• język migowy
  • BIP

Kalendarium

terminarz dnia 27.08.2022

Wystawa przyrodnicza w Muzeum Górnośląskim

Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu
Kategoria: Muzeum Górnośląskie
Data: 2022-04-01 - 2022-12-31
Muzeum Górnośląskie / 2022-04-01

Wilk, foka brodata, struś czerwonoskóry i inni zapraszają na nową wystawę “Od Darwina do banku DNA. Przyroda w Muzeum”. Na ekspozycji zostały zaprezentowane szczególnie cenne i efektowne eksponaty z liczącego sobie 1,5 miliona obiektów zbioru Działu Przyrody Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Wystawa znajdująca się w budynku przy ulicy Korfantego 34 będzie czynna do 31 grudnia. Zapraszamy!

We wtorek 29 marca została otwarta nowa czasowa wystawa, na której można zobaczyć dermoplasty (spreparowane okazy) takich zwierząt jak: łoś, szop, puchacz, mewa, ślepowron, zimorodki, papugi, liczne motyle, głuszec, jemiołuszka, uszatka, myszołów, czy płomykówka. W jednej z sal wystawowych eksponowane są także kości wymarłych zwierząt. W największych gablotach umieszczono czaszki między innymi nosorożca białego i żyrafy sawannowej.

Ciekawostką wystawy są niewątpliwie eksponaty z minionych epok geologicznych, dokumentujące życie na Ziemi. Nie brakuje amonitów z okresu mezozoiku, widłaków i paprotników z paleozoiku. Będzie można również zobaczyć niepozornie wyglądające, odkryte na terenie Ameryki Północnej ślady sinic, liczące 2 mld 200 mln lat!

Zwiedzający wystawę będą mieli okazję zapoznać się ze współczesnym warsztatem pracy przyrodnika. Dowiedzą się co to takiego pułapka wielosegmentowa, jak wygląda lampa do nocnych połowów owadów lub sito entomologiczne i z czego składa się zestaw do pobierania materiału do badania DNA zwierząt. Nie zabraknie również powrotu do przeszłości. Zobaczyć będzie można jak wyglądał gabinet przyrodnika sprzed 100 lat i jak tworzono kolekcje w czasach naszych pradziadków.

„Kościół Świętego Ducha oczami archeologa” - wystawa w Muzeum Górnośląskim

Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu
Kategoria: Muzeum Górnośląskie
Data: 2022-05-26 - 2022-11-30

„Kościół Świętego Ducha oczami archeologa” - to unikatowa wystawa, ukazująca bogactwo archeologiczne naszego regionu. Pieczę nad dziedzictwem naszej historii sprawują między innymi pracownicy Działu Archeologii Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Ich prace w 2020 roku z zapartym tchem śledzili mieszkańcy Bytomia oraz miłośnicy lokalnej historii. Teraz będziemy mieli okazję zobaczyć to, co udało się odkopać podczas prac wykopaliskowych przy kościele. św. Ducha znajdującego się przy ul. Krakowskiej w Bytomiu. Zapraszamy na wystawę do głównej siedziby Muzeum Górnośląskiego przy pl. Jana III Sobieskiego 2 od 26 maja. Wystawa potrwa do 30 listopada br.

„Kościół Świętego Ducha oczami archeologa” - unikatowa wystawa w Muzeum Górnośląskim

Badania wykopaliskowe prowadzone przez archeologów z Muzeum Górnośląskiego przy kościele św. Ducha pozwoliły spojrzeć w przeszłość miejsca związanego z kościołem i nieistniejącymi już założeniami szpitala bożogrobców. Miejsca, gdzie schronienie znajdowali najubożsi, którzy nie mogli liczyć na żadną inną pomoc.

Na wystawie zaprezentowane zostaną najciekawsze zabytki, m.in. monety pochodzące z czasów Jagiellonów. Cennym znaleziskiem jest moneta z ostatniego roku panowania króla Stefana Batorego. Świadectwem wojny trzydziestoletniej są z kolei elbląskie szelągi okupacyjne Karola Gustawa, którymi opłacano szwedzkie wojska stacjonujące przez moment w Bytomiu. Z wojen śląskich, a w zasadzie z okresu tuż po nich, mamy natomiast greszel Fryderyka II oraz guzik o charakterze wojskowym. Pozostałe zaś przedmioty dowodzą kontaktów handlowych odbywających się wzdłuż starego szlaku kupieckiego - Via Regia.

Akcja „Lato w mieście”. Na dzieci i młodzież czekają liczne atrakcje

Kategoria: Miasto
Data: 2022-07-04 - 2022-08-31
Miasto / 2022-07-04

Wyjątkowe spacery, aktywność w plenerze i mnóstwo urozmaiconych warsztatów twórczych, artystycznych i sportowych. Poznajcie harmonogram wydarzeń organizowanych z myślą o najmłodszych, którzy wakacje spędzą w Bytomiu.

Lato w mieście

O wydarzeniach oraz imprezach w Bytomiu w ramach Akcji "Lato w mieście" możecie przeczytać na:  Rusza Akcja „Lato w mieście”. Na dzieci i młodzież czekają liczne atrakcje - tutaj również znajdziecie harmonogram imprez.

BECEKOWY POKÓJ GIER 2022

Kategoria: Bytomskie Centrum Kultury
Data: 2022-08-27
Godzina: 14:00:00
Podkategoria: Dla dzieci i młodzieży
Bytomskie Centrum Kultury / 2022-08-27

Zgrywamy się zwykle w ostatnią sobotę miesiąca. Planujemy  rozgrywki, zagrywki, a nawet przygrywki, jednak i tak gramy spontanicznie. Pogrywamy sobie - ale zawsze czysto!  Gramy z pasją, ale wygrana jest dla nas tylko dodatkiem! Liczy się wspólnie spędzony czas i emocjonujące rozgrywki.
Aby wejść do Pokoju nie trzeba umieć grać, na planszówki nie można też być ani za młodym (chociaż młodszych graczy zapraszamy z opiekunami ;) ), ani za starym, przede wszystkim liczy się entuzjazm! Radość z grywalizacji będzie dodatkowym atutem ;)!
Nie zgrywajcie się i wpadnijcie zagrać z nami! Zapraszamy!

CSW Kronika: Agula Swoboda. Matkość

Miejsce: Centrum Sztuki Współczesnej Kronika, Rynek 26
Kategoria: Kultura
Data: 2022-08-27 - 2022-10-21
Godzina: 17:00
Kultura / 2022-08-27

Agula Swoboda tworzy projekt „Matkość” we współpracy z pięcioma kobietami, które opowiedziały jej swoje historie związane z macierzyństwem. Każdą z opowieści artystka przekształciła w rysunek, który stał się wzorem spersonalizowanego tatuażu, przeniesionego następnie na ciała bohaterek.

 

  • wernisaż: 27.08.2022 (sobota), godz. 19:00 - 21:00
  • w ramach cyklu Dom Kobiet
  • oprowadzania: w każdy piątek o 17:00

 

CSW Kronika: Musiałam sama stać się słońcem. Małgorzata Goliszewska, Dorota Hadrian, Patrycja Orzechowska

Miejsce: Centrum Sztuki Współczesnej Kronika, Rynek 26
Kategoria: Kultura
Data: 2022-08-27 - 2022-12-30
Godzina: 17:00
Kultura / 2022-08-27

Dom kobiecy jest obszarem czynów małych. Jest przeciwieństwem obszarów przynależnych do wielkich czynów męskich. Braterstwo jest w walce, siostrzeństwo jest w opiece.

 

  • ponowne otwarcie: 27.08 (sobota) w godz. 19:00-21.00
  • oprowadzania: (od 02.09) w każdy piątek o godz. 17:00

 

Carmina Burana wersja koncertowa

Miejsce: Kąśna Dolna, Centrum Paderewskiego
Kategoria: Opera Śląska
Data: 2022-08-27
Godzina: 18:00
Dodatkowe informacje: Festiwal BRAVO MAESTRO w Kąśnej Dolnej

Spacer z podopiecznymi Schroniska w Bytomiu

Miejsce: Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt Bytom Miechowice ul. Łaszczyka 18
Kategoria: Miasto
Data: 2022-08-27
Godzina: 9:30 - 13:00
Miasto / 2022-08-27

27 sierpnia odbędzie się Rodzinny Spacer, organizowany przez bytomskie Schronisku. Jest to ostatni spacer w ramach akcji „Lato w Mieście”, organizowanej przez Miasto Bytom.

Dodatkowo tym razem będzie się można zapisać się na spacer W Lufcie. Będą tam dostępne formularze do wypełnienia na miejscu (przy okazji można się napić pysznej kawy). Kawiarnia znajduje się przy ulicy Piastów Bytomskich 13 w Bytomiu.

Poniżej krótkie przypomnienie zasad: Obowiązuje wcześniejsza rejestracja. Tylko 90 pierwszych osób będzie miało możliwość wyjścia z jednym z naszym psiaków. Prosimy o przesyłanie formularzy przez osoby zdecydowane na długi spacer. Obowiązuje zasada: jeden spacerujący = jeden pies.

Zgłoszenia na maila: . Należy wysłać wypełniony formularz zgłoszeniowy, który jest na stronie schroniskobytom.pl.

 
do góry