Kalendarium
terminarz dnia 15.10.2022
Wystawa przyrodnicza w Muzeum Górnośląskim

Wilk, foka brodata, struś czerwonoskóry i inni zapraszają na nową wystawę “Od Darwina do banku DNA. Przyroda w Muzeum”. Na ekspozycji zostały zaprezentowane szczególnie cenne i efektowne eksponaty z liczącego sobie 1,5 miliona obiektów zbioru Działu Przyrody Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Wystawa znajdująca się w budynku przy ulicy Korfantego 34 będzie czynna do 31 grudnia. Zapraszamy!
We wtorek 29 marca została otwarta nowa czasowa wystawa, na której można zobaczyć dermoplasty (spreparowane okazy) takich zwierząt jak: łoś, szop, puchacz, mewa, ślepowron, zimorodki, papugi, liczne motyle, głuszec, jemiołuszka, uszatka, myszołów, czy płomykówka. W jednej z sal wystawowych eksponowane są także kości wymarłych zwierząt. W największych gablotach umieszczono czaszki między innymi nosorożca białego i żyrafy sawannowej.
Ciekawostką wystawy są niewątpliwie eksponaty z minionych epok geologicznych, dokumentujące życie na Ziemi. Nie brakuje amonitów z okresu mezozoiku, widłaków i paprotników z paleozoiku. Będzie można również zobaczyć niepozornie wyglądające, odkryte na terenie Ameryki Północnej ślady sinic, liczące 2 mld 200 mln lat!
Zwiedzający wystawę będą mieli okazję zapoznać się ze współczesnym warsztatem pracy przyrodnika. Dowiedzą się co to takiego pułapka wielosegmentowa, jak wygląda lampa do nocnych połowów owadów lub sito entomologiczne i z czego składa się zestaw do pobierania materiału do badania DNA zwierząt. Nie zabraknie również powrotu do przeszłości. Zobaczyć będzie można jak wyglądał gabinet przyrodnika sprzed 100 lat i jak tworzono kolekcje w czasach naszych pradziadków.
„Kościół Świętego Ducha oczami archeologa” - wystawa w Muzeum Górnośląskim
„Kościół Świętego Ducha oczami archeologa” - to unikatowa wystawa, ukazująca bogactwo archeologiczne naszego regionu. Pieczę nad dziedzictwem naszej historii sprawują między innymi pracownicy Działu Archeologii Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Ich prace w 2020 roku z zapartym tchem śledzili mieszkańcy Bytomia oraz miłośnicy lokalnej historii. Teraz będziemy mieli okazję zobaczyć to, co udało się odkopać podczas prac wykopaliskowych przy kościele. św. Ducha znajdującego się przy ul. Krakowskiej w Bytomiu. Zapraszamy na wystawę do głównej siedziby Muzeum Górnośląskiego przy pl. Jana III Sobieskiego 2 od 26 maja. Wystawa potrwa do 30 listopada br.
Badania wykopaliskowe prowadzone przez archeologów z Muzeum Górnośląskiego przy kościele św. Ducha pozwoliły spojrzeć w przeszłość miejsca związanego z kościołem i nieistniejącymi już założeniami szpitala bożogrobców. Miejsca, gdzie schronienie znajdowali najubożsi, którzy nie mogli liczyć na żadną inną pomoc.
Na wystawie zaprezentowane zostaną najciekawsze zabytki, m.in. monety pochodzące z czasów Jagiellonów. Cennym znaleziskiem jest moneta z ostatniego roku panowania króla Stefana Batorego. Świadectwem wojny trzydziestoletniej są z kolei elbląskie szelągi okupacyjne Karola Gustawa, którymi opłacano szwedzkie wojska stacjonujące przez moment w Bytomiu. Z wojen śląskich, a w zasadzie z okresu tuż po nich, mamy natomiast greszel Fryderyka II oraz guzik o charakterze wojskowym. Pozostałe zaś przedmioty dowodzą kontaktów handlowych odbywających się wzdłuż starego szlaku kupieckiego - Via Regia.
CSW Kronika: Agula Swoboda. Matkość

Agula Swoboda tworzy projekt „Matkość” we współpracy z pięcioma kobietami, które opowiedziały jej swoje historie związane z macierzyństwem. Każdą z opowieści artystka przekształciła w rysunek, który stał się wzorem spersonalizowanego tatuażu, przeniesionego następnie na ciała bohaterek.
- wernisaż: 27.08.2022 (sobota), godz. 19:00 - 21:00
- w ramach cyklu Dom Kobiet
- oprowadzania: w każdy piątek o 17:00
CSW Kronika: Musiałam sama stać się słońcem. Małgorzata Goliszewska, Dorota Hadrian, Patrycja Orzechowska

Dom kobiecy jest obszarem czynów małych. Jest przeciwieństwem obszarów przynależnych do wielkich czynów męskich. Braterstwo jest w walce, siostrzeństwo jest w opiece.
- ponowne otwarcie: 27.08 (sobota) w godz. 19:00-21.00
- oprowadzania: (od 02.09) w każdy piątek o godz. 17:00
CSW Kronika: Warsztaty choreoterapeutyczne dla osób 50+
Od września w CSW Kronika startują warsztaty choreoterapeutyczne z elementami muzykoterapii przeznaczone dla osób powyżej 50. roku życia.
Zajęcia są połączeniem działań ruchowych, tańca intuicyjnego, ekspresji wokalnej oraz ćwiczeń oddechowo-relaksacyjnych. Są ukierunkowane na rozwijanie spontanicznej ekspresji ruchowej i wokalnej, pogłębianie świadomości cielesnej i emocjonalnej oraz relaksację i rozluźnianie ciała.
Warsztaty poprowadzi edukatorka Kroniki, arteterapeutka Dominika Malska (ur. 1985 r.) - absolwentka filologii słowiańskiej na Uniwersytecie Śląskim, arteterapii na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, Akademii Muzycznej w Katowicach i Uniwersytecie Śląskim oraz muzykoterapii na Akademii Muzycznej w Katowicach.
Zajęcia będą odbywać się w każdy wtorek o godz. 10:00. Startują od 6 września. Koszt udziału: 1 zł (bilet ulgowy), 2 zł (bilet normalny). W cenie warsztatów zwiedzanie wystaw.
CSW Kronika: Kolektyw Młodych Twórców
W każdy wtorek spotykamy się w Kronice, by wspólnie rozmawiać, poznawać się, ale przede wszystkim - tworzyć. Od września zapraszamy na kolejny sezon działania Kolektywu Młodych Twórców.
W trakcie spotkań sztuka staje się pretekstem do rozmów na ważne dla młodych osób tematy. Po rozmowie odbywa się proces twórczy - grupa wykonuje wspólne zadania, spontaniczne działania twórcze, tworzy prace artystyczne i instalacje w przestrzeni warsztatowej. To drugi sezon działalności Kolektywu Młodych Twórców w Kronice. Mamy już za sobą m.in. ćwiczenia przestrzenne, zadania malarskie, pracę koncepcyjną i produkcję filmu. Kolejne wyzwania przed nami!
Zajęcia przeznaczone są dla osób od 12 do 18 roku życia. Odbywają się w CSW Kronika w każdy wtorek (od 6 września) w godz. 15.30 - 17.00. Prowadzi je edukatorka i arteterapeutka Dominika Malska.
Zapisy:
tel.: (32) 281 81 33
Schulz wg The Krasnals. IGNORABIMUS. By nikt nigdy nie porywał się na odgadywanie zagadek, zamiarów boskich
Wystawa połączy w jednej przestrzeni wystawienniczej oryginalne grafiki Brunona Schulza z dziełami grupy The Krasnals, będącymi artystyczną interpretacją twórczości drohobyckiego twórcy.
The Krasnals poprzez własny, plastyczny komentarz, a także bezpośrednią konfrontację z dziełami Schulza spotykają się w tym samym czasie i miejscu.
Stworzyli wyjątkowy w całej twórczości cykl prac poświęcony jednemu twórcy, którego dorobek stał się oazą zjawisk z pogranicza urojeń i rzeczywistości, życia i śmierci, a także fenomenu niedopowiedzeń.
Malarskie interpretacje The Krasnals to wyjątkowa unifikacja specyfiki dzieł Brunona Schulza, atmosfery filmowych zdjęć Witolda Sobocińskiego i wyjątkowej scenografii między innymi Jerzego Skarżyńskiego.
Pasje to… - „ Życie wypełnione kolorami”
Wystawa pracwieloletniej czytelniczki MBP Urszuli Patschek zatytułowana „ Życie wypełnione kolorami” z cyklu Pasje to…
Pani Urszula to osoba o wielu talentach, zajmuje się między innymi: robótkami ręcznymi, malowaniem i rysowaniem różnymi technikami, wyrobem ozdób świątecznych, tworzeniem kartek okolicznościowych.
Budynek główny, hol II piętro
W świecie kolekcjonerów i hobbystów - rękodzieło
Projekt jest imprezą cykliczną, odbywająca się raz do roku w formie wystawy. Tym razem zobaczymy prace pani Urszuli Markusik, która swoje zamiłowanie do szydełkowania odkryła we wczesnej młodości. Z czasem to zamiłowanie przerodziło się w hobby. Część kolekcji pani Urszula zaprezentuje w bytomskiej bibliotece.
Budynek główny, hol I piętro
Rzymscy legioniści u Muzeum Górnośląskiego bram!
Członkowie grupy rekonstrukcji historycznej w zbrojach rzymskich legionistów, wykopaliska archeologiczne, warsztaty dla dzieci podczas których zostaną wykonane naszyjniki, bransoletki i maski gladiatorów, prelekcja "Władcy Rzymu w Świerklańcu", mini wystawa „Starożytny Rzym na śląskim szlaku”, odciskanie z formy glinianych naczyń, tzw. terra sigillata... To wszystko w najbliższą sobotę 15 października w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Archeologii. Muzeum Górnośląskie w Bytomiu zaprasza do wspólnej zabawy od godziny 12.30 do 16.00.
- Tematem tegorocznego archeologicznego święta będzie starożytny Rzym. W czasie warsztatów i prelekcji dowiemy się wielu fascynujących rzeczy na temat rzymskich śladów na Górnym Śląsku, spróbujemy swoich sił m.in. w szukaniu monet czy lepieniu glinianych naczyń. Jak przystało na muzeum, nie zabraknie okolicznościowej mini wystawy prezentującej zabytki z okresu wpływów rzymskich ze zbiorów MGB - zapowiada Beata Badura, kierownik Działu Archeologii Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.
W wydarzeniu wezmą też udział członkowie grupy rekonstrukcji historycznej Stowarzyszenie Pro Antica Legion XIIII GMV z Lublina. Organizatorami Międzynarodowego Dnia Archeologii są: Dział Archeologii MGB, oraz Oddział Górnośląski Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich (SNAP).
Zobacz harmonogram sobotniej imprezy w Muzeum Górnośląskim:
Centrum Edukacji, pl. Jana III Sobieskiego 2
12.30-16.00 - pokaz „Rzymscy legioniści i ich ekwipunek” (członkowie Legio XIIII GMV Pro Antica);
13.00-16.00 - warsztaty dla dzieci: ceramika, naszyjniki i bransoletki, maski gladiatorów (prowadzenie: Dział Archeologii MGB, Oddział Górnośląski SNAP)
12.30-13.00 - prelekcja Władcy Rzymu w Świerklańcu (Jacek Soida / MŚ, Oddział Górnośląski SNAP; Jarosław Święcicki / MGB, Oddział Górnośląski SNAP)
12.30-16.00 - mini wystawa Starożytny Rzym na śląskim szlak
Ogród muzealny, ul. W. Korfantego 34
14.00-16.00 - zajęcia terenowe Skarby z archeologicznego wykopu (prowadzenie: Dział Archeologii, Oddział Górnośląski SNAP)
Zapraszamy w sobotę 15 października do Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu /pl. Jana III Sobieskiego 2 oraz filia przy ul. Wojciecha Korfantego 34/ od 12:30 do 16.00.
Wielka sława to żart - koncert tenorów w Pałacu w Miechowicach
Wielka sława to żart - koncert w wykonaniu tenorów Tomasza Dziwisza, Michała Dziedzica oraz pianisty Mateusza Lasatowicza. Koncert poprowadzi Jacek Woleński
Viva Opera!

Wystapią:
Anna Borucka - mezzosopran
Marta Huptas - sopran
Adam Sobierajski - tenor
Kamil Zdebel - baryton
Prowadzenie: Magdalena Miśka-Jackowska
Soliści oraz Orkiestra Opery Ślaskiej pod dyrekcją Przemysława Neumanna
Zapraszamy na wyjatkowy koncert, podczas którego będzie można usłyszeć najpiekniejsze arie oraz duety operowe i operetkowe. Wystapią znakomici Soliści i Orkiestra Opery Śląskiej pod kierownictwem muzycznym Przemysław Neumanna.
PROGRAM KONCERTU:
1. Gioacchino Rossini: Uwertura do opery Cyrulik sewilski – orkiestra
2. Gioacchino Rossini: Włoszka w Algierze – aria Isabelli Cruda sorte – Anna Borucka
3. Wolfgang Amadeus Mozart: Wesele Figara – aria Hrabiego Hai già vinta la causa... Vedro mentr'io sospiro – Kamil Zdebel
4. Gaetano Donizetti: Córka pułku – aria Tonia Pour mon ame – Adam Sobierajski
5. Wolfgang Amadeus Mozart: Czarodziejski flet – duet Papageny i Papagena Pa-Pa-Pa – Marta Huptas, Kamil Zdebel
6. Gioacchino Rossini: Uwertura do opery Wilhelm Tell – orkiestra
7. Georges Bizet: Carmen – aria Carmen – Habanera – Anna Borucka
8. Georges Bizet: Carmen – aria Torreadora – Votre toast – Kamil Zdebel
9. Giacomo Puccini: Gianni Schicchi – aria Lauretty O mio babbino caro – Marta Huptas
10. Léo Delibes: Lakme – Duet kwiatów – Marta Huptas, Anna Borucka
11. Johann Strauss – wstęp do III aktu operetki Zemsta nietoperza – orkiestra
12. Franz Lehár: Giuditta – aria Giuditty – Kto me usta całuje – Marta Huptas
13. Franz Lehár: Wesoła Wdówka – duet Usta milczą, dusza śpiewa – Marta Huptas, Adam Sobierajski
14. Imre Kalman: Cygańska miłość – czardasz Ilony Kiedy skrzypki grają – Anna Borucka
15. Johann Strauss: Baron cygański – aria Homonaya – Gdy do boju trąbka gra – Kamil Zdebel
16. Johann Strauss: Baron cygański – aria Barinkaya – Wielka sława to żart – Adam Sobierajski
17. Johann Strauss: Baron cygański – Einzugsmarsch
BCKino - Orzeł. Ostatni patrol

Orzeł. Ostatni patrol – dramat wojenny, Polska, 2022; reż.: Jacek Bławut; obsada: Tomasz Ziętek, Antoni Pawlicki, Tomasz Schuchardt, Mateusz Kościukiewicz.
Spektakularna produkcja o legendarnym polskim okręcie podwodnym ORP „Orzeł”, który w czasie II wojny światowej wsławił się bohaterskimi czynami w starciach z niemiecką flotą. Film przedstawia trzymającą w napięciu i owianą tajemnicą historię ostatniego patrolu jednostki. Jego scenariusz oparto na znanych już faktach, jak i zupełnie nowych dokumentach na temat możliwych losów okrętu.
Czas trwania: 104 min (Kino Świat - Kinoplex-Silesia)