• język migowy
  • BIP

Kalendarium

terminarz dnia 28.04.2022

Wystawa Barwy ziemi

Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna, pl. Sobieskiego
Kategoria: Miejska Biblioteka Publiczna
Data: 2022-03-25 - 2022-04-29
Miejska Biblioteka Publiczna / 2022-03-25

Do końca kwietnia można podziwiać w MBP wystawę malarstwa Patrycji Rutkowskiej, wychowanki Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Bytomiu, uczestniczki od najmłodszych swoich lat przedszkolnych zajęć plastycznych prowadzonych przez mgr. Alinę Muschialik.

Gmach główny MBP I piętro
pl. Jana III Sobieskiego 3, Bytom
wstęp wolny

Sztuka zdobienia. Wystawa Górnośląskie kroszonki

Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, budynek przy ul. Korfantego 34
Kategoria: Muzeum Górnośląskie
Data: 2022-03-26 - 2022-04-30
Muzeum Górnośląskie / 2022-03-26

„Sztuka zdobienia. Górnośląskie kroszonki” to tytuł wystawy, którą już od 26 marca będzie można oglądać w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu. Dla jednej z najważniejszych placówek kulturalnych w regionie to niemal flagowa ekspozycja, która na stałe wpisała się w kalendarz imprez organizowanych przez Muzeum Górnośląskie. W tym roku dzieła wykonane rękoma kroszonkarzy, które znajdą się na wystawie, dopełnią obiekty z Działu Sztuki. Wśród nich obrazy o tematyce pasyjnej i z motywami wiosennymi. Elementem dekoracyjnym będzie także porcelana ze zbiorów Muzeum oraz zastawa stołowa z Fabryki Porcelany w Bogucicach. Wystawa potrwa do 30 kwietnia.

Wystawie towarzyszy konkurs dla kroszonkarzy, który wśród miłośników zdobienia wielkanocnych jaj cieszy się dużą popularnością. Co roku bierze w nim udział ok. 50 zainteresowanych. Warto podkreślić, że konkurs jest wielopokoleniowy. W minionych latach najmłodszy jego uczestnik miał 18 lat, najstarszy - ponad 80. Wszystkie zgłoszone prace prezentowane są na wystawie pokonkursowej. Każdego roku zdumiewa nas nie tylko precyzja wykonania kroszonek, ale i różnorodność pojawiających się na nich deseni i motywów - od geometryczno-kwiatowych czy solarnych po abstrakcyjne. Są pisanki wielobarwne, są i te pozbawione koloru na rzecz oryginalnej formy.

Przypomnijmy, że pisanki w poszczególnych regionach otrzymały odmienne nazwy (wydmuszki, kraszanki, zaś na Śląsku nazywano je kroszonkami), utrwaliły się też różne tradycje ich zdobienia. Najstarszą na Słowiańszczyźnie jest technika batikowa, polegająca na nanoszeniu na jajko wzoru za pomocą gorącego wosku. Na Śląsku największą popularnością cieszy się zaś technika rytownicza - zabarwione jajko zdobi się, wydrapując na nim dekoracje. Pisanki okleja się ponadto rdzeniem sitowia, płatkami bzu, słomką bądź trawi kwasem.

Laureatów poznamy 26 marca o godz. 15.00 podczas uroczystego otwarcia wystawy. Podsumowaniem konkursu będzie wystawa, którą będzie można oglądać w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu do 30 kwietnia 2022 roku. Wystawę będzie można oglądać w budynku filii Muzeum Górnośląskim przy ul. Wojciecha Korfantego 34 w Bytomiu.

Nad konkursem „Górnośląskie kroszonki” patronat objął prezydent Bytomia, Mariusz Wołosz.

Wystawa przyrodnicza w Muzeum Górnośląskim

Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu
Kategoria: Muzeum Górnośląskie
Data: 2022-04-01 - 2022-12-31
Muzeum Górnośląskie / 2022-04-01

Wilk, foka brodata, struś czerwonoskóry i inni zapraszają na nową wystawę “Od Darwina do banku DNA. Przyroda w Muzeum”. Na ekspozycji zostały zaprezentowane szczególnie cenne i efektowne eksponaty z liczącego sobie 1,5 miliona obiektów zbioru Działu Przyrody Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Wystawa znajdująca się w budynku przy ulicy Korfantego 34 będzie czynna do 31 grudnia. Zapraszamy!

We wtorek 29 marca została otwarta nowa czasowa wystawa, na której można zobaczyć dermoplasty (spreparowane okazy) takich zwierząt jak: łoś, szop, puchacz, mewa, ślepowron, zimorodki, papugi, liczne motyle, głuszec, jemiołuszka, uszatka, myszołów, czy płomykówka. W jednej z sal wystawowych eksponowane są także kości wymarłych zwierząt. W największych gablotach umieszczono czaszki między innymi nosorożca białego i żyrafy sawannowej.

Ciekawostką wystawy są niewątpliwie eksponaty z minionych epok geologicznych, dokumentujące życie na Ziemi. Nie brakuje amonitów z okresu mezozoiku, widłaków i paprotników z paleozoiku. Będzie można również zobaczyć niepozornie wyglądające, odkryte na terenie Ameryki Północnej ślady sinic, liczące 2 mld 200 mln lat!

Zwiedzający wystawę będą mieli okazję zapoznać się ze współczesnym warsztatem pracy przyrodnika. Dowiedzą się co to takiego pułapka wielosegmentowa, jak wygląda lampa do nocnych połowów owadów lub sito entomologiczne i z czego składa się zestaw do pobierania materiału do badania DNA zwierząt. Nie zabraknie również powrotu do przeszłości. Zobaczyć będzie można jak wyglądał gabinet przyrodnika sprzed 100 lat i jak tworzono kolekcje w czasach naszych pradziadków.

Sekret Requiem/Requiem d-moll

Miejsce: Chorzów, Chorzowskie Centrum Kultury
Kategoria: Opera Śląska
Data: 2022-04-28
Godzina: 18:00
W.A. Mozart
Premiera: 13 kwietnia 2022

Sekret Requiem M.Znaniecki
spektakl teatralno-operowy

 

kierownictwo muzyczne: Maciej Tomasiewicz
dramaturgia i reżyseria: Michał Znaniecki
kostiumy: Małgorzata Słoniowska
scenografia: Luigi Scoglio
reżyseria świateł: Dariusz Albrycht
projekcje multimedialne: Karolina Jacewicz
asystent reżysera: Hubert Stolarski

 

Requiem W.A. Mozart
spektakl baletowy

 

choreografia: Jacek Tyski
scenografia: Dagmara Walkowicz-Goleśny
kostiumy: Marta Koncewoj
reżyseria światła: Paweł Murlik
projekcje multimedialne: Piotr Bednarczyk
charakteryzacja i stylizacja fryzur: Marek Bryczyński

 

 

 

 

„Sekret Requiem” to spektakl teatralno-operowy, który wprowadzi publiczność w tajemniczą historię śmierci Wolfganga Amadeusza Mozarta i towarzyszącą jej aurę ostatniej kompozycji artysty- „Requiem”.

Mroczne zjawy, duchy zmarłych nękają Cesarza Leopolda II, u którego artysta był nadwornym kompozytorem muzyki kameralnej.
Kto jest winny przedwczesnej śmierci wielkiego kompozytora? Żona? Siostra? Kochanka? A może otruł go konkurent muzyczny Antonio Salieri?
Poszlaki nie są jednoznaczne, każdy może okazać się zabójcą. Teatralnej narracji poszukiwań towarzyszą najsłynniejsze arie z oper Wolfganga Amadeusza Mozarta w brawurowym wykonaniu artystów Opery Śląskiej (Adam Sobierajski, Anna Borucka, Gabriela Gołaszewska, Ewelina Szybilska, Adam Woźniak, Maciej Komandera, chór, orkiestra pod dyr. Macieja Tomasiewicza). Spektakl, w połączeniu z interpretacją baletową „Requiem” stanowi ważny dyptyk, z jednej strony wprowadzając publiczność w tło historyczne, z drugiej zaś, oferując niezapomnianą ucztę muzyczną.

Premiera "Sekretu Requiem" połączona jest ze spektaklem baletowym  Requiem d-moll KV 626 W.A Mozarta będącego jednym z największych utworów sakralnych kompozytora, a zarazem jego ostatnią, niedokończoną kompozycją. Wokół powstania Requiem unosiła się aura tajemnicy. Zamówił je tajemniczy posłaniec. Obecnie już wiemy, że był to wysłannik ekscentrycznego hrabiego Franza von Walsegg, który chciał poprzez tę kompozycję uczcić pamięć zmarłej żony.

Dzięki choreografii Jacka Tyskiego, muzyka zyskuje zupełnie nowy wymiar i stanowi wraz z tańcem wspólną, nierozłączną kompozycję.

Obsada

Obsada spektaklu w dniu 28.04.2022 r. w Chorzowskim Centrum Kultury

Soliści, Chór, Balet i Orkiestra Opery Śląskiej pod dyrekcją Macieja Tomasiewicza

 

SEKRET REQUIEM:

 

KONSTANCJA

Gabriela Gołaszewska

 

KOCHANKA

Marta Huptas

 

NANNERL

Anna Borucka

 

MOZART

Adam Sobierajski

 

CESARZ

Maciej Komandera

 

SCHIKANDER

Adam Woźniak

 

SALIERI

Hubert Stolarski

___________________

REQUIEM D-MOLL:

 

OBSADA SOLISTÓW BALETU:

Thais Henrique Rocha

Douglas De Oliveira Ferreira

Monika Niedźwiecka

Mitsuki Noda

Ai Okuno

Alberto Pecetto

Maciej Pletnia

Karol Pluszczewicz

Krzysztof Szczygieł

Maja Liszczyk

 

OBSADA SOLISTÓW:

SOPRAN

Gabriela Gołaszewska

 

ALT

Anna Borucka

 

TENOR

Maciej Komandera

 

BAS

Zbigniew Wunsch



Co dalej z odpadami? Czyli nieustająca rewolucja! Zapraszamy na debatę

Miejsce: Centrum Gorczyckiego przy ulicy Matejki 1, tuż obok kościoła pw. św. Jacka.
Kategoria: Miasto
Data: 2022-04-28
Godzina: 18:00

W gospodarce odpadami rewolucja trwa już niemal od dziesięciu lat. Jedna zmiana prawa goni drugą, a przed nami kolejne nowości związane z gospodarką odpadami. O tym, jaki są największe wyzwania w tej dziedzinie, co zmieniła ROP - Rozszerzona odpowiedzialność producenta, jak ma wyglądać system kaucyjny, spróbujemy porozmawiać na kolejnej debacie projektu Bytom2054.

Zapraszamy do kolejnej debaty mieszkańców Bytomia w najbliższy czwartek, 28 kwietnia o godzinie 18:00 w Centrum Gorczyckiego przy ulicy Matejki 1, tuż obok kościoła pw. św. Jacka.

Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie „Bytom2054”.

"Nieopowiedziane" - wykład poświęcony Franzowi Landsbergerowi

Miejsce: Dom Pamięci Żydów Górnośląskich, Gliwice
Kategoria: Historia
Data: 2022-04-28
Godzina: 18.00

Filantropowi, pasjonatowi muzyki i wreszcie założycielowi bytomskiego teatru, czyli dzisiejszej Opery Śląskiej, Franzowi Landsbergerowi poświecony będzie wykład Izabelli Kühnel, Aleksandry Musil i Karoliny Jakoweńko. Spotkanie z dawnym Bytomiem w tle odbędzie się w czwartek, 28 kwietnia o 18.00 w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich w Gliwicach.

„Nieopowiedziane” to cykl wykładów o ludziach i losach nietuzinkowych, podróż w głąb ich świata, emanującego miłością do heimatu, pasją, twórczością, tęsknotą, ale też walką o przetrwanie wtedy, kiedy nadszedł czas nieszczęścia.

Przez kolejnych sześć miesięcy edukatorki będą się spotykać z pasjonatami wyszukującymi specjalnie dla słuchaczy naszego cyklu wyśmienite, często nieznane, historie związane z naszym regionem.

BCKino - Szalony świat Louisa Waina

Kategoria: Bytomskie Centrum Kultury
Data: 2022-04-28
Godzina: 19:45:00
Podkategoria: BCKino
Bytomskie Centrum Kultury / 2022-04-28

Szalony świat Louisa Waina – komedia obyczajowa/biograficzny W. Brytania, 2021; reż.: Will Sharpe; obsada: Benedict Cumberbatch, Claire Foy, Taika Waititi, Nick Cave.

Niesamowita historia życia i twórczości Louisa Waina - ekscentrycznego artysty-geniusza, który miał prawdziwego kota na punkcie kotów i swoją miłością do tych zwierząt zaraził całą Anglię, a z czasem cały świat. To chwytająca za serce, sensualna opowieść o miłości, szaleństwie, nieskrępowanej wyobraźni i zdumiewającym talencie mężczyzny, który - jak nikt przed nim w historii - wiedział i rozumiał… jak namalować kota.

Czas trwania: 111 min (Kino Świat - Kinoplex-Silesia).

 
do góry