• język migowy
  • BIP

Kalendarium

terminarz dnia 18.10.2022

Wystawa przyrodnicza w Muzeum Górnośląskim

Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu
Kategoria: Muzeum Górnośląskie
Data: 2022-04-01 - 2022-12-31
Muzeum Górnośląskie / 2022-04-01

Wilk, foka brodata, struś czerwonoskóry i inni zapraszają na nową wystawę “Od Darwina do banku DNA. Przyroda w Muzeum”. Na ekspozycji zostały zaprezentowane szczególnie cenne i efektowne eksponaty z liczącego sobie 1,5 miliona obiektów zbioru Działu Przyrody Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Wystawa znajdująca się w budynku przy ulicy Korfantego 34 będzie czynna do 31 grudnia. Zapraszamy!

We wtorek 29 marca została otwarta nowa czasowa wystawa, na której można zobaczyć dermoplasty (spreparowane okazy) takich zwierząt jak: łoś, szop, puchacz, mewa, ślepowron, zimorodki, papugi, liczne motyle, głuszec, jemiołuszka, uszatka, myszołów, czy płomykówka. W jednej z sal wystawowych eksponowane są także kości wymarłych zwierząt. W największych gablotach umieszczono czaszki między innymi nosorożca białego i żyrafy sawannowej.

Ciekawostką wystawy są niewątpliwie eksponaty z minionych epok geologicznych, dokumentujące życie na Ziemi. Nie brakuje amonitów z okresu mezozoiku, widłaków i paprotników z paleozoiku. Będzie można również zobaczyć niepozornie wyglądające, odkryte na terenie Ameryki Północnej ślady sinic, liczące 2 mld 200 mln lat!

Zwiedzający wystawę będą mieli okazję zapoznać się ze współczesnym warsztatem pracy przyrodnika. Dowiedzą się co to takiego pułapka wielosegmentowa, jak wygląda lampa do nocnych połowów owadów lub sito entomologiczne i z czego składa się zestaw do pobierania materiału do badania DNA zwierząt. Nie zabraknie również powrotu do przeszłości. Zobaczyć będzie można jak wyglądał gabinet przyrodnika sprzed 100 lat i jak tworzono kolekcje w czasach naszych pradziadków.

„Kościół Świętego Ducha oczami archeologa” - wystawa w Muzeum Górnośląskim

Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu
Kategoria: Muzeum Górnośląskie
Data: 2022-05-26 - 2022-11-30

„Kościół Świętego Ducha oczami archeologa” - to unikatowa wystawa, ukazująca bogactwo archeologiczne naszego regionu. Pieczę nad dziedzictwem naszej historii sprawują między innymi pracownicy Działu Archeologii Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Ich prace w 2020 roku z zapartym tchem śledzili mieszkańcy Bytomia oraz miłośnicy lokalnej historii. Teraz będziemy mieli okazję zobaczyć to, co udało się odkopać podczas prac wykopaliskowych przy kościele. św. Ducha znajdującego się przy ul. Krakowskiej w Bytomiu. Zapraszamy na wystawę do głównej siedziby Muzeum Górnośląskiego przy pl. Jana III Sobieskiego 2 od 26 maja. Wystawa potrwa do 30 listopada br.

„Kościół Świętego Ducha oczami archeologa” - unikatowa wystawa w Muzeum Górnośląskim

Badania wykopaliskowe prowadzone przez archeologów z Muzeum Górnośląskiego przy kościele św. Ducha pozwoliły spojrzeć w przeszłość miejsca związanego z kościołem i nieistniejącymi już założeniami szpitala bożogrobców. Miejsca, gdzie schronienie znajdowali najubożsi, którzy nie mogli liczyć na żadną inną pomoc.

Na wystawie zaprezentowane zostaną najciekawsze zabytki, m.in. monety pochodzące z czasów Jagiellonów. Cennym znaleziskiem jest moneta z ostatniego roku panowania króla Stefana Batorego. Świadectwem wojny trzydziestoletniej są z kolei elbląskie szelągi okupacyjne Karola Gustawa, którymi opłacano szwedzkie wojska stacjonujące przez moment w Bytomiu. Z wojen śląskich, a w zasadzie z okresu tuż po nich, mamy natomiast greszel Fryderyka II oraz guzik o charakterze wojskowym. Pozostałe zaś przedmioty dowodzą kontaktów handlowych odbywających się wzdłuż starego szlaku kupieckiego - Via Regia.

CSW Kronika: Agula Swoboda. Matkość

Miejsce: Centrum Sztuki Współczesnej Kronika, Rynek 26
Kategoria: Kultura
Data: 2022-08-27 - 2022-10-21
Godzina: 17:00
Kultura / 2022-08-27

Agula Swoboda tworzy projekt „Matkość” we współpracy z pięcioma kobietami, które opowiedziały jej swoje historie związane z macierzyństwem. Każdą z opowieści artystka przekształciła w rysunek, który stał się wzorem spersonalizowanego tatuażu, przeniesionego następnie na ciała bohaterek.

 

  • wernisaż: 27.08.2022 (sobota), godz. 19:00 - 21:00
  • w ramach cyklu Dom Kobiet
  • oprowadzania: w każdy piątek o 17:00

 

CSW Kronika: Musiałam sama stać się słońcem. Małgorzata Goliszewska, Dorota Hadrian, Patrycja Orzechowska

Miejsce: Centrum Sztuki Współczesnej Kronika, Rynek 26
Kategoria: Kultura
Data: 2022-08-27 - 2022-12-30
Godzina: 17:00
Kultura / 2022-08-27

Dom kobiecy jest obszarem czynów małych. Jest przeciwieństwem obszarów przynależnych do wielkich czynów męskich. Braterstwo jest w walce, siostrzeństwo jest w opiece.

 

  • ponowne otwarcie: 27.08 (sobota) w godz. 19:00-21.00
  • oprowadzania: (od 02.09) w każdy piątek o godz. 17:00

 

CSW Kronika: Warsztaty choreoterapeutyczne dla osób 50+

Miejsce: Centrum Sztuki Współczesnej Kronika, Rynek 26
Kategoria: Miasto
Data: 2022-09-06 - 2022-12-20
Godzina: 10:00

Od września w CSW Kronika startują warsztaty choreoterapeutyczne z elementami muzykoterapii przeznaczone dla osób powyżej 50. roku życia.

Zajęcia są połączeniem działań ruchowych, tańca intuicyjnego, ekspresji wokalnej oraz ćwiczeń oddechowo-relaksacyjnych. Są ukierunkowane na rozwijanie spontanicznej ekspresji ruchowej i wokalnej, pogłębianie świadomości cielesnej i emocjonalnej oraz relaksację i rozluźnianie ciała.

Warsztaty poprowadzi edukatorka Kroniki, arteterapeutka Dominika Malska (ur. 1985 r.) - absolwentka filologii słowiańskiej na Uniwersytecie Śląskim, arteterapii na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, Akademii Muzycznej w Katowicach i Uniwersytecie Śląskim oraz muzykoterapii na Akademii Muzycznej w Katowicach.

Zajęcia będą odbywać się w każdy wtorek o godz. 10:00. Startują od 6 września. Koszt udziału: 1 zł (bilet ulgowy), 2 zł (bilet normalny). W cenie warsztatów zwiedzanie wystaw.

CSW Kronika: Kolektyw Młodych Twórców

Miejsce: Centrum Sztuki Współczesnej Kronika, Rynek 26
Kategoria: Miasto
Data: 2022-09-06 - 2022-12-20
Godzina: 10:00

W każdy wtorek spotykamy się w Kronice, by wspólnie rozmawiać, poznawać się, ale przede wszystkim - tworzyć. Od września zapraszamy na kolejny sezon działania Kolektywu Młodych Twórców.

W trakcie spotkań sztuka staje się pretekstem do rozmów na ważne dla młodych osób tematy. Po rozmowie odbywa się proces twórczy - grupa wykonuje wspólne zadania, spontaniczne działania twórcze, tworzy prace artystyczne i instalacje w przestrzeni warsztatowej. To drugi sezon działalności Kolektywu Młodych Twórców w Kronice. Mamy już za sobą m.in. ćwiczenia przestrzenne, zadania malarskie, pracę koncepcyjną i produkcję filmu. Kolejne wyzwania przed nami!

Zajęcia przeznaczone są dla osób od 12 do 18 roku życia. Odbywają się w CSW Kronika w każdy wtorek (od 6 września) w godz. 15.30 - 17.00. Prowadzi je edukatorka i arteterapeutka Dominika Malska.

Zapisy:

 tel.: (32) 281 81 33

Schulz wg The Krasnals. IGNORABIMUS. By nikt nigdy nie porywał się na odgadywanie zagadek, zamiarów boskich

Miejsce: Muzeum Górnośląskie
Kategoria: Kultura
Data: 2022-09-09 - 2022-12-31

Wystawa połączy w jednej przestrzeni wystawienniczej oryginalne grafiki Brunona Schulza z dziełami grupy The Krasnals, będącymi artystyczną interpretacją twórczości drohobyckiego twórcy.

The Krasnals poprzez własny, plastyczny komentarz, a także bezpośrednią konfrontację z dziełami Schulza spotykają się w tym samym czasie i miejscu.

Stworzyli wyjątkowy w całej twórczości  cykl prac poświęcony jednemu twórcy, którego dorobek stał się oazą zjawisk z pogranicza urojeń i rzeczywistości, życia i śmierci, a także fenomenu niedopowiedzeń. 

Malarskie interpretacje The Krasnals to wyjątkowa unifikacja specyfiki dzieł Brunona Schulza, atmosfery filmowych zdjęć Witolda Sobocińskiego i wyjątkowej scenografii między innymi Jerzego Skarżyńskiego.

Pasje to… - „ Życie wypełnione kolorami”

Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna, pl. Sobieskiego
Kategoria: Miejska Biblioteka Publiczna
Data: 2022-10-03 - 2022-10-28

Wystawa pracwieloletniej czytelniczki MBP Urszuli Patschek zatytułowana „ Życie wypełnione kolorami” z cyklu Pasje to…

Pani Urszula to osoba o wielu talentach, zajmuje się między innymi: robótkami ręcznymi, malowaniem i rysowaniem różnymi technikami, wyrobem ozdób świątecznych, tworzeniem kartek okolicznościowych.

Budynek główny, hol II piętro

 

W świecie kolekcjonerów i hobbystów - rękodzieło

Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna, pl. Sobieskiego
Kategoria: Miasto
Data: 2022-10-05 - 2022-10-26

Projekt jest imprezą cykliczną, odbywająca się raz do roku w formie wystawy. Tym razem zobaczymy prace pani Urszuli Markusik, która swoje zamiłowanie do szydełkowania odkryła we wczesnej młodości. Z czasem to zamiłowanie przerodziło się w hobby. Część kolekcji pani Urszula zaprezentuje w bytomskiej bibliotece.

Budynek główny, hol I piętro

 

Don Desiderio

Miejsce: Bydgoszcz, Opera Nova
Kategoria: Opera Śląska
Data: 2022-10-18
Godzina: 18:00
Dodatkowe informacje: XXVIII Bydgoski Festiwal Operowy
Józef Michał Ksawery Poniatowski
Premiera: 20 października 2018 r. - Polska prapremiera sceniczna oryginalnej wersji językowej

kierownictwo muzyczne: JAKUB KONTZ

reżyseria: EWELINA PIETROWIAK

scenografia i kostiumy: ALEKSANDRA GĄSIOR

reżyseria światła: KAROLINA GĘBSKA

asystent dyrygenta: GRZEGORZ BRAJNER

asystent reżysera: BERNADETA MAĆKOWIAK

korepetytorzy solistów: LARYSA CZABAN, MICHAŁ KRYWORUCZKO

basso continuo: LARYSA CZABAN, NIKOL LATOCHA 

 

Wykonania odbywają się z materiałów Stowarzyszenia Muzyki Polskiej „Don Desiderio", powstałych pod redakcją Krzysztofa Słowińskiego

dramma giocoso (opera buffa) w 3 aktach

Czas trwania:
2 godz. 20 minut - 1 przerwa

OBSADA:

Don Desiderio: STANISLAV KUFLYUK, ADAM WOŹNIAK

Don Curzio: SZYMON KOMASA, KAMIL ZDEBEL

Angiolina: JOANNA WOŚ, EWA MAJCHERCZYK

Federico: SŁAWOMIR NABORCZYK, ADAM SOBIERAJSKI

Matteo: BOGDAN KUROWSKI, ZBIGNIEW WUNSCH

Placida: ANNA BORUCKA, IWONA NOSZCZYK

Riccardo: MACIEJ KOMANDERA, JULIUSZ URSYN-NIEMCEWICZ

 

Polska prapremiera sceniczna oryginalnej wersji językowej -

Czas i miejsce akcji: Gensano (w okolicach Rzymu), XIX w.

Osoby: Don Desiderio Bonifazi, przyjaciel Riccarda (baryton); Don Curzio, notariusz (bas); Angiolina, córka Placidy i Riccardo (sopran); Federico, ukochany Angioliny (tenor); Matteo, służący (bas); Placida (mezzosopran); Ricardo, jej mąż (tenor).

Don Desideria prześladuje pech, popełnia wciąż te same gafy. Na wieść o rzekomej śmierci swego przyjaciela Riccarda wyrusza wraz z notariuszem Don Curziem, by odwiedzić rodzinę zmarłego i poinformować ją o tym smutnym zdarzeniu. Ponieważ powóz się przewraca, rozpoczętą podróż musi dokończyć pieszo. Wchodząc do domu Placidy, żony Riccarda, zakłóca randkę Angioliny (córki Placidy i Riccarda) i Federica. Na wieść o śmierci Riccarda Placida mdleje. Don Desiderio informuje rodzinę, że zmarły Riccardo cały swój majątek zapisał w testamencie żonie.

Don Curzio jest przekonany, że otwarcie testamentu uspokoi wdowę. Don Desiderio znów śledzi romans Angioliny i Federica i niechcący staje się przyczyną ich kłótni. Chcąc załagodzić sytuację, Desiderio proponuje niezwłoczne zapoznanie się z wolą zmarłego, na co rodzina przystaje. Jak się okazuje po otwarciu testamentu, Riccardo faktycznie uczynił Placidę beneficjentką swojego majątku, postawił wszelako jeden warunek uprawomocnienia tej decyzji. Otóż testament nie powinien być otwarty przed upływem 24 godzin od śmierci Riccarda; gdyby to jednak nastąpiło, cały spadek musiałby zostać przekazany na rzecz sierot. Placida, Angiolina, Federico i służący Matteo oskarżają Don Desideria o zdradę. Pechowy Desiderio zamierza z rozpaczy popełnić samobójstwo, ale Don Curzio powstrzymuje go przed tym, proponując, by lepiej zadośćuczynił za swoje błędy, oddając własny majątek Placidzie. Don Desiderio postanawia ożenić się z wdową, co ma być zorganizowane równocześnie ze ślubem Angioliny i Federica. Placida się opiera, ale Don Desiderio, chcąc przełamać wątpliwości, informują ją o tym, ze Riccardo miał rzekomo romans z pewną baletnicą. I w tym momencie do domu wkracza sam Riccardo, który wcale nie umarł, a jedynie zasłabł i zemdlał w obecności Don Desideria, ale szybko wrócił do zdrowia. Riccardo błogosławi związek Angioliny i Federica i darowuje przewiny Don Desideria.

Ryszard Daniel Golianek, Opery Józefa Michała Ksawerego Poniatowskiego, Dom Wydawniczy Duet, Toruń, s. 53-54.

Polska prapremiera sceniczna oryginalnej wersji językowej

Media o spektaklu

„Don Desiderio” Józefa Michała Ksawerego Poniatowskiego w reżyserii Eweliny Pietrowiak to udany mariaż przeszłości z teraźniejszością. XIX-wieczny utwór został nieco odkurzony i uwspółcześniony. Sceniczny hortus fraudulentia oczarowuje niekonwencjonalną scenografią, która została przemyślana w każdym calu. Niewielka przestrzeń gry, jaką dysponuje bytomska scena została dobrze wykorzystana, a niektóre sceny (np. oddanie hołdu zmarłemu i jego spadkobiercom) zyskały niezwykłą plastyczność dzięki reżyserii świateł, za którą odpowiada Karolina Gębska. Olbrzymią zasługą Opery Śląskiej jest to, że udało jej się dokonać restytucji pamięci o zapomnianym kompozytorze. (Magdalena Mikrut-Majeranek, Dziennik Zachodni, „Zapomniana tragikomedia z happy endem, czyli dzieło Poniatowskiego na deskach Opery Śląskiej”)

Bytomska premiera nie jest okolicznościowym zdarzeniem, ale odkryciem utworu stworzonego przez Józefa Michała Ksawerego Poniatowskiego – krewnego króla, którego warto przywrócić polskiej kulturze. (Jacek Marczyński, Rzeczpospolita , "Don Desiderio" w Operze Śląskiej: świetna zabawa )

Czy było warto? Na pewno. Jeśli wciąż słuchamy z przyjemnością, Rossiniego czy Donizettiego, to czemu od czasu do czasu nie posłuchać również Poniatowskiego. Stylistyka prawie ta sama (rossiniowska w ansamblach, donizettiowska w duetach czy ariach), dzieło melodyjne, humor nieco czarny – libretto to komedia omyłek, której motorem jest tytułowy Don Desiderio, straszliwy pechowiec: chce jak najlepiej, a robi wszystko jak najgorzej, powoduje wypadki, przynosi żałobną wiadomość, która okazuje się fałszywa – same kłopoty z nim. Chyba po raz pierwszy się zdarzyło, że Stanisław Kuflyuk zaśpiewał taką rolę – nie zimnego drania, nie szlachetnego kawalera, tylko pociesznego safanduły. Zabawne, że wystylizowany jest jakby trochę na Donizettiego. Towarzyszy mu notariusz Don Curzio – w tej roli Szymon Komasa, wykazujący poza znakomitym głosem niemałą vis comica. W ogóle trzeba powiedzieć, że wszystkie, także poboczne role są nieźle ustawione aktorsko – to zasługa reżyserki Eweliny Pietrowiak. (Dorota Szwarcman, Polityka)

 

Odkrywanie tytułów, które pochłonęły mroki niepamięci wiąże się z ryzykiem, że nie zostaną one dobrze przyjęte przez współczesnych widzów. Nie jest to jednak przypadek Poniatowskiego, którego muzyka czerpie garściami z dorobku Rossiniego i w pewnym stopniu Donizettiego. W efekcie otrzymujemy lekkie i przyjemne dzieło utrzymane w rossiniowskim klimacie, pełne koloraturowych popisów sopranu i tenorowych arii oraz efektownych scen zespołowych. (Magdalena Grzybowska, Opera Lovers  „Don Desiderio” w Bytomiu – drugie życie zapomnianej opery)

Największy atut najnowszej premiery Opery Śląskiej? Pełnokrwiste postacie bezbłędnie zagrane przez pierwszorzędnych aktorów - z Joanną Woś i Szymonem Komasą na czele. Stanisław Kuflyuk będzie twarzą współczesnego Don Desideria. Ze sceny lecą prawdziwe iskry, a muzyka okazuje się być cudownie niepodatna na upływ czasu.  (Alexandra Kozowicz, Gazeta Wyborcza, „Iskry z odkurzonej partytury”)

Obsada

Obsada spektaklu na dzień 18.10.2022 r. g. 19:00, XXVIII Bydgoski Festiwal Operowy

Soliści, Chór Męski i Orkiestra Opery Śląskiej pod dyrekcją Jakuba Kontza

DON DESIDERIO

Adam Woźniak

DON CURZIO

Kamil Zdebel

ANGIOLINA

Joanna Woś

FEDERICO

Adam Sobierajski

MATTEO

Zbigniew Wunsch

PLACIDA

Iwona Noszczyk

RICCARDO

Maciej Komandera



BCKino - Orzeł. Ostatni patrol

Kategoria: Bytomskie Centrum Kultury
Data: 2022-10-18
Godzina: 19:30:00
Podkategoria: BCKino
Bytomskie Centrum Kultury / 2022-10-18

Orzeł. Ostatni patrol – dramat wojenny, Polska, 2022; reż.: Jacek Bławut; obsada: Tomasz Ziętek, Antoni Pawlicki, Tomasz Schuchardt, Mateusz Kościukiewicz.

Spektakularna produkcja o legendarnym polskim okręcie podwodnym ORP „Orzeł”, który w czasie II wojny światowej wsławił się bohaterskimi czynami w starciach z niemiecką flotą. Film przedstawia trzymającą w napięciu i owianą tajemnicą historię ostatniego patrolu jednostki. Jego scenariusz oparto na znanych już faktach, jak i zupełnie nowych dokumentach na temat możliwych losów okrętu.

Czas trwania: 104 min (Kino Świat - Kinoplex-Silesia)

 
do góry