• język migowy
  • BIP

Kalendarium

terminarz dnia 25.06.2022

Wystawa przyrodnicza w Muzeum Górnośląskim

Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu
Kategoria: Muzeum Górnośląskie
Data: 2022-04-01 - 2022-12-31
Muzeum Górnośląskie / 2022-04-01

Wilk, foka brodata, struś czerwonoskóry i inni zapraszają na nową wystawę “Od Darwina do banku DNA. Przyroda w Muzeum”. Na ekspozycji zostały zaprezentowane szczególnie cenne i efektowne eksponaty z liczącego sobie 1,5 miliona obiektów zbioru Działu Przyrody Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Wystawa znajdująca się w budynku przy ulicy Korfantego 34 będzie czynna do 31 grudnia. Zapraszamy!

We wtorek 29 marca została otwarta nowa czasowa wystawa, na której można zobaczyć dermoplasty (spreparowane okazy) takich zwierząt jak: łoś, szop, puchacz, mewa, ślepowron, zimorodki, papugi, liczne motyle, głuszec, jemiołuszka, uszatka, myszołów, czy płomykówka. W jednej z sal wystawowych eksponowane są także kości wymarłych zwierząt. W największych gablotach umieszczono czaszki między innymi nosorożca białego i żyrafy sawannowej.

Ciekawostką wystawy są niewątpliwie eksponaty z minionych epok geologicznych, dokumentujące życie na Ziemi. Nie brakuje amonitów z okresu mezozoiku, widłaków i paprotników z paleozoiku. Będzie można również zobaczyć niepozornie wyglądające, odkryte na terenie Ameryki Północnej ślady sinic, liczące 2 mld 200 mln lat!

Zwiedzający wystawę będą mieli okazję zapoznać się ze współczesnym warsztatem pracy przyrodnika. Dowiedzą się co to takiego pułapka wielosegmentowa, jak wygląda lampa do nocnych połowów owadów lub sito entomologiczne i z czego składa się zestaw do pobierania materiału do badania DNA zwierząt. Nie zabraknie również powrotu do przeszłości. Zobaczyć będzie można jak wyglądał gabinet przyrodnika sprzed 100 lat i jak tworzono kolekcje w czasach naszych pradziadków.

„Kościół Świętego Ducha oczami archeologa” - wystawa w Muzeum Górnośląskim

Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu
Kategoria: Muzeum Górnośląskie
Data: 2022-05-26 - 2022-11-30

„Kościół Świętego Ducha oczami archeologa” - to unikatowa wystawa, ukazująca bogactwo archeologiczne naszego regionu. Pieczę nad dziedzictwem naszej historii sprawują między innymi pracownicy Działu Archeologii Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Ich prace w 2020 roku z zapartym tchem śledzili mieszkańcy Bytomia oraz miłośnicy lokalnej historii. Teraz będziemy mieli okazję zobaczyć to, co udało się odkopać podczas prac wykopaliskowych przy kościele. św. Ducha znajdującego się przy ul. Krakowskiej w Bytomiu. Zapraszamy na wystawę do głównej siedziby Muzeum Górnośląskiego przy pl. Jana III Sobieskiego 2 od 26 maja. Wystawa potrwa do 30 listopada br.

„Kościół Świętego Ducha oczami archeologa” - unikatowa wystawa w Muzeum Górnośląskim

Badania wykopaliskowe prowadzone przez archeologów z Muzeum Górnośląskiego przy kościele św. Ducha pozwoliły spojrzeć w przeszłość miejsca związanego z kościołem i nieistniejącymi już założeniami szpitala bożogrobców. Miejsca, gdzie schronienie znajdowali najubożsi, którzy nie mogli liczyć na żadną inną pomoc.

Na wystawie zaprezentowane zostaną najciekawsze zabytki, m.in. monety pochodzące z czasów Jagiellonów. Cennym znaleziskiem jest moneta z ostatniego roku panowania króla Stefana Batorego. Świadectwem wojny trzydziestoletniej są z kolei elbląskie szelągi okupacyjne Karola Gustawa, którymi opłacano szwedzkie wojska stacjonujące przez moment w Bytomiu. Z wojen śląskich, a w zasadzie z okresu tuż po nich, mamy natomiast greszel Fryderyka II oraz guzik o charakterze wojskowym. Pozostałe zaś przedmioty dowodzą kontaktów handlowych odbywających się wzdłuż starego szlaku kupieckiego - Via Regia.

Rozbarski Festyn Rodzinny

Miejsce: Plac Barbary w Bytomiu - Rozbarku
Kategoria: Kultura
Data: 2022-06-25
Godzina: 16:00

Stowarzyszenie Miłośników Rozbarku zaprasza 25 czerwca na Rozbarski Festyn Rodzinny, który odbędzie się na pl. Barbary w Bytomiu - Rozbarku.

Festyn rozpocznie się o godz. 11.00, a w czasie imprezy zaplanowano występ zespołu BEBOKI, dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 6 i 9, Przedszkola nr 32, 6, 16, 14 i 20.

Imprezie będą towarzyszyć również gry i zabawy, konkursy, warsztaty leśne dla dzieci, loteria fantowa, a także konkurs wiedzy o historii kopalni "Rozbark" i dzielnicy Rozbark oraz możliwość zwiedzania Izby Tradycji Rozbarku.

BCKino - Paryż, 13. dzielnica

Kategoria: Bytomskie Centrum Kultury
Data: 2022-06-25
Godzina: 19:30:00
Podkategoria: BCKino
Bytomskie Centrum Kultury / 2022-06-25

Paryż, 13. dzielnica – komediodramat, Francja, 2021; reż.: Jacques Audiard; obsada: Lucie Zhang, Noémie Merlant, Makita Samba, Jehnny Beth.
Zachwycająca, stylowa love-story, która, biorąc na warsztat dynamikę współczesnych związków, podtrzymuje legendę Paryża jako stolicy miłości i seksu. Audiard stworzył także fascynujący portret współczesnej metropolii: multietnicznej, wielojęzycznej, oplecionej siatką niezliczonych połączeń i przynoszącej każdego dnia niekończące się problemy z komunikacją. Film znalazł się w konkursie głównym ostatniego festiwalu w Cannes.
Czas trwania: 106 min (Gutek - Kinoplex-Silesia).

IX edycja Biegu Świetlika w Miechowickiej Ostoi Leśnej

Miejsce: Miechowicka Ostoja Leśna - start przy Leśniczówce
Kategoria: Sport
Data: 2022-06-25
Godzina: 22:00

25 czerwca zaproaszamy o godzinie 22.00 na bieg, którego organizatorem jest Miechowicka Grupa Biegowa. Będzie to IX edycja biegu towarzyskiego - Noc Świetlika.

Biegacze wyrusza na ścieżki Miechowickiej Ostoi Leśnej w poszukiwaniu świetlików. Bieg odbędzie się na dystansie 5 km. 

Startujemy o 22.00 i rozświetlimy nasz las biegającymi i chodzącymi świetlikami. Zapraszamy biegaczy i wielbicieli Nordic Walking. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale liczba medali będzie limitowana.

Więcej o Biegu na fanpage Bieg Świetlika

 
do góry