• język migowy
  • BIP

Kalendarium

terminarz dnia 25.10.2022

Wystawa przyrodnicza w Muzeum Górnośląskim

Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu
Kategoria: Muzeum Górnośląskie
Data: 2022-04-01 - 2022-12-31
Muzeum Górnośląskie / 2022-04-01

Wilk, foka brodata, struś czerwonoskóry i inni zapraszają na nową wystawę “Od Darwina do banku DNA. Przyroda w Muzeum”. Na ekspozycji zostały zaprezentowane szczególnie cenne i efektowne eksponaty z liczącego sobie 1,5 miliona obiektów zbioru Działu Przyrody Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Wystawa znajdująca się w budynku przy ulicy Korfantego 34 będzie czynna do 31 grudnia. Zapraszamy!

We wtorek 29 marca została otwarta nowa czasowa wystawa, na której można zobaczyć dermoplasty (spreparowane okazy) takich zwierząt jak: łoś, szop, puchacz, mewa, ślepowron, zimorodki, papugi, liczne motyle, głuszec, jemiołuszka, uszatka, myszołów, czy płomykówka. W jednej z sal wystawowych eksponowane są także kości wymarłych zwierząt. W największych gablotach umieszczono czaszki między innymi nosorożca białego i żyrafy sawannowej.

Ciekawostką wystawy są niewątpliwie eksponaty z minionych epok geologicznych, dokumentujące życie na Ziemi. Nie brakuje amonitów z okresu mezozoiku, widłaków i paprotników z paleozoiku. Będzie można również zobaczyć niepozornie wyglądające, odkryte na terenie Ameryki Północnej ślady sinic, liczące 2 mld 200 mln lat!

Zwiedzający wystawę będą mieli okazję zapoznać się ze współczesnym warsztatem pracy przyrodnika. Dowiedzą się co to takiego pułapka wielosegmentowa, jak wygląda lampa do nocnych połowów owadów lub sito entomologiczne i z czego składa się zestaw do pobierania materiału do badania DNA zwierząt. Nie zabraknie również powrotu do przeszłości. Zobaczyć będzie można jak wyglądał gabinet przyrodnika sprzed 100 lat i jak tworzono kolekcje w czasach naszych pradziadków.

„Kościół Świętego Ducha oczami archeologa” - wystawa w Muzeum Górnośląskim

Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu
Kategoria: Muzeum Górnośląskie
Data: 2022-05-26 - 2022-11-30

„Kościół Świętego Ducha oczami archeologa” - to unikatowa wystawa, ukazująca bogactwo archeologiczne naszego regionu. Pieczę nad dziedzictwem naszej historii sprawują między innymi pracownicy Działu Archeologii Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Ich prace w 2020 roku z zapartym tchem śledzili mieszkańcy Bytomia oraz miłośnicy lokalnej historii. Teraz będziemy mieli okazję zobaczyć to, co udało się odkopać podczas prac wykopaliskowych przy kościele. św. Ducha znajdującego się przy ul. Krakowskiej w Bytomiu. Zapraszamy na wystawę do głównej siedziby Muzeum Górnośląskiego przy pl. Jana III Sobieskiego 2 od 26 maja. Wystawa potrwa do 30 listopada br.

„Kościół Świętego Ducha oczami archeologa” - unikatowa wystawa w Muzeum Górnośląskim

Badania wykopaliskowe prowadzone przez archeologów z Muzeum Górnośląskiego przy kościele św. Ducha pozwoliły spojrzeć w przeszłość miejsca związanego z kościołem i nieistniejącymi już założeniami szpitala bożogrobców. Miejsca, gdzie schronienie znajdowali najubożsi, którzy nie mogli liczyć na żadną inną pomoc.

Na wystawie zaprezentowane zostaną najciekawsze zabytki, m.in. monety pochodzące z czasów Jagiellonów. Cennym znaleziskiem jest moneta z ostatniego roku panowania króla Stefana Batorego. Świadectwem wojny trzydziestoletniej są z kolei elbląskie szelągi okupacyjne Karola Gustawa, którymi opłacano szwedzkie wojska stacjonujące przez moment w Bytomiu. Z wojen śląskich, a w zasadzie z okresu tuż po nich, mamy natomiast greszel Fryderyka II oraz guzik o charakterze wojskowym. Pozostałe zaś przedmioty dowodzą kontaktów handlowych odbywających się wzdłuż starego szlaku kupieckiego - Via Regia.

CSW Kronika: Musiałam sama stać się słońcem. Małgorzata Goliszewska, Dorota Hadrian, Patrycja Orzechowska

Miejsce: Centrum Sztuki Współczesnej Kronika, Rynek 26
Kategoria: Kultura
Data: 2022-08-27 - 2022-12-30
Godzina: 17:00
Kultura / 2022-08-27

Dom kobiecy jest obszarem czynów małych. Jest przeciwieństwem obszarów przynależnych do wielkich czynów męskich. Braterstwo jest w walce, siostrzeństwo jest w opiece.

 

  • ponowne otwarcie: 27.08 (sobota) w godz. 19:00-21.00
  • oprowadzania: (od 02.09) w każdy piątek o godz. 17:00

 

CSW Kronika: Warsztaty choreoterapeutyczne dla osób 50+

Miejsce: Centrum Sztuki Współczesnej Kronika, Rynek 26
Kategoria: Miasto
Data: 2022-09-06 - 2022-12-20
Godzina: 10:00

Od września w CSW Kronika startują warsztaty choreoterapeutyczne z elementami muzykoterapii przeznaczone dla osób powyżej 50. roku życia.

Zajęcia są połączeniem działań ruchowych, tańca intuicyjnego, ekspresji wokalnej oraz ćwiczeń oddechowo-relaksacyjnych. Są ukierunkowane na rozwijanie spontanicznej ekspresji ruchowej i wokalnej, pogłębianie świadomości cielesnej i emocjonalnej oraz relaksację i rozluźnianie ciała.

Warsztaty poprowadzi edukatorka Kroniki, arteterapeutka Dominika Malska (ur. 1985 r.) - absolwentka filologii słowiańskiej na Uniwersytecie Śląskim, arteterapii na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, Akademii Muzycznej w Katowicach i Uniwersytecie Śląskim oraz muzykoterapii na Akademii Muzycznej w Katowicach.

Zajęcia będą odbywać się w każdy wtorek o godz. 10:00. Startują od 6 września. Koszt udziału: 1 zł (bilet ulgowy), 2 zł (bilet normalny). W cenie warsztatów zwiedzanie wystaw.

CSW Kronika: Kolektyw Młodych Twórców

Miejsce: Centrum Sztuki Współczesnej Kronika, Rynek 26
Kategoria: Miasto
Data: 2022-09-06 - 2022-12-20
Godzina: 10:00

W każdy wtorek spotykamy się w Kronice, by wspólnie rozmawiać, poznawać się, ale przede wszystkim - tworzyć. Od września zapraszamy na kolejny sezon działania Kolektywu Młodych Twórców.

W trakcie spotkań sztuka staje się pretekstem do rozmów na ważne dla młodych osób tematy. Po rozmowie odbywa się proces twórczy - grupa wykonuje wspólne zadania, spontaniczne działania twórcze, tworzy prace artystyczne i instalacje w przestrzeni warsztatowej. To drugi sezon działalności Kolektywu Młodych Twórców w Kronice. Mamy już za sobą m.in. ćwiczenia przestrzenne, zadania malarskie, pracę koncepcyjną i produkcję filmu. Kolejne wyzwania przed nami!

Zajęcia przeznaczone są dla osób od 12 do 18 roku życia. Odbywają się w CSW Kronika w każdy wtorek (od 6 września) w godz. 15.30 - 17.00. Prowadzi je edukatorka i arteterapeutka Dominika Malska.

Zapisy:

 tel.: (32) 281 81 33

Schulz wg The Krasnals. IGNORABIMUS. By nikt nigdy nie porywał się na odgadywanie zagadek, zamiarów boskich

Miejsce: Muzeum Górnośląskie
Kategoria: Kultura
Data: 2022-09-09 - 2022-12-31

Wystawa połączy w jednej przestrzeni wystawienniczej oryginalne grafiki Brunona Schulza z dziełami grupy The Krasnals, będącymi artystyczną interpretacją twórczości drohobyckiego twórcy.

The Krasnals poprzez własny, plastyczny komentarz, a także bezpośrednią konfrontację z dziełami Schulza spotykają się w tym samym czasie i miejscu.

Stworzyli wyjątkowy w całej twórczości  cykl prac poświęcony jednemu twórcy, którego dorobek stał się oazą zjawisk z pogranicza urojeń i rzeczywistości, życia i śmierci, a także fenomenu niedopowiedzeń. 

Malarskie interpretacje The Krasnals to wyjątkowa unifikacja specyfiki dzieł Brunona Schulza, atmosfery filmowych zdjęć Witolda Sobocińskiego i wyjątkowej scenografii między innymi Jerzego Skarżyńskiego.

Pasje to… - „ Życie wypełnione kolorami”

Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna, pl. Sobieskiego
Kategoria: Miejska Biblioteka Publiczna
Data: 2022-10-03 - 2022-10-28

Wystawa pracwieloletniej czytelniczki MBP Urszuli Patschek zatytułowana „ Życie wypełnione kolorami” z cyklu Pasje to…

Pani Urszula to osoba o wielu talentach, zajmuje się między innymi: robótkami ręcznymi, malowaniem i rysowaniem różnymi technikami, wyrobem ozdób świątecznych, tworzeniem kartek okolicznościowych.

Budynek główny, hol II piętro

 

W świecie kolekcjonerów i hobbystów - rękodzieło

Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna, pl. Sobieskiego
Kategoria: Miasto
Data: 2022-10-05 - 2022-10-26

Projekt jest imprezą cykliczną, odbywająca się raz do roku w formie wystawy. Tym razem zobaczymy prace pani Urszuli Markusik, która swoje zamiłowanie do szydełkowania odkryła we wczesnej młodości. Z czasem to zamiłowanie przerodziło się w hobby. Część kolekcji pani Urszula zaprezentuje w bytomskiej bibliotece.

Budynek główny, hol I piętro

 

Wystawa ilustracji Marzenia Krasnoludków

Kategoria: Miejska Biblioteka Publiczna
Data: 2022-10-21 - 2022-11-10
Miejska Biblioteka Publiczna / 2022-10-21

Wystawa została zrealizowana w ramach Bytomskiego Festiwalu Literackiego dla Dzieci i Młodzieży, BECEK CZYTA którego organizatorem jest Bytomskie Centrum Kultury. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - program „Promocja czytelnictwa”.

Maciej Szymanowicz (rocznik 1976) pochodzi z Białegostoku. Jest absolwentem Wydziału Lalkarskiego warszawskiej Akademii Teatralnej. Krótko współpracował jako aktor z Piotrem Tomaszukiem i jego Teatrem Wierszalin, szybko jednak wrócił do swojej wcześniejszej pasji - rysowania - próbując sił w grafice komputerowej, projektując początkowo reklamy i pocztówki. Dziś ilustruje i projektuje książki, zarówno dla dzieci jak i dorosłych czytelników, tworzy plakaty teatralne i gry planszowe. W 2014 zadebiutował jako pisarz, wydając autorską książkę Najmniejszy słoń świata.

Jest jednym z ilustratorów oryginalnego komiksu o warszawskiej Pradze z czasów II wojny światowej pod tytułem Praga gada. O wojnie! W ubiegłym roku artysta opracował  piątą część ilustrowanego cyklu Rok w…. zatytułowaną Rok w Krainie Czarów.

 

Obchody Roku Brunona Schulza: Motywy oniryczne w prozie Brunona Schulza

Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna, pl. Sobieskiego
Kategoria: Miejska Biblioteka Publiczna
Data: 2022-10-24 - 2022-11-21

Prezentacja  „MOTYWY ONIRYCZNE W PROZIE BRUNONA SCHULZA”, wystawa zbiorów książkowych i audiobooków  „BRUNO SCHULZ - ŻYCIE,  I TWÓRCZOŚĆ”.

Spotkanie informacyjne dla przedsiębiorców

Miejsce: CH Agora Bytom, pl. Kościuszki
Kategoria: Miasto
Data: 2022-10-25
Godzina: 13.00 - 15.00

Bytomska Izba Przemysłowo-Handlowa, prezydent Mariusz Wołosz we współpracy z Funduszem Górnośląskim, zapraszają zainteresowanych przedsiębiorców na spotkanie informacyjne dotyczące programów wsparcia MŚP województwa śląskiego.

Spotkanie odbędzie się 25 października w godzinach od 13.00 do 15.00 w sali konferencyjnej CH Agora Bytom.

Podczas spotkania omówione zostaną następujące zagadnienia:
  • pożyczki inwestycyjne i obrotowe z Regionalnych Funduszy Pożyczkowych dla MŚP województwa śląskiego,
  • dotacje na usługi szkoleniowe i doradcze dla MŚP w województwie śląskim - Baza Usług Rozwojowych,
  • jak wejść na rynki zagraniczne? Wsparcie rozwoju firm w obszarze internacjonalizacji - oferta sieci Enterprise Europe Network dla MŚP z woj. śląskiego,
  •   programy wsparcia eksportu dla MŚP województwa śląskiego z projektu Global Silesia i InterSilesia,
  • poręczenia kredytów, pożyczek, leasingów, zapłaty wadium oraz należytego wykonania umowy.

Debata publiczna na temat Strategii Rozwoju Miasta Bytomia „Bytom 2030+”

Miejsce: Urząd Miejski w Bytomiu, sala sesyjna, ul. Parkowa 2
Kategoria: Miasto
Data: 2022-10-25
Godzina: 17.00

Do 31 października potrwają konsultacje społeczne projektu Strategii Rozwoju Miasta Bytomia „Bytom 2030+”. Jednym z elementów konsultacji będzie zaplanowana na 25 października na godzinę 17.00 debata publiczna z udziałem członków zespołu opracowującego dokument. Debata odbędzie się w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego.

Strategia Rozwoju Miasta to najważniejszy dokument długofalowego planowania rozwoju Bytomia. W jego przygotowanie angażowali się naukowcy, instytucje miejskie, organizacje non profit, a także mieszkańcy.

Debatę poprowadzą członkowie zespołu opracowującego strategię - dr Krzysztof Wrana, ekonomista z Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej, przewodniczący rady programowej Fundacji Kreatywny Śląsk oraz dr Mariusz Raczek, ekspert Centrum Rozwoju Regionalnego Akademii WSB, specjalista z zakresu rozwoju lokalnego i regionalnego, smart city, zarządzania strategicznego w sektorze publicznym.

Przypominamy, że szczegółowe informacje o konsultacjach społecznych można znaleźć na na platformie konsultacji www.konsultacje.bytom.pl oraz https://www.bytom.pl/dla-mieszkanca/ogloszenia/Ogloszenie-Wydzialu-Strategii-Funduszy-Europejskich-i-Obslugi-Inwestora/idn:38213.

Halka

Miejsce: Katowice, Teatr Śląski
Kategoria: Opera Śląska
Data: 2022-10-25
Godzina: 18:00
Dodatkowe informacje: Spektakl z napisami dla osób głuchych oraz niedosłyszących w celu zwiększenia dostępności oferty Opery Śląskiej w ramach projektu „Kultura bez barier” realizowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Stanisław Moniuszko
Premiera: 18 czerwca 2005 r.

dyrygent: Stephen Ellery, Tadeusz Kozłowski, Grzegorz Brajner
asystent reżysera: Bernadeta Maćkowiak
przygotowanie chóru: Krystyna Krzyżanowska-Łoboda
kierownictwo baletu: Grzegorz Pajdzik, Aleksandra Piotrowska-Zaręba

 

premiera z okazji jubileuszu 60.lecia Opery Śląskiej: 18 czerwca 2005 r.
kierownictwo muzyczne: Tadeusz Serafin
inscenizacja i reżyseria: Marek Weiss-Grzesiński
scenografia: Boris. F. Kudlicka, Marceli Sławiński
kostiumy: Maria Balcerek
choreografia: Izadora Weiss
kierownictwo chóru: Anna Tarnowska
współpraca muzyczna: Antoni Duda, Piotr Warzecha
asystenci reżysera: Jarosław Świtała, Marek Ziemniewicz

 

Opera w 4 aktach

Czas trwania:
2 godz. 10 min. – 1 przerwa

Libretto: Włodzimierz Wolski

AKT I

We dworze Stolnika hucznie święcą się zaręczyny potomków dwóch szlacheckich rodów. Zubożały ziemianin, Janusz, zaślubić ma Zofię, córkę bogatego Stolnika, choć nie wygasło jeszcze w jego sercu uczucie dla młodej Góralki z jego wsi – Halki. Gdy Halka, nie wiedząc nic o jego zaręczynach, zjawia się nieoczekiwanie w ogrodzie zamkowym Stolnika (pieśń „Jako od wichru”), w sercu Janusza niepokój i gniew splata się z tkliwymi wspomnieniami dawnej miłości (aria „Skąd tu przybyła mimo mej woli”). Lękając się jednak, by o tych dawnych sprawach nie dowiedziała się rodzina narzeczonej, Janusz czułymi słowami uspokaja Halkę, obiecując niebawem spotkać się z nią za miastem nad Wisłą. Tłum gości wylęga do ogrodu i I akt opery kończy się pełnym temperamentu mazurem.

AKT II

Janusz nie przyszedł do czekającej nań Halki. Ta, zrozpaczona, po raz wtóry pojawia się przed zamkiem Stolnika (aria „Gdyby rannym słonkiem”), a w ślad za nią nadchodzi zakochany w niej bez wzajemności Góral, Jontek. Na próżno usiłuje on przekonać zrozpaczoną dziewczynę o daremności jej uczuć (aria „I ty mu wierzysz”). Halka nie słucha – nie chce uwierzyć w okrutną prawdę, póki sam Janusz nie powie jej o tym. Słysząc hałas u wrót wychodzi przed dom Stolnik, a za nim Zofia, Janusz i tłum gości. Jontek w uniżonych, lecz pełnych gryzącej ironii słowach, prosi Janusza o litość nad nieszczęśliwą dziewczyną, nie wspominając zresztą nic o stosunku łączącym tych dwoje. Jednak z jego słów niektórzy poczynają się domyślać prawdy. Widząc zmieszanie Janusza i niepokój Zofii, Dziemba, zaufany Stolnika, każe parę intruzów wygnać za zamkowe wrota.

AKT III

W górach, w rodzinnej wsi Halki i Jontka, w dzień świąteczny Górale odpoczywają po całotygodniowej pracy, niektórzy tańczą wesoło. Pogodną atmosferę mąci pojawienie się Jontka i Halki, której wiadomość o zdradzie ukochanego Janusza pomieszała zmysły. W obłędzie wciąż myśli o dawnych chwilach miłości, nie wiedząc, że niebawem tu właśnie we wsi odbyć się ma ślub Janusza ze Slolnikówną. Ze zgrozą słuchają Górale opowiadania Jontka o tym, jak niegodnie potraktowano jego i Halkę na zamku Stolnika.

AKT IV

Nadszedł już dzień ślubu Janusza i Zofii. Z rozpaczą myśli o tym Jontek, niepokojąc się, iż obłąkana Halka koniecznie chce przybyć tu do kościoła. Krótka rozmowa z wioskowym dudarzem, przybyłym, aby ślub powitać, budzi w sercu Jontka wspomnienia dawnych dni, szczęśliwie wespół z Halką przeżywanych (aria „Szumią jodły”). Kroczy już do kościoła orszak weselny. Zebrali się chłopi i pod nakazem Dziemby, acz niechętnie, składają państwu życzenia. Jontek, pragnąc uleczyć Halkę z beznadziejnej miłości, ukazuje jej przez otwarte drzwi kościoła Janusza klęczącego obok przybranej w biały welon Zofii. W pierwszej chwili zrozpaczona Halka chce podpalić kościół, by zemścić się za siebie i swe dziecko, które zmarło bez pomocy i opieki. Po chwili jednak odrzuca płonącą żagiew; niechaj jej ukochany Janusz z małżonką żyją szczęśliwi – ona sama tylko odejdzie z tego świata (cavatina „O mój maleńki”). Biegnie na wzgórze poza kościołem i ze zwieszającej się ponad rzeką skały rzuca się w wodę.

/Z „Przewodnika operowego” Józefa Kańskiego/

Obsada

Obsada spektaklu w dniu 25.10.2022 r. w Teatrze Śląskim w Katowicach

Soliści, Orkiestra i Chór Opery Śląskiej pod dyrekcją Przemysława Neumanna

 

HALKA

Jolanta Wagner

ZOFIA

Marta Huptas

JONTEK

Dominik Sutowicz

JANUSZ

Adam Woźniak

STOLNIK

Bogdan Kurowski

DZIEMBA

Zbigniew Wunsch

MNICH

Michał Ryguła

SZLACHCIC I

Dariusz Nurzyński

SZLACHCIC II

Piotr Rachocki

DZIECKO

Leon Okoński



BCKino - Alcarras

Kategoria: Bytomskie Centrum Kultury
Data: 2022-10-25
Godzina: 19:15:00
Podkategoria: BCKino
Bytomskie Centrum Kultury / 2022-10-25

Alcarras – dramat, Hiszpania/Włochy, 2022; reż.: Carla Simon; obsada: Jordi Pujol Dolcet, Anna Otin, Xenia Roset, Albert Bosch.

Złoty Niedźwiedź na tegorocznym festiwalu w Berlinie. Życie rodziny rolników zmienia się, gdy właściciel ich dużej posiadłości umiera, a jego spadkobierca postanawia sprzedać ziemię.

Czas trwania: 120 min (SNH).

 
do góry