Kalendarium
terminarz dnia 03.09.2022
Wystawa przyrodnicza w Muzeum Górnośląskim

Wilk, foka brodata, struś czerwonoskóry i inni zapraszają na nową wystawę “Od Darwina do banku DNA. Przyroda w Muzeum”. Na ekspozycji zostały zaprezentowane szczególnie cenne i efektowne eksponaty z liczącego sobie 1,5 miliona obiektów zbioru Działu Przyrody Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Wystawa znajdująca się w budynku przy ulicy Korfantego 34 będzie czynna do 31 grudnia. Zapraszamy!
We wtorek 29 marca została otwarta nowa czasowa wystawa, na której można zobaczyć dermoplasty (spreparowane okazy) takich zwierząt jak: łoś, szop, puchacz, mewa, ślepowron, zimorodki, papugi, liczne motyle, głuszec, jemiołuszka, uszatka, myszołów, czy płomykówka. W jednej z sal wystawowych eksponowane są także kości wymarłych zwierząt. W największych gablotach umieszczono czaszki między innymi nosorożca białego i żyrafy sawannowej.
Ciekawostką wystawy są niewątpliwie eksponaty z minionych epok geologicznych, dokumentujące życie na Ziemi. Nie brakuje amonitów z okresu mezozoiku, widłaków i paprotników z paleozoiku. Będzie można również zobaczyć niepozornie wyglądające, odkryte na terenie Ameryki Północnej ślady sinic, liczące 2 mld 200 mln lat!
Zwiedzający wystawę będą mieli okazję zapoznać się ze współczesnym warsztatem pracy przyrodnika. Dowiedzą się co to takiego pułapka wielosegmentowa, jak wygląda lampa do nocnych połowów owadów lub sito entomologiczne i z czego składa się zestaw do pobierania materiału do badania DNA zwierząt. Nie zabraknie również powrotu do przeszłości. Zobaczyć będzie można jak wyglądał gabinet przyrodnika sprzed 100 lat i jak tworzono kolekcje w czasach naszych pradziadków.
„Kościół Świętego Ducha oczami archeologa” - wystawa w Muzeum Górnośląskim
„Kościół Świętego Ducha oczami archeologa” - to unikatowa wystawa, ukazująca bogactwo archeologiczne naszego regionu. Pieczę nad dziedzictwem naszej historii sprawują między innymi pracownicy Działu Archeologii Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Ich prace w 2020 roku z zapartym tchem śledzili mieszkańcy Bytomia oraz miłośnicy lokalnej historii. Teraz będziemy mieli okazję zobaczyć to, co udało się odkopać podczas prac wykopaliskowych przy kościele. św. Ducha znajdującego się przy ul. Krakowskiej w Bytomiu. Zapraszamy na wystawę do głównej siedziby Muzeum Górnośląskiego przy pl. Jana III Sobieskiego 2 od 26 maja. Wystawa potrwa do 30 listopada br.
Badania wykopaliskowe prowadzone przez archeologów z Muzeum Górnośląskiego przy kościele św. Ducha pozwoliły spojrzeć w przeszłość miejsca związanego z kościołem i nieistniejącymi już założeniami szpitala bożogrobców. Miejsca, gdzie schronienie znajdowali najubożsi, którzy nie mogli liczyć na żadną inną pomoc.
Na wystawie zaprezentowane zostaną najciekawsze zabytki, m.in. monety pochodzące z czasów Jagiellonów. Cennym znaleziskiem jest moneta z ostatniego roku panowania króla Stefana Batorego. Świadectwem wojny trzydziestoletniej są z kolei elbląskie szelągi okupacyjne Karola Gustawa, którymi opłacano szwedzkie wojska stacjonujące przez moment w Bytomiu. Z wojen śląskich, a w zasadzie z okresu tuż po nich, mamy natomiast greszel Fryderyka II oraz guzik o charakterze wojskowym. Pozostałe zaś przedmioty dowodzą kontaktów handlowych odbywających się wzdłuż starego szlaku kupieckiego - Via Regia.
CSW Kronika: Agula Swoboda. Matkość

Agula Swoboda tworzy projekt „Matkość” we współpracy z pięcioma kobietami, które opowiedziały jej swoje historie związane z macierzyństwem. Każdą z opowieści artystka przekształciła w rysunek, który stał się wzorem spersonalizowanego tatuażu, przeniesionego następnie na ciała bohaterek.
- wernisaż: 27.08.2022 (sobota), godz. 19:00 - 21:00
- w ramach cyklu Dom Kobiet
- oprowadzania: w każdy piątek o 17:00
CSW Kronika: Musiałam sama stać się słońcem. Małgorzata Goliszewska, Dorota Hadrian, Patrycja Orzechowska

Dom kobiecy jest obszarem czynów małych. Jest przeciwieństwem obszarów przynależnych do wielkich czynów męskich. Braterstwo jest w walce, siostrzeństwo jest w opiece.
- ponowne otwarcie: 27.08 (sobota) w godz. 19:00-21.00
- oprowadzania: (od 02.09) w każdy piątek o godz. 17:00
Obchody Roku Brunona Schulza: POSZUKIWANIE ŚLADÓW WIELOKULTUROWOŚCI BYTOMIA WSPÓŁCZEŚNIE
konkurs: fotografia i kolaż
Warsztaty MOZAIKI i MALOWANIA MURALU - PLENER
„Architektura mojego miasta - Bytom tak bliski” - wystawa prac Małgorzaty Leszczyńskiej
Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na wystawę prac Małgorzaty Leszczyńskiej „Kompozycje kwiatowe na płótnie” Janusza Latochy „Architektura mojego miasta - Bytom tak bliski”. Wydarzenie przygotowane we współpracy z Bytomskim Centrum Wsparcia Schroniskiem dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi w Bytomiu.
Mistrzostwa Śląska w Gimnastyce Artystycznej
Po raz drugi z rzędu bytomskie Stowarzyszenie Oarte organizuje Mistrzostwa Śląska w Gimnastyce Artystycznej wraz z imprezą towarzyszącą. W tym roku będą to Otwarte Mistrzostwa Bytomia w Gimnastyce Artystycznej, które zaplanowano na 4 września.
Podczas Mistrzostw Śląska, które odbędą się 3 września wystąpi około 50 zawodniczek z różnych kategorii wiekowych.
Święto Szlaków Zabytków Techniki - Industriada

Po szychcie. Czas na fajrant! - to hasło tegorocznego święta Szlaku Zabytków, które już w sobotę, 3 września zawita do śląskich miast i miasteczek, gdzie tętniło przemysłowe życie. Jak co roku fani postindustrialu mogą liczyć na pełen atrakcji program imprezy na terenie stacji i parowozowni Bytom Karb.
Industriada w parowozowni przy ul. Reja rozpocznie się o 10.00 i potrwa do wieczora. Na tych, którzy uwzględnili Bytom na swojej liście punktów do zwiedzenia, czekają przejazdy pociągiem, warsztaty i wystawy.
Szczegółowe informacje dotyczące wydarzenia na: https://industriada.pl/program/#gornoslaskie-koleje-waskotorowe.
Pomaluj sobie pałac - warszatay rodzinne
Pomaluj sobie pałac - rodzinne warsztaty kreatywne z wykorzystaniem szablonów pałacu przygotowanych przez NoweKartonowe oraz premiera książeczki kreatywnej dla dzieci opowiadającej historię Valeski von Tiele - Winckler autorstwa Sandry Lubki.
Obowiązują zgłoszenia na adres:
Wytwórnia pałacowych gadżetów - warsztaty z Fundacją Peonia
Wytwórnia pałacowych gadżetów - warsztaty z Fundacją Peonia | Obowiązują zgłoszenia na adres:
Narodowe Czytanie w Pałacu w Miechowicach
Narodowe Czytanie: "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza w Paacy w Miechowicach
"Księżniczka czardasza" - koncert plenerowy w Pałacu w Miechowicach
Operetka "Ksieżniczka czardasza" -koncert plenerowy w wykonaniu zespołu Maes-Trio. Prowadzenie: Jacek Woleński
BCKino - Cicha ziemia

Cicha ziemia - dramat, Polska/Włochy/Czechy, 2021; reż.: Aga Woszczyńska; obsada: Dobromir Dymecki, Agnieszka Żulewska, Jean-Marc Barr, Alma Jodorowsky.
Anna i Adam wynajmują wakacyjny dom na słonecznej włoskiej wyspie. Na miejscu okazuje się, że wymarzona willa nie spełnia ich oczekiwań, a wyspa boryka się z brakiem wody. Obecność wynajętego do naprawy basenu robotnika rozpocznie nieoczekiwany łańcuch niepokojących zdarzeń. W pozornie zgodnym małżeństwie do głosu dojdą mroczne instynkty i głęboko skrywane emocje.
Czas trwania: 113 min (Gutek Film - Kinoplex-Silesia)
Premiera spektaklu "Karaluchy" Teatru Living Space Theatre

Premierowy spektakl teatru Living Space Theatre“Karaluchy” w reżyserii Jakuba Margosiaka.
Bilety w cenie: 20 zł ulgowy, 30 zł normalny dostępne na stronie Teatru Rozbark: https://bilety.teatrrozbark.pl/?culture=pl&id=
3 września (sobota), godz. 19:00 (premiera) oraz 4 września (niedziela), godz. 19:00, będzie można oglądać spektakl pt.: “Karaluchy” teatru Living Space Theatre w reżyserii Jakuba Margosiaka
Spektakl stanowi manifest teatralny czwórki wykonawców i wykonawczyń, którzy na scenie dzielą się swoimi lękami i potrzebują odwagi superbohaterów, żeby się im przeciwstawić.
Spektakl przeznaczony dla widzów od 16 roku życia.
Spektakl teatru tańca inspirowany dramatem „Karaluchy” S. I. Witkiewicza.
Wykonawcy: Tomasz Copik, Natalia Dinges, Karolina Paczkowska, Jan Sarata
Koprodukcja: Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark
Więcej informacji o twórcach: www.livingspacetheatre.com
V edycja CROSS-MOL

3 września 2022 roku wystartuje V edycja CROSS-MOL, na którą czekamy od dwóch lat. Podobnie jak w poprzednich edycjach, zawody biegowe zostaną połączone z marszem Nordic Walking. Poznacie uroki leśnych ścieżek Miechowickiej Ostoi Leśnej - terenu niezwykle bogatego w faunę i florę.
Bieg o długości 10 km w szczególności przypadnie do gustu biegaczom, dla których podbiegi i zbiegi do chleb powszedni codziennych treningów, bowiem na trasie na pewno ich nie zabraknie. Warto powalczyć z kilkoma górkami, aby na mecie z podniesioną głową odebrać medal i odpowiednią dawkę endorfin. Trasa biegu umiejscowiona jest na terenie obszaru krajobrazowo przyrodniczego, zatem każdy z uczestników będzie mógł nacieszyć się różnorodnością krajobrazu.
Marsz Nordic Walking na prawie dwukrotnie krótszej trasie zapewni wiele niezapomnianych wrażeń dla wszystkich, którzy zdecydują się wziąć w nim udział. W tym roku do rywalizacji zapraszamy również dzieci i młodzież z roczników 2007 i młodszych. Będzie sporo emocji od 8.30 aż do 14.00! Bądźcie z nami!