• język migowy
  • BIP

Kalendarium

terminarz dnia 10.11.2022

Wystawa przyrodnicza w Muzeum Górnośląskim

Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu
Kategoria: Muzeum Górnośląskie
Data: 2022-04-01 - 2022-12-31
Muzeum Górnośląskie / 2022-04-01

Wilk, foka brodata, struś czerwonoskóry i inni zapraszają na nową wystawę “Od Darwina do banku DNA. Przyroda w Muzeum”. Na ekspozycji zostały zaprezentowane szczególnie cenne i efektowne eksponaty z liczącego sobie 1,5 miliona obiektów zbioru Działu Przyrody Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Wystawa znajdująca się w budynku przy ulicy Korfantego 34 będzie czynna do 31 grudnia. Zapraszamy!

We wtorek 29 marca została otwarta nowa czasowa wystawa, na której można zobaczyć dermoplasty (spreparowane okazy) takich zwierząt jak: łoś, szop, puchacz, mewa, ślepowron, zimorodki, papugi, liczne motyle, głuszec, jemiołuszka, uszatka, myszołów, czy płomykówka. W jednej z sal wystawowych eksponowane są także kości wymarłych zwierząt. W największych gablotach umieszczono czaszki między innymi nosorożca białego i żyrafy sawannowej.

Ciekawostką wystawy są niewątpliwie eksponaty z minionych epok geologicznych, dokumentujące życie na Ziemi. Nie brakuje amonitów z okresu mezozoiku, widłaków i paprotników z paleozoiku. Będzie można również zobaczyć niepozornie wyglądające, odkryte na terenie Ameryki Północnej ślady sinic, liczące 2 mld 200 mln lat!

Zwiedzający wystawę będą mieli okazję zapoznać się ze współczesnym warsztatem pracy przyrodnika. Dowiedzą się co to takiego pułapka wielosegmentowa, jak wygląda lampa do nocnych połowów owadów lub sito entomologiczne i z czego składa się zestaw do pobierania materiału do badania DNA zwierząt. Nie zabraknie również powrotu do przeszłości. Zobaczyć będzie można jak wyglądał gabinet przyrodnika sprzed 100 lat i jak tworzono kolekcje w czasach naszych pradziadków.

„Kościół Świętego Ducha oczami archeologa” - wystawa w Muzeum Górnośląskim

Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu
Kategoria: Muzeum Górnośląskie
Data: 2022-05-26 - 2022-11-30

„Kościół Świętego Ducha oczami archeologa” - to unikatowa wystawa, ukazująca bogactwo archeologiczne naszego regionu. Pieczę nad dziedzictwem naszej historii sprawują między innymi pracownicy Działu Archeologii Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Ich prace w 2020 roku z zapartym tchem śledzili mieszkańcy Bytomia oraz miłośnicy lokalnej historii. Teraz będziemy mieli okazję zobaczyć to, co udało się odkopać podczas prac wykopaliskowych przy kościele. św. Ducha znajdującego się przy ul. Krakowskiej w Bytomiu. Zapraszamy na wystawę do głównej siedziby Muzeum Górnośląskiego przy pl. Jana III Sobieskiego 2 od 26 maja. Wystawa potrwa do 30 listopada br.

„Kościół Świętego Ducha oczami archeologa” - unikatowa wystawa w Muzeum Górnośląskim

Badania wykopaliskowe prowadzone przez archeologów z Muzeum Górnośląskiego przy kościele św. Ducha pozwoliły spojrzeć w przeszłość miejsca związanego z kościołem i nieistniejącymi już założeniami szpitala bożogrobców. Miejsca, gdzie schronienie znajdowali najubożsi, którzy nie mogli liczyć na żadną inną pomoc.

Na wystawie zaprezentowane zostaną najciekawsze zabytki, m.in. monety pochodzące z czasów Jagiellonów. Cennym znaleziskiem jest moneta z ostatniego roku panowania króla Stefana Batorego. Świadectwem wojny trzydziestoletniej są z kolei elbląskie szelągi okupacyjne Karola Gustawa, którymi opłacano szwedzkie wojska stacjonujące przez moment w Bytomiu. Z wojen śląskich, a w zasadzie z okresu tuż po nich, mamy natomiast greszel Fryderyka II oraz guzik o charakterze wojskowym. Pozostałe zaś przedmioty dowodzą kontaktów handlowych odbywających się wzdłuż starego szlaku kupieckiego - Via Regia.

CSW Kronika: Musiałam sama stać się słońcem. Małgorzata Goliszewska, Dorota Hadrian, Patrycja Orzechowska

Miejsce: Centrum Sztuki Współczesnej Kronika, Rynek 26
Kategoria: Kultura
Data: 2022-08-27 - 2022-12-30
Godzina: 17:00
Kultura / 2022-08-27

Dom kobiecy jest obszarem czynów małych. Jest przeciwieństwem obszarów przynależnych do wielkich czynów męskich. Braterstwo jest w walce, siostrzeństwo jest w opiece.

 

  • ponowne otwarcie: 27.08 (sobota) w godz. 19:00-21.00
  • oprowadzania: (od 02.09) w każdy piątek o godz. 17:00

 

CSW Kronika: Warsztaty choreoterapeutyczne dla osób 50+

Miejsce: Centrum Sztuki Współczesnej Kronika, Rynek 26
Kategoria: Miasto
Data: 2022-09-06 - 2022-12-20
Godzina: 10:00

Od września w CSW Kronika startują warsztaty choreoterapeutyczne z elementami muzykoterapii przeznaczone dla osób powyżej 50. roku życia.

Zajęcia są połączeniem działań ruchowych, tańca intuicyjnego, ekspresji wokalnej oraz ćwiczeń oddechowo-relaksacyjnych. Są ukierunkowane na rozwijanie spontanicznej ekspresji ruchowej i wokalnej, pogłębianie świadomości cielesnej i emocjonalnej oraz relaksację i rozluźnianie ciała.

Warsztaty poprowadzi edukatorka Kroniki, arteterapeutka Dominika Malska (ur. 1985 r.) - absolwentka filologii słowiańskiej na Uniwersytecie Śląskim, arteterapii na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, Akademii Muzycznej w Katowicach i Uniwersytecie Śląskim oraz muzykoterapii na Akademii Muzycznej w Katowicach.

Zajęcia będą odbywać się w każdy wtorek o godz. 10:00. Startują od 6 września. Koszt udziału: 1 zł (bilet ulgowy), 2 zł (bilet normalny). W cenie warsztatów zwiedzanie wystaw.

CSW Kronika: Kolektyw Młodych Twórców

Miejsce: Centrum Sztuki Współczesnej Kronika, Rynek 26
Kategoria: Miasto
Data: 2022-09-06 - 2022-12-20
Godzina: 10:00

W każdy wtorek spotykamy się w Kronice, by wspólnie rozmawiać, poznawać się, ale przede wszystkim - tworzyć. Od września zapraszamy na kolejny sezon działania Kolektywu Młodych Twórców.

W trakcie spotkań sztuka staje się pretekstem do rozmów na ważne dla młodych osób tematy. Po rozmowie odbywa się proces twórczy - grupa wykonuje wspólne zadania, spontaniczne działania twórcze, tworzy prace artystyczne i instalacje w przestrzeni warsztatowej. To drugi sezon działalności Kolektywu Młodych Twórców w Kronice. Mamy już za sobą m.in. ćwiczenia przestrzenne, zadania malarskie, pracę koncepcyjną i produkcję filmu. Kolejne wyzwania przed nami!

Zajęcia przeznaczone są dla osób od 12 do 18 roku życia. Odbywają się w CSW Kronika w każdy wtorek (od 6 września) w godz. 15.30 - 17.00. Prowadzi je edukatorka i arteterapeutka Dominika Malska.

Zapisy:

 tel.: (32) 281 81 33

Schulz wg The Krasnals. IGNORABIMUS. By nikt nigdy nie porywał się na odgadywanie zagadek, zamiarów boskich

Miejsce: Muzeum Górnośląskie
Kategoria: Kultura
Data: 2022-09-09 - 2022-12-31

Wystawa połączy w jednej przestrzeni wystawienniczej oryginalne grafiki Brunona Schulza z dziełami grupy The Krasnals, będącymi artystyczną interpretacją twórczości drohobyckiego twórcy.

The Krasnals poprzez własny, plastyczny komentarz, a także bezpośrednią konfrontację z dziełami Schulza spotykają się w tym samym czasie i miejscu.

Stworzyli wyjątkowy w całej twórczości  cykl prac poświęcony jednemu twórcy, którego dorobek stał się oazą zjawisk z pogranicza urojeń i rzeczywistości, życia i śmierci, a także fenomenu niedopowiedzeń. 

Malarskie interpretacje The Krasnals to wyjątkowa unifikacja specyfiki dzieł Brunona Schulza, atmosfery filmowych zdjęć Witolda Sobocińskiego i wyjątkowej scenografii między innymi Jerzego Skarżyńskiego.

Wystawa ilustracji Marzenia Krasnoludków

Kategoria: Miejska Biblioteka Publiczna
Data: 2022-10-21 - 2022-11-10
Miejska Biblioteka Publiczna / 2022-10-21

Wystawa została zrealizowana w ramach Bytomskiego Festiwalu Literackiego dla Dzieci i Młodzieży, BECEK CZYTA którego organizatorem jest Bytomskie Centrum Kultury. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - program „Promocja czytelnictwa”.

Maciej Szymanowicz (rocznik 1976) pochodzi z Białegostoku. Jest absolwentem Wydziału Lalkarskiego warszawskiej Akademii Teatralnej. Krótko współpracował jako aktor z Piotrem Tomaszukiem i jego Teatrem Wierszalin, szybko jednak wrócił do swojej wcześniejszej pasji - rysowania - próbując sił w grafice komputerowej, projektując początkowo reklamy i pocztówki. Dziś ilustruje i projektuje książki, zarówno dla dzieci jak i dorosłych czytelników, tworzy plakaty teatralne i gry planszowe. W 2014 zadebiutował jako pisarz, wydając autorską książkę Najmniejszy słoń świata.

Jest jednym z ilustratorów oryginalnego komiksu o warszawskiej Pradze z czasów II wojny światowej pod tytułem Praga gada. O wojnie! W ubiegłym roku artysta opracował  piątą część ilustrowanego cyklu Rok w…. zatytułowaną Rok w Krainie Czarów.

 

Obchody Roku Brunona Schulza: Motywy oniryczne w prozie Brunona Schulza

Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna, pl. Sobieskiego
Kategoria: Miejska Biblioteka Publiczna
Data: 2022-10-24 - 2022-11-21

Prezentacja  „MOTYWY ONIRYCZNE W PROZIE BRUNONA SCHULZA”, wystawa zbiorów książkowych i audiobooków  „BRUNO SCHULZ - ŻYCIE,  I TWÓRCZOŚĆ”.

Obchody Roku Brunona Schulza: Bruno Schulz- zycie i twórczość

Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna, pl. Sobieskiego
Kategoria: Miejska Biblioteka Publiczna
Data: 2022-11-07 - 2022-11-30

Wystawa zbiorów książkowych i audiobooków.


Świętujmy razem odzyskanie niepodległości

Kategoria: Historia
Data: 2022-11-10 - 2022-11-13

Koncert, uroczystości miejskie, turniej piłki wodnej oraz bieg niepodległości. Tak Bytom będzie obchodził Narodowe Święto Niepodległości. Imprezy związane z jednym z najważniejszych wydarzeń w dziejach Polski zaplanowano w naszym mieście od 10 do 13 listopada.

Główne uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości

W najbliższy piątek, 11 listopada po raz kolejny będziemy obchodzić w całym kraju Narodowy Dzień Niepodległości. W Bytomiu uroczystości związane z tym wydarzeniem zaplanowano od 10 do 13 listopada.

Główne obchody rozpoczną się 11 listopada o godzinie 11:30 złożeniem kwiatów pod tablicą „Solidarności” przy ul. Pułaskiego, z kolei o 12:00 w kościele pw. św. Jacka przy ul. Matejki 1 odbędzie się msza święta za Ojczyznę, po której /godz. 13:30/ pod pomnikiem Wolności przy ul. Piłsudskiego odbędą się oficjalne uroczystości z udziałem władz miasta, wojskowej asysty honorowej 34. Śląskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Bytomiu, pocztów sztandarowych oraz uczestników uroczystości i mieszkańców.

Wydarzenia towarzyszące świętu 11 listopada - koncert, bieg i turniej piłki wodnej
Obchodom 11 listopada, podobnie jak w latach poprzednich, będą towarzyszyły również inne imprezy. 10 listopada w Bytomskim Centrum Kultury odbędzie się koncert „Niepodległa” w programie którego zaplanowano polskie tańce narodowe oraz tańce salonowe XVIII i XIX wieku. Podczas koncertu obędzie się wręczenie Medali Miasta Bytomia. Początek o godzinie 17:00. Wydarzenie jest biletowane. Bilety w cenie 5 zł ulgowy oraz 10 zł bilet normalny są do nabycia w kasie Beceku.

Z kolei 11 listopada, w dniu Narodowego Święta Niepodległości zapraszamy o godz. 11:11 na coroczny Bieg Niepodległości. Wydarzenie rozpocznie się jednak o godz. 11:00 wspólnym odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego w ramach akcji „Niepodległa do Hymnu”. Do udziału we wspólnym odśpiewaniu hymnu Polski oraz biegu zapraszamy nie tylko miłośników biegania, ale każdego kto chce spróbować swoich sił na dystansie 5 km alejkami Parku im. Franciszka Kachla. Organizatorem wydarzenia będzie Stowarzyszenie Miechowicka Grupa Biegowa, BTM Runners oraz Stowarzyszenie Mybytomianie.

Ostatnim wydarzeniem kończącym tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości będzie Międzynarodowy Turniej Piłki Wodnej o Puchar Prezydenta Miasta Bytomia, który odbędzie się między 11 a 13 listopada na Pływalni Krytej przy ul. Parkowej 1.

Chopin wokalnie

Miejsce: Centrum Gorczyckiego przy ulicy Matejki 1, tuż obok kościoła pw. św. Jacka.
Kategoria: Kultura
Data: 2022-11-10
Godzina: 18:00

Zapraszamy na koncert w ramach XVII Festiwalu "Ad Dei Gloriam" - Chopin wokalnie do Centrum Kulturalno - Edukacyjnego im. Gorczyckiego przy kościele św. Jacka w Bytomiu - Rozbarku

Koncert

 
do góry