• język migowy
  • BIP

Kalendarium

terminarz dnia 23.06.2022

Wystawa przyrodnicza w Muzeum Górnośląskim

Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu
Kategoria: Muzeum Górnośląskie
Data: 2022-04-01 - 2022-12-31
Muzeum Górnośląskie / 2022-04-01

Wilk, foka brodata, struś czerwonoskóry i inni zapraszają na nową wystawę “Od Darwina do banku DNA. Przyroda w Muzeum”. Na ekspozycji zostały zaprezentowane szczególnie cenne i efektowne eksponaty z liczącego sobie 1,5 miliona obiektów zbioru Działu Przyrody Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Wystawa znajdująca się w budynku przy ulicy Korfantego 34 będzie czynna do 31 grudnia. Zapraszamy!

We wtorek 29 marca została otwarta nowa czasowa wystawa, na której można zobaczyć dermoplasty (spreparowane okazy) takich zwierząt jak: łoś, szop, puchacz, mewa, ślepowron, zimorodki, papugi, liczne motyle, głuszec, jemiołuszka, uszatka, myszołów, czy płomykówka. W jednej z sal wystawowych eksponowane są także kości wymarłych zwierząt. W największych gablotach umieszczono czaszki między innymi nosorożca białego i żyrafy sawannowej.

Ciekawostką wystawy są niewątpliwie eksponaty z minionych epok geologicznych, dokumentujące życie na Ziemi. Nie brakuje amonitów z okresu mezozoiku, widłaków i paprotników z paleozoiku. Będzie można również zobaczyć niepozornie wyglądające, odkryte na terenie Ameryki Północnej ślady sinic, liczące 2 mld 200 mln lat!

Zwiedzający wystawę będą mieli okazję zapoznać się ze współczesnym warsztatem pracy przyrodnika. Dowiedzą się co to takiego pułapka wielosegmentowa, jak wygląda lampa do nocnych połowów owadów lub sito entomologiczne i z czego składa się zestaw do pobierania materiału do badania DNA zwierząt. Nie zabraknie również powrotu do przeszłości. Zobaczyć będzie można jak wyglądał gabinet przyrodnika sprzed 100 lat i jak tworzono kolekcje w czasach naszych pradziadków.

„Kościół Świętego Ducha oczami archeologa” - wystawa w Muzeum Górnośląskim

Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu
Kategoria: Muzeum Górnośląskie
Data: 2022-05-26 - 2022-11-30

„Kościół Świętego Ducha oczami archeologa” - to unikatowa wystawa, ukazująca bogactwo archeologiczne naszego regionu. Pieczę nad dziedzictwem naszej historii sprawują między innymi pracownicy Działu Archeologii Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Ich prace w 2020 roku z zapartym tchem śledzili mieszkańcy Bytomia oraz miłośnicy lokalnej historii. Teraz będziemy mieli okazję zobaczyć to, co udało się odkopać podczas prac wykopaliskowych przy kościele. św. Ducha znajdującego się przy ul. Krakowskiej w Bytomiu. Zapraszamy na wystawę do głównej siedziby Muzeum Górnośląskiego przy pl. Jana III Sobieskiego 2 od 26 maja. Wystawa potrwa do 30 listopada br.

„Kościół Świętego Ducha oczami archeologa” - unikatowa wystawa w Muzeum Górnośląskim

Badania wykopaliskowe prowadzone przez archeologów z Muzeum Górnośląskiego przy kościele św. Ducha pozwoliły spojrzeć w przeszłość miejsca związanego z kościołem i nieistniejącymi już założeniami szpitala bożogrobców. Miejsca, gdzie schronienie znajdowali najubożsi, którzy nie mogli liczyć na żadną inną pomoc.

Na wystawie zaprezentowane zostaną najciekawsze zabytki, m.in. monety pochodzące z czasów Jagiellonów. Cennym znaleziskiem jest moneta z ostatniego roku panowania króla Stefana Batorego. Świadectwem wojny trzydziestoletniej są z kolei elbląskie szelągi okupacyjne Karola Gustawa, którymi opłacano szwedzkie wojska stacjonujące przez moment w Bytomiu. Z wojen śląskich, a w zasadzie z okresu tuż po nich, mamy natomiast greszel Fryderyka II oraz guzik o charakterze wojskowym. Pozostałe zaś przedmioty dowodzą kontaktów handlowych odbywających się wzdłuż starego szlaku kupieckiego - Via Regia.

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki „Niedosyt”

Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna, pl. Sobieskiego
Kategoria: Miejska Biblioteka Publiczna
Data: 2022-06-23
Godzina: 11.00

Podczas spotkania będzie omawiana książka "Podziemie. Największy zamach w Tokio" Harukiego Murakami.

Bytom - miasto na granicy

Miejsce: Dom Polski "Ul" przy ul. Wojciecha Korfantego 38
Kategoria: Kultura
Data: 2022-06-23
Godzina: 16:00

Polski Związek Filatelistów - Oddział Bytom zaprasza na otwarcie pokazu filatelistycznego "Bytom - miasto na granicy", który odbędzie się 23 czerwca o godz. 16.00 w Domu Polskim "Ul" przy ul. Wojciecha Korfantego 38 w Bytomiu.

Dzień Ojca w Śląskiej Pracowni Artystyczno-Kulturalnej

Miejsce: Śląska Pracownia Artystyczno - Kulturalna, ul. Krawiecka 2
Kategoria: Kultura
Data: 2022-06-23
Godzina: 18.00

Koncert z okazj Dnia Ojca "O tacie i dla taty" w wykonaniu śpiewaczki operetkowej Joanny Dziwisz i pianistki Walerii Kovalevskiej.
Recytacja poezji: " Wiersze dla mojego taty"
konkursy z nagrodami
kawa + ciasto
Wstęp: 25 zł/ osoby.
Serdecznie zapraszamy, obowiązuje rezerwacja miejsc.
Tel. 506 911 900
e-mail:

BCKino - Sekret Madeleine Collins

Kategoria: Bytomskie Centrum Kultury
Data: 2022-06-23
Godzina: 19:30:00
Podkategoria: BCKino
Bytomskie Centrum Kultury / 2022-06-23

Sekret Madeleine Collins – thriller, Belgia/Francja/Szwajcaria, 2021; reż.: Antoine Barraud; obsada: Virginie Efira, Quim Gutier, Bruno Salomone, Jacqueline Bisset.
Judith prowadzi podwójne życie przemieszczając się między Szwajcarią a Francją. W Szwajcarii mieszka z Abdelem, z którym wychowuje córkę; we Francji jest związana z Melvilem, z którym ma dwóch starszych synów. Stopniowo krucha równowaga oparta na tajemnicach, kłamstwach i ciągłych podróżach zaczyna niebezpiecznie wymykać się spod kontroli.
Czas trwania: 102 min (Best - Kinoplex-Silesia).

 
do góry
30 czerwca 2022 roku mija termin zgłaszania źródeł ciepła do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Od poniedziałku, 27 czerwca, uruchamiamy dodatkowy punkt informacyjny CEEB w Urzędzie Miejskim w Bytomiu w pokoju 119 przy ul. Parkowej 2.