Kalendarium
terminarz dnia 08.07.2022
Wystawa przyrodnicza w Muzeum Górnośląskim

Wilk, foka brodata, struś czerwonoskóry i inni zapraszają na nową wystawę “Od Darwina do banku DNA. Przyroda w Muzeum”. Na ekspozycji zostały zaprezentowane szczególnie cenne i efektowne eksponaty z liczącego sobie 1,5 miliona obiektów zbioru Działu Przyrody Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Wystawa znajdująca się w budynku przy ulicy Korfantego 34 będzie czynna do 31 grudnia. Zapraszamy!
We wtorek 29 marca została otwarta nowa czasowa wystawa, na której można zobaczyć dermoplasty (spreparowane okazy) takich zwierząt jak: łoś, szop, puchacz, mewa, ślepowron, zimorodki, papugi, liczne motyle, głuszec, jemiołuszka, uszatka, myszołów, czy płomykówka. W jednej z sal wystawowych eksponowane są także kości wymarłych zwierząt. W największych gablotach umieszczono czaszki między innymi nosorożca białego i żyrafy sawannowej.
Ciekawostką wystawy są niewątpliwie eksponaty z minionych epok geologicznych, dokumentujące życie na Ziemi. Nie brakuje amonitów z okresu mezozoiku, widłaków i paprotników z paleozoiku. Będzie można również zobaczyć niepozornie wyglądające, odkryte na terenie Ameryki Północnej ślady sinic, liczące 2 mld 200 mln lat!
Zwiedzający wystawę będą mieli okazję zapoznać się ze współczesnym warsztatem pracy przyrodnika. Dowiedzą się co to takiego pułapka wielosegmentowa, jak wygląda lampa do nocnych połowów owadów lub sito entomologiczne i z czego składa się zestaw do pobierania materiału do badania DNA zwierząt. Nie zabraknie również powrotu do przeszłości. Zobaczyć będzie można jak wyglądał gabinet przyrodnika sprzed 100 lat i jak tworzono kolekcje w czasach naszych pradziadków.
„Kościół Świętego Ducha oczami archeologa” - wystawa w Muzeum Górnośląskim
„Kościół Świętego Ducha oczami archeologa” - to unikatowa wystawa, ukazująca bogactwo archeologiczne naszego regionu. Pieczę nad dziedzictwem naszej historii sprawują między innymi pracownicy Działu Archeologii Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Ich prace w 2020 roku z zapartym tchem śledzili mieszkańcy Bytomia oraz miłośnicy lokalnej historii. Teraz będziemy mieli okazję zobaczyć to, co udało się odkopać podczas prac wykopaliskowych przy kościele. św. Ducha znajdującego się przy ul. Krakowskiej w Bytomiu. Zapraszamy na wystawę do głównej siedziby Muzeum Górnośląskiego przy pl. Jana III Sobieskiego 2 od 26 maja. Wystawa potrwa do 30 listopada br.
Badania wykopaliskowe prowadzone przez archeologów z Muzeum Górnośląskiego przy kościele św. Ducha pozwoliły spojrzeć w przeszłość miejsca związanego z kościołem i nieistniejącymi już założeniami szpitala bożogrobców. Miejsca, gdzie schronienie znajdowali najubożsi, którzy nie mogli liczyć na żadną inną pomoc.
Na wystawie zaprezentowane zostaną najciekawsze zabytki, m.in. monety pochodzące z czasów Jagiellonów. Cennym znaleziskiem jest moneta z ostatniego roku panowania króla Stefana Batorego. Świadectwem wojny trzydziestoletniej są z kolei elbląskie szelągi okupacyjne Karola Gustawa, którymi opłacano szwedzkie wojska stacjonujące przez moment w Bytomiu. Z wojen śląskich, a w zasadzie z okresu tuż po nich, mamy natomiast greszel Fryderyka II oraz guzik o charakterze wojskowym. Pozostałe zaś przedmioty dowodzą kontaktów handlowych odbywających się wzdłuż starego szlaku kupieckiego - Via Regia.
Półkolonie letnie na Skarpie
Wakacje tuż za rogiem, więc SKARPA BYTOM startuje z zapisami na LETNIE PÓŁKOLONIE NA SKARPIE dla dzieci w wieku 7-15 lat. Wśród atrakcji obejmujących 10 godzin zajęć dziennie znajdą się m.in. wspinaczka i inne zajęcia sportowe, gry i zabawy kreatywne, zajęcia plastyczne, a także warsztaty ekologiczne i taneczne z aktorami.
PÓŁKOLONIE LETNIE NA SKARPIE to aż 10 godzin dziennie zajęć sportowych, kulturalnych i ogólnorozwojowych w grupach 15-osobowych pod okiem wykwalifikowanych instruktorów i wychowawców. W codziennym harmonogramie zajęć główną atrakcją będzie wspinaczka w największym centrum wspinaczkowym w Polsce - w SKARPIE BYTOM. Do dyspozycji uczestników będzie Gryfne Wspinanie - wydzielona strefa przeznaczona tylko dla dzieci, boulderownie dla najmłodszych oraz duża ściana wspinaczkowa.
Oprócz wspinaczki dla uczestników półkolonii przewidziane są również inne gry i zabawy zarówno na świeżym powietrzu, jak i pod dachem. Wśród nich znajdą się m.in.: podchody, zawody sportowe i piłka nożna. Zajęcia będą odbywać się też w strefie zewnętrznej z torami przeszkód, OCR, strefą parkour oraz rolkowiskiem.
Organizatorzy przygotowali także coś dla małych artystów. Na każdym turnusie odbędą się warsztaty plastyczne i taneczne z aktorami z zaprzyjaźnionego Teatru Rozbark oraz zajęcia z pszczelarzem kształtujące szacunek i miłość do przyrody, podczas których dzieci będą mogły tworzyć ekologiczne świece.
Cena, 790 zł za turnus zawiera pełne wyżywienie i zajęcia od poniedziałku do piątku w godz. 7:30-17:30. Przy wyborze kilku turnusów półkolonii dla dziecka, cena jest ustalana indywidualnie. Szczegółowe informacje dostępne są w Wydarzeniu na Facebooku
TURNUSY:
- 27.06-01.07.2022
- 04.07-08.07.2022
- 11.07-15.07.2022
- 18.07-22.07.2022
- 25.07-29.07.2022
- 01.08-05.08.2022
- 08.08-12.08.2022
- 16.08-19.08.2022 - cena: 690 zł
- 22.08-26.08.2022.
Akcja „Lato w mieście”. Na dzieci i młodzież czekają liczne atrakcje

Wyjątkowe spacery, aktywność w plenerze i mnóstwo urozmaiconych warsztatów twórczych, artystycznych i sportowych. Poznajcie harmonogram wydarzeń organizowanych z myślą o najmłodszych, którzy wakacje spędzą w Bytomiu.
O wydarzeniach oraz imprezach w Bytomiu w ramach Akcji "Lato w mieście" możecie przeczytać na: Rusza Akcja „Lato w mieście”. Na dzieci i młodzież czekają liczne atrakcje - tutaj również znajdziecie harmonogram imprez.
Wystawa fotograficzna Grzegorza Jaworskiego "Natura nad czasem"
Niektórym wydaje się, że wystarczy mieć dobry sprzęt, aby robić dobre zdjęcia. Ale to nieprawda. Potrzebna jest wrażliwość, umiejętność patrzenia, aby dostrzec to, czego inni nie widzą - mówi autor zdjęć.
BCKino - Elvis

Elvis – biograficzny/muzyczny USA/Australia, 2022; reż.: Baz Luhrmann; obsada: Austin Butler, Tom Hanks, Kodi Smit-McPhee, David Wenham.
Historia Elvisa Presleya zgłębia złożoną, ponad dwudziestoletnią relację Presleya z Parkerem, która rozpoczęła się wraz z początkiem bezprecedensowej kariery piosenkarza, na tle ewoluującego krajobrazu kulturowego i końca amerykańskiej niewinności. Kluczowym elementem opowieści jest jedna z najważniejszych i najbardziej wpływowych osób w życiu Elvisa, Priscilla Presley.
Czas trwania: 157 min. (Warner)
BCKino plenerowe - Cmon Cmon

C'mon C'mon – komediodramat USA, 2021; reż.: Mike Mills; obsada: Joaquin Phoenix, Gaby Hoffmann, Woody Norman.
Phoenix wciela się w filmie w nowojorskiego singla, który przemierza Amerykę z mikrofonem, pytając dzieciaki i młodzież o ich życie, marzenia, supermoce i plany na przyszłość. Po drodze reporter odwiedza mieszkającą w Los Angeles siostrę, z którą nie rozmawiał od lat, a która teraz potrzebuje jego pomocy. Żeby wesprzeć ją w opiece nad dziewięcioletnim synkiem, Johnny zabiera go ze sobą do Nowego Jorku. Wspólna podróż okaże się lekcją cierpliwości, odpowiedzialności i zwyczajnie: dorosłości, której dziennikarz dotąd unikał.
Czas trwania: 108 minut. (Gutek – Kinoplex-Silesia)
Miejsce: Bytomskie Centrum Kultury, pl. Karin Stanek 1.
Z powodu nieprzewidywalnej pogody (czasem słońce, częściej deszcz) i z uwagi na komfort widzów, zdecydowaliśmy się przenieść dzisiejsze kino Plenerowe z Placu Karin Stanek pod dach BECEKU. Seans odbędzie się o 21:30, czyli bez zmian w Sali ToTu Bytomskiego Centrum Kultury.
Pictures of Poland

Balet zainspirowany albumem Poland Tangerine Dream
Reżyseria i choreografia: Artur Żymełka
Scenografia: Piotr Tetlak
Kostiumy: Małgorzata Słoniowska
Wizualizacje: Jakub Psuja
Realizacja świateł: Dominik Ksol
Kierownik baletu: Grzegorz Pajdzik
Asystent choreografa: Anna Kmiecik-Sokalla
Pedagodzy baletu: Lucyna Popławska, Kazimierz Cieśla
Inspektor baletu: Ewa Czampiel
Wydarzenia
Miejsce: Lądek-Zdrój, Międzynarodowy Festiwal Tańca im. O. Sawickiej
Dodatkowe informacje: 22 Międzynarodowy Festiwal Tańca im. O. Sawickiej w Lądku-Zdroju
Kup bilet
Zapraszamy na wyjątkowy spektakl baletowy „Pictures of Poland” będący choreograficzno-plastyczną opowieścią o dziejach Polski i Polaków.
Spektakularne widowisko odnoszące się do wartości narodowych takich jak: wolność, solidarność, ofiarność czy duma zabierze widzów w podróż po najciekawszych wydarzeniach począwszy od powstania Państwa Polskiego, aż do czasów współczesnych.
Baletowy teatr symboli zbudowany na bazie najistotniejszych historycznie wydarzeń dając możliwość śledzenia polskich losów nie pozwala się nudzić, pełni tym samym znakomite funkcje popularyzatorskie oraz edukacyjne.
Warto wspomnieć, iż muzyczną podstawę spektaklu tworzy album „Poland” grupy Tangerine Dream, grającej elektroniczną muzykę o charakterze symfonicznego rocka.
Z kolei pomysłodawcą, reżyserem i choreografem widowiska jest Artur Żymełka - nagrodzony Teatralną Nagrodą Muzyczną im. Jana Kiepury w kategorii "Najlepszy choreograf" oraz Złotą Maską w kategorii „Przedstawienie roku 2021” – za wyreżyserowany spektakl baletowy Sól Ziemi Czarnej.
Połączenie wyjątkowej muzyki z tematyką spektaklu sprawi, iż czekają na Państwa niesamowite wrażenia!
Spektakl grany do taśmy.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca
Obsada
Harda, Katarzyna Kobro, Kobieta z nogami na księżycu
Michalina Drozdowska
Otto, Witkacy, Ryszard Siwiec, Generał
Paweł Popielecki
Naczelnik, Karol Wojtyła
Alberto Pecetto
Władysław Strzemiński
Douglas De Oliveira Ferreira
Stańczyk
Maciej Pletnia
,,Szał uniesień”
Martyna Wiśniewska
Wrześniowa dziewczynka
Monika Niedźwiecka
Chłopiec na rowerku
Rhaphael Molenaar
Człowiek z żelaza
Karol Pluszczewicz
Tajniacy, Robotnicy, Robotnice, Sportowcy, Sportsmenki , Zomo, Rzeźby
Zespół baletu Opery Śląskiej