł Harańczyk (instrumenty klawiszowe) oraz Magdalena Laskowska (skrzypce), która gościnnie dołącza do składu zespołu. Wspólnie odwiedzą kilkanaście miast w Polsce, w których na żywo zaprezentują materiał z płyty „Ciche dni” (marzec 2021 r.) oraz wydanego w listopadzie 2021 roku albumu „Ministory”.

Zapraszamy na koncert do Bytomskiego Centrum Kultury 18 listopada (piątek) o godz. 20.00.

Sprzedaż biletów poprzez zewnętrzny serwis biletowy: biletyna.pl
Cena biletów: 119-139 zł

Więcej informacji w wydarzeniu na Facebook'u.

fot. Bw Pictures Beata Wencławek

Bytomska Jesień Literacka - XL Bytomska Scena Recytatora

Kategoria: Bytomskie Centrum Kultury
Data: 2022-11-18
Godzina: 23:59:00
Podkategoria: XVI Jesień Literacka
Bytomskie Centrum Kultury / 2022-11-18

Zapraszamy do udziału w XL Bytomskiej Scenie Recytatora – konkursie dla recytatorów, wykonawców teatru jednego aktora oraz osób prezentujących poezję śpiewaną. Początki tego wydarzenia w Bytomiu sięgają roku 1989 ubiegłego wieku. Jako że bywały szczególne lata, gdy Scena Recytatora odbywała się dwa razy w roku możemy w tym roku świętować czterdziestą edycję imprezy. Od kilkunastu lat Bytomska Scena Recytatora mieści się w ramach Bytomskiej Jesieni Literackiej i tak też będzie w tym roku.
Bytomska Jesień Literacka 2022’ jest poświęcona niezwykłemu pisarzowi, jakim był Bruno Schulz, dlatego też wykonawcy maja obowiązek prezentować podczas konkursu utwory tego autora (recytacja, teatr jednego aktora). Kategoria poezji śpiewanej pozostaje w sferze dowolnego wyboru wiersza. 

Prosimy o uważną lekturę zamieszczonego poniżej regulaminu i jak najszybsze przesłanie zgłoszenia, gdyż w tym roku zaplanowaliśmy udział tylko 20 wykonawców.

Miejsce: Młodzieżowy Dom Kultury nr 1 w Bytomiu, ul. Powstańców Warszawskich 12

Data: 22 listopada (wtorek) godz. 16.00

Regulamin, karta zgłoszenia i oświadczenia uczestnika

 

 

 
do góry