Kalendarium
terminarz dnia 12.05.2022
Wystawa przyrodnicza w Muzeum Górnośląskim

Wilk, foka brodata, struś czerwonoskóry i inni zapraszają na nową wystawę “Od Darwina do banku DNA. Przyroda w Muzeum”. Na ekspozycji zostały zaprezentowane szczególnie cenne i efektowne eksponaty z liczącego sobie 1,5 miliona obiektów zbioru Działu Przyrody Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Wystawa znajdująca się w budynku przy ulicy Korfantego 34 będzie czynna do 31 grudnia. Zapraszamy!
We wtorek 29 marca została otwarta nowa czasowa wystawa, na której można zobaczyć dermoplasty (spreparowane okazy) takich zwierząt jak: łoś, szop, puchacz, mewa, ślepowron, zimorodki, papugi, liczne motyle, głuszec, jemiołuszka, uszatka, myszołów, czy płomykówka. W jednej z sal wystawowych eksponowane są także kości wymarłych zwierząt. W największych gablotach umieszczono czaszki między innymi nosorożca białego i żyrafy sawannowej.
Ciekawostką wystawy są niewątpliwie eksponaty z minionych epok geologicznych, dokumentujące życie na Ziemi. Nie brakuje amonitów z okresu mezozoiku, widłaków i paprotników z paleozoiku. Będzie można również zobaczyć niepozornie wyglądające, odkryte na terenie Ameryki Północnej ślady sinic, liczące 2 mld 200 mln lat!
Zwiedzający wystawę będą mieli okazję zapoznać się ze współczesnym warsztatem pracy przyrodnika. Dowiedzą się co to takiego pułapka wielosegmentowa, jak wygląda lampa do nocnych połowów owadów lub sito entomologiczne i z czego składa się zestaw do pobierania materiału do badania DNA zwierząt. Nie zabraknie również powrotu do przeszłości. Zobaczyć będzie można jak wyglądał gabinet przyrodnika sprzed 100 lat i jak tworzono kolekcje w czasach naszych pradziadków.
Pałac w Miechowicach zaprasza na majowe imprezy

Pałac Tiele - Wincklerów w Bytomiu - Miechowicach zaprasza na kolejne wydarzenia, które zaplanowano w maju. W programie nie zabraknie imprez związanych ze Świętem Flagi, spotkań autorskich, możliwości zwiedzania wystaw, spacerów ekologicznych, zajęć technicznych, warsztatów projektowania gadżetów oraz Nocy Muzeów.
Wystawa obrazów w ŚPAK
Do 16 maja w Śląskiej Pracowni Artystyczno - Kulturalnej przy ul. Krawieckiej 2, można oglądać wystawę obrazów malowanych na kamieniu.

Dla zainteresowanych będzie to dobra okazja, by poznać technikę malowania obrazów na piaskowcu X Stone oraz łupku Stone Veener, a także zapoznać się z nowymi trendami w dekoracji wnętrz.
Wystawie obrazów towarzyszyć będzie prezentacja techniki malowania z użyciem naturalnego kamienia oraz farb malarskich, a także warsztaty Tapeta z kamienia - innowacyjny materiał do wystroju i upiększania wnętrz.
Informacje o warsztatach pod nr tel.: 506 911 900 lub mailowo: .
Akcja Podziel się książką
.jpg)
12. edycja wydarzenia „Podziel się książką” towarzyszącyć będzie obchodom Tygodnia Bibliotek. Idea projektu polega na wymianie przeczytanych książek z domowych bibliotek pomiędzy uczestnikami wymiany.
Za przyniesione książki wydawane będą kupony, które będzie można wymienić na wybrane przez siebie tytuły. Książki powinny być w dobrym stanie i wydane po 2010 roku, na co zwracać będziemy dużą uwagę. Każdy uczestnik wymiany książkowej będzie mógł wymienić maksymalnie 10 tytułów.
Callas. Master Class

przekład:
Elżbieta Woźniak
reżyseria:
Robert Talarczyk
kostiumy:
Gosia Baczyńska
scenografia:
Dagmara Walkowicz-Goleśny
reżyseria świateł:
Piotr Roszczenko
projekcje:
Mateusz Znaniecki
asystent reżysera:
Małgorzata Długowska-Błach
Anna Przedpełska
kierownictwo produkcji:
Małgorzata Długowska-Błach
2 godz. 25 min. - 1 przerwa
OBSADA:
Maria Callas Joanna KŚCIUCZYK-JĘDRUSIK
Sophie de Palma Gabriela GOŁASZEWSKA, Ewelina SZYBILSKA
Sharon Graham Anna WIŚNIEWSKA-SCHOPPA, Anna BORUCKA
Tony Candolino Maciej KOMANDERA, Adam SOBIERAJSKI
Manny Weinstock Piotr KOPIŃSKI
Pracownik techniczny Witold DEWOR, Janusz BOLEWSKI
przekład: Elżbieta Woźniak
Wiodącym wątkiem sztuki są lekcje muzyki, których diwa udzielała pod koniec swojej kariery (1971-1972) w słynnej nowojorskiej Juilliard School. Na scenie pojawiają się uczniowie-śpiewacy. Będą musieli skonfrontować swój talent z oceną kapryśnej primadonny. Z czasem na pierwszy plan wysuwa się miłość Callas do muzyki, wspomnienia z jej bogatej kariery przeplatane z wątkami prywatnymi. Jesteśmy świadkami życiowych wyborów artystki, jej całkowitego poświęcenia dla sztuki i konsekwencji trudnych decyzji.
„Callas. Master Class to wyjątkowy spektakl teatralno-muzyczny. Kameralny, oniryczny, wzruszający i opowiadający poruszającą historię operowej bogini, której życie osobiste było dalekie od ideału. To nieoczywiste widowisko doskonale wpisuje się w trudny, pandemiczny sezon artystyczny. Przypomina o wielkiej postaci świata operowego, ale w sposób niecodzienny.
Magdalena Mikrut-Majeranek, Dziennik Teatralny
„Kściuczyk-Jędrusik ma tę iskrę bożą , o którą na swoich mistrzowskich kursach upomina swych uczniów sama Callas: umie zawładnąć sceną. (...) Oryginalne typy, u każdego innego reżysera mogłyby zafunkcjonować jako groteskowe twory, u Talarczyka są pokazane w sposób, który czyni z nich postacie, barwne i charakterystyczne. Takie, które da się lubić. Reżyser ma po prostu smykałkę do prowadzenia aktorów." Alexandra Kozowicz, Gazeta Wyborcza
„Kreacja Joanny Kściuczyk-Jędrusik to aktorskie tour de force śpiewaczki, która wygląda jak Callas (wielkie brawa dla Gosi Baczyńskiej za kostiumy), po prostu jest Callas. Ale jest tą Callas we własnym wydaniu, bardziej stonowaną, zawieszającą głos, inną i to jej siła i zasługa. Jest też Kściuczyk-Jędrusik wiarygodną pedagog dla swoich uczniów, z których najlepiej pod względem aktorskim wypadła Gabriela Gołaszewska (Sophie De Palma) i szorstką, choć w gruncie rzeczy dającą się lubić partnerką dla swego pociesznego akompaniatora Manny’ego, w którego świetnie wcielił się Piotr Kopiński."
Mateusz Borkowski, Ruch Muzyczny
„Kto chciałby podejrzeć lekcje mistrzowskie śpiewu operowego, prowadzone przez Marię Callas, światowej sławy posiadaczkę sopranu dramatycznego, powinien udać się na spektakl Callas. Master Class. Świeżo po premierze stwierdzamy: warto." Olga Bury, Dziennik Teatralny
Obsada
MARIA CALLAS
Joanna Kściuczyk-Jędrusik
SOPHIE DE PALMA
Gabriela Gołaszewska
SHARON GRAHAM
Anna Wiśniewska-Schoppa
TONY CANDOLINO
Maciej Komandera
MANNY WEINSTOCK
Piotr Kopiński
PRACOWNIK TECHNICZNY
Witold Dewor
Wieczór z liryką wokalną
BCKino - Fucking Bornholm

Fucking Bornholm – komediodramat, Polska, 2022; reż.: Anna Kazejak; obsada: Agnieszka Grochowska, Maciej Stuhr, Jaśmina Polak, Grzegorz Damięcki.
Dwie pary - małżeństwo z długim stażem i nowy związek z Tindera, dzieci i majówkowy wyjazd na sielankowy kemping. Co może pójść nie tak? Bohaterowie filmu przekonają się, że wszystko, a jeden incydent może uruchomić prawdziwą lawinę.
Czas trwania: 95 min (Next Film).