Kalendarium
terminarz dnia 01.06.2022
Wystawa przyrodnicza w Muzeum Górnośląskim

Wilk, foka brodata, struś czerwonoskóry i inni zapraszają na nową wystawę “Od Darwina do banku DNA. Przyroda w Muzeum”. Na ekspozycji zostały zaprezentowane szczególnie cenne i efektowne eksponaty z liczącego sobie 1,5 miliona obiektów zbioru Działu Przyrody Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Wystawa znajdująca się w budynku przy ulicy Korfantego 34 będzie czynna do 31 grudnia. Zapraszamy!
We wtorek 29 marca została otwarta nowa czasowa wystawa, na której można zobaczyć dermoplasty (spreparowane okazy) takich zwierząt jak: łoś, szop, puchacz, mewa, ślepowron, zimorodki, papugi, liczne motyle, głuszec, jemiołuszka, uszatka, myszołów, czy płomykówka. W jednej z sal wystawowych eksponowane są także kości wymarłych zwierząt. W największych gablotach umieszczono czaszki między innymi nosorożca białego i żyrafy sawannowej.
Ciekawostką wystawy są niewątpliwie eksponaty z minionych epok geologicznych, dokumentujące życie na Ziemi. Nie brakuje amonitów z okresu mezozoiku, widłaków i paprotników z paleozoiku. Będzie można również zobaczyć niepozornie wyglądające, odkryte na terenie Ameryki Północnej ślady sinic, liczące 2 mld 200 mln lat!
Zwiedzający wystawę będą mieli okazję zapoznać się ze współczesnym warsztatem pracy przyrodnika. Dowiedzą się co to takiego pułapka wielosegmentowa, jak wygląda lampa do nocnych połowów owadów lub sito entomologiczne i z czego składa się zestaw do pobierania materiału do badania DNA zwierząt. Nie zabraknie również powrotu do przeszłości. Zobaczyć będzie można jak wyglądał gabinet przyrodnika sprzed 100 lat i jak tworzono kolekcje w czasach naszych pradziadków.
„Kościół Świętego Ducha oczami archeologa” - wystawa w Muzeum Górnośląskim
„Kościół Świętego Ducha oczami archeologa” - to unikatowa wystawa, ukazująca bogactwo archeologiczne naszego regionu. Pieczę nad dziedzictwem naszej historii sprawują między innymi pracownicy Działu Archeologii Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Ich prace w 2020 roku z zapartym tchem śledzili mieszkańcy Bytomia oraz miłośnicy lokalnej historii. Teraz będziemy mieli okazję zobaczyć to, co udało się odkopać podczas prac wykopaliskowych przy kościele. św. Ducha znajdującego się przy ul. Krakowskiej w Bytomiu. Zapraszamy na wystawę do głównej siedziby Muzeum Górnośląskiego przy pl. Jana III Sobieskiego 2 od 26 maja. Wystawa potrwa do 30 listopada br.
Badania wykopaliskowe prowadzone przez archeologów z Muzeum Górnośląskiego przy kościele św. Ducha pozwoliły spojrzeć w przeszłość miejsca związanego z kościołem i nieistniejącymi już założeniami szpitala bożogrobców. Miejsca, gdzie schronienie znajdowali najubożsi, którzy nie mogli liczyć na żadną inną pomoc.
Na wystawie zaprezentowane zostaną najciekawsze zabytki, m.in. monety pochodzące z czasów Jagiellonów. Cennym znaleziskiem jest moneta z ostatniego roku panowania króla Stefana Batorego. Świadectwem wojny trzydziestoletniej są z kolei elbląskie szelągi okupacyjne Karola Gustawa, którymi opłacano szwedzkie wojska stacjonujące przez moment w Bytomiu. Z wojen śląskich, a w zasadzie z okresu tuż po nich, mamy natomiast greszel Fryderyka II oraz guzik o charakterze wojskowym. Pozostałe zaś przedmioty dowodzą kontaktów handlowych odbywających się wzdłuż starego szlaku kupieckiego - Via Regia.
Ludzie kultury dzieciom - nagranie z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka
Z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka na bibliotecznym kanale YouTube zostanie opublikowane nagranie z wierszami Agnieszki Frączek. Fragmenty książki "Żółw Wiercipięta i inne zwierzęta" przeczytają urzędnicy oraz pracownicy bytomskich placówek kultury.
PARKOWY DZIEŃ DZIECKA - FLIS Stanisława Moniuszki

Bilety w cenie 1 zł do nabycia wyłacznie w Kasie Biletowej Opery Ślaskiej oraz na miejscu w Parku Miejskim im. F. Kachla przed wydarzeniem.
Bilety grupowe (powyżej 10 osób) zgłoszone telefonicznie, osobiście lub e-mailowo wymagają formy pisemnej
- FORMULARZ-ZAMÓWIENIA-BILETÓW (format pliku .pdf),
wysłanego e-mailem: bow@opera-slaska.pl lub kasa@opera-slaska.pl wraz z podaniem przez kupującego sposobu płatności (gotówka, przelew, karta płatnicza); potwierdzenie przyjęcia formularza zamówienia klient otrzymuje pisemnie (e-mailem) najpóźniej do 2 dni roboczych od daty otrzymania formularza zamówienia.
Tel: 32 396 68 15, 32 396 68 77, 32 396 68 53
Zapraszamy na wyjątkowy Dzień Dziecka do parku im. Franciszka Kachla w Bytomiu!
Imprezę rozpoczniemy jednoaktową operą ”Flis” Stanisława Moniuszki w wykonaniu zespołów artystycznych Opery Śląskiej, która pozwoli zawitać do barwnego świata zawiłych uczuć osadzonych w nadwiślańskiej scenerii. Inscenizacja plenerowa ojca opery narodowej na długi czas zapadnie w pamięci zgromadzonych dzieci i młodzieży.
A to dopiero początek atrakcji! W programie zaplanowano wiele występów artystycznych, miasteczko zdrowia dla dzieci, a także balet na trawie, warsztaty kreatywne oraz nauka śpiewu z bajkową wróżką.
AMFITEATR
11.00
FLIS Stanisława Moniuszki
Widowisko opowiada historię Zosi, zakochanego w niej Flisaka Franka oraz przybyłego na wieś ze stolicy- fryzjera Jakuba. Libretto w zaskakujący sposób splata ze sobą losy tej trójki bohaterów, odkrywając jednocześnie rodzinną tajemnicę...
Libretto: Stanisław Bogusławski
Minęła gwałtowna letnia burza (przedstawiona w uwerturze) i lud zebrany nad brzegiem Wisły zanosi do niebios dziękczynną modlitwę, ciesząc się, że groźny żywioł nie przyniósł żadnych poważniejszych szkód. Zosia niepokoi się bardzo o los swego ukochanego, flisaka Franka, który o tej właśnie porze płynąc galarami, mógł być narażony na wielkie niebezpieczeństwo (dumka „Ach! tyś może wśród tej burzy”). Stary żołnierz, Szostak, uspokaja Zosię dobrą nowiną: Franek zdrów i cały powraca z galarami spod Sandomierza i niebawem już tu przybędzie. Lecz na drodze miłości dwojga młodych wyrasta poważna przeszkoda, bo oto okazuje się, że Antoni przyrzekł rękę swej córki warszawskiemu fryzjerowi, Jakubowi. Daremnie stara się Szostak odwieść Jakuba od zamiaru poślubienia Zosi — lekkomyślny i wesoły, ale zarazem dość zarozumiały fryzjerczyk, przekonany o swojej wyższości nad prostym flisakiem, ani myśli ustąpić z placu (arietta „Jestem fryzjer”). Daremnie też Franek, który właśnie powrócił, błaga wraz z Zosią starego Antoniego o zmianę unieszczęśliwiającej ich oboje decyzji. Zrozpaczony, postanawia odjechać ze wsi na zawsze — oświadcza, że będzie się starał odszukać swego zaginionego brata Jakuba, który teraz jeden tylko pozostał mu na świecie. Zaintrygowany fryzjer zaczyna wypytywać Franka o rodzinne sprawy, i okazuje się, że to właśnie on jest owym zaginionym bratem młodego flisaka. Oczywiście teraz, szczęśliwy z tak niespodziewanego odkrycia, Jakub chętnie rezygnuje ze swych praw do ręki Zosi.
Streszczenie libretta za: Józef Kański: Przewodnik operowy. Wyd. XI. Warszawa: Polskie Wydawnictwo Muzyczne, 2014, s. 363-364
Wydarzenie prezentowane w ramach XV Metropolitalnego Święta Rodziny.
12.30 -17.00
Występy artystyczne:
- Spotkanie z Orkiestrą – quintetem Opery Śląskiej
- Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. L. Różyckiego w Bytomiu
- Zespół „Miechowici” z MDK Nr 1 w Bytomiu, działający w Szkole Podstawowej Nr 26
- Chór dziecięcy Opery Śląskiej
- Młodzieżowy Dom Kultury nr 1 oraz Młodzieżowy Dom Kultury Nr 2
POLANA PIKNIKOWA
12.00 – 17.00
MIASTECZKO ZDROWIA DLA DZIECI – Stanowiska profilaktyki prozdrowotnej m.in.: konsultacje pediatry, dietetyka, alergologa; usg tarczycy z interpretacją wyniku i ewentualnym wskazaniem do dalszej diagnostyki, pomiar BMI. Zajęcia i zabawy warsztatowe: kalambury, malowanie twarzy, robienie warkoczyków, guizy, gra w klasy na kołach sensorycznych, malowanie na macie wodnej, nauka oddychania RSA HRV Biofeedback, wspólna gimnastyka „ruch to zdrowie”. Konsultacje rodzinne z terapeutą CPU.
Organizator: Szpital Specjalistyczny Nr 2 w Bytomiu – Śląski Uniwersytet Medyczny
w Katowicach
DODATKOWE ATRAKCJE:
- balet na trawie – prowadzenie Aneta Pająk - Cwojdzińska: godziny; 13.00, 14.00, 15.00, 16.00 (czas trwania ok. 15 minut)
- bajkowa wróżka śpiewa razem z dziećmi - prowadzenie Aleksandra Stokłosa; godzina 16:00 (czas trwania ok. 30 minut)
- warsztaty kreatywne: projektowanie strojów i opowieści o powstawaniu kostiumów
teatralnych
- tory przeszkód dla najmłodszych
- dmuchany zamek
- zabawy animacyjne
- animacje ruchowe
- bańki mydlane
- eko-warsztaty
- gry i zabawy z harcerzami z Bytomskiego Hufca ZHP
- pokazy udzielenia pierwszej pomocy
- małe co nieco dla Mam: coś dla zdrowia i urody, szczęśliwa mama – szczęśliwe dziecko, rady i porady
- śląski plac zabaw dawniej i dziś
- prezentacja sprzętu służb mundurowych: Komendy Miejskiej Policji w Bytomiu, Komendy
Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bytomiu
TORKACIK
14.00 – 17.00
- GRY I ZABAWY SPORTOWE
Impreza towarzysząca
12:00 - 14:00
Filmowa Gra Miejska - V edycja konkursu w formie gry terenowej dla uczniów poszerzająca wiedzę filmową organizowana przez Technikum nr 4 w Bytomiu.
Obsada
Soliści, Chór, Balet oraz Orkiestra Opery Śląskiej pod dyrekcją Przemysława NEUMANNA
FRANEK
Hubert STOLARSKI
JAKUB
Paweł KONIK
ZOSIA
Marta HUPTAS
ANTONI
Zbigniew WUNSCH
SZÓSTAK
Bogdan KUROWSKI
FELIKS
Michał BAGNIEWSKI
Spektakl opery "Flis" w Parku Miejskim im. Franciszka Kachla
Zapraszamy na inscenizację w plenerze opery "Flis" Stanisława Moniuszki przygotowaną przez Operę Śląską z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka oraz XV Metropolitalnego Święta Rodziny. Widowisko kierowane głównie do bytomskiej młodzieży ze szkoł podstawowych i ponadpodstawowych.
Dzień Dziecka w Czarnej Strzale Bytom
Zapraszamy 1 czerwca na Dzień Dziecka z Czarną Strzałą Bytom. W programie od 16:00 do 18:00 trening łuczniczy, zaś od 18:00 pokaz strzelania z łuku zawodników Czarnej Strzały Bytom.
BCKino - Infinite storm

Infinite storm – thriller, Polska/W. Brytania/USA/Australia, 2022; reż.: Małgorzata Szumowska; obsada: Naomi Watts, Billy Howle, Denis O'Hare.
Pierwszy amerykański film Małgorzaty Szumowskiej. Zapierająca dech w piersiach i mrożąca krew w żyłach wyprawa w jedno z najbardziej niebezpiecznych górskich pasm świata, gdzie porywy wiatru sięgają 300 km na godzinę, a pogoda zmienia się nieustannie. To również opowieść o innych żywiołach: stracie, ryzyku i odwadze, która pozwala wyjść cało z najgorszej życiowej nawałnicy. Główną rolę, w tym inspirowanym prawdziwą historią thrillerze, zagrała hollywoodzka gwiazda Naomi Watts, w idealnych proporcjach łącząc kruchość z niezłomnością.
Czas trwania: 98 min (Gutek Film - Kinoplex-Silesia).