• język migowy
  • BIP

terminarz dnia 10.09.2022

Wystawa przyrodnicza w Muzeum Górnośląskim

Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu
Kategoria: Muzeum Górnośląskie
Data: 2022-04-01 - 2022-12-31
Muzeum Górnośląskie / 2022-04-01

Wilk, foka brodata, struś czerwonoskóry i inni zapraszają na nową wystawę “Od Darwina do banku DNA. Przyroda w Muzeum”. Na ekspozycji zostały zaprezentowane szczególnie cenne i efektowne eksponaty z liczącego sobie 1,5 miliona obiektów zbioru Działu Przyrody Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Wystawa znajdująca się w budynku przy ulicy Korfantego 34 będzie czynna do 31 grudnia. Zapraszamy!

We wtorek 29 marca została otwarta nowa czasowa wystawa, na której można zobaczyć dermoplasty (spreparowane okazy) takich zwierząt jak: łoś, szop, puchacz, mewa, ślepowron, zimorodki, papugi, liczne motyle, głuszec, jemiołuszka, uszatka, myszołów, czy płomykówka. W jednej z sal wystawowych eksponowane są także kości wymarłych zwierząt. W największych gablotach umieszczono czaszki między innymi nosorożca białego i żyrafy sawannowej.

Ciekawostką wystawy są niewątpliwie eksponaty z minionych epok geologicznych, dokumentujące życie na Ziemi. Nie brakuje amonitów z okresu mezozoiku, widłaków i paprotników z paleozoiku. Będzie można również zobaczyć niepozornie wyglądające, odkryte na terenie Ameryki Północnej ślady sinic, liczące 2 mld 200 mln lat!

Zwiedzający wystawę będą mieli okazję zapoznać się ze współczesnym warsztatem pracy przyrodnika. Dowiedzą się co to takiego pułapka wielosegmentowa, jak wygląda lampa do nocnych połowów owadów lub sito entomologiczne i z czego składa się zestaw do pobierania materiału do badania DNA zwierząt. Nie zabraknie również powrotu do przeszłości. Zobaczyć będzie można jak wyglądał gabinet przyrodnika sprzed 100 lat i jak tworzono kolekcje w czasach naszych pradziadków.

„Kościół Świętego Ducha oczami archeologa” - wystawa w Muzeum Górnośląskim

Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu
Kategoria: Muzeum Górnośląskie
Data: 2022-05-26 - 2022-11-30

„Kościół Świętego Ducha oczami archeologa” - to unikatowa wystawa, ukazująca bogactwo archeologiczne naszego regionu. Pieczę nad dziedzictwem naszej historii sprawują między innymi pracownicy Działu Archeologii Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Ich prace w 2020 roku z zapartym tchem śledzili mieszkańcy Bytomia oraz miłośnicy lokalnej historii. Teraz będziemy mieli okazję zobaczyć to, co udało się odkopać podczas prac wykopaliskowych przy kościele. św. Ducha znajdującego się przy ul. Krakowskiej w Bytomiu. Zapraszamy na wystawę do głównej siedziby Muzeum Górnośląskiego przy pl. Jana III Sobieskiego 2 od 26 maja. Wystawa potrwa do 30 listopada br.

„Kościół Świętego Ducha oczami archeologa” - unikatowa wystawa w Muzeum Górnośląskim

Badania wykopaliskowe prowadzone przez archeologów z Muzeum Górnośląskiego przy kościele św. Ducha pozwoliły spojrzeć w przeszłość miejsca związanego z kościołem i nieistniejącymi już założeniami szpitala bożogrobców. Miejsca, gdzie schronienie znajdowali najubożsi, którzy nie mogli liczyć na żadną inną pomoc.

Na wystawie zaprezentowane zostaną najciekawsze zabytki, m.in. monety pochodzące z czasów Jagiellonów. Cennym znaleziskiem jest moneta z ostatniego roku panowania króla Stefana Batorego. Świadectwem wojny trzydziestoletniej są z kolei elbląskie szelągi okupacyjne Karola Gustawa, którymi opłacano szwedzkie wojska stacjonujące przez moment w Bytomiu. Z wojen śląskich, a w zasadzie z okresu tuż po nich, mamy natomiast greszel Fryderyka II oraz guzik o charakterze wojskowym. Pozostałe zaś przedmioty dowodzą kontaktów handlowych odbywających się wzdłuż starego szlaku kupieckiego - Via Regia.

CSW Kronika: Agula Swoboda. Matkość

Miejsce: Centrum Sztuki Współczesnej Kronika, Rynek 26
Kategoria: Kultura
Data: 2022-08-27 - 2022-10-21
Godzina: 17:00
Kultura / 2022-08-27

Agula Swoboda tworzy projekt „Matkość” we współpracy z pięcioma kobietami, które opowiedziały jej swoje historie związane z macierzyństwem. Każdą z opowieści artystka przekształciła w rysunek, który stał się wzorem spersonalizowanego tatuażu, przeniesionego następnie na ciała bohaterek.

 

  • wernisaż: 27.08.2022 (sobota), godz. 19:00 - 21:00
  • w ramach cyklu Dom Kobiet
  • oprowadzania: w każdy piątek o 17:00

 

CSW Kronika: Musiałam sama stać się słońcem. Małgorzata Goliszewska, Dorota Hadrian, Patrycja Orzechowska

Miejsce: Centrum Sztuki Współczesnej Kronika, Rynek 26
Kategoria: Kultura
Data: 2022-08-27 - 2022-12-30
Godzina: 17:00
Kultura / 2022-08-27

Dom kobiecy jest obszarem czynów małych. Jest przeciwieństwem obszarów przynależnych do wielkich czynów męskich. Braterstwo jest w walce, siostrzeństwo jest w opiece.

 

  • ponowne otwarcie: 27.08 (sobota) w godz. 19:00-21.00
  • oprowadzania: (od 02.09) w każdy piątek o godz. 17:00

 

Obchody Roku Brunona Schulza: POSZUKIWANIE ŚLADÓW WIELOKULTUROWOŚCI BYTOMIA WSPÓŁCZEŚNIE

Miejsce: Rycerska/ Korfantego 25
Kategoria: Kultura
Data: 2022-09-01 - 2022-09-30

konkurs: fotografia i kolaż

Warsztaty MOZAIKI i MALOWANIA MURALU -  PLENER

 

„Architektura mojego miasta - Bytom tak bliski” - wystawa prac Małgorzaty Leszczyńskiej

Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna, pl. Sobieskiego
Kategoria: Miasto
Data: 2022-09-01 - 2022-09-30

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na wystawę prac  Małgorzaty Leszczyńskiej „Kompozycje kwiatowe na płótnie”  Janusza Latochy „Architektura mojego miasta - Bytom tak bliski”. Wydarzenie przygotowane we współpracy z Bytomskim Centrum Wsparcia Schroniskiem dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi w Bytomiu.

 

CSW Kronika: Warsztaty choreoterapeutyczne dla osób 50+

Miejsce: Centrum Sztuki Współczesnej Kronika, Rynek 26
Kategoria: Miasto
Data: 2022-09-06 - 2022-12-20
Godzina: 10:00

Od września w CSW Kronika startują warsztaty choreoterapeutyczne z elementami muzykoterapii przeznaczone dla osób powyżej 50. roku życia.

Zajęcia są połączeniem działań ruchowych, tańca intuicyjnego, ekspresji wokalnej oraz ćwiczeń oddechowo-relaksacyjnych. Są ukierunkowane na rozwijanie spontanicznej ekspresji ruchowej i wokalnej, pogłębianie świadomości cielesnej i emocjonalnej oraz relaksację i rozluźnianie ciała.

Warsztaty poprowadzi edukatorka Kroniki, arteterapeutka Dominika Malska (ur. 1985 r.) - absolwentka filologii słowiańskiej na Uniwersytecie Śląskim, arteterapii na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, Akademii Muzycznej w Katowicach i Uniwersytecie Śląskim oraz muzykoterapii na Akademii Muzycznej w Katowicach.

Zajęcia będą odbywać się w każdy wtorek o godz. 10:00. Startują od 6 września. Koszt udziału: 1 zł (bilet ulgowy), 2 zł (bilet normalny). W cenie warsztatów zwiedzanie wystaw.

CSW Kronika: Kolektyw Młodych Twórców

Miejsce: Centrum Sztuki Współczesnej Kronika, Rynek 26
Kategoria: Miasto
Data: 2022-09-06 - 2022-12-20
Godzina: 10:00

W każdy wtorek spotykamy się w Kronice, by wspólnie rozmawiać, poznawać się, ale przede wszystkim - tworzyć. Od września zapraszamy na kolejny sezon działania Kolektywu Młodych Twórców.

W trakcie spotkań sztuka staje się pretekstem do rozmów na ważne dla młodych osób tematy. Po rozmowie odbywa się proces twórczy - grupa wykonuje wspólne zadania, spontaniczne działania twórcze, tworzy prace artystyczne i instalacje w przestrzeni warsztatowej. To drugi sezon działalności Kolektywu Młodych Twórców w Kronice. Mamy już za sobą m.in. ćwiczenia przestrzenne, zadania malarskie, pracę koncepcyjną i produkcję filmu. Kolejne wyzwania przed nami!

Zajęcia przeznaczone są dla osób od 12 do 18 roku życia. Odbywają się w CSW Kronika w każdy wtorek (od 6 września) w godz. 15.30 - 17.00. Prowadzi je edukatorka i arteterapeutka Dominika Malska.

Zapisy:

 tel.: (32) 281 81 33

Schulz wg The Krasnals. IGNORABIMUS. By nikt nigdy nie porywał się na odgadywanie zagadek, zamiarów boskich

Miejsce: Muzeum Górnośląskie
Kategoria: Kultura
Data: 2022-09-09 - 2022-12-31

Wystawa połączy w jednej przestrzeni wystawienniczej oryginalne grafiki Brunona Schulza z dziełami grupy The Krasnals, będącymi artystyczną interpretacją twórczości drohobyckiego twórcy.

The Krasnals poprzez własny, plastyczny komentarz, a także bezpośrednią konfrontację z dziełami Schulza spotykają się w tym samym czasie i miejscu.

Stworzyli wyjątkowy w całej twórczości  cykl prac poświęcony jednemu twórcy, którego dorobek stał się oazą zjawisk z pogranicza urojeń i rzeczywistości, życia i śmierci, a także fenomenu niedopowiedzeń. 

Malarskie interpretacje The Krasnals to wyjątkowa unifikacja specyfiki dzieł Brunona Schulza, atmosfery filmowych zdjęć Witolda Sobocińskiego i wyjątkowej scenografii między innymi Jerzego Skarżyńskiego.

Spójrz na pałac romantycznie, Pałac w Miechowicach

Miejsce: Pałac w Miechowicach
Kategoria: Kultura
Data: 2022-09-10
Godzina: 11.00 - 14.00

Spójrz na pałac romantycznie - plener artystyczno-literacki dla dużych i niedużych. Zaprasza: Bytomski Oddział Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza

Fajer w Bytomiu, czyli Festiwal Organizacji Pozarządowych

Miejsce: Plac Sobieskiego
Kategoria: Miasto
Data: 2022-09-10
Godzina: 12:00

Podczas święta społeczników, które odbędzie się w sobotę, 10 września weźmiemy udział w licznych warsztatach, wydarzeniach artystycznych, sportowych oraz prelekcjach. Miejscem prezentacji bogatej i różnorodnej oferty bytomskiego trzeciego sektora będzie plac Sobieskiego.

Bytom- ach, co to był za ślub - otwarcie wystawy w ramach V Światowego Zjazdu Bytomian

Miejsce: galeria Rotunda
Kategoria: Miejska Biblioteka Publiczna
Data: 2022-09-10
Godzina: 12.00

Bytom- ach, co to był za ślub - otwarcie wystawy w ramach V Światowego Zjazdu Bytomian

Spotkanie autorskie z pisarką Gabrielą Anną Kańtor

Miejsce: Śląska Pracownia Artystyczno Kulturalna
Kategoria: Miasto
Data: 2022-09-10
Godzina: 16:00
Miasto / 2022-09-10

W sobotę, 10 września w Śląskiej Pracowni Artystyczno Kulturalnej przy ul. Krawieckiej 2 odbędzie się spotkanie autorskie z Gabrielą Anną Kańtor. Pisarka zaprezentuje swoją nową książkę "Bachantka na panterze".

Spotkanie autorskie rozpocznie się o godz 16 a towarzyszyć mu będzie kameralny koncert muzyki na żywo w wykonaniu pianistki Walerii Kovalevskiej. Uczestnicy mogą także liczyć na poczęstunek. Obowiązuje rezerwacja miejsc. Koszt 25 zł. Rezerwacja pod telefonem 506 911 900 lub mailem spak.bytom@gmail.com.

Romeo i Julia

Miejsce: Dąbrowa Górnicza, Pałac Kultury Zagłębia
Kategoria: Opera Śląska
Data: 2022-09-10
Godzina: 18:00
Dodatkowe informacje: INAUGURACJA 78. SEZONU ARTYSTYCZNEGO.
Charles Gounod
Premiera: 21 października 2017 r.

libretto: Jules Barbier, Michel Carré wg tragedii Williama Szekspira

kierownictwo muzyczne: Bassem Akiki

inscenizacja, reżyseria, kostiumy: Michał Znaniecki

scenografia: Luigi Scoglio

choreografia: Elżbieta Pańtak, Grzegorz Pańtak

reżyseria światła: Bogumił Palewicz

kierownik chóru: Krystyna Krzyżanowska-Łoboda

kierownik baletu: Grzegorz Pajdzik

asystent dyrygenta: Grzegorz Brajner

asystenci reżysera: Anna Zwiefka, Bernadeta MaćkowiakBogdań Desoń

asystentka kostiumografa: Joanna Medyńska

asystentka scenografa: Dagmara Walkowicz-Goleśny

korepetytorzy solistów: Alfredo Abbati, Larysa CzabanMichał Kryworuczko 


 

Opera w 5 aktach

Czas trwania:
3 godz. 10 min. - 2 przerwy

Wydarzenia

27 września 2022, Wtorek
Godzina: 18:00
Miejsce: Katowice, Teatr Śląski

Kup bilet

OBSADA

Romeo Andrzej Lampert, Sang-Jun Lee

Julia Ewa Majcherczyk, Ewelina Szybliska, Dorota Gibiec-Kurowska

Ojciec Laurenty Bogdan Kurowski, Zbigniew Wunsch

Mercutio Kamil Zdebel, Paweł Konik

Stefano Anna Noworzyn-Sławińska, Michał Sławecki

Kapulet Cezary Biesiadecki, Zbigniew Wunsch

Tybalt Maciej Komandera, Adam Sobierajski

Gertruda Renata Dobosz, Iwona Noszczyk

Parys Łukasz Klimczak, Kamil Zdebel

Gregorio Włodzimierz Skalski, Wojciech Paczyński

Benvolio Grzegorz Biernacki, Hubert Miśka

Królowa Mab Jadwiga Krowiak 

Dzieci

 

Szekspir na operowej scenie

Tragiczna historia kochanków z Werony pobudza wyobraźnię kolejnych pokoleń, w nowej odsłonie scenicznej zagościła na deskach Opery Śląskiej. Opowieść o zwaśnionych rodach Kapuletów i Montekich, którą  na język opery przełożył francuski kompozytor Charles Gounod,  na bytomską scenę wprowadził Michał Znaniecki – jeden z najwybitniejszych reżyserów teatralnych i operowych. 

To historia o konflikcie, w którym niewinność jest uwikłana w rodzinne porachunki świata dorosłych. Stąd w spektaklu biorą też udział dzieci (mała Julia i mały Romeo). Dopóki nie są skażeni dorosłością, potrafią kochać i nie myślą o układach, wrogach, polityce. Ale życie jest inne. Zmusza nas do przejęcia ról społecznych; zemsty, lojalności, znaków rozpoznawczych tożsamości społecznej. – podkreśla reżyser, Michał Znaniecki.

Spektakl został nagrodzony trzema Złotymi Maskami - jako Przedstawienie Roku 2017, w kategorii rola wokalno-aktorska dla Andrzeja Lamperta za rolę Romeo i za scenografię dla Luigiego Scoglio. Dodatkowo Andrzej Lampert, za rolę Romeo, otrzymał Nagrodę im. Zbigniewa Grucy, którą przyznaje redakcja „Dziennika Teatralnego”.

Bytomska inscenizacja została także doceniona przez publiczność i krytyków. Każdy detal podkreśla wymowę scen. Powoli, z każdą minutą , jest ukazana cała głębia, wymowa opery. (…) Wartość artystyczna - muzyka, kostiumy, gra aktorska, śpiew, nie mówiąc o plastycznej scenografii - trzyma tu dobry, bardzo dobry poziom (Dziennik Zachodni); Najcenniejsza w tym spektaklu jest warstwa teatralna. Michał Znaniecki nie uległ modnej dziś pokusie przeniesienia akcji w nasze czasy, lecz przywołał tradycję szekspirowską (Rzeczpospolita); Ten spektakl, sygnowany stemplem nowej jakości (…), jest naprawdę oszałamiający (Gazeta Wyborcza).

Libretto: Jules Barbier i Michel Carré na podstawie dramatu Williama Szekspira "Romeo i Julia"

Opera w pięciu aktach.

Akcja rozgrywa się w Weronie.

AKT I

Na urodzinowym balu Julii jest Romeo, syn wrogiego Kapuletom rodu Montekich. Smutny Romeo zwierza się przyjacielowi, że dręczą go złe sny. W odpowiedzi Mercutio śpiewa „Balladę o Królowej Mab”, która we śnie nawiedza nieszczęśliwie zakochanych. Stary Kapulet z dumą prezentuje córkę gościom. Gertruda przypomina, że nadchodzi czas małżeństwa, lecz Julia nie chce o tym słyszeć. Romeo zakochuje się w Julii, a ona w nim. Za późno dowiadują się, kim są. Nawet obecność na balu jest dla Romea niebezpieczna. Siostrzeniec Kapuleta, Tybalt, poznał go i Romeo musi uchodzić.

AKT II

Nocą Romeo idzie pod balkon Julii. Nastrojową scenę miłosną mąci tylko napaść służby Kapuletów na Stefana, pazia Montekich.

AKT III

Odsłona 1

Romeo i Julia wiedząc, że nie dostaną zgody na małżeństwo, udają się do sędziwego ojca Laurentego, by udzielił im ślubu. Zakonnik się wzdraga, lecz po namyśle wyraża zgodę, mając nadzieję, że ich ślub zakończy rodową waśń.

Odsłona 2

Paź Montekich, Stefano, zostaje napadnięty przez służbę Kapuletich. Mercutio broni chłopca, lecz chce uniknąć walki z Kapuletami. Sam wyzywa Tybalta na pojedynek i wkrótce ginie. Wówczas Romeo zabija Tybalta. Za to musi ponieść karę:wygnanie.

AKT IV

Odsłona 1

Zamiast opuścić miasto, Romeo spotyka się z Julią, by ją pożegnać. Pojawia się Kapulet i każe Julii poślubić hrabiego Parysa. Ojciec Laurenty chce pomóc Julii i daje jej narkotyk, sprowadzający sen podobny do śmierci.

Odsłona 2

W kulminacyjnej chwili ślubu Julia osuwa się na ziemię.

AKT V

Julię pochowano w rodzinnym grobowcu. Przybywa tu Romeo, który nie wie, że śmierć Julii jest tylko pozorna. Zrozpaczony zażywa truciznę. Julia budzi się. Kochankowie zamieniają najczulsze słowa i cieszą się spóźnioną chwilą szczęścia. Romeo umiera, Julia zaś przebija się sztyletem.

/Streszczenie libretta w oparciu o „Przewodnik operowy” Józefa Kańskiego/

 

 

Obsada

Obsada spektaklu na dzień 27.09.2022 r. g. 18:00, Teatr Śląski

Soliści, Chór, Balet i Orkiestra Opery Śląskiej pod dyrekcją Przemysława Neumanna

 

ROMEO

Andrzej Lampert

JULIA

Ewelina Szybilska

OJCIEC LAURENTY

Bogdan Kurowski

MERCUTIO

Paweł Konik

STEFANO

Michał Sławecki

KAPULET

Zbigniew Wunsch

TYBALT

Adam Sobierajski

GERTRUDA

Renata Dobosz

PARYS

Kamil Zdebel

GREGORIO

Wojciech Paczyński

BENVOLIO

Michał Bagniewski

KRÓLOWA MAB                            

Jadwiga Krowiak 



Obsada spektaklu na dzień 10.09.2022 r. g. 18:00, Pałac Kultury Zagłębia

Soliści, Chór, Balet i Orkiestra Opery Śląskiej pod dyrekcją Przemysława Neumanna

 

ROMEO

Andrzej Lampert

JULIA

Ewelina Szybilska

OJCIEC LAURENTY

Bogdan Kurowski

MERCUTIO

Paweł Konik

STEFANO

Michał Sławecki

KAPULET

Zbigniew Wunsch

TYBALT

Maciej Komandera

GERTRUDA

Iwona Noszczyk

PARYS

Kamil Zdebel

GREGORIO

Wojciech Paczyński

BENVOLIO

Michał Bagniewski

KRÓLOWA MAB                            

Jadwiga Krowiak 

 



 
do góry