Kalendarium
terminarz dnia 20.07.2022
Wystawa przyrodnicza w Muzeum Górnośląskim

Wilk, foka brodata, struś czerwonoskóry i inni zapraszają na nową wystawę “Od Darwina do banku DNA. Przyroda w Muzeum”. Na ekspozycji zostały zaprezentowane szczególnie cenne i efektowne eksponaty z liczącego sobie 1,5 miliona obiektów zbioru Działu Przyrody Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Wystawa znajdująca się w budynku przy ulicy Korfantego 34 będzie czynna do 31 grudnia. Zapraszamy!
We wtorek 29 marca została otwarta nowa czasowa wystawa, na której można zobaczyć dermoplasty (spreparowane okazy) takich zwierząt jak: łoś, szop, puchacz, mewa, ślepowron, zimorodki, papugi, liczne motyle, głuszec, jemiołuszka, uszatka, myszołów, czy płomykówka. W jednej z sal wystawowych eksponowane są także kości wymarłych zwierząt. W największych gablotach umieszczono czaszki między innymi nosorożca białego i żyrafy sawannowej.
Ciekawostką wystawy są niewątpliwie eksponaty z minionych epok geologicznych, dokumentujące życie na Ziemi. Nie brakuje amonitów z okresu mezozoiku, widłaków i paprotników z paleozoiku. Będzie można również zobaczyć niepozornie wyglądające, odkryte na terenie Ameryki Północnej ślady sinic, liczące 2 mld 200 mln lat!
Zwiedzający wystawę będą mieli okazję zapoznać się ze współczesnym warsztatem pracy przyrodnika. Dowiedzą się co to takiego pułapka wielosegmentowa, jak wygląda lampa do nocnych połowów owadów lub sito entomologiczne i z czego składa się zestaw do pobierania materiału do badania DNA zwierząt. Nie zabraknie również powrotu do przeszłości. Zobaczyć będzie można jak wyglądał gabinet przyrodnika sprzed 100 lat i jak tworzono kolekcje w czasach naszych pradziadków.
„Kościół Świętego Ducha oczami archeologa” - wystawa w Muzeum Górnośląskim
„Kościół Świętego Ducha oczami archeologa” - to unikatowa wystawa, ukazująca bogactwo archeologiczne naszego regionu. Pieczę nad dziedzictwem naszej historii sprawują między innymi pracownicy Działu Archeologii Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Ich prace w 2020 roku z zapartym tchem śledzili mieszkańcy Bytomia oraz miłośnicy lokalnej historii. Teraz będziemy mieli okazję zobaczyć to, co udało się odkopać podczas prac wykopaliskowych przy kościele. św. Ducha znajdującego się przy ul. Krakowskiej w Bytomiu. Zapraszamy na wystawę do głównej siedziby Muzeum Górnośląskiego przy pl. Jana III Sobieskiego 2 od 26 maja. Wystawa potrwa do 30 listopada br.
Badania wykopaliskowe prowadzone przez archeologów z Muzeum Górnośląskiego przy kościele św. Ducha pozwoliły spojrzeć w przeszłość miejsca związanego z kościołem i nieistniejącymi już założeniami szpitala bożogrobców. Miejsca, gdzie schronienie znajdowali najubożsi, którzy nie mogli liczyć na żadną inną pomoc.
Na wystawie zaprezentowane zostaną najciekawsze zabytki, m.in. monety pochodzące z czasów Jagiellonów. Cennym znaleziskiem jest moneta z ostatniego roku panowania króla Stefana Batorego. Świadectwem wojny trzydziestoletniej są z kolei elbląskie szelągi okupacyjne Karola Gustawa, którymi opłacano szwedzkie wojska stacjonujące przez moment w Bytomiu. Z wojen śląskich, a w zasadzie z okresu tuż po nich, mamy natomiast greszel Fryderyka II oraz guzik o charakterze wojskowym. Pozostałe zaś przedmioty dowodzą kontaktów handlowych odbywających się wzdłuż starego szlaku kupieckiego - Via Regia.
Półkolonie letnie na Skarpie
Wakacje tuż za rogiem, więc SKARPA BYTOM startuje z zapisami na LETNIE PÓŁKOLONIE NA SKARPIE dla dzieci w wieku 7-15 lat. Wśród atrakcji obejmujących 10 godzin zajęć dziennie znajdą się m.in. wspinaczka i inne zajęcia sportowe, gry i zabawy kreatywne, zajęcia plastyczne, a także warsztaty ekologiczne i taneczne z aktorami.
PÓŁKOLONIE LETNIE NA SKARPIE to aż 10 godzin dziennie zajęć sportowych, kulturalnych i ogólnorozwojowych w grupach 15-osobowych pod okiem wykwalifikowanych instruktorów i wychowawców. W codziennym harmonogramie zajęć główną atrakcją będzie wspinaczka w największym centrum wspinaczkowym w Polsce - w SKARPIE BYTOM. Do dyspozycji uczestników będzie Gryfne Wspinanie - wydzielona strefa przeznaczona tylko dla dzieci, boulderownie dla najmłodszych oraz duża ściana wspinaczkowa.
Oprócz wspinaczki dla uczestników półkolonii przewidziane są również inne gry i zabawy zarówno na świeżym powietrzu, jak i pod dachem. Wśród nich znajdą się m.in.: podchody, zawody sportowe i piłka nożna. Zajęcia będą odbywać się też w strefie zewnętrznej z torami przeszkód, OCR, strefą parkour oraz rolkowiskiem.
Organizatorzy przygotowali także coś dla małych artystów. Na każdym turnusie odbędą się warsztaty plastyczne i taneczne z aktorami z zaprzyjaźnionego Teatru Rozbark oraz zajęcia z pszczelarzem kształtujące szacunek i miłość do przyrody, podczas których dzieci będą mogły tworzyć ekologiczne świece.
Cena, 790 zł za turnus zawiera pełne wyżywienie i zajęcia od poniedziałku do piątku w godz. 7:30-17:30. Przy wyborze kilku turnusów półkolonii dla dziecka, cena jest ustalana indywidualnie. Szczegółowe informacje dostępne są w Wydarzeniu na Facebooku
TURNUSY:
- 27.06-01.07.2022
- 04.07-08.07.2022
- 11.07-15.07.2022
- 18.07-22.07.2022
- 25.07-29.07.2022
- 01.08-05.08.2022
- 08.08-12.08.2022
- 16.08-19.08.2022 - cena: 690 zł
- 22.08-26.08.2022.
Akcja „Lato w mieście”. Na dzieci i młodzież czekają liczne atrakcje

Wyjątkowe spacery, aktywność w plenerze i mnóstwo urozmaiconych warsztatów twórczych, artystycznych i sportowych. Poznajcie harmonogram wydarzeń organizowanych z myślą o najmłodszych, którzy wakacje spędzą w Bytomiu.
O wydarzeniach oraz imprezach w Bytomiu w ramach Akcji "Lato w mieście" możecie przeczytać na: Rusza Akcja „Lato w mieście”. Na dzieci i młodzież czekają liczne atrakcje - tutaj również znajdziecie harmonogram imprez.
Obchody Roku Brunona Schulza - Schulz. Performance malarsko teatralny.
Projekt obejmuje warsztaty malarskie, aktorskie, wokalne.
Wieczór poezji Wisławy Szymborskiej
"Człowiek, który nie poczuł smaku swoich łez - nie jest prawdziwym człowiekiem". Życie i twórczość laureatki Nagrody Nobla, recytacja poezji, koncert kameralny w wykonania Walerii Kovalevskiej, kawa/herbata+ ciasto. Cena: 30 zł/osoba.
Zapisy: 506 911 900, e-mail:
Saaremaa Opera Festival - Estonia

Realizatorzy:
kierownictwo muzyczne: Przemysław Neumann, Maciej Tomasiewicz
reżyseria: Michał Znaniecki
Wydarzenia
Miejsce: Estonia, Saarema
Dodatkowe informacje: Romeo i Julia - Ch. Gounod
Miejsce: Estonia, Saarema
Dodatkowe informacje: Noc z Mozartem – Sekret Requiem M. Znaniecki / Requiem d-moll W.A Mozart
Miejsce: Estonia, Saarema
Dodatkowe informacje: Czekając na Chopina – M. Znaniecki
Saaremaa Opera Festival - to najstarszy, najważniejszy i najbardziej prestiżowy festiwal w Estonii cieszący się dużą popularnością w krajach bałtyckich. Organizowany jest od 1999 r. na dziedzińcu średniowiecznego zamku biskupiego w Kuressaare, na wyspie Saaremaa. Dzięki wieloletniej tradycji stał się integralną częścią kulturalnego lata w Estonii, zrzeszając rokrocznie wszystkich miłośników opery na koncertach i spektaklach w wykonaniu najlepszych teatrów operowych z całej Europy i ze świata.
Pięć wspaniałych spektakli, w tym jeden premierowy, gala operowa i spektakl dla młodego widza – tak zaprezentuje się prawie 200-osobowy zespół Opery Śląskiej podczas kolejnej edycji festiwalu muzyki operowej w Estonii, która odbędzie się w dniach 20-24 lipca 2022 r. Większość przedstawień to realizacje cenionego reżysera teatralnego i operowego Michała Znanieckiego.
Pierwszym zaprezentowanym przez artystów Opery Śląskiej przedstawieniem będzie najsłynniejsza historia miłosna światowej literatury, czyli Romeo i Julia Charlesa Gounoda w reżyserii Michała Znanieckiego. W rolach głównych zobaczyć będzie można: Ewelinę Szybilską (Julia) i Andrzeja Lamperta (Romeo). Spektakl, który miał premierę w 2017 r. odniósł duży sukces. Przedstawienie odnosi się do tradycji teatru elżbietańskiego, a scenografia nawiązuje do wnętrza jednego
z najstarszych teatrów w Londynie – The Globe, gdzie wystawiane są sztuki Szekspira. Romeo i Julia ciesząc się dużym zainteresowaniem wśród publiczności otrzymał jedną z najważniejszych nagród teatralnych, Złotą Maskę w kategorii: Przedstawienie Roku 2017,w kategorii rola wokalno-aktorska dla Andrzeja Lamperta za rolę Romeo i za scenografię dla Luigiego Scoglio. Dodatkowo, Andrzej Lampert otrzymał też Nagrodę im. Zbigniewa Grucy, którą przyznaje redakcja „Dziennika Teatralnego”.
Kolejny wieczór to autorski spektakl teatralno-operowy Michała Znanieckiego – Sekret Requiem, który wprowadzi publiczność w tajemniczą historię śmierci Wolfganga Amadeusza Mozarta i towarzyszącą jej aurę ostatniej kompozycji artysty – Requiem. Mroczne zjawy, duchy zmarłych nękają Cesarza Leopolda II, u którego artysta był nadwornym kompozytorem muzyki kameralnej. Spektakl, w połączeniu z interpretacją baletową Requiem d-moll stanowi ważny dyptyk, z jednej strony wprowadzając publiczność w tło historyczne, z drugiej zaś, oferując niezapomnianą ucztę muzyczną. Dzięki choreografii Jacka Tyskiego, muzyka Requiem d-moll zyskuje zupełnie nowy wymiar i stanowi wraz z tańcem nierozłączną kompozycję. Warto nadmienić, iż spektakl Requiem d-moll w tym roku nominowany był do Złotej Maski w kategorii „Przedstawienie roku”.
Wieczór zakończy się ukłonem w stronę polskiej muzyki i autorskim spektaklem teatralno-muzycznym Czekając na Chopina Michała Znanieckiego. Przedstawienie z muzyką Fryderyka Chopina odzwierciedla nastrój salonowych spotkań muzycznych, gdzie nie brakuje zabaw z publicznością, wspólnego śpiewania i współprzeżywania. Historia jego realizacji jest bardzo bogata i liczy już ponad 20 lat. Wcześniejsze odsłony miały swoje miejsca między innymi na Kubie, w Argentynie, Urugwaju, czy we Włoszech, mieszając języki, doświadczenia kulturowe i tym samym nadając międzynarodowy wymiar spektaklowi. Wśród występujących na scenie pojawiali się artyści z różnych krajów, których wspólnym kodem przede wszystkim jest muzyka Chopina. Tak będzie i tym razem dzięki gościnnemu udziałowi Estońskiej artystki Juuli Lill, która wystąpi w roli George Sand.
Następny festiwalowy dzień to jedna z najpopularniejszych oper wszech czasów i operowe arcydzieło, czyli Traviata Giuseppe Verdiego, w reżyserii Michała Znanieckiego, który przenosi nas z salonów XIX-wiecznych do świata mody i celebrytów, współczesnego blichtru, pełnego uczuciowej pustki. Znaniecki wyjaśnia, że jest to zgodne z założeniem Verdiego, aby pokazać, jak w lustrze, odbicie współczesnych widzów i bliskiego im świata. Kurtyzana (którą była Traviata-Violetta Valery) w XIX wieku pełniła ważną funkcję społeczną, miała wpływ na politykę, biznes, pieniądze. Trzeba było „przetłumaczyć” tę postać na czasy współczesne, dodając jednocześnie chorobę, która podobnie jak gruźlica w czasach Verdiego, tak obecnie jest chorobą groźną, często śmiertelną. W wersji Michała Znanieckiego, Violetta Valery, jako szefowa magazynu mody walczy więc z chorobą nowotworową. W rolach głównych zobaczymy Ruslanę Koval (Violetta Valery), Andrzeja Lamperta (Alfredo Germont) i Stanislava Kuflyuka (Giorgio Germont).
Ostatnie dwie propozycje bytomskich artystów to wielka Gala Operowa z udziałem solistów, chóru i orkiestry Opery Śląskiej, a także – na zakończenie festiwalu – gala operowa dla dzieci, podczas której zaprezentowana zostanie jednoaktowa opera Flis Stanisława Moniuszki. To – obok spektaklu Czekając na Chopina - drugie dzieło, w którym będziemy mogli zobaczyć estońską artystkę Juuli Lill. Dzięki jej obecności w inscenizacji (pojawi się w projekcjach, jako nauczycielka prowadząca lekcje on-line), dzieci będą miały możliwość zrozumienia historii i narracji spektaklu i interakcji z jego postaciami.
Nad całością artystyczną wydarzenia czuwać będzie dwóch dyrygentów: Przemysław Neumann oraz Maciej Tomasiewicz.
Uczestnictwo Opery Śląskiej w Saaremaa Opera Festival będzie znakomitą okazją do świętowania jubileuszu 30-lecia pracy artystycznej Michała Znanieckiego.
Autor ponad 200 spektakli, od przeszło 25 lat pracuje na najważniejszych scenach operowych całego świata, między innymi w Polsce, Włoszech, Francji, Hiszpanii, Chinach, Argentynie, Chorwacji, na Węgrzech czy Kubie. Wyspecjalizował się w megaprodukcjach plenerowych, które realizował na stadionach, wyspach i w parkach. W jego dorobku artystycznym znajdują się największe i najważniejsze tytuły operowe takich kompozytorów jak Giuseppe Verdi, Gaetano Donizetti, Wolfgang Amadeusz Mozart, Gioacchino Rossini czy Stanisław Moniuszko. Reżyser otrzymał Złotą Maskę za spektakl roku Romeo i Julia (2017) oraz Teatralną Nagrodę Muzyczną im. Jana Kiepury dla najlepszego reżysera (2021). Został także odznaczony srebrnym medalem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
Pełny repertuar oraz szczegóły wyjazdu można znaleźć na stronie festiwalu: https://www.saaremaaopera.com/en
SAAREMAA OPERA FESTIVAL 20 -24.07.2022
HARMONOGRAM
20.07.2022 / 20.00 Romeo i Julia - Ch. Gounod
21.07.2022 / 20.00 Noc z Mozartem – Sekret Requiem M. Znaniecki / Requiem d-moll W.A Mozart.
21.07.2022 / 23:30 Czekając na Chopina – M. Znaniecki
22.07.2022/ 20:00 Traviata – G. Verdi
23.07.2022/ 20:00 Gala Operowa
24.07.2022 / 14:00 Flis – St. Moniuszko
BCKino - Ennio

Ennio – dokumentalny Belgia/Holandia/Japonia/Włochy, 2021; reż.: Giuseppe Tornatore; obsada: Clint Eastwood, Quentin Tarantino, Oliver Stone, Barry Levinson, John Williams.
Ponad 500 filmów wybrzmiałoby inaczej, gdyby nie on. Ennio Morricone to nie tylko jeden z najbardziej płodnych kompozytorów muzyki filmowej w historii, ale również uwielbiana przez międzynarodową publiczność legenda kina, której twórczość została dwukrotnie nagrodzona Oscarem. Giuseppe Tornatore zaprasza nas w wyjątkowo osobistą podróż po prywatnym i artystycznym życiu wspaniałego kompozytora. Towarzyszą nam w niej wspominający go artyści i reżyserzy, tacy jak Bernardo Bertolucci, Clint Eastwood, Bruce Springsteen, Quentin Tarantino, John Williams czy Wong Kar Wai, ale przede wszystkim wtóruje nam niezapomniana filmowa muzyka Mistrza.
Czas trwania: 150 min. (Best - Kinoplex-Silesia)