Kalendarium
terminarz dnia 29.05.2022
Wystawa przyrodnicza w Muzeum Górnośląskim

Wilk, foka brodata, struś czerwonoskóry i inni zapraszają na nową wystawę “Od Darwina do banku DNA. Przyroda w Muzeum”. Na ekspozycji zostały zaprezentowane szczególnie cenne i efektowne eksponaty z liczącego sobie 1,5 miliona obiektów zbioru Działu Przyrody Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Wystawa znajdująca się w budynku przy ulicy Korfantego 34 będzie czynna do 31 grudnia. Zapraszamy!
We wtorek 29 marca została otwarta nowa czasowa wystawa, na której można zobaczyć dermoplasty (spreparowane okazy) takich zwierząt jak: łoś, szop, puchacz, mewa, ślepowron, zimorodki, papugi, liczne motyle, głuszec, jemiołuszka, uszatka, myszołów, czy płomykówka. W jednej z sal wystawowych eksponowane są także kości wymarłych zwierząt. W największych gablotach umieszczono czaszki między innymi nosorożca białego i żyrafy sawannowej.
Ciekawostką wystawy są niewątpliwie eksponaty z minionych epok geologicznych, dokumentujące życie na Ziemi. Nie brakuje amonitów z okresu mezozoiku, widłaków i paprotników z paleozoiku. Będzie można również zobaczyć niepozornie wyglądające, odkryte na terenie Ameryki Północnej ślady sinic, liczące 2 mld 200 mln lat!
Zwiedzający wystawę będą mieli okazję zapoznać się ze współczesnym warsztatem pracy przyrodnika. Dowiedzą się co to takiego pułapka wielosegmentowa, jak wygląda lampa do nocnych połowów owadów lub sito entomologiczne i z czego składa się zestaw do pobierania materiału do badania DNA zwierząt. Nie zabraknie również powrotu do przeszłości. Zobaczyć będzie można jak wyglądał gabinet przyrodnika sprzed 100 lat i jak tworzono kolekcje w czasach naszych pradziadków.
„Kościół Świętego Ducha oczami archeologa” - wystawa w Muzeum Górnośląskim
„Kościół Świętego Ducha oczami archeologa” - to unikatowa wystawa, ukazująca bogactwo archeologiczne naszego regionu. Pieczę nad dziedzictwem naszej historii sprawują między innymi pracownicy Działu Archeologii Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Ich prace w 2020 roku z zapartym tchem śledzili mieszkańcy Bytomia oraz miłośnicy lokalnej historii. Teraz będziemy mieli okazję zobaczyć to, co udało się odkopać podczas prac wykopaliskowych przy kościele. św. Ducha znajdującego się przy ul. Krakowskiej w Bytomiu. Zapraszamy na wystawę do głównej siedziby Muzeum Górnośląskiego przy pl. Jana III Sobieskiego 2 od 26 maja. Wystawa potrwa do 30 listopada br.
Badania wykopaliskowe prowadzone przez archeologów z Muzeum Górnośląskiego przy kościele św. Ducha pozwoliły spojrzeć w przeszłość miejsca związanego z kościołem i nieistniejącymi już założeniami szpitala bożogrobców. Miejsca, gdzie schronienie znajdowali najubożsi, którzy nie mogli liczyć na żadną inną pomoc.
Na wystawie zaprezentowane zostaną najciekawsze zabytki, m.in. monety pochodzące z czasów Jagiellonów. Cennym znaleziskiem jest moneta z ostatniego roku panowania króla Stefana Batorego. Świadectwem wojny trzydziestoletniej są z kolei elbląskie szelągi okupacyjne Karola Gustawa, którymi opłacano szwedzkie wojska stacjonujące przez moment w Bytomiu. Z wojen śląskich, a w zasadzie z okresu tuż po nich, mamy natomiast greszel Fryderyka II oraz guzik o charakterze wojskowym. Pozostałe zaś przedmioty dowodzą kontaktów handlowych odbywających się wzdłuż starego szlaku kupieckiego - Via Regia.
Holi Święto Kolorów
Holi Święto Kolorów
Opera blisko Ciebie: Porozmawiajmy o Operze...


Gośćmi spotkania 29 maja będą: artysta fotografik, dziennikarz, menedżer kultury, wydawca - Juliusz Multarzyński oraz reżyser i choreograf premiery baletowej "Pictures of Poland" - Artur Żymełka.
Juliusz Multarzyński - współpracuje z Teatrem Wielkim - Operą Narodową i innymi polskimi scenami operowymi, z Filharmonią Narodową, Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina, wieloma festiwalami muzycznymi i instytucjami kultury. Jest autorem wielu indywidualnych wystaw fotograficznych m.in. w Japonii, Niemczech, Norwegii, Rosji, Szwajcarii, Stanach Zjednoczonych, Tajwanie i najważniejszych ośrodkach muzycznych w Polsce. Jego zdjęcia są często publikowane w prasie polskiej i zagranicznej, wykorzystywane w plakatach, kalendarzach, książkach i encyklopediach oraz na okładkach płyt. Zdobywają nagrody i wyróżnienia na międzynarodowych konkursach fotograficznych. Jest autorem albumów fotograficznych "Balet w Polsce", "Mój Verdi" (wydany w 100. rocznicę śmierci kompozytora) i "Dyrygenci-alfabet ekspresji" (wydany przez Filharmonię Śląską w Katowicach z okazji Konkursu Dyrygentów im. G. Fitelberga). Posiada tytuł Artysty Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej, a jego biografię opublikowała w 1997 roku szwajcarska Międzynarodowa Encyklopedia Fotografów od 1839 do współczesności. Od roku 2006 prowadzi portal internetowy Maestro www.maestro.net.pl poświęcony operze, baletowi i muzyce poważnej. Należy do Związku Polskich Artystów Fotografików (ZPAF), Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (SDP), Związku Autorów i Kompozytorów Scenicznych (ZAiKS), Dolnośląskiego Stowarzyszenia Fotografików i Twórców Audiowizualnych (DSFiTA) oraz Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej (FIAP). Artysta jest kontynuatorem wspaniałej polskiej tradycji fotografiki teatralnej. Od lat znana i powszechnie podziwiana jakość prac zdjęciowych Juliusza Multarzyńskiego została wielokrotnie nagradzana w kraju i za granicą. W dziedzinie wystawiennictwa swych dzieł osiągnął rezultaty zadziwiające, zarówno tematyką prac, jak i ich niezmiennie wysokim poziomem. Dzięki kunsztowi, doborowi tematyki i wysokiej klasy jego dzieł fotograficznych, niezliczona ilość spektakli operowych, przedstawień baletowych, koncertów, wydarzeń festiwalowych oraz biorących w nich udział twórców, realizatorów, wykonawców, wirtuozów, gwiazd opery i baletu, została utrwalona dla potomności w historii naszej sztuki narodowej. Dorobek Juliusza Multarzyńskiego w dziedzinie fotografii dorównuje osiągnięciom twórców i interpretatorów różnych dziedzin sztuki w naszych czasach, które są tematami ujęć fotograficznych tego wybitnego artysty.
Artur Żymełka - autor ponad 30 realizacji w dziedzinie opery, baletu, operetki, musicalu. Autor scenografii do swoich spektakli, kostiumów, świateł, trailerów. Absolwent Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Poznaniu, Konserwatorium Muzycznego im. Rimskiego-Korsakowa w St. Petersburgu — Wydział Reżyserii Opery i Baletu, Robotron Bildungszentrum Erfurt (Niemcy) — kierunek grafika komputerowa i zarządzanie agencją reklamową, Uniwersytetu Warszawskiego — Wydział Zarządzania Instytucjami Kultury. Staż odbywał w Teatrze Maryjskim w Sankt Petersburgu, Mikhailovskim Teatrze Opery i Baletu w Sankt Petersburgu, Narodowej Operze w Erewaniu, Gotha Druck und Verpackung GmbH & Co KG. Pracował jako tancerz w Teatrze Wielkim w Łodzi, Theater Görlitz, Theater Erfurt, Metropol Theater Berlin, Opera Kiel. Kierował zespołami baletowymi w Operze na Zamku w Szczecinie oraz Teatrze Muzycznym w Łodzi. Jako choreograf lub reżyser tworzył w Teatrze Wielkim — Operze Narodowej w Warszawie, Teatrze Wielkim w Łodzi, Teatrze Wielkim w Poznaniu, Operze Wrocławskiej, Operze na Zamku w Szczecinie, Teatrze Muzycznym w Łodzi, Teatr Dramatycznym w Warszawie. Jego autorskie widowisko muzyczne Łajza – miscenium rockowe przyniosło Nadzwyczajną Złotą Maskę Teatrowi Muzycznemu w Łodzi. Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury przyznał mu tytuł „Choreografa Roku 2013” za spektakl Łajza – miscenium rockowe. W 2021 roku w Operze Śląskiej zrealizował spektakl baletowy Sól ziemi czarnej na kanwie filmu Kazimierza Kutza, który otrzymał Złotą Maskę w kategorii „Spektakl Roku 2021”.
Rozmowy Violetty Rotter-Kozery z gośćmi zostaną uświetnione występem Marii Berezovskiej i Pauliny Horajskiej przy akompaniamencie Larisy Czaban.
W programie usłyszymy:
F. Chopin – Życzenie
R. Wagner - Aria Ortrudy - Entweih'te Gotter z opery Lohengrin
BCKino - Infinite storm

Infinite storm – thriller, Polska/W. Brytania/USA/Australia, 2022; reż.: Małgorzata Szumowska; obsada: Naomi Watts, Billy Howle, Denis O'Hare.
Pierwszy amerykański film Małgorzaty Szumowskiej. Zapierająca dech w piersiach i mrożąca krew w żyłach wyprawa w jedno z najbardziej niebezpiecznych górskich pasm świata, gdzie porywy wiatru sięgają 300 km na godzinę, a pogoda zmienia się nieustannie. To również opowieść o innych żywiołach: stracie, ryzyku i odwadze, która pozwala wyjść cało z najgorszej życiowej nawałnicy. Główną rolę, w tym inspirowanym prawdziwą historią thrillerze, zagrała hollywoodzka gwiazda Naomi Watts, w idealnych proporcjach łącząc kruchość z niezłomnością.
Czas trwania: 98 min (Gutek Film - Kinoplex-Silesia).
Spacer przyrodniczy - Verona
"Verona" jest już trzecim po rezerwacie Segiet i Żabich Dołach, terenem pogórniczym w Bytomiu objętym ochroną. Teren jest pozostałością po kopalni galmanu, która należała do Karola Goduli i w pierwszej połowie XIX wieku znajdowała się w dziesiątce największych kopalni cynkowych. Wydobycie zakończono tu w 1886 roku, a urządzenia znajdujące się w kopalni przeniesiono do kopalni cynku „Vorsehungsgrube” („Opatrzność”), położonej w pobliskich Górnikach. Obecnie teren ten sąsiaduje z Rezerwatem Segiet, wpisanym na listę UNESCO.
Spacer zacznie się o 9.00 na parkingu do rezerwatu Segiet. Wycieczkę poprwadzi prof. Adam Rostański.
https://goo.gl/maps/bTRFTSWQ3trofGbC6