• język migowy
  • BIP

Kalendarium

terminarz dnia 21.04.2022

Wystawa Barwy ziemi

Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna, pl. Sobieskiego
Kategoria: Miejska Biblioteka Publiczna
Data: 2022-03-25 - 2022-04-29
Miejska Biblioteka Publiczna / 2022-03-25

Do końca kwietnia można podziwiać w MBP wystawę malarstwa Patrycji Rutkowskiej, wychowanki Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Bytomiu, uczestniczki od najmłodszych swoich lat przedszkolnych zajęć plastycznych prowadzonych przez mgr. Alinę Muschialik.

Gmach główny MBP I piętro
pl. Jana III Sobieskiego 3, Bytom
wstęp wolny

Sztuka zdobienia. Wystawa Górnośląskie kroszonki

Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, budynek przy ul. Korfantego 34
Kategoria: Muzeum Górnośląskie
Data: 2022-03-26 - 2022-04-30
Muzeum Górnośląskie / 2022-03-26

„Sztuka zdobienia. Górnośląskie kroszonki” to tytuł wystawy, którą już od 26 marca będzie można oglądać w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu. Dla jednej z najważniejszych placówek kulturalnych w regionie to niemal flagowa ekspozycja, która na stałe wpisała się w kalendarz imprez organizowanych przez Muzeum Górnośląskie. W tym roku dzieła wykonane rękoma kroszonkarzy, które znajdą się na wystawie, dopełnią obiekty z Działu Sztuki. Wśród nich obrazy o tematyce pasyjnej i z motywami wiosennymi. Elementem dekoracyjnym będzie także porcelana ze zbiorów Muzeum oraz zastawa stołowa z Fabryki Porcelany w Bogucicach. Wystawa potrwa do 30 kwietnia.

Wystawie towarzyszy konkurs dla kroszonkarzy, który wśród miłośników zdobienia wielkanocnych jaj cieszy się dużą popularnością. Co roku bierze w nim udział ok. 50 zainteresowanych. Warto podkreślić, że konkurs jest wielopokoleniowy. W minionych latach najmłodszy jego uczestnik miał 18 lat, najstarszy - ponad 80. Wszystkie zgłoszone prace prezentowane są na wystawie pokonkursowej. Każdego roku zdumiewa nas nie tylko precyzja wykonania kroszonek, ale i różnorodność pojawiających się na nich deseni i motywów - od geometryczno-kwiatowych czy solarnych po abstrakcyjne. Są pisanki wielobarwne, są i te pozbawione koloru na rzecz oryginalnej formy.

Przypomnijmy, że pisanki w poszczególnych regionach otrzymały odmienne nazwy (wydmuszki, kraszanki, zaś na Śląsku nazywano je kroszonkami), utrwaliły się też różne tradycje ich zdobienia. Najstarszą na Słowiańszczyźnie jest technika batikowa, polegająca na nanoszeniu na jajko wzoru za pomocą gorącego wosku. Na Śląsku największą popularnością cieszy się zaś technika rytownicza - zabarwione jajko zdobi się, wydrapując na nim dekoracje. Pisanki okleja się ponadto rdzeniem sitowia, płatkami bzu, słomką bądź trawi kwasem.

Laureatów poznamy 26 marca o godz. 15.00 podczas uroczystego otwarcia wystawy. Podsumowaniem konkursu będzie wystawa, którą będzie można oglądać w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu do 30 kwietnia 2022 roku. Wystawę będzie można oglądać w budynku filii Muzeum Górnośląskim przy ul. Wojciecha Korfantego 34 w Bytomiu.

Nad konkursem „Górnośląskie kroszonki” patronat objął prezydent Bytomia, Mariusz Wołosz.

Wystawa przyrodnicza w Muzeum Górnośląskim

Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu
Kategoria: Muzeum Górnośląskie
Data: 2022-04-01 - 2022-12-31
Muzeum Górnośląskie / 2022-04-01

Wilk, foka brodata, struś czerwonoskóry i inni zapraszają na nową wystawę “Od Darwina do banku DNA. Przyroda w Muzeum”. Na ekspozycji zostały zaprezentowane szczególnie cenne i efektowne eksponaty z liczącego sobie 1,5 miliona obiektów zbioru Działu Przyrody Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Wystawa znajdująca się w budynku przy ulicy Korfantego 34 będzie czynna do 31 grudnia. Zapraszamy!

We wtorek 29 marca została otwarta nowa czasowa wystawa, na której można zobaczyć dermoplasty (spreparowane okazy) takich zwierząt jak: łoś, szop, puchacz, mewa, ślepowron, zimorodki, papugi, liczne motyle, głuszec, jemiołuszka, uszatka, myszołów, czy płomykówka. W jednej z sal wystawowych eksponowane są także kości wymarłych zwierząt. W największych gablotach umieszczono czaszki między innymi nosorożca białego i żyrafy sawannowej.

Ciekawostką wystawy są niewątpliwie eksponaty z minionych epok geologicznych, dokumentujące życie na Ziemi. Nie brakuje amonitów z okresu mezozoiku, widłaków i paprotników z paleozoiku. Będzie można również zobaczyć niepozornie wyglądające, odkryte na terenie Ameryki Północnej ślady sinic, liczące 2 mld 200 mln lat!

Zwiedzający wystawę będą mieli okazję zapoznać się ze współczesnym warsztatem pracy przyrodnika. Dowiedzą się co to takiego pułapka wielosegmentowa, jak wygląda lampa do nocnych połowów owadów lub sito entomologiczne i z czego składa się zestaw do pobierania materiału do badania DNA zwierząt. Nie zabraknie również powrotu do przeszłości. Zobaczyć będzie można jak wyglądał gabinet przyrodnika sprzed 100 lat i jak tworzono kolekcje w czasach naszych pradziadków.

Spotkanie autorskie ze Zbigniewem Rokitą

Miejsce: Pałac w Miechowic, ul. Dzierżonia 30, Bytom - Miechowice
Kategoria: Pałac w Miechowicach
Data: 2022-04-21
Godzina: 17:00

Zbigniew Rokita pisarz, dziennikarz, reportażysta, tegoroczny laureat podwójnej Nagrody Literackiej Nike 2021 za książkę „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku”, spotka się z czytelnikami w Pałacu w Miechowicach 21 kwietnia o godzinie 17:00.

Spotkanie autorskie ze Zbigniewem Rokitą

„Kajś” to reportaż o odkrywaniu Śląska i śląskiej tożsamości. W telegraficznym skrócie przedstawia dzieje regionu i losy ludności zamieszkującej trudny teren pogranicza, a całość okraszona została anegdotami związanymi z najważniejszymi wydarzeniami rozgrywającymi się na tym terenie.

Zbigniew Rokita jest reporterem specjalizującym się w problematyce Górnego Śląska i Europy Wschodniej. Pochodzi z Gliwic, ale jak sam przyznaje, swoją tożsamość zaczął odkrywać dopiero wtedy, kiedy opuścił swój śląski Heimat i przeniósł się do Krakowa.

Spotkanie poprowadzi Adam Szaja. Wstęp na spotkanie kosztuje 5 zł.

Spotkanie podróżnicze - Południe Afryki

Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna, pl. Sobieskiego
Kategoria: Miejska Biblioteka Publiczna
Data: 2022-04-21
Godzina: 17.00

Botswana, Zambia, RPA, Zimbabwe, Namibia. O swoich podróżach opowie Barbara Rędzińska. Spotkanie pod patronatem Dyskusyjnego Klubu Książki.

Muzyczny Anioł dla Ukrainy

Miejsce: sala koncertowa Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej, ul. Moniuszki 17
Kategoria: Miasto
Data: 2022-04-21
Godzina: 17.30
Miasto / 2022-04-21

Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna w Bytomiu włączyła się w pomoc uchodźcom z Ukrainy w formie zbiórek, które są przeprowadzane wewnątrzszkolnie. Tym razem jednak chcemy zaprosić bytomian do włączenia się pomoc Ukrainie i poszkodowanym uchodźcom.

Koncert operetkowy

Miejsce: Centrum Kulturalno - Edukacyjne im. G. G. Gorczyckiego, Matejki 1
Kategoria: Kultura
Data: 2022-04-21
Godzina: 18.00

Koncert muzyki operetkowej pt. "Bo to jest miłość".

BCKino - Wielkanoc w sztuce

Kategoria: Bytomskie Centrum Kultury
Data: 2022-04-21
Godzina: 19:30:00
Podkategoria: BCKino, Spotkanie ze sztuką
Bytomskie Centrum Kultury / 2022-04-21

Wielkanoc w sztuce - reżyseria: Phil Grabsky, polskie napisy.

Historia śmierci i zmartwychwstania Chrystusa przez ostatnie 2000 lat wywierała ogromny wpływ na kulturę i robi to nadal. Inspirowała najznamienitszych artystów Zachodu. To najprawdopodobniej największe wydarzenie w historii ludzkości. Phil Grabsky, reżyser i pomysłodawca cyklu reportaży kinowych pod tytułem „Wystawa w Kinie”, śledzi odzwierciedlenia biblijnej historii śmierci i zmartwychwstania w sztuce, od czasów pierwszych chrześcijan po współczesność. Zrealizowany w Jerozolimie, Stanach Zjednoczonych i całej Europie film odkrywa przed widzami różne sposoby, w jakich artyści przedstawiali wydarzenia Wielkiej Nocy na przestrzeni wieków. Na wielkim ekranie i w jakości 2K będzie można podziwiać dzieła Caravaggia, Michała Anioła, Leonarda da Vinci czy El Greca, ale również prace współczesnych artystów, jak Mark Wallinger czy Sam Taylor-Wood.

Czas trwania: 85 minut.

W polskich napisach wykorzystano fragmenty „Biblii Tysiąclecia”.
Zgody na ich bezpłatne wykorzystanie udzieliło Wydawnictwo Pallottinum.

 
do góry