• język migowy
  • BIP

Kalendarium

terminarz dnia 23.04.2022

Wystawa Barwy ziemi

Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna, pl. Sobieskiego
Kategoria: Miejska Biblioteka Publiczna
Data: 2022-03-25 - 2022-04-29
Miejska Biblioteka Publiczna / 2022-03-25

Do końca kwietnia można podziwiać w MBP wystawę malarstwa Patrycji Rutkowskiej, wychowanki Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Bytomiu, uczestniczki od najmłodszych swoich lat przedszkolnych zajęć plastycznych prowadzonych przez mgr. Alinę Muschialik.

Gmach główny MBP I piętro
pl. Jana III Sobieskiego 3, Bytom
wstęp wolny

Sztuka zdobienia. Wystawa Górnośląskie kroszonki

Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, budynek przy ul. Korfantego 34
Kategoria: Muzeum Górnośląskie
Data: 2022-03-26 - 2022-04-30
Muzeum Górnośląskie / 2022-03-26

„Sztuka zdobienia. Górnośląskie kroszonki” to tytuł wystawy, którą już od 26 marca będzie można oglądać w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu. Dla jednej z najważniejszych placówek kulturalnych w regionie to niemal flagowa ekspozycja, która na stałe wpisała się w kalendarz imprez organizowanych przez Muzeum Górnośląskie. W tym roku dzieła wykonane rękoma kroszonkarzy, które znajdą się na wystawie, dopełnią obiekty z Działu Sztuki. Wśród nich obrazy o tematyce pasyjnej i z motywami wiosennymi. Elementem dekoracyjnym będzie także porcelana ze zbiorów Muzeum oraz zastawa stołowa z Fabryki Porcelany w Bogucicach. Wystawa potrwa do 30 kwietnia.

Wystawie towarzyszy konkurs dla kroszonkarzy, który wśród miłośników zdobienia wielkanocnych jaj cieszy się dużą popularnością. Co roku bierze w nim udział ok. 50 zainteresowanych. Warto podkreślić, że konkurs jest wielopokoleniowy. W minionych latach najmłodszy jego uczestnik miał 18 lat, najstarszy - ponad 80. Wszystkie zgłoszone prace prezentowane są na wystawie pokonkursowej. Każdego roku zdumiewa nas nie tylko precyzja wykonania kroszonek, ale i różnorodność pojawiających się na nich deseni i motywów - od geometryczno-kwiatowych czy solarnych po abstrakcyjne. Są pisanki wielobarwne, są i te pozbawione koloru na rzecz oryginalnej formy.

Przypomnijmy, że pisanki w poszczególnych regionach otrzymały odmienne nazwy (wydmuszki, kraszanki, zaś na Śląsku nazywano je kroszonkami), utrwaliły się też różne tradycje ich zdobienia. Najstarszą na Słowiańszczyźnie jest technika batikowa, polegająca na nanoszeniu na jajko wzoru za pomocą gorącego wosku. Na Śląsku największą popularnością cieszy się zaś technika rytownicza - zabarwione jajko zdobi się, wydrapując na nim dekoracje. Pisanki okleja się ponadto rdzeniem sitowia, płatkami bzu, słomką bądź trawi kwasem.

Laureatów poznamy 26 marca o godz. 15.00 podczas uroczystego otwarcia wystawy. Podsumowaniem konkursu będzie wystawa, którą będzie można oglądać w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu do 30 kwietnia 2022 roku. Wystawę będzie można oglądać w budynku filii Muzeum Górnośląskim przy ul. Wojciecha Korfantego 34 w Bytomiu.

Nad konkursem „Górnośląskie kroszonki” patronat objął prezydent Bytomia, Mariusz Wołosz.

Wystawa przyrodnicza w Muzeum Górnośląskim

Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu
Kategoria: Muzeum Górnośląskie
Data: 2022-04-01 - 2022-12-31
Muzeum Górnośląskie / 2022-04-01

Wilk, foka brodata, struś czerwonoskóry i inni zapraszają na nową wystawę “Od Darwina do banku DNA. Przyroda w Muzeum”. Na ekspozycji zostały zaprezentowane szczególnie cenne i efektowne eksponaty z liczącego sobie 1,5 miliona obiektów zbioru Działu Przyrody Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Wystawa znajdująca się w budynku przy ulicy Korfantego 34 będzie czynna do 31 grudnia. Zapraszamy!

We wtorek 29 marca została otwarta nowa czasowa wystawa, na której można zobaczyć dermoplasty (spreparowane okazy) takich zwierząt jak: łoś, szop, puchacz, mewa, ślepowron, zimorodki, papugi, liczne motyle, głuszec, jemiołuszka, uszatka, myszołów, czy płomykówka. W jednej z sal wystawowych eksponowane są także kości wymarłych zwierząt. W największych gablotach umieszczono czaszki między innymi nosorożca białego i żyrafy sawannowej.

Ciekawostką wystawy są niewątpliwie eksponaty z minionych epok geologicznych, dokumentujące życie na Ziemi. Nie brakuje amonitów z okresu mezozoiku, widłaków i paprotników z paleozoiku. Będzie można również zobaczyć niepozornie wyglądające, odkryte na terenie Ameryki Północnej ślady sinic, liczące 2 mld 200 mln lat!

Zwiedzający wystawę będą mieli okazję zapoznać się ze współczesnym warsztatem pracy przyrodnika. Dowiedzą się co to takiego pułapka wielosegmentowa, jak wygląda lampa do nocnych połowów owadów lub sito entomologiczne i z czego składa się zestaw do pobierania materiału do badania DNA zwierząt. Nie zabraknie również powrotu do przeszłości. Zobaczyć będzie można jak wyglądał gabinet przyrodnika sprzed 100 lat i jak tworzono kolekcje w czasach naszych pradziadków.

Zawody psich sztafet w Bytomiu - Stolarzowicach

Miejsce: Obiekt przy ul. Gombrowicza w Bytomiu - Stolarzowicach
Kategoria: Sport
Data: 2022-04-23 - 2022-04-24
Godzina: 11:00 - 16:00

16 drużyn z całej Polski, ponad 200 uczestników, różne rasy psów, ale przede wszystkim widowiskowe wyścigi psich sztafet. Już 23 i 24 kwietnia na stadionie przy ul. Gombrowicza w Bytomiu-Stolarzowicach /LKS Tempo Stolarzowice/ odbędą się zawody psich sztafet. Warto dodać, że organizowana przez drużynę Concrete Flyball impreza będzie rozpoczęciem sezonu w 2022 roku.

Gratka dla miłośników psich wyścigów. W Stolarzowicach zagoszczą zawody psich sztafet

W imprezie weźmie udział około 200 uczestników z całej Polski, między innymi: Krakowa, Gdańska, Warszawy, Poznania, jak również śląskich miast. W zawodach zobaczymy takie rasy psów jak: mixy, border collie, owczarki australijskie, teriery, tollery, whippety i wiele wiele innych.

Przypomnijmy, że Flyball to drużynowy sport, w którym trenują ludzie wraz z ich psami. W najbliższych zawodach organizowanych przez bytomską drużynę Concrete Flyball udział weźmie 16 drużyn z całej Polski. We wszystkich tych drużynach biegają kundelki oraz psy różnych ras, gdzie do najpopularniejszych należą: border collie, owczarki australijskie, teriery, tollery i whippety. Każdy z zespołów, w zależności od zgłoszonego czasu, będzie przydzielony do rozgrywek w trzech dywizjach, gdzie w dywizji 1 odbędą sie mecze najszybszych psów w całej Polsce.

Zapraszamy na jedną z najbardziej widowiskowych imprez związanych z psimi sztafetami 23 i 24 kwietnia na obiekt w Bytomiu - Stolarzowicach przy ul. Gombrowicza. Chętnych do zobaczenia wyścigów zapraszamy od 11:00 do 16:00.

Nowe wystawy i eksponaty czekają na zwiedzających miechowicki schron

Miejsce: Schron w Miechowicach przy ul. Kasztanowej
Kategoria: Historia
Data: 2022-04-23
Godzina: 12:00 - 18:00
Historia / 2022-04-23

Po zimowej przerwie, podziemny przeciwlotniczy schron w Bytomiu - Miechowicach przy ul. Kasztanowej ponownie zostanie otwarty. Na miłośników historii i pasjonatów militariów już w sobotę, 23 kwietnia od 12:00 do 18:00 czekają nowe wystawy, eksponaty i atrakcje w podziemnym obiekcie i nie tylko.

W miechowickim schronie istnieje Izba Pamięci, która poświęcona jest wydarzeniom stycznia 1945 roku. Wówczas żołnierze Armii Czerwonej dopuścili się morderstw, rabunków i gwałtów na ludności Miechowic. Wśród zamordowanych był ksiądz Jan Frenzel, który został uprowadzony z jednego z domów przy obecnej ul. Styczyńskiego i po wielogodzinnych torturach zamordowany w sąsiednich Stolarzowicach. Oprócz wystawy poświęconej m.in.: Tragedii Miechowickiej, znajdują się tu ekspozycje dotyczące Tragedii Górnośląskiej, a także informacje o walkach o Górny Śląsk w 1945 roku. Wśród wystaw będzie można zobaczyć nowe ekspozycje, w sumie aż dwanaście, a ich autorami będą między innymi: Andrzej Habraszka, Maciej Bartków, Roland Skubała, Piotr Orzeł, Sebastian Markiel, Andrzej Sitarz oraz Adam Pawełczyk.

- Zapraszamy po zimowej przerwie na Dzień Otwarty Schronu, w którym będzie można zobaczyć nowe wystawy. Podziemny schron będzie można zwiedzać w sobotnie popołudnie, 23 kwietnia od 12:00 do 18:00 - mówi Ireneusz Okoń, członek Stowarzyszenia Pro Fortalicium i opiekun schronu. - Podczas otwarcia schronu będzie można także zobaczyć na terenie dawnej szkoły nową stałą ekspozycję, na której są m.in.: oryginalny pasiak jeńca obozu KL Gross-Rosen, oryginalny koc z 1939 roku, menażkę z obozu przesiedleńczego Thorn Lager oraz list jeńca z obozu KL Auschwitz, który napisał do swojej matki - dodaje Ireneusz Okoń.

Obrazy przemienione w serca. Charytatywna aukcja

Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu - filia budynku przy ul. Wojciecha Korfantego
Kategoria: Muzeum Górnośląskie
Data: 2022-04-23
Godzina: 13:00

Spółdzielnia Pracy Artystów Plastyków „Plastyk” w Bytomiu zaprasza na charytatywną aukcję obrazów, z której dochód zostanie przeznaczony na zakup respiratorów dla dzieci w szpitalach ukraińskich. Aukcja charytatywna odbędzie się w sobotę, 23 kwietnia /od godz. 13:00/ w filii budynku Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu przy ul. Wojciecha Korfantego 34.

Koordynatorem aukcji jest prezes Spółdzielni Pracy Artystów Plastyków „Plastyk” Grażyna Kasprowicz. Zapraszamy do udziału w aukcji, której celem jest zebranie środków na pomoc dla ukraińskich dzieci.

Więcej o aukcji na stronie artinfo.pl

Natura - ludzka czy zwierzęca? Debiut Karola Walasa

Miejsce: Pałac w Miechowic, ul. Dzierżonia 30, Bytom - Miechowice
Kategoria: Pałac w Miechowicach
Data: 2022-04-23
Godzina: 16:00

Zapraszamy w sobotę, 23 kwietnia na wyjątkową wystawę "Natura - ludzka czy zwierzęca?”, która jest debiutem Karola Walasa. Podczas wystawy w Pałacu w Miechowicach przy ul. Dzierżonia 30 zostaną zaprezentowane 33 kadry, które z jednej strony dotrą do tego, co świadome i widoczne, ale mają również poruszyć to, co w środku ukryte i nieświadome.

Wystawa Natura - ludzka czy zwierzęca? Debiut Karola Walasa

- Przyroda okazała się niewyczerpanym zasobem informacji o ludzkiej naturze. Jak telegram z zapisaną informacją o tym, jacy jesteśmy. Jak zachęta Matki Natury, by zatrzymać się, pomyśleć, zastanowić. Człowiek ostatecznie jest częścią przyrody, jesteśmy trochę jak zwierzęta i czymś od nich niezwykle odległym - mówi Karol Walas o swojej wystawie.

Całość wydarzenia uświetni wszystkim obecnym koncert Alicja Wylężek. To wystawa, która będzie pobudzać wiele naszych zmysłów.

Zapraszamy do Pałacu w Miechowicach, 23 kwietnia o godz. 16:00.

Mecz piłki nożnej w ramach IV ligi: Szombierki Bytom - MKS Myszków

Miejsce: Stadion miejski przy ul. Frycza Modrzewskiego w Bytomiu - Szombierkach
Kategoria: Sport
Data: 2022-04-23
Godzina: 17:00
Sport / 2022-04-23

Zapraszamy na kolejny mecz w ramach rozgrywek IV ligi pomiędzy Szombierkami Bytom a MKS Myszków. Mecz odbędzie się na stadionie miejskim przy ul. Frycza Modrzewskiego w Bytomiu - Szombierkach 23 kwietnia o godz. 17:00.

BCKino - Szalony świat Louisa Waina

Kategoria: Bytomskie Centrum Kultury
Data: 2022-04-23
Godzina: 19:45:00
Podkategoria: BCKino
Bytomskie Centrum Kultury / 2022-04-23

Szalony świat Louisa Waina – komedia obyczajowa/biograficzny W. Brytania, 2021; reż.: Will Sharpe; obsada: Benedict Cumberbatch, Claire Foy, Taika Waititi, Nick Cave.

Niesamowita historia życia i twórczości Louisa Waina - ekscentrycznego artysty-geniusza, który miał prawdziwego kota na punkcie kotów i swoją miłością do tych zwierząt zaraził całą Anglię, a z czasem cały świat. To chwytająca za serce, sensualna opowieść o miłości, szaleństwie, nieskrępowanej wyobraźni i zdumiewającym talencie mężczyzny, który - jak nikt przed nim w historii - wiedział i rozumiał… jak namalować kota.

Czas trwania: 111 min (Kino Świat - Kinoplex-Silesia).

Puchar Polski we wspinaczce w Skarpie Bytom

Miejsce: Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych w Bytomiu - Rozbarku, ul. Kilara
Kategoria: Sport
Data: 2022-04-23
Godzina: 9:00-19:30

Już w najbliższą sobotę 23 kwietnia po raz pierwszy w Skarpie Bytom odbędą się zawody Pucharu Polski, których organizatorem jest Polski Związek Alpinizmu. Zawodnicy będą rywalizować we wspinaczce sportowej w konkurencji na czas, w której od kilku lat Polacy odnoszą sukcesy na arenie międzynarodowej. Możliwość startu w Bytomiu otrzymali również wspinacze z Ukrainy.

Puchar Polski w Skarpie Bytom. Zawody we wspinaczce o randze Pucharu Polski po raz pierwszy odbędą się w naszym mieście

W sobotę 23 kwietnia Bytom odwiedzą najlepsi wspinacze z całego kraju

- To pierwsze tak duże i prestiżowe wydarzenie w naszym obiekcie i na pewno nie ostatnie. Na liście startowej jest ponad 90 osób, w tym m.in. Natalia Kałucka, mistrzyni świata we wspinaczce na czas w 2021 roku, Anna Brożek, wicemistrzyni świata we wspinaczce na czas w 2018 roku oraz Marcin Dzieński, mistrz świata z 2016 roku i mistrz Europy z 2017 roku - wylicza Dobromir Bujak, prezes Klubu Sportowego Skarpa Bytom.

Piotr Bunsch, szef Komisji Wspinaczki Sportowej PZA dodaje - Cieszymy się, że Puchar Polski znów odbędzie się na Śląsku. Nowy obiekt Skarpy Bytom robi ogromne wrażenie. Mamy nadzieję, że Rozbark na stałe trafi do kalendarza Pucharu Polski.

Puchar Polski z udziałem wspinaczy z Ukrainy

Możliwość startu w zawodach w Bytomiu otrzymali nie tylko polscy wspinacze. Na starcie zawodów zobaczymy kilkunastu zawodników z Ukrainy, w tym członków kadry narodowej.

Skarpa Bytom zaprasza w sobotę wszystkich chętnych do wspólnego kibicowania zawodnikom. W tym dniu wstęp dla widowni na teren obiektu będzie bezpłatny. - Chcemy, aby ta impreza pokazała jak najszerszej publiczności, jak piękny i szlachetny to sport. Dlatego każdy może przyjść i wesprzeć dopingiem zawodników. Zapraszamy od godz. 9 - mówi Marek Chłopaś, dyrektor zawodów, a na co dzień dyrektor ds. sportowych w Skarpie Bytom.

Warto dodać, że w zawodach, które 23 kwietnia odbędą się w Skarpie Bytom wezmą udział kluby z Bytomia, Lublina, Łodzi, Warszawy, Kielc, Tarnowa, Krakowa oraz Tarnowskich Gór.

Szczegółowy harmonogram zawodów dostępny jest na stronie Polskiego Związku Alpinizmu

 
do góry