Kalendarium
terminarz dnia 11.06.2022
Wystawa przyrodnicza w Muzeum Górnośląskim

Wilk, foka brodata, struś czerwonoskóry i inni zapraszają na nową wystawę “Od Darwina do banku DNA. Przyroda w Muzeum”. Na ekspozycji zostały zaprezentowane szczególnie cenne i efektowne eksponaty z liczącego sobie 1,5 miliona obiektów zbioru Działu Przyrody Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Wystawa znajdująca się w budynku przy ulicy Korfantego 34 będzie czynna do 31 grudnia. Zapraszamy!
We wtorek 29 marca została otwarta nowa czasowa wystawa, na której można zobaczyć dermoplasty (spreparowane okazy) takich zwierząt jak: łoś, szop, puchacz, mewa, ślepowron, zimorodki, papugi, liczne motyle, głuszec, jemiołuszka, uszatka, myszołów, czy płomykówka. W jednej z sal wystawowych eksponowane są także kości wymarłych zwierząt. W największych gablotach umieszczono czaszki między innymi nosorożca białego i żyrafy sawannowej.
Ciekawostką wystawy są niewątpliwie eksponaty z minionych epok geologicznych, dokumentujące życie na Ziemi. Nie brakuje amonitów z okresu mezozoiku, widłaków i paprotników z paleozoiku. Będzie można również zobaczyć niepozornie wyglądające, odkryte na terenie Ameryki Północnej ślady sinic, liczące 2 mld 200 mln lat!
Zwiedzający wystawę będą mieli okazję zapoznać się ze współczesnym warsztatem pracy przyrodnika. Dowiedzą się co to takiego pułapka wielosegmentowa, jak wygląda lampa do nocnych połowów owadów lub sito entomologiczne i z czego składa się zestaw do pobierania materiału do badania DNA zwierząt. Nie zabraknie również powrotu do przeszłości. Zobaczyć będzie można jak wyglądał gabinet przyrodnika sprzed 100 lat i jak tworzono kolekcje w czasach naszych pradziadków.
„Kościół Świętego Ducha oczami archeologa” - wystawa w Muzeum Górnośląskim
„Kościół Świętego Ducha oczami archeologa” - to unikatowa wystawa, ukazująca bogactwo archeologiczne naszego regionu. Pieczę nad dziedzictwem naszej historii sprawują między innymi pracownicy Działu Archeologii Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Ich prace w 2020 roku z zapartym tchem śledzili mieszkańcy Bytomia oraz miłośnicy lokalnej historii. Teraz będziemy mieli okazję zobaczyć to, co udało się odkopać podczas prac wykopaliskowych przy kościele. św. Ducha znajdującego się przy ul. Krakowskiej w Bytomiu. Zapraszamy na wystawę do głównej siedziby Muzeum Górnośląskiego przy pl. Jana III Sobieskiego 2 od 26 maja. Wystawa potrwa do 30 listopada br.
Badania wykopaliskowe prowadzone przez archeologów z Muzeum Górnośląskiego przy kościele św. Ducha pozwoliły spojrzeć w przeszłość miejsca związanego z kościołem i nieistniejącymi już założeniami szpitala bożogrobców. Miejsca, gdzie schronienie znajdowali najubożsi, którzy nie mogli liczyć na żadną inną pomoc.
Na wystawie zaprezentowane zostaną najciekawsze zabytki, m.in. monety pochodzące z czasów Jagiellonów. Cennym znaleziskiem jest moneta z ostatniego roku panowania króla Stefana Batorego. Świadectwem wojny trzydziestoletniej są z kolei elbląskie szelągi okupacyjne Karola Gustawa, którymi opłacano szwedzkie wojska stacjonujące przez moment w Bytomiu. Z wojen śląskich, a w zasadzie z okresu tuż po nich, mamy natomiast greszel Fryderyka II oraz guzik o charakterze wojskowym. Pozostałe zaś przedmioty dowodzą kontaktów handlowych odbywających się wzdłuż starego szlaku kupieckiego - Via Regia.
Wędkarski Dzień Dziecka
Zawody wędkarskie dla najmłodszych.
Bytomski Kwietnik - Taneczna Polana
Bytomski Kwietnik - Taneczna Polana
Bytomski Kwietnik
Stowarzyszenie Piękna Strona Miasta już po raz czwarty zaprasza do udziału w Bytomskim Kwietniku, który odbędzie się już w najbliższą sobotę, 11 czerwca o 10.00 na polanie piknikowej w Parku Miejskim.
Tym razem tematem przewodnim będzie taniec w przeróżnych odmianach - od baletu i tańca ludowego, poprzez taniec intuicyjny, czy orientalny, aż po afro dance oraz formy mniej oczywiste, jak capoeira czy Kangoo Jumps. Impreza podzielona jest w przestrzeni polany na kilka stref: warsztatową, gastronomiczną, strefę lokalnych wytwórców.
Jak zapowiadają organizatorzy nie zabraknie strefy rękodzieła, w której lokalni wytwórcy będą prezentować i sprzedawać swoje produkty. Punktem programu, który pojawia się w każdej edycji tej proekologicznej imprezy jest wymiana roślin. To doskonała okazja do zaprezentowania i podzielenia się swoimi egzemplarzami sadzonek.
Impreza potrwa do 18.00.
Spotkanie autorskie z Anną Meiser
Pałacowe spotkania z muzyką. Koncert plenerowy
- Jacek Siemek /skrzypce/
- przy fortepianie Katarzyna Grzegorczyk
Więcej: Spotkania z muzyką
BCKino - Goliat

Goliat – dramat, Francja, 2021; reż.: Frédéric Tellier; obsada: Pierre Niney, Gilles Lellouche, Emmanuelle Bercot, Jacques Perrin.
Oparty na prawdziwych wydarzeniach, trzymający w napięciu dramat o kulisach wielkiego skandalu, który niszczył życie ludzi i środowisko. Ten skandal splecie ze sobą losy trzech z pozoru obcych sobie osób, a życiem całej trójki wstrząśnie zdesperowana rolniczka, która posunie się do strasznego i nieodwracalnego czynu.
Czas trwania: 123 min (Kino Świat - Kinoplex-Silesia).
Festiwal Sztuki Wysokiej
Przed nami Festiwal Sztuki Wysokiej - imprezy, która na dobre zagościła w krajobrazie bytomskich wydarzeń kulturalnych. Początek imprezy już w sobotę, 11 czerwca o 19. 40 przy ul. Jainty 17.
Jak zaznaczają organizatorzy festiwalu - Galeria Stalowe Anioły, celem imprezy jest połączenie sztuki, ludzi i miejsca, uwrażliwienie odbiorcy na różne formy artystycznego wyrazu i zainspirowanie mieszkańców Bytomia i nie tylko do aktywnego uczestnictwa w jej tworzeniu.
Już w sobotę, obrazami i festiwalową atmosferą wypełnią się: pracownia „Stalowe Anioły” przy ul. Jainty 17, lokal przy ul. Sobieskiego 3 oraz Becek.
Festiwal co roku jest świętem oraz okazją do spotkania artystów kilku pokoleń, przybliżając twórczość mistrzów, studentów, miłośników sztuki.
Strażnicy Charkowa
W ramach tegorocznego festiwalu zaprezentowany zostanie projekt artystyczno- edukacyjny „Strażnicy Charkowa” grupy ukraińskich artystów W ramach projektu zostanie wyświetlony film o obrońcach Charkowa w reżyserii Tetyany Babiny. Po projekcji zaplanowano spotkanie z reżyserką oraz wolontariuszami Centrum Wolontariatu Charkowskiego Dworca Południowego: Valentiną Korzh, Natalią Żuk oraz szefową NGO „Ekologia. Kultura. Sztuka”, Sofią Kaskun. Spotkanie poprowadzi Anita Grobelak, koordynatorka projektu „Strażnicy Charkowa” w Polsce.
Na projekt złoży się też wystawa malarska Olega Lazarenki, ukraińskiego artysty, który w swojej charkowskiej pracowni stworzył centrum spotkań ochotników i bojowników Sił Obronnych, którzy stali się prawdziwymi strażnikami Charkowa. Artysta stworzył portrety tych ludzi, pokazując inspirację i miłość do rodzinnego miasta i osoby, jakie motywowały ich każdego dnia do obrony punktów kontrolnych, pomocy ewakuacyjnej i humanitarnej. Wśród stworzonych przez niego obrazów znalazły się portrety poetów, aktorów, reżyserów, którzy swoją duchową, twórczą energią wspierali ludzi. Jego swoista „mapa” miasta składa się z portretów odważnych, niesamowitych ludzi ratujących rodzinne miasto.
Zaprezentowane zostaną też zdjęcia z rezydencji „Poznawanie kraju przez obiektyw kamery”, która odbyła się w Żółkwi w październiku 2021 r. przy wsparciu finansowym Ministerstwa Młodzieży i Sportu Ukrainy.