• język migowy
  • BIP

Kalendarium

terminarz dnia 10.06.2022

Wystawa przyrodnicza w Muzeum Górnośląskim

Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu
Kategoria: Muzeum Górnośląskie
Data: 2022-04-01 - 2022-12-31
Muzeum Górnośląskie / 2022-04-01

Wilk, foka brodata, struś czerwonoskóry i inni zapraszają na nową wystawę “Od Darwina do banku DNA. Przyroda w Muzeum”. Na ekspozycji zostały zaprezentowane szczególnie cenne i efektowne eksponaty z liczącego sobie 1,5 miliona obiektów zbioru Działu Przyrody Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Wystawa znajdująca się w budynku przy ulicy Korfantego 34 będzie czynna do 31 grudnia. Zapraszamy!

We wtorek 29 marca została otwarta nowa czasowa wystawa, na której można zobaczyć dermoplasty (spreparowane okazy) takich zwierząt jak: łoś, szop, puchacz, mewa, ślepowron, zimorodki, papugi, liczne motyle, głuszec, jemiołuszka, uszatka, myszołów, czy płomykówka. W jednej z sal wystawowych eksponowane są także kości wymarłych zwierząt. W największych gablotach umieszczono czaszki między innymi nosorożca białego i żyrafy sawannowej.

Ciekawostką wystawy są niewątpliwie eksponaty z minionych epok geologicznych, dokumentujące życie na Ziemi. Nie brakuje amonitów z okresu mezozoiku, widłaków i paprotników z paleozoiku. Będzie można również zobaczyć niepozornie wyglądające, odkryte na terenie Ameryki Północnej ślady sinic, liczące 2 mld 200 mln lat!

Zwiedzający wystawę będą mieli okazję zapoznać się ze współczesnym warsztatem pracy przyrodnika. Dowiedzą się co to takiego pułapka wielosegmentowa, jak wygląda lampa do nocnych połowów owadów lub sito entomologiczne i z czego składa się zestaw do pobierania materiału do badania DNA zwierząt. Nie zabraknie również powrotu do przeszłości. Zobaczyć będzie można jak wyglądał gabinet przyrodnika sprzed 100 lat i jak tworzono kolekcje w czasach naszych pradziadków.

„Kościół Świętego Ducha oczami archeologa” - wystawa w Muzeum Górnośląskim

Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu
Kategoria: Muzeum Górnośląskie
Data: 2022-05-26 - 2022-11-30

„Kościół Świętego Ducha oczami archeologa” - to unikatowa wystawa, ukazująca bogactwo archeologiczne naszego regionu. Pieczę nad dziedzictwem naszej historii sprawują między innymi pracownicy Działu Archeologii Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Ich prace w 2020 roku z zapartym tchem śledzili mieszkańcy Bytomia oraz miłośnicy lokalnej historii. Teraz będziemy mieli okazję zobaczyć to, co udało się odkopać podczas prac wykopaliskowych przy kościele. św. Ducha znajdującego się przy ul. Krakowskiej w Bytomiu. Zapraszamy na wystawę do głównej siedziby Muzeum Górnośląskiego przy pl. Jana III Sobieskiego 2 od 26 maja. Wystawa potrwa do 30 listopada br.

„Kościół Świętego Ducha oczami archeologa” - unikatowa wystawa w Muzeum Górnośląskim

Badania wykopaliskowe prowadzone przez archeologów z Muzeum Górnośląskiego przy kościele św. Ducha pozwoliły spojrzeć w przeszłość miejsca związanego z kościołem i nieistniejącymi już założeniami szpitala bożogrobców. Miejsca, gdzie schronienie znajdowali najubożsi, którzy nie mogli liczyć na żadną inną pomoc.

Na wystawie zaprezentowane zostaną najciekawsze zabytki, m.in. monety pochodzące z czasów Jagiellonów. Cennym znaleziskiem jest moneta z ostatniego roku panowania króla Stefana Batorego. Świadectwem wojny trzydziestoletniej są z kolei elbląskie szelągi okupacyjne Karola Gustawa, którymi opłacano szwedzkie wojska stacjonujące przez moment w Bytomiu. Z wojen śląskich, a w zasadzie z okresu tuż po nich, mamy natomiast greszel Fryderyka II oraz guzik o charakterze wojskowym. Pozostałe zaś przedmioty dowodzą kontaktów handlowych odbywających się wzdłuż starego szlaku kupieckiego - Via Regia.

Piknik Ekologiczny w Parku Miejskim

Miejsce: Muszla koncertowa w Parku Miejskim
Kategoria: Miasto
Data: 2022-06-10
Godzina: 12.00 - 18.00

Mozaika ze starych kafelek? Torby z t-shirtów, w których już nie chodzimy? Te i wiele innych atrakcji czeka na uczestników Pikniku Ekologicznego, który odbędzie się w piątek, 10 czerwca o 12.00 w Parku Miejskim.

- Już po raz kolejny organizujemy piknik, którego celem jest zwiększenie świadomości ekologicznej mieszkańców naszego miasta. Zadbaliśmy o to, by formuła imprezy była interesująca i skłaniała do refleksji na temat poszanowania natury i  potrzeby bycia blisko niej  - mówi  Przemysław Juroszek, naczelnik Wydziału Komunalnego UM.

Trashart i inne ekociekawostki

Podczas pikniku uczestnicy dowiedzą się czym jest recycling i co dzieje się z odpadami, po tym jak trafią do pojemników na śmieci. Na chętnych  czekać też będą specjalne stanowiska, na których będą mogli wykonać doniczki czy pojemniki na zioła przy użyciu materiałów w recyklingu, torby z koszulek bawełnianych, ekomozaiki z pozostałości poremontowych i resztek kafli czy domowy kompostownik.

Zero waste, czyli drugie życie plastikowej butelki

Uczestnicy będą mogli wziąć udział także ekoquizach i wielu zabawach, w ramach których dowiedzą się wielu ciekawych rzeczy na temat gospodarowania odpadami i konieczności segregacji odpadów.

Podczas pikniku odbędą się warsztaty ekologiczne, w czasie których przeprowadzony będzie szereg zajęć edukacyjno-kreatywnych takich jak: W celu praktycznego wykorzystania odpadów wytwarzanych w gospodarstwach domowych zachęcamy do przyniesienia własnych plastikowych butelek, opakowań po jogurtach oraz starych, bawełnianych koszulek, które zostaną wykorzystane podczas warsztatów.

W trakcie trwania pikniku odbędzie się gra terenowa utrzymana w bajkowej scenerii ukazująca problematykę nadmiernej ilości wytwarzanych odpadów oraz problemów środowiska naturalnego, w której uczestnicy będą musieli pomóc bohaterom bajek w rozwiązaniu zaprezentowanych problemów.

Atrakcją pikniku będzie również pokaz działania nowoczesnej śmieciarki przygotowany przez współpracującą z naszym miastem firmę FCC Polska Sp. z o.o.

Segregujesz - świat ratujesz

Do 6 czerwca można zgłaszać swoje prace w konkursie plastycznym i literackim  „Segregujesz - świat ratujesz”.   Dzieci w wieku przedszkolnym  mają za zadanie wykonanie pracy plastycznej przedstawiającej superbohatera, który ratuje świat segregując śmieci. Praca może być wykonana kredkami, flamastrami i farbami. Format pracy nie może być mniejszy niż A4 i nie może być większy niż A3.

Konkurs dla uczniów szkół podstawowych podzielony jest na dwie kategorie wiekowe. Uczniowie klas 1-4 mają za zadanie wykonanie pracy plastyczno-manualnej (przestrzennej) z użyciem odpadów powstających w gospodarstwach domowych przedstawiającej pomysł na ich kreatywne wykorzystanie. Technika wykonania dowolna z wykorzystaniem odpadów, które powstają w gospodarstwach domowych. Uczniowie klas 4-8 mają za zadanie napisać wiersz, rymowankę bądź hasło przybliżające tematykę segregacji odpadów z uwzględnieniem pomysłów na ponowne wykorzystanie odpadów, które powstają w gospodarstwach domowych.

Praca powinna być wykonana na kartce A4 lub przesłana na adres mailowy Wydziału Komunalnego - . Dla zwycięzców przewidziane są atrakcyjne nagrody rzeczowe oraz gadżety ekologiczne, które zostaną wręczone podczas pikniku ekologicznego.

W trakcie trwania pikniku w godzinach od 12.00 do 17.00 odbędzie się również zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego dla mieszkańców, która zlokalizowana będzie na parkingu przed Urzędem Miejskim w Bytomiu na Parkowej 2.

Piknik potrwa do 18.00.

Spotkanie autorskie z Anną Kańtor

Miejsce: Śląska Pracownia Artystyczno - Kulturalna, ul. Krawiecka 2
Kategoria: Kultura
Data: 2022-06-10
Godzina: 17.30

Gabriela Anna Kańtor,  pisarka, autorka m.in. „Śląskiego Kopciuszka” , 10 czerwca o 17.30 będzie gościem Śląskiej Pracowni Artystyczno- Kulturalnej przy ul. Krawieckiej 2.

BCKino - Goliat

Kategoria: Bytomskie Centrum Kultury
Data: 2022-06-10
Godzina: 19:30:00
Podkategoria: BCKino
Bytomskie Centrum Kultury / 2022-06-10

Goliat – dramat, Francja, 2021; reż.: Frédéric Tellier; obsada: Pierre Niney, Gilles Lellouche, Emmanuelle Bercot, Jacques Perrin.
Oparty na prawdziwych wydarzeniach, trzymający w napięciu dramat o kulisach wielkiego skandalu, który niszczył życie ludzi i środowisko. Ten skandal splecie ze sobą losy trzech z pozoru obcych sobie osób, a życiem całej trójki wstrząśnie zdesperowana rolniczka, która posunie się do strasznego i nieodwracalnego czynu.
Czas trwania: 123 min (Kino Świat - Kinoplex-Silesia).

Bezpłątne badania mamograficzne

Miejsce: Rynek
Kategoria: Miasto
Data: 2022-06-10
Godzina: 8.30- 14.00

LUX MED Diagnostyka zaprasza na bezpłatne badania mammograficzne dla Pań w wieku 50-69 lat finansowane przez NFZ w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi. Po raz pierwszy w 2022 roku mogą wykonać je Panie, które urodziły się w 1972 roku, po raz ostatni Panie, które urodziły się w 1953 roku.

Zachęcamy, aby nie zwlekać z realizacją badań -  systematyczna mammografia umożliwiają wykrycie zmian w piersiach na bardzo wczesnym etapie rozwoju, kiedy nie są one wyczuwalne podczas samokontroli piersi lub badań palpacyjnych. Wczesna diagnoza i natychmiastowe rozpoczęcie leczenia daje niemal 100% gwarancję powrotu do zdrowia.

Mobilna pracownia mammograficzna będzie stacjonowała  w godzinach od 8.30 do 14.00 na Rynku

W badaniach mogą uczestniczyć Panie w wieku od 50 do 69 lat, które są ubezpieczone, a także:

  • nie miały wykonanej mammografii w ciągu ostatnich 24 miesięcy
  • lub są w grupie ryzyka (rak piersi w rodzinie u marki, siostry lub córki lub mutacje w obrębie genów BRCA1 lub/i BRCA2) i w roku poprzedzającym otrzymały w ramach realizacji programu pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po upływie 12 miesięcy.

Programem nie są objęte Panie, u których już wcześniej zdiagnozowano zmiany nowotworowe o charakterze złośliwym w piersi. Badanie nie wymaga skierowania lekarskiego i można je wykonać w dowolnym miejscu w Polsce niezależnie od miejsca zamieszkania.

Prosimy o wcześniejszą rejestrację pod nr tel. 58 666 24 44 lub na http://www.mammo.pl/formularz. W celu weryfikacji uprawnień do badania przed połączeniem telefonicznym prosimy przygotować dowód osobisty. Na badanie prosimy zabrać ze sobą zdjęcia lub płyty CD  z poprzednich mammografii, o ile nie były one wykonane w pracowni LUX MED.

 W związku z epidemią Covid-19 w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo Pań i personelu medycznego prosimy o zrozumienie dla podjętych środków ochrony oraz o stawienie się na badanie w maseczce ochronnej i w czasie wyznaczonym podczas rejestracji.

Więcej informacji na temat mammografii mozna znaleźć na stronie www.mammo.pl.

 

 
do góry