• język migowy
  • BIP

Kalendarium

terminarz dnia 29.04.2022

Wystawa Barwy ziemi

Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna, pl. Sobieskiego
Kategoria: Miejska Biblioteka Publiczna
Data: 2022-03-25 - 2022-04-29
Miejska Biblioteka Publiczna / 2022-03-25

Do końca kwietnia można podziwiać w MBP wystawę malarstwa Patrycji Rutkowskiej, wychowanki Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Bytomiu, uczestniczki od najmłodszych swoich lat przedszkolnych zajęć plastycznych prowadzonych przez mgr. Alinę Muschialik.

Gmach główny MBP I piętro
pl. Jana III Sobieskiego 3, Bytom
wstęp wolny

Sztuka zdobienia. Wystawa Górnośląskie kroszonki

Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, budynek przy ul. Korfantego 34
Kategoria: Muzeum Górnośląskie
Data: 2022-03-26 - 2022-04-30
Muzeum Górnośląskie / 2022-03-26

„Sztuka zdobienia. Górnośląskie kroszonki” to tytuł wystawy, którą już od 26 marca będzie można oglądać w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu. Dla jednej z najważniejszych placówek kulturalnych w regionie to niemal flagowa ekspozycja, która na stałe wpisała się w kalendarz imprez organizowanych przez Muzeum Górnośląskie. W tym roku dzieła wykonane rękoma kroszonkarzy, które znajdą się na wystawie, dopełnią obiekty z Działu Sztuki. Wśród nich obrazy o tematyce pasyjnej i z motywami wiosennymi. Elementem dekoracyjnym będzie także porcelana ze zbiorów Muzeum oraz zastawa stołowa z Fabryki Porcelany w Bogucicach. Wystawa potrwa do 30 kwietnia.

Wystawie towarzyszy konkurs dla kroszonkarzy, który wśród miłośników zdobienia wielkanocnych jaj cieszy się dużą popularnością. Co roku bierze w nim udział ok. 50 zainteresowanych. Warto podkreślić, że konkurs jest wielopokoleniowy. W minionych latach najmłodszy jego uczestnik miał 18 lat, najstarszy - ponad 80. Wszystkie zgłoszone prace prezentowane są na wystawie pokonkursowej. Każdego roku zdumiewa nas nie tylko precyzja wykonania kroszonek, ale i różnorodność pojawiających się na nich deseni i motywów - od geometryczno-kwiatowych czy solarnych po abstrakcyjne. Są pisanki wielobarwne, są i te pozbawione koloru na rzecz oryginalnej formy.

Przypomnijmy, że pisanki w poszczególnych regionach otrzymały odmienne nazwy (wydmuszki, kraszanki, zaś na Śląsku nazywano je kroszonkami), utrwaliły się też różne tradycje ich zdobienia. Najstarszą na Słowiańszczyźnie jest technika batikowa, polegająca na nanoszeniu na jajko wzoru za pomocą gorącego wosku. Na Śląsku największą popularnością cieszy się zaś technika rytownicza - zabarwione jajko zdobi się, wydrapując na nim dekoracje. Pisanki okleja się ponadto rdzeniem sitowia, płatkami bzu, słomką bądź trawi kwasem.

Laureatów poznamy 26 marca o godz. 15.00 podczas uroczystego otwarcia wystawy. Podsumowaniem konkursu będzie wystawa, którą będzie można oglądać w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu do 30 kwietnia 2022 roku. Wystawę będzie można oglądać w budynku filii Muzeum Górnośląskim przy ul. Wojciecha Korfantego 34 w Bytomiu.

Nad konkursem „Górnośląskie kroszonki” patronat objął prezydent Bytomia, Mariusz Wołosz.

Wystawa przyrodnicza w Muzeum Górnośląskim

Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu
Kategoria: Muzeum Górnośląskie
Data: 2022-04-01 - 2022-12-31
Muzeum Górnośląskie / 2022-04-01

Wilk, foka brodata, struś czerwonoskóry i inni zapraszają na nową wystawę “Od Darwina do banku DNA. Przyroda w Muzeum”. Na ekspozycji zostały zaprezentowane szczególnie cenne i efektowne eksponaty z liczącego sobie 1,5 miliona obiektów zbioru Działu Przyrody Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Wystawa znajdująca się w budynku przy ulicy Korfantego 34 będzie czynna do 31 grudnia. Zapraszamy!

We wtorek 29 marca została otwarta nowa czasowa wystawa, na której można zobaczyć dermoplasty (spreparowane okazy) takich zwierząt jak: łoś, szop, puchacz, mewa, ślepowron, zimorodki, papugi, liczne motyle, głuszec, jemiołuszka, uszatka, myszołów, czy płomykówka. W jednej z sal wystawowych eksponowane są także kości wymarłych zwierząt. W największych gablotach umieszczono czaszki między innymi nosorożca białego i żyrafy sawannowej.

Ciekawostką wystawy są niewątpliwie eksponaty z minionych epok geologicznych, dokumentujące życie na Ziemi. Nie brakuje amonitów z okresu mezozoiku, widłaków i paprotników z paleozoiku. Będzie można również zobaczyć niepozornie wyglądające, odkryte na terenie Ameryki Północnej ślady sinic, liczące 2 mld 200 mln lat!

Zwiedzający wystawę będą mieli okazję zapoznać się ze współczesnym warsztatem pracy przyrodnika. Dowiedzą się co to takiego pułapka wielosegmentowa, jak wygląda lampa do nocnych połowów owadów lub sito entomologiczne i z czego składa się zestaw do pobierania materiału do badania DNA zwierząt. Nie zabraknie również powrotu do przeszłości. Zobaczyć będzie można jak wyglądał gabinet przyrodnika sprzed 100 lat i jak tworzono kolekcje w czasach naszych pradziadków.

Spotkanie autorskie z Justyna Wydrą

Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna, pl. Sobieskiego
Kategoria: Miejska Biblioteka Publiczna
Data: 2022-04-29
Godzina: 17.00

Miejska Biblioteka Publiczna w Bytomiu zaprasza na spotkanie z autorką świetnie przyjętych przez czytelników powieści Esesman i Żydówka (2015), Ponieważ wróciłam (2016), Zaniemówienie (2018) oraz Warkoczyk (2021). Podczas spotkania porozmawiamy o najnowszej książce gliwickiej pisarki "Ja matką? Ratunku!". Rozmowę poprowadzi Agnieszka Baron- Twarkowska, redaktor Telewizji Imperium Gliwice.

MBP sala wykładowa III piętro. Wstęp wolny

140 Bytomska Rowerowa Masa Krytyczna

Miejsce: Bytomski Rynek
Kategoria: Sport
Data: 2022-04-29
Godzina: 18:00

Zapraszamy na 140 Bytomską Rowerową Masę Krytyczną, 29 kwietnia o godz. 18.00. Startujemy punktualnie z Rynku

XIII Gala Baletowa

Miejsce: Bytom, Bytomskie Centrum Kultury
Kategoria: Opera Śląska
Data: 2022-04-29
Godzina: 18:00
Dodatkowe informacje: Bilety do nabycia w Bytomskim Centrum Kultury
Międzynarodowy Dzień Tańca
Premiera: 29 kwietnia 2022 r.

Wystapią:

Zespół Baletu Opery Śląskiej

Uczniowie bytomskiej Szkoły Baletowej 

soliści: Opery Bałtyckiej, Opery Nova w Bydgoszczy, Teatru Wielkiego w Poznaniu

 

Gala Baletowa z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca, odbywa się po raz trzynasty, z dwuletnią przerwą w czasie pandemii.

Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. L. Różyckiego w Bytomiu we współpracy z partnerami - Operą Śląską, Bytomskim Centrum Kultury i Stowarzyszeniem Pro-arte realizuje wyjątkowy jednorazowy spektakl taneczny pod merytoryczną, artystyczną opieką wybitnego choreografa, tancerza, pedagoga Jacka Przybyłowicza.

W tegorocznym spektaklu wezmą udział, oprócz uczniów bytomskiej Szkoły Baletowej  (nagrodzonych w polskich i międzynarodowych konkursach) oraz Opery Śląskiej, soliści: Opery Bałtyckiej, Opery Nova w Bydgoszczy, Teatru Wielkiego w Poznaniu, którzy zatańczą wariacje i pas de deux ze znanych baletów.

Bilety do nabycia w Bytomskim Centrum Kultury.

 

BCKino - Duch śniegów

Kategoria: Bytomskie Centrum Kultury
Data: 2022-04-29
Godzina: 19:30:00
Podkategoria: BCKino
Bytomskie Centrum Kultury / 2022-04-29

Duch śniegów – dokumentalny Francja, 2021; reż.: Marie Amiguet; obsada: Vincent Munier, Sylvain Tesson.

Wielkie piękno na dużym ekranie i najbardziej relaksujący film, jaki zobaczycie w tym roku! Niezwykłe kinowe doświadczenie, epicka, fascynująca i kojąca duszę opowieść o niedostępnym dla ludzkiego oka, magicznym miejscu, którego tajemnic strzeże panująca tam prawdziwa bogini - śnieżna pantera. Zachwycające, zapierające dech w piersiach zdjęcia oraz hipnotyzująca ścieżka dźwiękowa, za którą odpowiadają Nick Cave i Warren Ellis.

Czas trwania: 92 min (M2 Films - Kinoplex-Silesia).

Znak Jakości ZEF

„Duch śniegów” to bardzo oryginalna, dopracowana wizualnie i dźwiękowo produkcja, na styku dzieła przyrodniczego, artystycznego poematu i filozoficznej refleksji na temat relacji między współczesnym człowiekiem a dziką naturą. Bohaterowie filmu to artyści – wybitny fotografik i poeta-podróżnik. W Tybecie, w rejonach niemal pozbawionych ingerencji człowieka, poszukują śladów tytułowego, rzadkiego zwierzęcia. Wspólna wyprawa uczy ich szacunku i pokory wobec natury, prowokuje do poetyckich rozważań, a zarazem każe zastanowić się nad fotografią, poezją i sztuką w ogóle.
„Duch śniegów”  to także opowieść o realizacji marzenia, konsekwentnym dążeniu do celu, spotkaniu światów - w wielu wymiarach. Pokazuje poszukiwanie piękna i sensu życia poprzez kontakt z naturą, w miejscach odległych od cywilizacji, podkreśla znaczenie cierpliwości oraz wartość poznawania i świadomego doświadczania świata, przeciwstawia - pełen chaosu świat, w którym żyjemy - niewiarygodnie zrównoważonemu światowi przyrody.
Film może służyć jako pretekst do edukacyjnych działań i refleksji na bardzo wielu polach: fotografia, literatura, filozofia, nauki przyrodnicze. Może być punktem wyjścia do rozmowy o uważności, pasji, emocjach, wielości spojrzeń, dochodzeniu do prawdy o sobie i innych oraz odkrywaniu sensu życia.
„Duch śniegów” ma ogromny potencjał edukacyjny, jednak nie można pominąć faktu, że powolne tempo narracji i poetycki charakter filmu może być wyzwaniem dla młodych widzów. Warto go zaproponować fascynatom przyrody i tym, którzy mają w sobie gotowość do podjęcia próby wyciszenia się. Może być to świetny tytuł na pierwsze spotkanie młodzieży z nurtem slow cinema.

 
do góry