Kalendarium
terminarz dnia 04.06.2022
Wystawa przyrodnicza w Muzeum Górnośląskim

Wilk, foka brodata, struś czerwonoskóry i inni zapraszają na nową wystawę “Od Darwina do banku DNA. Przyroda w Muzeum”. Na ekspozycji zostały zaprezentowane szczególnie cenne i efektowne eksponaty z liczącego sobie 1,5 miliona obiektów zbioru Działu Przyrody Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Wystawa znajdująca się w budynku przy ulicy Korfantego 34 będzie czynna do 31 grudnia. Zapraszamy!
We wtorek 29 marca została otwarta nowa czasowa wystawa, na której można zobaczyć dermoplasty (spreparowane okazy) takich zwierząt jak: łoś, szop, puchacz, mewa, ślepowron, zimorodki, papugi, liczne motyle, głuszec, jemiołuszka, uszatka, myszołów, czy płomykówka. W jednej z sal wystawowych eksponowane są także kości wymarłych zwierząt. W największych gablotach umieszczono czaszki między innymi nosorożca białego i żyrafy sawannowej.
Ciekawostką wystawy są niewątpliwie eksponaty z minionych epok geologicznych, dokumentujące życie na Ziemi. Nie brakuje amonitów z okresu mezozoiku, widłaków i paprotników z paleozoiku. Będzie można również zobaczyć niepozornie wyglądające, odkryte na terenie Ameryki Północnej ślady sinic, liczące 2 mld 200 mln lat!
Zwiedzający wystawę będą mieli okazję zapoznać się ze współczesnym warsztatem pracy przyrodnika. Dowiedzą się co to takiego pułapka wielosegmentowa, jak wygląda lampa do nocnych połowów owadów lub sito entomologiczne i z czego składa się zestaw do pobierania materiału do badania DNA zwierząt. Nie zabraknie również powrotu do przeszłości. Zobaczyć będzie można jak wyglądał gabinet przyrodnika sprzed 100 lat i jak tworzono kolekcje w czasach naszych pradziadków.
„Kościół Świętego Ducha oczami archeologa” - wystawa w Muzeum Górnośląskim
„Kościół Świętego Ducha oczami archeologa” - to unikatowa wystawa, ukazująca bogactwo archeologiczne naszego regionu. Pieczę nad dziedzictwem naszej historii sprawują między innymi pracownicy Działu Archeologii Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Ich prace w 2020 roku z zapartym tchem śledzili mieszkańcy Bytomia oraz miłośnicy lokalnej historii. Teraz będziemy mieli okazję zobaczyć to, co udało się odkopać podczas prac wykopaliskowych przy kościele. św. Ducha znajdującego się przy ul. Krakowskiej w Bytomiu. Zapraszamy na wystawę do głównej siedziby Muzeum Górnośląskiego przy pl. Jana III Sobieskiego 2 od 26 maja. Wystawa potrwa do 30 listopada br.
Badania wykopaliskowe prowadzone przez archeologów z Muzeum Górnośląskiego przy kościele św. Ducha pozwoliły spojrzeć w przeszłość miejsca związanego z kościołem i nieistniejącymi już założeniami szpitala bożogrobców. Miejsca, gdzie schronienie znajdowali najubożsi, którzy nie mogli liczyć na żadną inną pomoc.
Na wystawie zaprezentowane zostaną najciekawsze zabytki, m.in. monety pochodzące z czasów Jagiellonów. Cennym znaleziskiem jest moneta z ostatniego roku panowania króla Stefana Batorego. Świadectwem wojny trzydziestoletniej są z kolei elbląskie szelągi okupacyjne Karola Gustawa, którymi opłacano szwedzkie wojska stacjonujące przez moment w Bytomiu. Z wojen śląskich, a w zasadzie z okresu tuż po nich, mamy natomiast greszel Fryderyka II oraz guzik o charakterze wojskowym. Pozostałe zaś przedmioty dowodzą kontaktów handlowych odbywających się wzdłuż starego szlaku kupieckiego - Via Regia.
Śląskie manewry w Bytomiu. Gratka dla miłośników pojazdów militarnych
Fani militariów w Bytomiu i nie tylko zacierają już ręce na zbliżający się wielkimi krokami Zlot Pojazdów Militarnych „Śląskie Manewry”, którego XVII edycję zaplanowano od 3 do 5 czerwca przy ul. Elektrownia w Bytomiu - Miechowicach.
Śląskie Manewry to nie tylko jedna z największych imprez militarnych w Polsce, ale jedyna okazja w roku, kiedy można przyjrzeć się z bliska wojskowym pojazdom. Podobnie jak w ubiegłych latach impreza potrwa trzy dni i będzie świetną okazją nie tylko do podziwiania militariów kolekcjonerów z całej Polski, ale też do zajrzenia na zlotowy jarmark czy skosztowania wojskowej grochówki. Obozowisko zainstaluje się przy ul. Elektrownia w Bytomiu - Miechowicach, gdzie będzie można zobaczyć nie tylko wystawę maszyn wojskowych, ale będzie możliwość przejazdu pojazdami wojskowymi, jak również skorzystać z części handlowo - gastronomicznej.
Więcej informacji pod tekstem Śląskie manewry w Bytomiu
Piknik archeologiczny „Rzymskie skarby” - warsztaty dla dzieci
„Cezar”, „legiony”, „gladiatorzy” czy „akwedukty” - to tylko niektóre słowa, które kojarzą się ze starożytnym Rzymem. W tym roku wspólnie odkryjemy tajemnice rzymskiej willi i poszukamy innych tajemniczych skarbów. Jeśli jesteście ciekawi, jak prowadzi się wykopaliska archeologiczne i jakie skarby z okresu wpływów rzymskich skrywa ziemia, serdecznie zapraszamy na piknik archeologiczny.
Uwaga!
W zajęciach mogą uczestniczyć dzieci od 6 lat
Wstęp na zajęcia: 3 zł
Obowiązują zapisy w Dziale Edukacji: 32 281 82 94, w. 127
Pictures of Poland

Balet zainspirowany albumem Poland Tangerine Dream
Reżyseria i choreografia: Artur Żymełka
Scenografia: Piotr Tetlak
Kostiumy: Małgorzata Słoniowska
Wizualizacje: Jakub Psuja
Realizacja świateł: Dominik Ksol
Kierownik baletu: Grzegorz Pajdzik
Asystent choreografa: Anna Kmiecik-Sokalla
Pedagodzy baletu: Lucyna Popławska, Kazimierz Cieśla
Inspektor baletu: Ewa Czampiel
Wydarzenia
Miejsce: Lądek-Zdrój, Międzynarodowy Festiwal Tańca im. O. Sawickiej
Dodatkowe informacje: 22 Międzynarodowy Festiwal Tańca im. O. Sawickiej w Lądku-Zdroju
Zapraszamy na wyjątkowy spektakl baletowy „Pictures of Poland” będący choreograficzno-plastyczną opowieścią o dziejach Polski i Polaków.
Spektakularne widowisko odnoszące się do wartości narodowych takich jak: wolność, solidarność, ofiarność czy duma zabierze widzów w podróż po najciekawszych wydarzeniach począwszy od powstania Państwa Polskiego, aż do czasów współczesnych.
Baletowy teatr symboli zbudowany na bazie najistotniejszych historycznie wydarzeń dając możliwość śledzenia polskich losów nie pozwala się nudzić, pełni tym samym znakomite funkcje popularyzatorskie oraz edukacyjne.
Warto wspomnieć, iż muzyczną podstawę spektaklu tworzy album „Poland” grupy Tangerine Dream, grającej elektroniczną muzykę o charakterze symfonicznego rocka.
Z kolei pomysłodawcą, reżyserem i choreografem widowiska jest Artur Żymełka - nagrodzony Teatralną Nagrodą Muzyczną im. Jana Kiepury w kategorii "Najlepszy choreograf" oraz Złotą Maską w kategorii „Przedstawienie roku 2021” – za wyreżyserowany spektakl baletowy Sól Ziemi Czarnej.
Połączenie wyjątkowej muzyki z tematyką spektaklu sprawi, iż czekają na Państwa niesamowite wrażenia!
Wydarzenie prezentowane w ramach Metropolitalnego Święta Rodziny.
Spektakl grany do taśmy.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca
BCKino - La civil

La civil – dramat, Belgia/Meksyk/Rumunia, 2021; reż.: Teodora Mihai; obsada: Arcelia Ramirez, Alvaro Guerrero, Jorge A. Jimenez.
Poruszający dramat oparty na prawdziwej historii Miriam Rodriguez, kobiety, która wzięła sprawiedliwość w swoje ręce po tym, gdy porwano jej córkę. Film miał swoją premierę na Festiwalu w Cannes, gdzie brał udział w konkursie Un Certain Regard i został uhonorowany Nagrodą za odwagę.
Czas trwania: 138 min (Mayfly).